[Став] Историски комисии како пристап во надминување на историографско-политички конфликти

Петар Тодоров и Дарко Стојанов Целта на билатералните историски комисии е подавање рака за надминување на конфликтите кои произлегуваат од различните толкувања ...
| | веќе видена | слични

Драги Ѓоргиев, предводникот на македонската страна од мешовитата бугарско-македонска комисија за ревидирање на учебниците во согласност со договорот за ...
| | веќе видена | слични

Наташа Котлар, виш научен соработник во Институт за национална историја (ИНИ), реагира на изјавата на шефот на македонскиот дел од заедничката комисија со ...
| | веќе видена | слични

Домашните аналитичари сметаат дека силниот прекор од бугарската страна кон премиерот Зоран Заев, кој минатата недела истакна дека со Преспанскиот договор се ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Како ќе напредува процесот на преговори и кога ќе доаѓаме до тие почуствителни теми како што се на пример 19 век, Илинденското востание, Втора светска војна ќе ...
| | веќе видена | слични

Деветнаесетиот век и втората светска војна се периодите кои може да предизвикаат разидување на ставовите на двете страни од мешовитата експертска комисија за ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на македонскиот дел од Заедничката комисија за историјата, Драги Ѓоргиев, очекува терминот окупација за време на Втората светска војна да биде ...
| | веќе видена | слични

м-р Петар Тодоров и доц. д-р Дарко Стојанов Постојат неколку начини како да се надминат овие анахрони и очигледно штетни историски наративи во политиката, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Независната угостителска комора во петок ќе има средба со вицепремиерот Фатмир Битиќи, на која ќе се разговара за нивните барања за дополнителна државна помош ...
сите 237 | | | веќе видена

Зоран Заев бесрамно од 2015-та па наваму, со години печалеше политички поени со случајот „Монструм“, рече на денешната прес конференција Бојан Стојаноски, ...
сите 170 | | | веќе видена

Организацијата за човекови права „Хјуман Рајтс Воч“ денеска излезе со критика за насилството што безбедносните сили „одново и одново“ го покажаа против мирните ...
сите 242 | | | веќе видена

Словенечката репрезентација иако има само еден пораз, сепак не успеа да се пласира во четвртфиналето на СП во Египет. Со домаќинот одиграа реми, но тоа не беше ...
сите 243 | | | веќе видена

На денешната 29 собраниска седница ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата не гласаа за законот за пописот на населението и домаќинствата, но тој беше усвоен во Собранието . ...
сите 394 | | | веќе видена

Американските безбедносни служби во моментов испитуваат голем број закани упатени кон конгресмените пред најавеното продолжение на расправата во Сенатот за ...
сите 159 | | | веќе видена

Сите снимки на поранешниот претседател Доналд Трамп и неговата администрација се избришани од Јутјуб каналот на Белата куќа. На Јутјуб каналот на Белата куќа ...
сите 248 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

[Став] Историски комисии како пристап во надминување на историографско-политички конфликти

Од:
До кого (е-маил):
Порака: