Ѓоргиев: Една од најважните забелешки е третирањето на територијата на Република Македонија како неослободена бугарска територија

Експертската комисија меѓу Македонија и Бугарија ќе им предложи на владите на двете земји заедничко одбележување на Денот на светите браќа Кирил и Методиј и на ...
| | веќе видена | слични

Во обидите да добиеме одговор од историчарите за измените во Преамбулата на македонскиот Устав, за тоа зошто се менуваат Одлуките со Прогласот на АСНОМ, само ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Утре наутро го поканив комесарот Јоханес Хан на појадок во Стразбур. Сакам да разговарам со него за ситуацијата во Западен Балкан и да го информирам за ...
| | веќе видена | слични

Драги Ѓоргиев, предводникот на македонската страна од мешовитата бугарско-македонска комисија за ревидирање на учебниците во согласност со договорот за ...
| | веќе видена | слични

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев, на својот „Фејсбук“ профил напиша дека ќе се сретне со еврокомесарот Јоханес Хан за да го информира за односите меѓу ...
| | веќе видена | слични

Домашните аналитичари сметаат дека силниот прекор од бугарската страна кон премиерот Зоран Заев, кој минатата недела истакна дека со Преспанскиот договор се ...
| | веќе видена | слични

Откако бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачанов предизвика бурни реакции и ги разгоре страстите во македонско-бугарските односи, за ова прашање на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Српската министерка за евроинтеграции, Јадранка Јоксимовиќ, изјави дека извештајот на Европската комисија за спроведување на акционите планови за ...
сите 234 | | | веќе видена

Италија ќе направи се што е во нејзина моќ да ја поправи оваа грешка и вашата земја да почне со преговорите што е можно побрзо, порача денеска амбасадорот на ...
сите 419 | | | веќе видена

Доаѓа крајот на владеењето на криминалната банда на чело со измамникот Зоран Заев. Се ближи крајот на погубните политики на политичари без визија и план, ...
сите 186 | | | веќе видена

Протестот на судската администрација повторно ги отвори прашањата за функционирањето и ефикасноста на македонското судство. Нивните барања добија јавна ...
сите 119 | | | веќе видена

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе го „нападне“ предложениот буџет за идната година со голем број амандмани, дознава Фактор. Според нашите сознанија, ќе бидат ...
сите 197 | | | веќе видена

Последниот натпревар од квалификациите за ЕУРО 2020. македонската репрезентација го игра вечерва од 20:45 часот на Националната арена. Во Скопје гостува ...
сите 220 | | | веќе видена

Зголемувањето на пензиите во јануари 2020 година, социјалната пензија и други актуелни прашања беа тема на денешната средба на министерката за труд и социјална ...
сите 59 | | | веќе видена

Проблемот со заостанатата жива во напуштениот погон за електролиза во ОХИС, која како индустриски отпад се уште ја загадува Скопската котлина, може да се реши ...
сите 104 | | | веќе видена

Новак Ѓоковиќ минатата седмица загуби од Роџер Федерер на завршниот мастерс во Лондон и поради тоа остана без првото место на АТП листата. Публиката во Лондон ...
сите 235 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ѓоргиев: Една од најважните забелешки е третирањето на територијата на Република Македонија како неослободена бугарска територија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: