Вучиќ: Поради таксите и косовската војска, Србија ќе реши дали ќе бара заседание на СБ на ОН

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, вечерва во своето обраќање до јавноста информираше дека се слушнал со францускиот претседател Емануел Макрон, кој го замолил да се одложи предвидената посета на Србија за неколку недели, поради внатрешната состојба во Франција. Тој ја информираше јавноста дека и по разговорите на еврокомесарот Јоханес Хан со косовските власти, Приштина не сака да отстапи и да ги укине воведените такси за Србија, се додека Белград не го признае Косово. Вучиќ, повикувајќи се и на најавите од Приштина за формирање на косовската војска на 14 декември, изјави дека сите овие постапки на Косово го воведуваат регионот во најголема можна опасност. – Србија нема да ја признае косовската независност, бидејќи така, со закани не се преговара со неа – изјави Вучиќ, прашувајќи „што доколку косовската војска навлезе во северно Косово?“. Ние ќе бараме одговори од меѓународната јавност, рече Вучиќ додавајќи дека Србија ќе се консултира и ќе донесе одлука дали ќе бара и заседание на Советот за безбедност ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Министерот за правда на Косово Абељард Тахири е убеден дека од овој петок, 14 декември, Косово ќе има своја војска, јави дописникот на МИА од Приштина. Тахири вечерва во интервју за телевизијата Клан Косова изјави дека „нема сомнежи дека војската ќе ја биде“ до крајот на неделава, затоа што во косовското Собрание ќе се изгласаат законите со кои сегашните Безбедносни сили на Косово (ФСК) ќе се трансформираат во војска на Косово. – Петок несомнено ќе биде денот по кој граѓаните на Косово и државата Косово ќе ја имаат својата војска – изјави Тахири. Собраниската седница на која ќе се гласа за пакетот закони со кои ФСК ќе се трансформира во војска е закажана за 14 декември, а властите во Приштина веќе најавуваат свечености за одбележување на тој настан.
| | веќе видена | слични
2 копии

Високомобилните повеќенаменски воени возила (ХММВВ) пристигнаа од САД на Косово и се очекува да им бидат дадени на безбедносните сили на Косово, јавуваат денес косовските медиуми. Како што се наведува, на Косово пристигнаа 24 блиндирани оклопни возила „хамви“ и се потсетува дека во јули годинава косовската влада потпиша договор за купување 51 возило. Церемонијата на приемот била одржана во просториите на касарната на безбедносните сили на Косово и на неа присуствувале претставници на американската амбасада. Седницата на косовското собрание на чиј дневен ред ќе биде формирањето на таканаречената војска на Косово е закажана за 14 декември, јавува РТК и додава дека пред таа седница претседателот на косовското собрание Кадри Весељи престојува во САД. Американскиот амбасадор во Приштина Филип Коснет изјави минатата недела дека Вашингтон доследно го поддржувал развојот на косовските сили за безбедност и нивната трансформација во оружени сили. Тој за РТК изјави дека САД вложиле многу пари за обуката, како и дека ...
| | веќе видена | слични

Високомобилни повеќенаменски воени возила (HMMWV) пристигнаа во од САД во Косово и се очекува да бидат на располагање на Вооружените сили на Косово, објави денеска РТК2. Како што е наведено, на Косово стигнале 24 блиондирани оклопни возила „Хамви“ со потсетување дека во јули оваа година косовската влада потпиша договор за купување на 51. возило. Церемонијата за приемот е одржана во просториите на касарната на Безбедносните сили на Косово и на неа учествувале високи локални и претставници на американската амбасада.
| | веќе видена | слични
7 копии

Владата на Косово ги презема последните подготовки за церемонијата за формирање војска, па така во име на премиерот Рамуш Харадинај се испратени покани за настанот, пренесува „Газета блиц“. Поканите се однесуваат за церемонија што ќе се одржи на 14 декември, во 17 часот, во касарната „Адем Јашари“ во Приштина. Косовскиот министер за образование, Мухамет Кељменди, на „Фејсбук“ ги повика сите Албанци, каде и да живеат, финансиски да го поддржат креирањето и вооружувањето на војската. Напишал дека постојат закани и од север и од југ, а Албанците се наоѓаат помеѓу српски и грчки неофашистички напади. „Да ѝ помогнеме на нашата војска“, напиша тој. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, вчера во одвоени разговори со косовскиот премиер и со српскиот претседател, Александар Вучиќ, рече дека ваквиот потег на Косово доаѓа во лошо време и дека е против советите од многу НАТО-сојузници и може да има негативни последици за иднината на Косово. Тој рече доколку мандатот на Косовските безбедносни сили еволуира, ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Германската Влада денеска ја оцени како ризична иницијативата за формирање на косовска војска поради можните тензии со Србија и загрозување на дијалогот меѓу Белград и Приштина. Реакцијата на Берлин следи еден ден откако новиот американски амбасадор во Приштина, Филип Коснет, оцени дека формирањето на косовската армија е позитивен чекор, особено поради тоа што „косовските лидери истакнаа дека оваа армија во иднина ќе биде дел од меѓународните мировни операции“. Во реакцијата на германската Влада, објавена од приштинскиот весник Експрес, се наведува дека „Германија го признава Косово како суверена држава. Затоа, не го доведуваме во прашање сувереното право на Косово да воспостави регуларни вооружени сили. Најважно е процесот да биде навремен. Сега, оваа иницијатива е изложена на ризик поради можните тензии со Србија и заканата од дијалог посредуван од ЕУ“. Германската Влада истовремено ги предупреди властите во Косово дека „во овој момент имаат други приоритети“ и оти енергијата мора да ја насочат кон ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Шефот на пратеничката група на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Авдулах Хоти смета дека ако постои држава која не треба да има војска, тогаш таа држава е Србија, јави дописникот на МИА од Приштина. Во порака до српскиот претседател Александар Вучиќ и премиерката Ана Брнабиќ, кои предупредуваат на опасности од создавањeто војска на Косово, Хоти на неговата страница на Фејсбук напиша дека српската војска е одговорна за етничко чистење и геноцид во војните во поранешна Југославија. – Доколку на некоја земја треба да ѝ се забрани да има војска, тогаш тоа е Србија. Вашата војска г. Вучиќ и г-ѓо Брнабиќ е компромитирана, бидејќи рацете се уште ѝ се крвави. Вашата војска е таа за која цел свет знае дека спроведе етничко чистење и геноцид, силуваше и убиваше жени и бебиња во Косово, Босна и насекаде – пишува шефот на пратениците на најголемата опозициска партија во Косово. Тој бара од Србија да му се извини на Косово, на Босна и на другите за трагедиите што им ги предизвика. За идната косовска војска Хоти вели ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Германската влада оценува дека формирањето косовска војска, најавено за 14 декември, го загрозува дијалогот меѓу Белград и Приштина и предупредува дека косовските власти мора да ја насочат енергијата во почнувањето социјални и економски реформи, како и јакнење на владеење на правото.Реакцијата на Берлин следува еден ден откако новиот американски амбасадор во Приштина, Филип Коснет, оцени дека формирањето косовска војска е позитивен чекор пред изјавата на косовските лидери дека таа војска во иднина ќе биде дел од меѓународните мировни операции.„Германија го признава Косово како суверена држава. Со тоа не го доведуваме во прашање сувереното право на Косово да воспостави регуларни вооружени сили. Најважно е процесот да биде навремен. Оваа иницијатива е ризична поради можно јакнење на тензии со Србија и загрозување на дијалогот во кој посредува ЕУ“, се наведува во реакцијата на германската влада, која ја објави приштинскиот дневник „Експрес“.извор: Makfax
| | веќе видена | слични
2 копии

Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави дека била непријатно изненадена од тоа како била пренесена нејзината прес-конференција, од која, како што нагласи, можело да се добие претстава, дека Србија му се заканува на Косово со својата војска во врска со најавата за формирање косовска војска. Брнабиќ рекла дека е незадоволна како некои странски медиуми ја пренеле нејзината изјава за косовската војска бидејќи, како што рекла, 10 пати повикала на мир и разум, како и на разговор, а не за војска и пушки. „Реков дека се надевам оти Србија никогаш во иднина нема да мора да ја употреби својата војска, доста војувавме“, објасни Брнабиќ. Брнабиќ побарала од својот тим повторно да ги прегледаат снимките инсистирајќи на тоа дека повикувала на мир и разум, како и на разговор, што не било истакнато во извештаите од медиумите.
| | веќе видена | слични

Српската премиерка Ана Брнабиќ сугерираше можна воена интервенција на Белград во Косово доколку владата од Приштина кон средината на овој месец одлучи да формира армија. Премиерката на соседна Србија сугерираше дека било какво создавање на армија во Косово би можело да доведе до воена интервенција на Белград. Да потсетиме, косовскиот парламент на 14-ти декември ќе гласа за формирање на косовската армија, односно за трансформација на актуелните одбранбени сили со лесно вооружување во регуларна армија. Брнабиќ истакна дека таа нова армија би можела да биде искористена од властите од Приштина за истерување на српското малцинство од Косово. Сепак, лидерите на Косово тврдат дека тоа нема да се случи, но не треба ниту да се споменува дека довербата на релација Белград – Приштина е на многу ниско ниво. Во разговорот во средата со новинарите во Белград, Брнабиќ истакна: „Се надевам дека војската никогаш нема да има потреба да ја користиме, но ова моментално е една од опциите кои се на маса, затоа што ние не сакаме ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На Јутјуб синоќа беа објавени делови од нови аудио снимки, за кои дел од медиумите тврдат дека на нив се слуша гласот на бизнисменот Орце Камчев. Тој е обвинет ...
сите 669 | | | веќе видена

Екс министерката Гордана Јанкуловска и поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се само дел од поранешните функционери кои пред судот во Стразбур се ...
сите 588 | | | веќе видена

Повеќе лица се уапсени во Скопје во обемна полициска акција за откривање на оружје и дрога. Припадници на полицијата од рано изутринава извршија претреси на 34 ...
сите 160 | | | веќе видена

По масовниот протест од минатата недела, членови и поддржувачи на локалната иницијатива Fridays for future и овој петок се собраа да продискутираат за ...
сите 79 | | | веќе видена

Додека енергијата на Месечината во Овен се движи директно, се движиме во квадратот на Сонцето и Нептун, што ни дава сосема поинаква насока. Затоа и ...
сите 117 | | | веќе видена

 Додава дека Министерството за правда ќе подготви измени на Законот согласно препораките на Комисијата и истите ќе бидат испратени до Собранието. Премиерот ...
сите 94 | | | веќе видена

Во понеделникот вечерта во Париз, каде беше „испорачана“ Златната топка во 2019 година за Лео Меси, го сруши секој рекорд на публиката на социјалните медиуми. ...
сите 212 | | | веќе видена

„СДСМ и министерот за внатрешни Спасовски се вплеткаа во сопствената мрежа и лицемерие.Вчера министерот за внатрешни Оливер Спасовски изјави дека влегол во ...
сите 69 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вучиќ: Поради таксите и косовската војска, Србија ќе реши дали ќе бара заседание на СБ на ОН

Од:
До кого (е-маил):
Порака: