Михајловски до Младеновски: Дали си шпиун бидејќи сите се во притвор ти на слобода


Откако во Кривичниот суд во Скопје на денешното рочиште за настаните од 27 април во Собранието, обвинетиот Михаил Младеновски, при изнесување на одбраната,структури на Управата за безбедност и контраразузнавање го организирале упадот во Собранието. Откако во Кривичниот суд во Скопје на денешното рочиште за настаните од 27 април во Собранието, обвинетиот Михаил Младеновски, при изнесување на одбраната, наведе дека структури на Управата за безбедност и контраразузнавање го организирале упадот во Собранието, неколкумина му поставуваа вкрстени прашања при што Младеновски се согласи дека сите од „ДИОН" биле искористени. Младеновски повтори дека биле изманипулирани од страна на поединци со цел заштита на лични интереси. На прашањето од Никола Митрески-Кољо дали ќе се согласи дека никој во „Дион" не знаел за сценариото и оти сфатиле дека се изманипулирани, Младеновски рече се согласува со тоа. Вилијам Михајловски го праша Младеновски дали е шпион бидејќи рекол дека не е соработник, а прашањето му произлезе од тоа ...
| | веќе видена | слични
3 копии

На денешното рочиште за судењето за 27 април прв од дополнителните сведоци сведочеше Тони Алексовски, сведок кој го предложи обвинетиот Душко Лазаров. Алексовски е вработен во МВР, како началник за јавен ред и мир и превенција во Бирото за јавна безбедност. Во неговото сведочење објаснуваше каква била организацијата и процедурата за командана одговорност за настаните од 27 април. Сведокот рече дека листата на ангажирани припадници на МВР во оперативниот тим се сменила пред настаните на 27 април. Првин биле 17 членови, а потоа останале само 6. Обвинителката Вилма Рускоска му поставуваше прашања на сведокот за да го дискредитира и рече дека не бил сосема запознаен со Упатството во МВР за златна, сребрена и бронзена команда, особено со членот 20 од тој документ. „Ако стигнала наредба од министерот за внатрешни работи, дали членовите на оперативниот тим мора да постапат“, праша обвинителката. Алексовски рече дека има систем на хиерархија и дека наредбата од министерот може само да се пренесе. „Дали може да ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Со исказ на сведокот Тони Алексовски предложен од одбраната на обвинетиот Душко Лазаров почна денешното рочиште во Кривичниот суд за настаните од 27 април минатата година во Собранието на РМ. Алексовски бил член на Оперативниот тим чија задача била да помогне во собирање сознанија и да ги следи јавните собири во целата земја и за тоа да го информира надлежниот во Оперативниот штаб. Повремено учествувал и на седниците на Оперативниот штаб, кога во тоа бил спречен Душко Лазаров кој бил член на штабот. Алексовски бил задолжен за одржување ред при јавни собири. Денеска треба да сведочат и поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски и Милунка Јованоска, предложени од обвинетиот Горан Ѓошевски Леви, како и пратеникот Зијадин Села кој е предложен како сведок од обвинетиот Абдуљфета Алими.
| | веќе видена | слични

На денешното рочиште за настаните од 27 април во Собранието, покрај екс претседателот на Собранието на Република Македонија, повикан да сведочи е лидерот на Алијансата на Албанците, Зијадин Села. Села беше претепан на 27 април, а неговите напаѓачи во друга судска постапка добија казна затвор од 10 односно 13.5 години. За настаните од 27 април обвинет е Абдулфета Алими, кој беше сведок токму на случајот со Села, а беше посочен дека токму Алими го спасил Села од потешки последици од напаѓачите на „крвавиот четврток“.
| | веќе видена | слични

Покрај сведоците на началникот на обезбедувањето на Трајко Вељаноски, Горан Ѓошевски Леви, меѓу кои е и поранешниот собраниски спикер, за денеска повикан да сведочи е и сведокот на обвинетиот Абдулфета Алими, лидерот на Алијансата на Албанците, Зијадин Села. Села на 27 април беше крвнички претепан, за неговите напаѓачи се водеше судски процес за обид за убиство и тие добија затворски казни од 10 до 13,5 години затвор. Во тој процес сведочеше токму Абдулфета Алими кој важи како еден од луѓето кои го спасиле Села. Во обвинението за 27 април, пак, Алими е обвинет затоа што тој дента на 27 април бил задолжен за главните врати во Собранието, а ги чувал и клучевите.
| | веќе видена | слични
2 копии

Денеска во Кривичниот суд е најавено продолжување на рочиштето за настаните од 27 април и упадот во Собранието на Македонија. Денеска треба да сведочи некогашнииот претседател на Собранието на Македонија, Трајко Вељаноски. Исто така ќе бидат сослушани и уште тројца сведоци на денешното рочиште за „крвавиот четврток“.
| | веќе видена | слични

Вчера во попладневниот дел искази даваа сведоците Ѓорѓи Симоновски и Трајче Георгиев на обвинетиот Душко Лазаров.Душко Јанковиќ, адвокатот на Лазаров побара од Симовски да го опише неговиот работен ден на 27 април 2017 година, кој во тоа време бил член на оперативниот штаб. Сведоците сведочеа и за тоа дали Чавков бил во партиската зграда на ВМРО-ДПМНЕ во критичниот момент.
| | веќе видена | слични
7 копии

Со сослушување на четворица сведоци, меѓу кои и поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељановски, денеска во Кривичниот суд во Скопје ќе продолжи судењето за настаните од 27 април минатата година во Собранието на Република Македонија. Судијката Добрила Кацарска наведе дека предвидено е денеска да бидат сослушани четворица сведоци, додека в четврток петорица, а в петок обвинителството да приложи дополнителни докази. Таа наведе дека веќе следната недела се планира обвинетите и нивните бранители да почнат со изнесување на завршните зборови.
| | веќе видена | слични

Поранешниот собраниски спикер и претседавач со конститутивната седница во 2017 година, Трајко Вељаноски утре ќе сведочи на судењето за 27 април. Откако поминаа сведоците на тогашниот директор на БЈБ, Митко Чавков, судијката Добрила Кацарска направи распоред на денешното рочиште да бидат сослушани предложените сведоци на обвинетиот Душко Лазаров, а за утре да се сослушаат сведоците на обвинетиот Горан Ѓошевски-Леви и на Богдан Илиевски-Бетмен. Трајко Вељаноски утрово дојде да сведочи во Основниот суд, но судот го ослободи со образложение дека ќе биде повикан по паузата, но неговото сведочење во договор со судијката и адвокатите, останува за утре. По паузата од еден час судењето ќе продолжи со сослушување на сведоци на обвинетиот Лазаров.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице бидејќи постои основано сомнение дека ...
сите 186 | | | веќе видена

Дали е уставна или не амнестијата што ја потпиша, па под притисок на јавноста ја повлече поранешниот претседател на државата, Ѓорѓе Иванов? Оваа е доминантната ...
сите 411 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски смета дека во очи на влезот на НАТО, можеме да бидеме предмет на кампањата на политичка пропаганда, или на „фејк њуз“. – Дали ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Михајловски до Младеновски: Дали си шпиун бидејќи сите се во притвор ти на слобода

Од:
До кого (е-маил):
Порака: