Гутереш до светските лидери - заканата од глобалното затоплување сфатете ја сериозно

Ситуацијата со климатските промени никогаш не била посериозна.Светските лидиери сериозно да ја сватат опасноста и да преземат одлучна акција против глобалното затоплување. Апелот, генералниот секретар на Он Гутереш го упати од полскиот град Катовице на самитот за климатските промени.
| | веќе видена | слични
4 копии

Конференцијата на ОН за климата што се одржува во Катовице, Полска, денеска влезе во својата последна и најважна фаза со пристигнување на министрите кои треба се договорат за правилникот за спроведување на климатските цели. – Се прават многу работи, но исто така знаеме дека треба да се направи уште повеќе, изјави полскиот претседател на конференцијата Михал Куртика, на почетокот од втората недела на самитот. Делегатите од речиси 200 држави цела недела се во Полска на разговори за климатските промени ЦОП24 (COP24), кои се фокусираат на одредување на правилата за финансирање и спроведување на Парискиот договор од 2015 година. Парискиот договор предвидува што треба да направат земјите, кои работат заедно, за да го намалат глобалното затоплување на 1,5 до 2 Целзиусови степени. Повеќето напори за спречување на затоплувањето на планетата се однесуваат на запирање на емитувањето гасови со ефект на стаклена градина што е можно побрзо. Правилникот треба да биде договорен до петок – меѓутоа, доколку е потребно, ...
| | веќе видена | слични

Обидите да се вклучат клучните научни извештаи во официјалните документи на климатската конференција во Катовице не успеаа. Научниците доставија високо критички извештај на Меѓувладиниот панел за климатските промени. САД, Саудиска Арабија, Русија и Кувајт беа земјите кои не се согласија со официалната позицијата на научниците. Според неутрални набљудувачи тоа е сериозен неуспех за конференцијата на ОН во Катовице, која има амбициозна задача да даде поттик на реалните обиди за ограничување на емисиите на стакленички гасови.
| | веќе видена | слични
2 копии

Илјадници активисти за заштита на животната средина денеска излегоа на улиците на Катовице во Полска, каде што се одржува конференцијата за климата на ОН. Под мотото „Марш за климата: Разбуди се, време е да го спасиме нашиот дом!” околу 2.000 поддржувачи на заштитата на климата маршираа низ јужниот полски град. Организаторите, кои вклучуваат неколку групи за заштита на животната средина, соопштија дека на настанот учествувале 4.000 луѓе, додека локалната полиција процени дека имало две илјади учесници. Претставници на речиси сите земји во светот во моментов учествуваат на Конференцијата на ОН за климатските промени (COP24) во Катовице и дискутираат за правилата за спроведување на Парискиот договор за климата.
| | веќе видена | слични

Активисти од целиот свет денес излегоа на улиците во Катовице, Полска да маршираат за да испратат порака на државите дека мора да ги забрзаат и зголемат своите активности во насока на ублажување на климатските промени. Маршот за клима се одржува на крајот на првата недела од 24-тата конференција за климатски промени во Катовице каде државите преговараат за национални активности за ублажување на последиците од климатските промени и задржување на глобалното затоплување под 1.5°C. „Стоп за јаглен, стоп за нафта, да ги задржиме фосилните горива во земјата“, „стоп за финансии во фосилни горива, напред за финансии во обновливи извори“, „бидете храбри зачувајте го чистиот воздух за идните генерации“- им порачаа активистите на делегатите кои преговараат. Оваа конференција е од особена важност во преговорите за клима, бидејќи земјите треба да се договорат за текстот на правилникот за имплементирање на Договорот за клима од Париз во своите земји, меѓутоа и поради тоа што се случува во Полска – земја чија економија е ...
| | веќе видена | слични

Последниот извештај на Секретаријатот под рамковната конвенција за климатски промени на ООН покажува дека државите започнале со напори кон исполнување на обврските од Договорот од Париз, но овие напори не се доволно амбициозни за да ги ублажат последиците од климатските промени и постои простор државите да направат многу повеќе. Вакви резултати покажува анализата на последните двогодишни извештаи за климатски промени на земјите. Извештајот зборува и дека земјите во развој се многу поамбициозни во достигнување на зацртаните цели за национални емисиии на стакленички гасови од развиените земји кои имаат простор да бидат поамбициозни. „Нашата цел е да воспоставиме обврзувачки регулативи за да се осигураме дека ќе се постигнат целите зацртани со Договорот од Париз. Правилата за известување кои веќе ги имаме ни помагаат многу за да го осигураме ова.“ – рече претставникот од Европската Унија. И чинителите од невладиниот сектор сметаат дека политиката се движи премногу бавно за да одговори на итноста на последиците ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Животот на милиони луѓе во светот би можел да се спаси секоја година до 2050-та, кога би се намалило загадувањето на воздухот, а тоа е зацртано во Парискиот договор за климатски промени, покажа најновиот извештај на Светската здравствена организација. Извештајот претставен на конференцијата на ОН за климатски промени во Катовиц во Полска, ги нагласи негативните предизвикувачи на загаденоста на воздухот, што е резултат на човечкото делување врз здравјето на луѓето, а на државниците им предлага решение на тој проблем. „Цената на климатските промени е видлива во нашите болници и на нашите бели дробови“ рекла Марија Неира, директорка на одделот за јавно здравје при СЗО. Таа додава дека кога ќе се земе во предвид здравјето, намалувањето на климатските промени е можност, а не трошок. Главниот поттикнувач на климатските промени – согорувањето на фосилните горива, е еден од главните причинители на загадувањето на воздухот, што годишно во светот доведува до 7 милиони смртни случаи и создава загуби на ...
| | веќе видена | слични

Грета Тунберг им одржа лекција на светските лидери на Самитот на Обединетите нации за климатски промени, кој започна во понеделникот. „Во изминатите 25 години, безброј луѓе доаѓаат на климатските конференции на ОН, молејќи ги нашите лидери да ги сопрат емисиите, и очигледно дека тоа не функционира бидејќи емисиите продолжуваат да растат. Затоа нема да ги молам светските лидери да се грижат за нашата иднина “, рече 15-годишната Грета, која е од Шведска. ”So we have not come here to beg the world leaders to care for our future. They have ignored us in the past and they will ignore us again. We have come here to let them know that change is coming whether they like it or not.” From my speech yesterday at #COP24 pic.twitter.com/WIwv4vbT6G — Greta Thunberg (@GretaThunberg) December 4, 2018 „Наместо тоа, ќе им дадам до знаење дека промените доаѓаат без разлика дали им се допаѓа тоа или не.” Грета ја започна својата битка против климатските промени со училишен штрајк во август. Оттогаш, повеќе од 20.000 студенти од ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Животот на еден милион луѓе ширум светот годишно можат да се спасат до 2050 година ако се почитуваат целите за намалување на загадувањето на воздухот зацртани во Парискиот договор, стои во извештај на Светската здравствена организација (СЗО). Извештајот на СЗО, објавен на конференцијата на ОН за климатски промени во Катовице, Полска, ги истакнува ефектите кои човековите активности кои го произведуваат загадување го имаат врз здравјето на луѓето и предлага можни решенија за креаторите на политиките ширум светот, јави ДПА. – Вистинската цена на климатските промени се чувствува во нашите болници и во нашите бели дробови, изјави Марија Неира, шеф за јавно здравје на СЗО. – Кога се зема предвид здравјето, ублажувањето на климатските промени е можност, а не цена, додаде таа. Главниот двигател на климатските промени – согорувањето на фосилните горива – исто така има голем придонес во загадувањето на воздухот, и предизвикува седум милиони смртни случаи во светот годишно и предизвикува загуба од 5,1 трилиони долари ...
| | веќе видена | слични

Ограничувањето на климатските промени ќе има значаен и корисен ефект врз здравјето на луѓето во светот. Во извештајот на Светската здравствена организација, претставен пред учесниците на 24-тата конференција на ОН за климата, се вели дека целите на мировниот договор за климата од 2015 година можат значително да го намалат глобалното загадување на воздухот, спасувајќи годишно живот на еден милион луѓе, до 2050 година, објавија светските агенции. Фосилните горива се исто така главен извор на емисии на стакленички гасови. Во извештајот се појаснува дека климатските промени ќе влијаат и врз изворите на вода за пиење, содржината на хранливите материи во основната храна и веројатноста од природни катастрофи, додека мерките за ограничување на климатските промени, како употребата на велосипедот, наместо возењето автомобили, ги покажаа своите позитивни ефекти врз здравјето. Астронаутот на НАСА, Меј Џемисен повика да се води сметка за придружните климатските закани, истакнувајќи дека планетата Марс не може да стане ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице бидејќи постои основано сомнение дека ...
сите 186 | | | веќе видена

Дали е уставна или не амнестијата што ја потпиша, па под притисок на јавноста ја повлече поранешниот претседател на државата, Ѓорѓе Иванов? Оваа е доминантната ...
сите 411 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски смета дека во очи на влезот на НАТО, можеме да бидеме предмет на кампањата на политичка пропаганда, или на „фејк њуз“. – Дали ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Гутереш до светските лидери - заканата од глобалното затоплување сфатете ја сериозно

Од:
До кого (е-маил):
Порака: