Гутереш до светските лидери - заканата од глобалното затоплување сфатете ја сериозно

Ситуацијата со климатските промени никогаш не била посериозна.Светските лидиери сериозно да ја сватат опасноста и да преземат одлучна акција против глобалното ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Конференцијата на ОН за климата што се одржува во Катовице, Полска, денеска влезе во својата последна и најважна фаза со пристигнување на министрите кои треба ...
| | веќе видена | слични

Обидите да се вклучат клучните научни извештаи во официјалните документи на климатската конференција во Катовице не успеаа. Научниците доставија високо ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Активисти од целиот свет денес излегоа на улиците во Катовице, Полска да маршираат за да испратат порака на државите дека мора да ги забрзаат и зголемат своите ...
| | веќе видена | слични

Последниот извештај на Секретаријатот под рамковната конвенција за климатски промени на ООН покажува дека државите започнале со напори кон исполнување на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Животот на милиони луѓе во светот би можел да се спаси секоја година до 2050-та, кога би се намалило загадувањето на воздухот, а тоа е зацртано во Парискиот ...
| | веќе видена | слични

Грета Тунберг им одржа лекција на светските лидери на Самитот на Обединетите нации за климатски промени, кој започна во понеделникот. „Во изминатите 25 години, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Животот на еден милион луѓе ширум светот годишно можат да се спасат до 2050 година ако се почитуваат целите за намалување на загадувањето на воздухот зацртани ...
| | веќе видена | слични

Ограничувањето на климатските промени ќе има значаен и корисен ефект врз здравјето на луѓето во светот. Во извештајот на Светската здравствена организација, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

ВМРО-ДПМНЕ и многу луѓе кои не се партиски определени денеска повторно протестираа и побараа оставка на Заев и слобода на народот. Тие заедно побараа Заев да ...
сите 333 | | | веќе видена

Ако догодина буџетските корисници заклучно првото тримесечје не реализираат најмалку 15 проценти од планираните капитални расходи, до второто најмалку 40 ...
сите 171 | | | веќе видена

За владините функционери и Заев да обезбедат иднина, прво треба да ја согледаат реалноста, а реалноста во Македонија се одликува со криза, живот на рати, ...
сите 206 | | | веќе видена

Новинарот Џеф Мејсон го испровоцира Доналд Трамп со прашањето дали ќе го признае Џо Бајден за претседател.„Ќе биде тешко да се признае неговата победа, бидејќи ...
сите 310 | | | веќе видена

Зголемениот број на заразени со корона вирусот во гостиварскиот регион ја принуди управата на болницата „Ферид Мурад“ да ги зголеми капацитетите за сместување ...
сите 434 | | | веќе видена

Женската иницијатива Женска слободна зона со обележување на јавните простори во градот Скопје, каде најчесто се случува сексуално вознемирување на јавни ...
сите 169 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Гутереш до светските лидери - заканата од глобалното затоплување сфатете ја сериозно

Од:
До кого (е-маил):
Порака: