Оставка на комесарот на Скотланд јард, бившата уредничка пуштена со кауција

Највисокиот полициски функционер во Британија, Пол Стивенсон, поради скандалот со прислушувањето си поднесе оставка, уредничката Ребека Брукс уапсена, па пуштена со кауција Комесарот на Скотланд јард, Пол Стивенсон, неочекувано поднесе оставка, поради скандалот со прислушувањето на мобилната телефонија од новинарите на "Њуз оф д ворлд", како и поради тврдењата дека се поткупувале полицајци за да се добијат доверливи информации. Стивенсон поднесе оставка под притисок на британската опозиција откако беше осомничен за поврзаност со Нил Волис, поранешен уредник на сега веќе згаснатиот весник на Мардоковата медиумска империја. Стивенсон бил ангажиран како надворешен советник на поранешниот уредник кој сега работи во една ПР агенција, а освен тоа првиот полицаец на почетокот од годинава прифатил пет недели да престојува во едно луксузна бања, каде што Волис бил ПР советник. Инаку, Волис минатата недела беше уапсен од полицијата во врска со скандалот. Во соопштението за медиумите шефот на британската полиција ...
| | веќе видена | слични

Магнатот не прифаќа дека случувањата во весникот се негова одговорност, туку дека одговорноста е на неговите соработници и на оние што работеле во неговата компанија Еден од најголемите медиумски тајкуни во светот, Руперт Мардок, изјави дека неговото појавување пред Комисијата за култура, медиуми и спорт на британскиот Парламент е најпонижувачкиот ден во неговиот живот. Притоа, тој повторно изрази жалење за скандалот за прислушувањето на мобилните телефони што го вршеле некои новинари на неделникот Њуз оф д ворлд", на компанијата на Мардок Њуз интернешнл". Мардок изјави дека тој дури пред две недели разбрал дека некои го прислушувале мобилниот телефон и на Мини Даулер, малолетничка која исчезна, а потоа беше пронајдена убиена, случај кој во 2002 година ја потресе британската јавност. Тој истакна: Извршено е насилство врз приватноста на луѓето, па затоа одлуката за затворање на 168 години стариот неделник не е комерцијална, или од некоја друга причина, туку затоа што бевме сите во компанијата засрамени со она ...
| | веќе видена | слични

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска пред парламентот изјави дека неговиот помошник не се обидувал да ја запре истрагата за телефонските пруслушкувања од страна на таблоидот News of the World. Камерон, говорејќи за... Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска пред парламентот изјави дека неговиот помошник не се обидувал да ја запре истрагата за телефонските пруслушкувања од страна на таблоидот News of the World. Камерон, говорејќи за време на бурната седница во Долниот дом, изјави дека такво обвинение ќе биде „целосно погрешно". Тој, ја бранеше својата првичната одлука да го ангажира поранешен уредник на весникот, Енди Коулсон како негов директор за комуникации. Коулсон беше уапсен претходно овој месец поради обвинувањата дека знае за телефонските прислушкувања.
| | веќе видена | слични

Доколку знаев, никогаш немаше да го вработам. Вака британскиот премиер Дејвид Камерон се бранеше од серијата обвинувања од британските пратеници за неговата поврзаност со скандалот со прислушувањето од страна на таблоидот „Њуз оф д ворлд“, преку неговиот советник за медиуми, инаку поранешен уредник во весникот. За време на сослушувањето во Долниот дом на британскиот парламент, Камерон се соочи со незгодни прашања од типот дека со екс уредничката Ребека Брукс разговарал за намерите на медиумскиот магнат Руперт Мардок за проширување на медиумската империја во Британија. Камерон негираше се, меѓу кои и обвинувањата дека неговиот персонал се обидел да ја запре истрагата за прислушувањето и поткупот на полицијата. /www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска на специјална седница на Парламентот во Лондон. Му гори под нозете поради аферата со прислушувањето што скоро 10 години го вршеле новинари од затворениот лондонски весник на медиумскиот милијардер Руперт Мардок, „Њуз оф д’ Ворлд“. Еден од уредниците потоа работел во неговиот премиерски кабинет. Пред пратениците во Вестминистерската палата, Камерун уште еднаш денеска ја бранеше својата одлука да го ангажира Енди Коулсон, поранешен главен уредник на споменатиот весник. Стигнал да стен и директор за комуникации во владиниот кабинет. Опозицијата бара одговорност од Камерун. „Веќе јасно кажав дека ако се испостави дека Енди Коулсон знаел за прислушувањата, тогаш не само што мене ме лажел, туку ја лажел и полицијата... Ако се докаже тоа ќе мора да се соочи со сериозна кривична одговорност... Ако излезе дека ме лажел, тогаш тоа ќе биде момент за да изразам длабоко жалење и во тоа ве уверувам“, рече Дејвид Камерун, Премиер на Велика Британија.
| | веќе видена | слични

Британскиот премиер Дејвид Камерон ја прекина посетата на Јужна Африка и синоќа се врати во Лондон, за денешната вонредна седница на Парламентот. На неа, Камерон, по втор пат, во последните две недели, ќе даде изјава околу прислушувањето на мобилната телефонија, кое го правеле некои од новинарите на неделникот „Њуз оф д Ворлд“, но овој пат, повеќе треба да зборува за поврзаноста на неговиот кабинет во Даунинг стрит 10, со некои од главните актери во скандалот, јави дописникот на МИА од Лондон. Посетата на Јужна Африка, требаше да трае пет денови и да ја манифестера политиката на Велика Британија кон континентот, инсистирајќи дека наместо давање економска и друга помош, развиениот свет треба да почне посилно да тргува со земјите од Африка. Престојот на Камерон во Јоханесбург, падна во сенка на актуелните случувања во земјата и притисокот на опозицијата за „целосно расчиствување“ на скандалот, што ја преокупира британската политика, па наместо петдневна, посетата се сведе на неполни два дена. Лабуристичката ...
| | веќе видена | слични

Британскиот премиер Дејвид Камерон повторно ќе даде изјава околу прислушувањето кое го правеле новинарите од „Њуз оф д Ворлд“ и за поврзаноста на неговиот кабинет со мвешаните во скандалот. Посетата на Камерон на Јужна Африка која беше прекината, требаше да трае пет денови и да ја манифестера политиката на Велика Британија кон континентот, инсистирајќи дека наместо давање економска и друга помош, развиениот свет треба да почне посилно да тргува со земјите од Африка. Престојот на Камерон во Јоханесбург, падна во сенка на актуелните случувања во земјата и притисокот на опозицијата за „целосно расчиствување“ на скандалот, што ја преокупира британската политика, па наместо петдневна, посетата се сведе на неполни два дена. Лабуристичката опозиција врши притисок врз премиерот да ја признае вината што го постави Енди Коулсон, поранешен главен уредник на „Њуз оф д Ворлд“, кој поднесе оставка околу скандалот за прислушувањето, за директор за комуникации во Даунинг стрит 10, како и да ги објасни врските на луѓето од ...
| | веќе видена | слични

Скандалот околу Њуз корп се продлабочува Сe поголема драма се случува околу скандалот со прислушувањето во Велика Британија, во чиј центар се најде медиумскиот магнат Руперт Мардок. Вчера тој мораше да даде отчет пред посебна парламентарна комисија во Лондон, каде што беа сослушани и неговиот син Џејмс и поранешната директорка на Њуз интернешнал, Ребека Брукс. Уште поскандалозно е што завчера е пронајден мртов новинарот кој ја откри целата афера. Три недели по избивањето на аферата уапсена е миленичката на Мардок, Ребека Брукс, а истиот ден оставка поднесе шефот на полицијата Метрополитен од Лондон, Сер Пол Стивенсон. Во текот на истрагата за аферата која ја разбранува Велика Британија, а и остатокот од светот, се уапсени девет лица. Со ваквиот развој на настаните очигледно е дека и Руперт Мардок и неговиот син, кој е на чело на Њуз интернeшнал, мора да седнат на “жешкото“ столче пред истражниот судија. За вчера попладне беше закажано сослушувањето на Мардок, Џејмс и Брукс. Тие ќе се појават пред ...
| | веќе видена | слични

Тој изрази жалење за скандалот околу прислушувањето на мобилните телефони што го вршеле некои новинари на неделникот „Њуз оф д Ворлд“, на компанијата на Мардок „Њуз Интернешанл“, јави дописникот на МИА од Лондон. Според Мардок (80), тој дури пред две недели разбрал дека некои го прислушувале мобилниот телефон и на Мини Даулер, малолетничка која исчезна, а потоа беше пронајдена убиена, случај кој во 2002 година ја потресе британската јавност. - Бев шокиран во врска со она што се правело и длабоко жалам за тоа, изјави Мардок, согласувајќи се дека она што е направено е сосема погрешно и неприфатливо, како и дека главна цел на компанијата е да се откријат сите факти и оние кои погрешно работеле. Тој истакна дека е „извршено е насилство врз приватноста на луѓето, па затоа одлуката за затворање на 168 години стариот неделник не е комерцијална, или од некоја друга причина, туку затоа што бевме сите во компанијата засрамени со она што се правело во весникот. Весникот не е затворен затоа што со тоа се признава ...
| | веќе видена | слични

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска ќе се соочи со прашања во британскиот парламент за скандалот со прислушкување поради кој се затвори медиумот News of the world. Камерон ќе ја скрати посетата на Африка за да присуствува на парламентарната седница на која најверојатно ќе биде запрашан зошто ангажирал поранешен уредник на медиумот.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Обвинителката Вилма Рускоска потврди дека има судир на интереси адвокатот Стеван Павлески да ја застапува специјалната јавна обвинителка Катица Јанева додека е ...
сите 695 | | | веќе видена

Дали само со одлучна и сеопфатна акција и истрага може да се врати довербата во институциите и во неопходноста за градење на правна држава? Ова прашање повеќе ...
сите 450 | | | веќе видена

Дојде само со една ќеса, не планира долго да лежи, коментира новинарот Фуркан Салиу, кој заедно со голем број на колеги денеска го следеа патот на Катица ...
сите 613 | | | веќе видена

По четиричасовен распит во Обвинителството за организиран криминал и корупција од страна на шефицата Вилма Рускоска, специјалната обвинителка Катица Јанева ...
сите 770 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Оставка на комесарот на Скотланд јард, бившата уредничка пуштена со кауција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: