Бугарско-македонска комисија: Заеднички да се одбележуваат Св. Кирил и Методиј и Прличев

3 копии

Мултидисциплинарната експертска комисија меѓу Бугарија и Македонија ќе им прдложи на владите на двете земји заедничко одбележување на Денот на Светите браќа ...
| | веќе видена | слични

м-р Петар Тодоров и доц. д-р Дарко Стојанов Постојат неколку начини како да се надминат овие анахрони и очигледно штетни историски наративи во политиката, ...
| | веќе видена | слични

Петар Тодоров и Дарко Стојанов Целта на билатералните историски комисии е подавање рака за надминување на конфликтите кои произлегуваат од различните толкувања ...
| | веќе видена | слични

Експертската комисија меѓу Македонија и Бугарија ќе им предложи на владите на двете земји заедничко одбележување на Денот на светите браќа Кирил и Методиј и на ...
| | веќе видена | слични

Многу често слушаме за патриотизмот, македонштината, предавниците, но еве јас решив да проговорам и за одродувањето. И секако, за почеток, малку историја. На ...
| | веќе видена | слични

Во процесите за градење добрососедска политика, што како еден од приоритетите во меѓународните односи на Р Македонија ги практикува актуелната влада, преку ...
| | веќе видена | слични

Македонија и Бугарија заеднички ќе ги одбележуваат денот на Светите Браќа Кирил и Методиј и јубилеи поврзани со Григор Прличев. Ова било договорено на ...
| | веќе видена | слични

Заедничката мултидисциплинарна комисија составена од експерти од Македонија и Бугарија предводена од професорите Ангел Димитров и Драги Георгиев постигнале ...
| | веќе видена | слични

Ова го соопштија по дведновните разговори во Софија копретседателите на комисијата од бугарска и од македонска страна Ангел Димитров и Драги Георгиев. И двете ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Многу искусни дипломати од ЕУ се гневни по блокадата на Северна Македонија и Албанија за почеток на преговорите за членство од страна на Франција и две-три ...
сите 779 | | | веќе видена

Одлуката без одлука во Брисел предизвика ексресно решение во Скопје. Брзи предвремени избори. Аналитичарот Алберт Муслиу вели дека емоциите и изборите не смеат ...
сите 650 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска на пладне ќе има обраќање и прескоференција во Владата. Според најавите Заев треба да каже што ќе се случува во наредниот период ...
сите 188 | | | веќе видена

Разочарани сме што Европскиот совет не даде согласност за пристапни преговори во овој момент, но, се надеваме дека тоа ќе се случи пред Самитот ЕУ- Западен ...
сите 289 | | | веќе видена

Фијаското на самитот во Брисел е „втор Букурешт“ за земјата, дури и поопасен од првиот. Во 2008 година имавме јасна насока каде е излезот, овојпат, никој не ...
сите 151 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бугарско-македонска комисија: Заеднички да се одбележуваат Св. Кирил и Методиј и Прличев

Од:
До кого (е-маил):
Порака: