Заедничко одбележување на Св.Кирил и Методиј и Прличев?

3 копии

м-р Петар Тодоров и доц. д-р Дарко Стојанов Постојат неколку начини како да се надминат овие анахрони и очигледно штетни историски наративи во политиката, ...
| | веќе видена | слични

Петар Тодоров и Дарко Стојанов Целта на билатералните историски комисии е подавање рака за надминување на конфликтите кои произлегуваат од различните толкувања ...
| | веќе видена | слични

Експертската комисија меѓу Македонија и Бугарија ќе им предложи на владите на двете земји заедничко одбележување на Денот на светите браќа Кирил и Методиј и на ...
| | веќе видена | слични

Многу често слушаме за патриотизмот, македонштината, предавниците, но еве јас решив да проговорам и за одродувањето. И секако, за почеток, малку историја. На ...
| | веќе видена | слични

Во процесите за градење добрососедска политика, што како еден од приоритетите во меѓународните односи на Р Македонија ги практикува актуелната влада, преку ...
| | веќе видена | слични

Македонија и Бугарија заеднички ќе ги одбележуваат денот на Светите Браќа Кирил и Методиј и јубилеи поврзани со Григор Прличев. Ова било договорено на ...
| | веќе видена | слични

Заедничката мултидисциплинарна комисија составена од експерти од Македонија и Бугарија предводена од професорите Ангел Димитров и Драги Георгиев постигнале ...
| | веќе видена | слични

Ова го соопштија по дведновните разговори во Софија копретседателите на комисијата од бугарска и од македонска страна Ангел Димитров и Драги Георгиев. И двете ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Лидерите на земјите членки на Европската Унија на утрешното заседание ќе прават напори да дојдат до консензуално решение поврзано со почетокот на преговорите ...
сите 145 | | | веќе видена

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ги повика сите институции што се занимаваат со избори да гласаат согласно законите и принципиелно, ...
сите 67 | | | веќе видена

Сириската невладина агенција за човекови права објави дека е забележан огромен конвој на сириската армија како го напушта Манбија, уште еден курдски град над ...
сите 802 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заедничко одбележување на Св.Кирил и Методиј и Прличев?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: