Копа Америка остана без уште еден фаворит

Јужна Америка ќе добие нов шампион бидејќи после Аргентина, елиминиран е и првиот фаворит за титулата, освојувачот на последните две титули, Бразил. „Кариоките“ освоија четири од последните пет континентални првенства, но оваа година во Аргентина, на стадионот во Ла Плата беа запрени од Парагвај. Парагвајците се пласираа беѓу четирите најдобри селекции во Јужна Америка со победата над Бразил по изведувањето на пенали. Во регуларниот дел победникот не беше одлучен, иако Бразил константно напаѓаше. Имаа 14 шутеви кон голот, додека Парагвајците се заканија само три пати. Шансата за победа ја прокоцка Александре Пато, во 75-та минута. Сè се смени по изведувањето на пеналите. Бразилците на три пати го промашија голот, а еден удар одбрани голманот на Уругвај, Виљар, кој е најзаслужен за победата на неговата репрезентација. Парагвај во полуфиналето ќе игра со подобриот од дуелот Чиле-Венецуела.
| | веќе видена | слични

„Кариоките“ неверојатни четири пати беа непрецизни во пенал-серијата против Парагвај, кој во полуфиналето ќе игра против Венецуела, која, пак, беше подобра од Чиле Актуелниот бранител на титулата Бразил е елиминиран од Копа Америка (фудбалско првенство на Јужна Америка) на сличен начин како и домаќинот Аргентина, по поразот на пенали од 0-2 против Парагвај во четврт-финалето, откако мечот заврши без голови. Во „црната“ пенал-серија за Бразил сите четири изведувачи беа непрецизни. Елано, Андре Сантос и Фред го промашија голот, додека ударот на Тјаго Силва го одбрани одличниот Хусто Вилјар. „Кариоките“ доминираа во текот на 120 минути, но не успеаја да го совладаат Вилјар на голот на Парагвај. Напаѓачкото трио на Бразил, Алесандре Пато, Нејмар и Робињо, пропушти голем број шанси за постигнување гол, по што следуваше казната. Лукас Леива од Бразил и Антолин Алкараз од Парагвај беа исклучени по една мешаница меѓу повеќе играчи во првото продолжение од мечот и двата тима завршија со по десетмина на теренот. ...
| | веќе видена | слични

Парагвајките ќе ги тресат цицките и во полуфиналето Парагвај-Венецуела е втората изненадувачка полуфинална двојка на Копа Америка, но она што навистина ќе се прераскажува е начинот на кој беше елиминиран Бразил. Бранителот на титулата ги утна сите четири удари од белата точка и не искористи десетина поволни шанси за 120 минути игра, по кои немаше голови, пред да биде поразен од Парагвај со 2:0 на пенали. - Никогаш не сум видел понеправеден резултат во мојата кариера - рече бразилскиот репрезентативец Рамиреш, а со него се согласи и селекторот на Парагвај: - Бразил требаше да победи уште во првите 90 минути - призна Херардо Мартино. Требаше и заслужи, но не успеа да ја протне топката покрај голманот Хусто Вилјар. Елано, Андре Сантос и Фред шутираа непрецизно, додека капитенот на Парагвај го одбрани ударот на Тијаго Силва, ставајќи точка на својот незаборавен настап, обележан со неколку неверојатни интервенции. Венецуела, чиј најдобар пласман досега беше петтото место во 1967 година, го совлада Чиле со ...
| | веќе видена | слични

Елиминацијата на пенали во четвртфиналето на Копа Америка од Парагавај ја шокираше бразилската јавност, но селекторот и некои од играчите сметаат дека не треба да се крева паника поради тоа. Иако се сметаше за најголем фаворит за освојување на Копа Америка, заедно со домаќинот Аргентина, селекцијата на Бразил својот настап на јужноамериканското првенство го заврши уште во четвртфиналето. Исто како и „гаучосите“. Подобри од нив по изведувањето пенали беа Парагвајците, кои се бранеа цела средба и некако успеаја да стигнат до изведувањето удари од „белата точка“. „ Бевме доминантни и напаѓавме во текот на сите 120 минути, но ни тоа на крајот не бепе доволно да постигнеме гол, иако дадовме се’ од себе. Очигледно дека не беше наш ден и на патот до полуфиналето не запре екипа која ремизираше во сите свои четири настапи. Тоа е најтешко во фудбалот, но мораме и со тоа да живееме “ - изјави селекторот на Бразил Марио Менезес. Утеха на Бразилците, иако има три години до тогаш, би можело да биде освојувањето на ...
| | веќе видена | слични

КОПА АМЕРИКА „Кариоките“ ги промашија сите четири удари во пенал-рулетот и Парагвај, кој 120 минути се бранеше и ги зачува почетните 0-0, во полуфиналето ќе игра против Венецуела Јужна Америка ќе добие нов фудбалски владател, откако актуелниот Бразил беше елиминиран во четврт-финалето на Копа Америка. Парагвај е селекцијата која ги запре „кариоките“ во походот да остварат „хет-трик“ титула. Победи на пенали (2-0). Парагвај во полуфиналето ќе игра против Венецуела, која направи изненадување и со 2-1 славеше над Чиле. Голманот на Парагвај, Хусто Вилјар, е херојот на Парагвај. Вилјар го маѓепса голот и не им дозволи на Бразилците да постигнат гол ниту од пенал. Откако по регуларниот дел и дополнителните 30 минути немаше голови. Бразил не даде ниту еден гол во четирите удари што ги изведе во пенал-рулетот. Елано, Фред и Сантош не го погодија голот, а ударот на Силва го одбрани Вилјар. Голманот на Парагвај фати и неколку неверојатни удари во текот на мечот. - Ова е голема радост за нас. Бразил доминираше во ...
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Парагвај се пласираа во полуфиналето на Копа Америка што се одржува во Аргентина. По 0:0 во 120. четвртфинални минути против Бразил тие го елиминираа големиот фаворит со 2:0 по подоброто изведување на пенали. По првиот меч меѓу овие две репрезентации во групниот дел од натпреварувањето што заврши 2:2, Бразилците на крилјата на нивното реноме ветуваа сигурна елиминација на Парагвај, но се покажа, како и во случајот со Аргентина, дека имињата не гарантираат дури ни победа, а камоли освојување на титула. Сега Јужна Америка е во очекува на новиот шампион, а навивачите се надеваат дека пресметката за трофејот нема да заврши без голови. Во однос на приспивната од дуелот меѓу Колумбија и Перу и речиси „воениот“ меч меѓу Аргентина и Уругвај, средбата на Бразил и Парагвај изобилуваше со убави, но честопати и излишни потези на младите играчи кои се желни за докажување на големата сцена. „Кариоките“ освоија четири од последните пет континентални шампионати, но истите тие не можеа подобро од ова ...
| | веќе видена | слични

Од четирите удари од белата точка на "кариоките" три завршија надвор од голот, па се елиминирани од Парагвај на пенали (3:0), кој во полуфиналето ќе игра со Венецуела, која исто така приреди изнедување со победата над Чиле (2:1) Јужна Америка ќе добие нов шампион, бидејќи по домаќинот Аргентина е елиминиран и првиот фаворит и освојувач на последните две титули на Копа Америка - Бразил. "Кариоките", кои триумфираа на четирите од последните пет континентални првенства, се запрени од Парагвај, кој во четвртфиналето славеше по подобро изведување пенали со 3:0. Во регуларните 90 минути и двете продолженија немаше голови. Бразилците ниеднаш не погодија од белата точка, три пати го промашија голот, а ударот на Тијаго Силва беше одбранет од Хустино Вилјар, кому Парагвајците треба да му подигнат не еден, туку најмалку десет споменици. Тој е најзаслужен за историската четвртфинална победа над Бразил, бидејќи и во првите 90 минути успеа да ги одбрани чистите шанси на Неимар, Пато, Лусио и Фред. Освен по одбранетиот ...
| | веќе видена | слични

По домаќинот Аргентина и фудбалерите на Бразил испаднаа во четвртфиналето на Јужноамериканското првенство, а сензацијата ја приреди Парагвај, откако на пенали со 2 - 0 го исфрли бранителот на титулата, бидејЌи во регуларниот дел средбата заврши без голови 0 - 0, исто како и по одигрувањето на продолжетоците. За последното место во полуфиналето се избори Венецуела, која за првпат во историјата ќе игра во оваа фаза, победувајќи го Чиле со 2 - 1. Иако беа подобри во текот на целиот натпревар, „кариоките“ не успеаа да го совладаат Парагвај по 120 минути, а потоа во пенал рулетот не погодија ниту еден удар од белата точка. Елано, Сантос и Фред го промашија голот, за на Тиаго Силва, голманот Хусто Виљар да му одбрани, по што победата на Парагвајците беше неизбежна, иако Берето промаши на стартот, но прецизни беа Естигарибија и Риверос, обезбедувајќи го полуфиналето. Таму Парагвај ќе се сретне со Венецуела, која направи сензација и за првпат во историјата на оваа земја успеа да се пласира меѓу четирите најдобри ...
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Парагвај се пласираа во полуфиналето на Копа Америка, откако по подобро изведување на пенали го елиминираа фаворитот Бразил. Кариоките се посрамотија во ударите од бела точка промашувајќи ги сите четири удари. Елано, Андре Сантос и Фред не успеаја да го погодат ниту голот, а шутот на Тијаго Силва го одбрани одличниот голман на Парагвај, Хусто Виљар. Од спротивната страна погодија Естигарибија и Риверос што беше доволно за победа од 2:0. По 120 минути натпреварот заврши без голови 0:0, а Бразилците промашија безброј изгледни шанси преку Нејмар, Пато, Гансо ја погоди и стативата, а пред крај на мечот Фред шутираше со глава, но Барето ја извади топката од гол линијата. И парагвајскиот голман Виљар имаше неколку бравурозни одбрани. Во продолжението зовре атмосферата меѓу играчите, па Лукас Леива и Алкараз заработија црвени картони. Сензационален пласман во полуфиналето обезбеди и Венецуела која со 2:1 го порази Чиле. Аутсајдерот поведе во 38.минута со погодокот на Вискаронда, а Чилеанците ...
| | веќе видена | слични

Дебакл на Аргентина. Домаќинот на Копа Америка и претендент за освојување на латино фудбалското првенство остана далеку од амбициите за титула. Елиминирана е од Уругвај во четвртфиналната пресметка. Уругвајците кои беа подобри по изведувањето пенали во полуфиналето се среќаваат со Перу кој пак ја исфрли Колумбија. Аргентинските медиуми и јавноста имаат се најлошо да кажат за резултатот на националниот тим на ова издание на Копа Америка. Имаат само една дилема за кого да најдат полоши зборови, за Карлос Тевез кој единствен промаши во пенал серијата или за Лео Меси најголемата ѕвезда која не ги остварува очекувањата во настапите за аргентинскиот состав. Уште од 1993 аргентинската нација чека на титула во Копа Америка. Годинава на домашен терен и предводени од најголемата светска фудбалска ѕвезда, Лео Меси требаше конечно да го освојат врвот. Сепак Меси не успеа да постигне гол, тој не погодил во репрезентацијата уште од март 2009. Затоа сега бесот е насочен и кон него и кон Тевез, тој пак дозволи ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нова ера за Македонија. Ера на просперитет, напредок и исполнети ветувања најави лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски на конвенцијата на која коалицијата ги ...
сите 75 | | | веќе видена

 Не секогаш се потребни зборови за да ги покажете чувствата или ставот за нешто. Ако некој не ви се допаѓа или напротив, ви се допаѓа, ако лажете или пак ви е ...
сите 37 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска не сакаше да го коментира брифингот на шефот на грчката дипломатијата Никос Коѕијас со грчките новинари во Њујорк, на кој истакнал ...
сите 211 | | | веќе видена

Брана во Порторико може да пукне и да загрози над 70.000 жители во два соседни града. Властите се обидуваат да ги мобилизираат сите ресурси. Ова се случува ...
сите 252 | | | веќе видена

Македонија денес повторно е демократија, исправена на патот на ЕУ и НАТО, каде што припаѓа, истакнал премиерот Зоран Заев во обраќањето на Универзитетот ...
сите 284 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Копа Америка остана без уште еден фаворит

Од:
До кого (е-маил):
Порака: