Здравството е модернизирано, а пациентите се задоволни

2 копии

Од 2008 година досега е вложено многу во модернизација на здравството, но најважно од се е вратениот оптимизам кај пациентите во здравствениот систем, кој по 20 години запоставеност нуди поквалитетна дијагностика и третман, смета министерот за здравство во заминување, Бујар Османи. На прес-конференција на која даде отчет за своето министерување, тој оцени дека неговата работа како министер за здравство била успешна, а пациентите се позадоволни, зашто со секој нов реализиран предизвик, како што рече, здравството било скалило поблиску до целта. Реформа што ја планирал, а не успеал да ја заврши, е здравственото осигурување, односно пакетите на здравствени услуги за што му требало широк општествен консензус. Османи вели дека откако ќе ја напушти Владата, планира да му се врати на тоа што најмногу го сака и му недостига - лекарската професија. Според него изборот лекар да биде министер за здравство не е клучен фактор за успех во секторот, а најважно е човекот кој ќе го води ресорот да биде добар менаџер. Во ...
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни работи во заминување, Антонио Милошоски, организираше проштален прием за дипломатскиот кор во земјава. Како што соопшти МНР, на приемот присуствувале и голем број гости кои во изминатиот период соработувале со министерот Милошоски, кој си заминува од функцијата шеф на дипломатијата и седнува во пратеничката клупа. Неговиот довчерашен колега, сега веќе поранешниот министер за здравство, Бујар Османи, пак, оцени дека откако тој дошол на функцијата се вратил оптимизмот кај пациентите во здравствениот систем, кој сега нуди поквалитетна дијагностика и третман.Оценката за неговата работа им ја препушта на граѓаните, а тоа што не успеал да го спроведе е здравственото осигурување, односно пакетите здравствени услуги, за што му требало широк општествен консензус. “Сиве овие проекти не успеваат да го регулираат системот бидејќи промените требаше да почнат пред десет до 15 години“, истакна Османи. Дека многу работи не зависеле од него смета и поранешниот вицепремиер за евроинтеграции, Васко ...
| | веќе видена | слични

Доскорешниот министер за надворешни работи Антонио Милошоски во саботата оствари проштална средба со претставниците на дипломатскиот кор во Македонија. На прошталниот прием во Клубот на пратениците Милошоски ја оцени досегашната соработка со дипломатите како успешна. Тој се надева дека таквата соработка ќе проидолжи и во периодот кога тој ќе биде претседател на собраниската комисија за ндворешна политика. На прошталниот прием освен амбасадорите присуствуваа и многу гости кои соработувале со Милошоски. На позицијата шеф на дипломатијата во новата влада него ќе го замени досегашниот амбасадор во ЕУ, Никола Поповски.
| | веќе видена | слични

Останато

Два дена по катастрофалниот земјотрес во Мексико, при што загинаа најмалку 230 лица, спасувачките тимови воспоставија контакт по телефон со деца затрупани под ...
сите 194 | | | веќе видена

Доколку Северна Кореја изврши тестирање на хидрогенска бомба во Тихиот Океан, тоа ќе биде „промена на играта“ и САД ќе го третираат сериозно, но не веруваат ...
сите 284 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Здравството е модернизирано, а пациентите се задоволни

Од:
До кого (е-маил):
Порака: