Дијалогот Белград-Приштина без напредок, Вучиќ бара „повлекување на противправните одлуки“

Новата рунда преговори помеѓу Белград и Приштина за нормализација на односите на двете земји не донесе напредок. Српскиот претседател Александар Вучиќ смета дека не може да се продолжи додека Косово не ги повлече воведените царини врз увозот на српски производи на Косово и другите „противправни одлуки“. Иако Европската Унија ги повикуваше двете страни да овозможат интензивирање на преговорите со цел постигнување краен договор во текот на идната година, се чини дека дијалогот повторно е закочен. Српскиот претседател по крајот на состанокот оцени дека Приштина не си ги исполнува обврските, нагласувајќи ја пред сѐ одлуката да се воведат десет отсто царини врз спрските производи, што претставува прекршување на ЦЕФТА договорот. -Потполно е јасно дека сакаме да продолжи дијалогот но ќе продолжи кога Косово ќе ги повлече своите противправни одлуки, изјави Вучиќ за РТС додавајќи дека “ниеден од нашите луѓе нема да се појават додека не се повлечат“. Александар Вучиќ додаде дека Србија е подготвена да разговара штом ...
| | веќе видена | слични

Одбележувањето на 100 годишнината од крајот на Првата светска војна што се одржа во Париз во неделата беше можност десетици лидери на држави, кои беа на свеченоста да се видат, да се поздрават, да позборуваат. Па така, се видоа Доналд Трамп, Владимир Путин, Емануел Макрон, Ангела Меркел, нашиот претседател Ѓорге Иванов со некои од нив...Меѓу сите средби имаше една која предизвика изненадување. А е битна за нашиот регион. Си подадоа рака и поразговараа Путин и косовскиот претседател Хашим Тачи. Оваа средба е голем плус и успех за Тачи. Независно од нејзиниот резултат или од тоа колку траела, колку и што зборувале. Факт е дека таа е договорена однапред. Средбите од тој вид не се случајни. Особено што Русија го нема признаено Косово. Освен тоа таа е и осведочен сојузник на Србија. Дипломатите знаат колку е тешко да се договори ваква средба. Но еве тоа му успеа на Тачи. Се разбира со согласност од страна на Русите. А згора на тоа Путин е мајстор за средби, поздрави или за нивно одбегнување. Тоа што наумил тоа ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини денеска изјави дека очекува властите во Приштина да ги укинат воведените дополнителни царини од 10 отсто за увоз на стоки од Србија и Босна и Херцеговина. На заедничката прес-конференција со албаснкиот министер за надворешни работи Дитмар Бушати во Брисел, одржана по завршувањето на соостанокот за спроведување на Договорот за стабилизација и асоцијација меѓу Албанија и ЕУ, Могерини нагласи и дека очекува и продолжување на дијалогот меѓу Белград и Приштина. Бушати на прес-конференцијата одби да одговори дали Албанија би поддржала евентуален договор меѓу Белград и Приштина за „разграничување“, односно промена на гранците или размена на населание, на што Могерини изјави дека „го цени мудриот став на Тирана“ да не се изјаснува по ова прашање.
| | веќе видена | слични
4 копии

Рускиот претседател, Владимир Путин, кусо разговарал со косовскиот претседател, Хашим Тачи во Париз. Тој укажал дека Приштина треба да постигне консензус со Белград и му рекол дека Русија ќе ја поддржи заедничката одлука на Белград и Приштина, соопшти портпаролот на рускиот лидер, Дмитриј Песков. „Тоа не беше класичен состанок. Тоа беше разговор на маргините на настан. Путин разговараше со голем број учесници на настанот во Париз во рамки на 100-годишнината од крајот на Првата светска војна. Тачи беше еден од нив. Тие си пружија рака и се фотографираа. Природно, Путин рече дека е потребно пред сè да се пронајде консензус со Србија. И секако тој рече дека ние ќе поддржиме договор до кој ќе дојдат самите страни. Поинаку не може да биде“, рече Песков. Тачи по прославата во Париз изјави дека Путин му рекол дека не се ниту пријатели ниту непријатели, а дека Путин наводно рекол дека промената на рускиот став кон Косово е чувствително прашање.
| | веќе видена | слични
4 копии

Рускиот претседател Владимир Путин во разговор со косовскиот претседател Хашим Тачи ја потврдил подготвеноста на Москва да го поддржи договорот меѓу Белград и Приштина, во случај да биде постигнат, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Тој потврди дека Владимир Путин и Хашим Тачи кратко разговарале на маргините на церемонијата по повод 100-годишнината од крајот на Првата светска војна, што се одржа во Париз на 11-ти ноември. – Путин ја истакна потребата Косово да постигне консензус со Србија. Тој рече дека сме подготвени да го поддржиме договорот што ќе го гарантираат страните, рече Песков. Портпаролот на Кремљ ова им го изјави на новинарите, коментирајќи го твитот што претходно го објави Тачи, а во кој наведува дека во Париз, на централната манифестација на одбележувањето на крајот на Големата војна, се состанал со Путин, од кого, како што напиша, добил поддршка за нормализирање на односите меѓу Белград и Приштина. Песков додаде дека рускиот претседател се сретнал и со други лидери во Париз.
| | веќе видена | слични

Косовските власти платиле дури 25 милиони евра за претседателот Хашим Тачи да седи позади првиот човек на Русија Владимир Путин на церемонијата по повод завршувањето на Првата светска војна. Како што објавува „Информер“, властите во Приштина на протоколот на францускиот претседател му платиле за да наредат токму Тачи да веднаш до Путин. Српските власти тврдат дека Франција се извинила за овој превид.
| | веќе видена | слични

Вучиќ нагласи дека косовскиот претседател Хашим Тачи може од Русија да добие поддршка замо за нешто со што ќе се согласи Србија. Србија сака да го продолжи дијалогот и не уценува никого барајќи отворање одреден број поглавја во преговорите со ЕУ , рече Вучиќ алудирајќи на пораките од Приштина дека дијалогот со Белград треба да биде условен со визна либерализација за граѓаните на Косово. На прес конференцијата по средбата со грчкиот шеф на опозициската партија Неа Демократија , Киријакос Мицотакис , Вучиќ изјави дека би сакал кога би можело да се постигне компромис со Приштина , но нагласи дека не е оптимист. Минатата недела Белград се повлече од дијалогот со Приштина , откако косовските власти едногласно ги зголемија царините за стоката од Србија и од БиХ за 10 проценти.
| | веќе видена | слични
5 копии

Српскиот претседател и лидер на Српската напредна странка (СНС) Александар Вучиќ се заблагодари за поддршката која Грција и партијата Нова демократија и ја даваат на Србија во процесот на европската интеграција, а особено му се заблагодари на лидерот на таа партија Киријакос Мицотакис за ставот дека Грција нема да ја менува својата позиција во однос на прашањето на Косово. На заедничката прес-конференција со лидерот на Нова демократија, Киријакос Мицотакис, Вучиќ рече дека тој и неговиот грчки колега разговарале за соработката меѓу двете земји и двете партии кои се членки на блокот на Европските народни партии, јави дописникот на МИА од Белград. – Го замоливме да ни помогне во конкретни работи – од гласањето за Интерпол на некои други работи”, изјави Вучиќ за новинарите по состанокот со Мицотакис во седиштето на СНС во Белград. Вучиќ истакна дека го информирал соговорникот за таксите што Приштина ги наметнала за стоки од Србија, и покрај ЦЕФТА договорот. – Не сакав да го доведам во неповолна положба да ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Косово Хашим Тачи оцени дека неговата вчерашна средба во Париз со рускиот претседател Владимир Путин е огромен чекор на косовската дипломатија. „Ова е прва таква средба меѓу Косово и Русија на такво ниво. Исклучително е важен рускиот став дека ако се постигне спогодба меѓу Косово и Србија, Москва ќе го повлече ветото во Советот за безбденост за зачленување на Косово во ОН“, изјави Тачи во интервју за приштинската телевизија Клан Косова. Тој додаде дека во текот на состанокот со Путин не станло збор за конкретни прашања, туку за општите аспекти и можностите за промена на ставот на Русија спрема Косово.
| | веќе видена | слични
3 копии

Косовскиот претседател Хашим Тачи за време на средбата на рускиот претседател Владимир Путин во Париз му рекол дека не се ниту пријатели ниту непријатели, а Путин му рекол дека Косово е чувствително прашање, пренесува „РТК2“ на српски јазик. Како што се наведува, косовскиот претседател во синоќешното интервју за „Клан Косова“ оценил дека на Косово му недостигал состанок со рускиот претседател на меѓународната сцена и дека тоа е големо достигнување и чекор за косовската дипломатија. Според Тачи, ставот на Русија кон Косово треба да се менува и дека состанокот со рускиот претседател бил разбирлив во тој правец. „Беше коректен состанок, нормален, без некое посредување. Ова е прв состанок меѓу Косово и Русија на инситуционално ниво. Мислам дека ова е чекор напред во односите со Русија. Тоа е добро за двете земји, за мир и стабилност во иднина“, рекол Тачи. Косовскиот претседател нагласил дека со Путин не разговарал за конкретни работи и детали. „Разговаравме за општи аспекти и можности Русија да го менува својот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ќе останат ли уште долго опасните хемикалии во магацинот во ОХИС со се експлозивниот винил хлорид ќе се знае по 21 ноември откако собранието на доверителите ќе ...
сите 250 | | | веќе видена

Договорот за предвремени избори на лидерската средба кај претседателот на државата Стево Пендаровски се случил за помалку од еден час. Како што изјави ...
сите 465 | | | веќе видена

Христијан МИЦКОСКИ: Почитувани наставници и професори, драги колеги и пријатели, вие сте луѓето коишто ја образуваат нашата нација и од мене ја имате целата ...
сите 206 | | | веќе видена

Библија му го спаси животот на боливиски полицаец, кој беше застрелан во градите од страна на демонстрантите.Полицаецот изјави дека „чудесниот“ инцидент се ...
сите 239 | | | веќе видена

Владиниот советник Дане Талевски го навлече гневот на граѓаните на социјалните мрежи откако на емисијата „Само Вистина“ во која дебатираше со Тимчо Муцунски ги ...
сите 177 | | | веќе видена

Оние кои размислуваа/т во Македонија да озаконат диктатура и да ги погазат Уставните права на граѓаните, за разлика од законот - не се повлечени. Но, ќе се ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дијалогот Белград-Приштина без напредок, Вучиќ бара „повлекување на противправните одлуки“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: