Сколс: Мурињо не покажа класа


Легендата на Манчестер јунајтед, Пол Сколс изјави дека менаџерот на тој тим, Жозе Мурињо не покажа класа за време на натпреварот против Јувентус во Лигата на шампионите.Мурињо беше навредуван од страна на навивачите на Старата дама за време на натпреварот, но кога по завршувањето на натпреварот Манчестер победи со пресврт во последните минути,Португалецот одлучи да им се оддолжи.Тој ја постави раката зад уши за „да ги чуе" навивачите поради резултатот.Тоа не наиде на добра реакција од Сколс.Мора да покажете малку стил. Мислам дека нема потреба од тоа, одите пред нив и им ракоплескате на противничките навивачи. Се ракувате со тренерот. Непотребно е тоа што го направи, но таков е тој, изјави Сколс.
| | веќе видена | слични

Манчестер јунајтед и оваа сезона е далеку од трката за титулата. „Црвените ѓаволи“ веќе заостануваат 12 бодови зад лидерот Манчестер сити и веќе може да заборави на трофејот. Тоа го знае и менаџерот на екипата Жозе Мурињо кој изјави дека сега фокусот е да се стигне до позиција која води место во Лигата на шампиони. И за таа позиција потребно е да се надополнат седум бодови, што значи дека Јунајтед ќе има тешка задача. Мурињо уште од почетокот на сезоната бара нови играчи и со нетрпение чека да дојде почетокот на зимскиот преоден рок. Сепак, според весникот „Индепендент“, челниците на Манчестер не планираат да потрошат пари за нови играчи во јануарскиот преоден рок. Португалскиот стратег бара засилувања во одбраната и средниот ред, но доколку се точни овие најави од англиските медиуми, Мурињо дури сега ќе почне да се лути на ваквиот потег.
| | веќе видена | слични

Жозе Мурињо во текот на летото не ги доби засилувањата кои ги посакуваше, а тоа нема да се случи на „Олд Трафорд“ ниту во јануари. Според тамошните медиуми раководството на клубот не размислува за нови имиња, информација која дополнително ќе го налути португалскиот стручњак, бидејќи очекуваше да добие голема сума на пари за да купи квалитетни играчи. „Посебниот“ жестоко ги критикуваше челниците на Јунајтед бидејќи не му овозможија состав со кој ќе може да се бори за титулата. За ова малку ќе останеше и без работа. Јунајтед во моментов е на осмото место на табелата во Премиер-лигата со 20 освоени бода, односно на седум бода до позицијата која води во Лигата на шампиони.
| | веќе видена | слични

Манчестер Јунајтед и оваа сезона игра исклучително лошо и тимот на Жозе Мурињо ретко потсетува на екипата која со години доминираше во Англија. Јунајтед за сега не игра ниту блиску до она што навивачите го сакаат. Тренерот Жозе Мурињо во текот на летото не ги доби посакуваните засилувања, а на „Олд Трафорд“ нема да бидат ниту во јануари. Според пишувањата на „Independent“, управата на клубот нема намера да доведе засилувања во текот на јануари и тоа сосема сигурно дополнително ќе го налути Мурињо. Мурињо жестоко ја критикуваше управата на клубот, бидејќи не му овозможи да купи квалитетни засилувања со кои би можел да се бори за титулата. Тоа и јавно го искажа и тоа за малку ќе го чинеше работа. Меѓутоа, факт е дека доколку остане без засилувања и во јануари, нема да му се допадне на Португалецот. Очекуваше пари за да доведе фудбалери кои ќе му помогнат да се искачи на врвот на табелата, но нема да ги добие. Јунајтед во моментов е на осмото место на табелата со 20 осбоени бода и за местото кое води во Лигата ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Од управата на Манчестер Јунајтед очигледно се уште веруваат во Жозе Мурињо, па Португалецот ќе добие уште една шанса до крајот на оваа сезона. Наводно, на Мурињо му бил поставен ултиматум – пласман во Лигата на шампионите идната сезона, во спротивно ќе добие отказ по крајот на сезоната. Според досегашната форма, не се очекува Манчестер Јунајтед да заврши на едно од четирите позиции кои што водат во Лигата на шампионите, па пласманот во најелитното европско клубско натпреварување нема да биде лесен залак за Мурињо и неговата екипа. Како и да е, сезоната е долга и „Црвените Ѓаволи“ дефинитивно не треба да бидат отпишани. Британски медиум пренесува дека доколку Јунајтед не се пласира во Лигата на шампионите идната сезона, Мурињо ќе добие отказ, а на негово место ќе пристигне актуелниот тренер на Тотенхем, Маурицио Покетино.
| | веќе видена | слични

Манчестер Јунајтед се уште му верува на Жозе Мурињо, а Лигата на шампионите е единственото спасување за Португалецот. Не, управата на Јунајтед на Мурињо освојување на Лигата на шампионите не му го постави како ултиматум, бидејќи би било навистина големо очекување од овој тим, но важно е да обезбеди пласман во Лигата на шампионите за следната сезона. По досега виденото, Јунајтед дури не изгледа како тим кој ќе заврши на една од првите четири позиции, а пласманот во Лигата на шампионите не е реална и не е лесна цел за играчите на Жозе Мурињо. Јасно е дека нема ништо од борбата за титулата, сега е само прашање дали „Црвените Ѓаволи“ можат да избегнат трагедија, а тоа ќе биде ако не завршат во првите четири. Мурињо клубот го водеше до трофејот на Лига Европа и така добија пласман во Лигата на шампионите, а сега единствената шанса е пласман преку Премиер Лигата. „The Sun“ тврди дека Мурињо ќе биде отпуштен ако Јунајтед следната сезона не е во Лигата на шампионите, а како можен наследник првенствено се споменува ...
| | веќе видена | слични

Челниците на клубот не побарале од Жозе Мурињо да ја освои Лигата на шампионите, што би било премногу за оваа екипа. Португалскиот стручњак за да остане во редовите на премиерлигашот ќе мора и следната сезона да избори пласман во ова натпреварување. Според досегашните игри, Јунатед е далеку од тим кој би можел да осигура една од првите четири позиции, па пласманот во ЛШ нема да биде ни малку лесна задача за Мурињо. Повеќе од јасно е дека битката за титулата е загубена, прашањето кое се поставува е дали „црвените ѓаволи“ би можеле да избегнат трагедија, односно да не завршат на едно од првите четири места. Според „Сан“ Мурињо го чека отказно решение доколку не го исполни барањето на првите луѓе во клубот, а како негов наследник се споменува менаџерот на Тотенхем, Маурицио Покетино.
| | веќе видена | слични

Немања Видиќ го сочинуваше непробивливиот тандем во одбраната на Манчестер Јунајтед заедно со Рио Фердинанд и цели осум години беше незаменлив во стартната постава на Сер Алекс Фергусон, а запрашан за тоа кои натпревари посебно ги памети од својата играчка кариера, српскиот стопер без големо размислување ги посочи пресметките против лутиот ривал Ливерпул. Србинот не крие дека посебно бил инспириран и импресиониран кога за противници ги имал играчите на Ливерпул, а воедно, појасни дека осетно највозбуден бил кога играл на „Енфилд Роуд“, стадионот на кој заработи два од вкупно четирите црвени картони кои ги доби на натпреварите против „црвените“. – Да се игра на „Енфилд Роуд“ како играч на Манчестер Јунајтед мислам дека е најтешкото нешто во Англија. Нивните фанови се блиску до вас и чувствувате како да ви се над глава, блиску се до теренот и тоа ја прави ситуацијата доста тешка. Искрено, уживав во играњето против Ливерпул на „Енфилд“, поради тоа добив и два од моите четири црвени картони против Ливерпул на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Мурињо прави планови за зимскиот преоден рок и планира да донесе квалитетно засилување во одбраната, но она за што треба да се грижи, е отказот! Имено, доколку не избори пласман во Лига на шампиони Мурињо сигурно ќе добие отказ, а во клубот немаат дилеми, ќе направат се за да го доведат Маурицио Покетино. Медиумите на Островот откриваат дека во новиот договор кој го потпиша Мурињо до 2020 година има клаузула која вели дека во случај да не успее тимот да се пласира во ЛШ, Португалецот може да биде отпуштен без клубот да му плаќа обештетување. Англиските медиуми пренесуваат дека ако четвртото место биде нереално во јануари, односно како тимот заостанува многу, тогаш раководството нема да вложи пари за нови засилувања. Во секој случај, ако Јунајтед не стигне до четвртото место, за Мурињо нема спас. Јасно, клубот може да му даде отказ и во текот на сезоната, но во тој случај ќе мора да му плаќа отштета. Мурињо го очекува тешка борба до крајот на сезоната, со оглед на фактот дека првите три места се веќе ...
| | веќе видена | слични

Манчестер јунајтед го загуби големото градско дерби против Манчестер сити со 1-3, а по натпреварот тренерот Жозе Мурињо доби критики од поранешниот фудбалер на Челси и Селтик, Крис Сатон. По натпреварот, Мурињо кажа дека „граѓаните“ имале многу полесен распоред од „ѓаволите“, па поради тоа тие победиле во дербито, но тоа го налути Сатон, кој го критикуваше Португалецот. „Има огромна разлика помеѓу нив и Сити, а тоа нема да се смени доколку тие не си го сменат тренерот. Мурињо по поразот се однесуваше како големо бебе и очигледно нема намера да запре“, кажа Сатон. Јунајтед не се засили премногу сезонава, а Мурињо се пожали и на трошењето на пари „граѓаните“. „Мурињо се жали за парите, кои ги потрошил Сити, а не можат да ги стигнат ниту Вотфорд и Бурнмут на табелата“, објасни поранешниот фудбалер.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ќе останат ли уште долго опасните хемикалии во магацинот во ОХИС со се експлозивниот винил хлорид ќе се знае по 21 ноември откако собранието на доверителите ќе ...
сите 250 | | | веќе видена

Договорот за предвремени избори на лидерската средба кај претседателот на државата Стево Пендаровски се случил за помалку од еден час. Како што изјави ...
сите 465 | | | веќе видена

Христијан МИЦКОСКИ: Почитувани наставници и професори, драги колеги и пријатели, вие сте луѓето коишто ја образуваат нашата нација и од мене ја имате целата ...
сите 206 | | | веќе видена

Библија му го спаси животот на боливиски полицаец, кој беше застрелан во градите од страна на демонстрантите.Полицаецот изјави дека „чудесниот“ инцидент се ...
сите 239 | | | веќе видена

Владиниот советник Дане Талевски го навлече гневот на граѓаните на социјалните мрежи откако на емисијата „Само Вистина“ во која дебатираше со Тимчо Муцунски ги ...
сите 177 | | | веќе видена

Оние кои размислуваа/т во Македонија да озаконат диктатура и да ги погазат Уставните права на граѓаните, за разлика од законот - не се повлечени. Но, ќе се ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сколс: Мурињо не покажа класа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: