Аргентина ја декласираше Костарика

Аргентинците сепак дишат полесно. Во натпреварот за одлука, Аргентина ја декласираше Костарика и обезбеди место во четвртфиналето од Копа Америка. По триумфот од 3-0 селекторот Батиста мораше на крајот да издвои едно име. Иако во првата победа на турнирот за Аргентина, Серхио Агеро постигна два гола, новиот тренер на Атлетик Билбао го издвои двојниот асистент Лионел Меси. Предводени од брилијантниот Лионел Меси Аргентина ја победи Костарика со 3-0 во дуелот од третото коло во А групата. Во двобојот на стадионот „Марио Кемпес“ во Кордоба, Серхио Агеро погоди во идеален момент, последната минута од првото полувреме. 23-ри годишниот зет на Диего Марадона вториот гол го постигна во 53-та минута по асистенција на Меси. За Агеро погодокот беше трет на 43-то издание на Копа Америка. Анхел ди Мариа во 65-та минута повторно по додавање на Меси ги постави конечните 3-0. - Лионел знае како да ги совлада тешките ситуации. Има силен карактер и тоа го покажа на теренот. Одигра фантастично. Моравме да ја ...
| | веќе видена | слични

Со двата најинтересни натпревари во досегашниот тек на натпреварувањето, синоќа заврши групната фаза на Копа Америка 2011-та. Венецуела и Бразил се патници во четврт - финалето, а ждрепката може повторно да ги спои во полуфиналето. Сензацијата на јужноамериканското првенство Венецуела одигра 3-3 со Парагвај со што како второпласирана влезе во нокаут фазата, каде ќе игра со Чиле, а Бразил конечно блесна во сиот сјај, победувајќи го Еквадор со 4-2, за да добие втора шанса да го совлада Парагвај, овој пат во четврт -финалето. /www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични
4 копии

По шест голови беа постигнати на двата натпревари од последното 3.коло во рамки на групата „Б“ на јужно-американското фудбалско првенство што се одржува во Аргентина. Во првиот дуел доцна синоќа во Салта, Парагвај и Венецуела одиграа нерешено 3:3, додека на вториот натпревар во Кордоба, Бразил го совлада Еквадор со 4:2. Конечна табела во „Б“ групата: Бразил 5 бодови, Венецуела 5, Парагвај 3 и Еквадор 1. Од оваа група место во следната фаза обезбедија трите првопласирани репрезентации. По одигрувањето на натпреварите од групната фаза, формирани се четвртфиналните двојки. За место меѓу четирите најдобри на „Копа Америка 2011“ ќе играат: Колумбија - Перу, Аргентина - Уругвај, Бразил - Парагвај и Чиле - Венецуела.
| | веќе видена | слични

Бразил го победи со 4:2 Еквадор и се пласираше во 1/4 финалето на Копа Америка. Понатаму продолжуваат и тимовите на Венецуела и Парагвај. Со два доцни гола Венецуела извади нерешено 3:3 против Парагвај. Саломон Рондон отвори во 5-та минута за Венецуела. Антолин Алкарас израмни во 34-та. Албироха продолжи да напаѓа и стигна до нов гол во 63-та минута - дело на Лукас Бариос. Кристијан Риверос со глава постигна за 3:1 за Парагвај во 86-та минута. И кога се чинеше дека се е решено Венецуела израмни драматично. Прво Мику, а потоа Гренди Перосо истакнаа за 3:3. Пато и Нејмар му донесоа победата на Бразил со 4:2 против Еквадор. Александре Пато отвори во 29-та минута. Фелипе Каиседо израмни по грешката на Жулио Цезар. Нејмар повторно ги доведе “кариоките“ во водство во 50-та минута. Каиседо уште еднаш ги изненади Бразилците со гол. Пато постигна за 3:2 во 61-та минута, а голот на олеснување за Бразилците беше дело на Нејмар. Во 1/4-финалето Бразил игра со Парагвај, а Венецуела со Чиле.
| | веќе видена | слични

Репрезентацијата на Бразил утринава успеа да обезбеди пласман во четвртфиналето на Копа Америка, откако во последниот натпревар од групата Б го совлада Еквадор со 4-2. Малку на сила, малку на среќа, но „кариоките“ успеаја да го спасат турнирот и на крајот да завршат први во групата со пет бода. На избраниците на Манезес им беше доволен и бод за да обезбедат пласман понатаму, но фудбалерите решија конечно да дојдат до првата победа. Бразил двапати водеше преку Пато (28 мин.) и Нејмар (48 мин.), но Еквадорците двапати израмнуваа преку одличниот Фелипе Каиседо. Сепак, отпорот на Еквадор беше скршен во последната третина од натпреварот кога Пато и Нејмар повторно погодија за победа од 4-2. И на натпреварот помеѓу Парагвај и Венецуела беше исто така фантастично интересно. Со прекрасниот гол на Рондон од далечина уште во петтата минута од натпреварот Венецуела поведе со 1-0. Парагвај ги консолидираше своите редови и направи пресврт од 3-1. Сепак, фудбалот се игра 90 минути, а понекогаш и повеќе. Во последните ...
| | веќе видена | слични

Во првиот дуел доцна синоќа во Салта, Парагвај и Венецуела одиграа нерешено 3:3, додека на вториот натпревар во Кордоба, Бразил го совлада Еквадор со 4:2. Конечна табела во „Б“ групата: Бразил 5 бодови, Венецуела 5, Парагвај 3 и Еквадор 1. Од оваа група место во следната фаза обезбедија трите првопласирани репрезентации. По одигрувањето на натпреварите од групната фаза, формирани се четвртфиналните двојки. За место меѓу четирите најдобри на „Копа Америка 2011“ ќе играат: Колумбија - Перу Аргентина - Уругвај Бразил - Парагвај Чиле - Венецуела
| | веќе видена | слични
2 копии

Многу интерсни натпревари со многу голови имаше во последното коло од групата Б на Копа Америка. Бразилците конечно се разбудија и со 4:2 славеа над Еквадор, а вистинско гол шоу имаше на натреварот Парагвај Венецуела 3:3. По интересни натпревари со многу голови, Бразил со победата од 4:2 над Еквадор, заедно со Парагвај и Венецуела кои одигра 3:3 во меѓусебниот дуел, се квалификуваа за четвртфиналето од Копа Америка. Репрезентацијата на Бразил конечно победи и си обезбеди место во следната фаза. Херои на натпреварот беа Пато и Нејмар кои по два пати се запишаа во листата на стрелци. Пато го откри резултатот во 28-та минута, но Каиседо израмни пред паузата. Нејмар го одведе Бразил во водство со гол во 49-та минута, но по десет минути Каиседо со втор гол израмни на 2:2. Пато и Нејмар повторно се запишаа во листата на стрелци до крајот на натпреварот (61-ва и 72-ра минута) и му донесоа успех на својот тим. На тој начин, шампионите од последните две изданија на Копа Америка завршија на чело на групата Б ...
| | веќе видена | слични

Уругвај со 1-0 го совлада Мексико во последното коло од групата Ц, со што обезбеди четврт-финале против домаќинот Аргентина на Копа Америка (фудбалско првенство на Јужна Америка) Алваро Переира Уругвај и Аргентина се двете најтрофејни селекции во натпреварувањето, со по 14 освоени титули. Алваро Переира во 14. минута го постигна голот за победа на Уругвај. Мексиканците што дојдоа со резервен состав на Копа Америка немаа посериозни шанси до крајот на мечот. Во вториот меч од групата, во драматична завршница, Чиле со истиот резултат од 1-0 беше подобар од Перу, со што го обезбеди првото место. Андре Кариљо ја затресе сопствената мрежа во 92. минута од мечот, кога топката случајно го погоди по изведен корнер на Чиле. Двете репрезентации го завршија мечот со играч помалку. Покрај поразот, Перу исто така обезбеди пласман во четврт-финалето како една од двете најдобри третопласирани селекции. Синоќа се играа последните мечеви од групата Б, додека четврт-финалињата почнуваат в сабота. Група Ц Уругвај - ...
| | веќе видена | слични

Фаворитот Бразил на Копа Америка конечно одигра како што се очекува од него во нападот и со победа од 4:2 го заврши натпреварувањето во групи како прв во групата Б. Со по два погодока од своите двајца млади напаѓачи Алесандре Пато и Неимар, Бразил со 4:2 го обезбеди првото место во својата група и ри-меч со Парагавај во четвртфиналето на Копа Америка. Средбата од самиот старт почна со отворен и напаѓачки фудбал, а сосема очекувано, Бразилците подобро се снајдоа во таквиот стил на игра. По неколкуте можности, пато им донесе предност на „кариоките” во 28. минута по една нафрлена топка од Андре Сантос. Но, само девет минути подоцна беше 1:1 благодарение на погодокот на Фелипе Каиседо по една неспретна реакција на Жулио Цезар. Со тој резултат се замина на полувремето по се продолжи со отворен фудбал и во по кое видовме уште четири погодока. Бразил повторно поведе во 48. минута преку првиот гол на турнирот за Неимар, но Еквадор пак покажа „заби” и изедначи преку Каиседо десет минути подоцна. Сепак, тие 2:2 беа ...
| | веќе видена | слични

Бразил го одигра најдобриот натпревар од почетокот на Копа Америка. Селесао го совлада Еквадор со 4:2 во последниот натпревар во фазата по групи и на тој начин си го обезбеди местото во четвртфиналето. Деулот од групата Б донесе многу возбудувања, а избраниците на Мано Менензес конечно се покажаа во вистинско светло. После оваа победа Бразил си го обезбеди првото место во својата група со актив од пет поени. Пато и Нејмар конечно ги покажаа вистинските можности, најпрво Пато во 28. минута го отвори резултатот, но Кајседо во 39. изедначи на 1-1. На почетокот од вториот дел Нејмар го донесе Бразил до нова предност, но Кајседо повторно изедначи. Потоа, Пато и Нејмар успеаа да постигнат уште по еден погодок и на тој начин да ја запечатат судбината на репрезентативците на Еквадор па тие ќе мораат да ја напуштат Копа Америка по само 3 одиграни натпревари. Во другиот натпревар од групата А, Парагвај и Венецуела одиграа исклучително интересен натпревар кој заврши со неверојатни 3-3, овој нерешен исход им ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева наводно разработила неколку сценарија со кои сакала бизнисменот Орце Камчев да го спаси од затвор како осомничен ...
сите 291 | | | веќе видена

Фотографијата од записникот за поднесената кривична пријава во која стои исказот на Орче Камчев кој пријави изнуда во одделението за организиран криминал е ...
сите 369 | | | веќе видена

Кандидатка за нова министерка за финансии ќе биде Нина Ангеловска, додека за функцијата нови замени-министри за економија, за образование и за политички систем ...
сите 189 | | | веќе видена

Власта е целосно инкриминирана и во паника. Криминалната банда на чело со аболицираниот Заев е качена на воз во еден правец, правец од кој нема назад. Месеците ...
сите 295 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителкa Катица Јанева која од пред два дена е во притвop во затвopот „Скопје“ кој се наоѓа во Шутка е во лошaa здpaвствена состојба, ...
сите 344 | | | веќе видена

Есад Рахиќ, директорот на истражниот затвор „Скопје“, во интервју за Радио Слободна Европа, открива дека за околу 200 евра притворениците нелегално набавуваат ...
сите 210 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Аргентина ја декласираше Костарика

Од:
До кого (е-маил):
Порака: