„Бугарија“ со 120 луѓе потона во Волга

ПОВЕЌЕ ОД 120 жРТВИ НА БРОДОЛОМ ВО НАЈГОЛЕМАТА РЕКА ВО ЕВРОПА Во услови на бура, бродот ненадејно се навалил настрана и потонал за само осум минути, три километри од брегот Сто дваесет и осум лица загинаа во бродоломот на речниот брод „Бугарија“ во водите на Волга прексиноќа во руската автономна република Татарстан. Според првичните информации од истрагата, на двете палуби на бродот изграден во 1955 година во Чехословачка имало вкупно 208 лица, а спасени се само 80. Меѓу жртвите има и триесетина деца. Нуркачите, кои со специјални ламби се спуштија на дното на реката, кажаа дека во остатоците од бродот лежат стотина мртви тела. Во услови на бура, бродот ненадејно се навалил настрана и потонал за само осум минути, три километри од брегот. Патниците што не биле повлечени на дното на Волга биле извлечени од друг брод, кој поминал цел час по несреќата. - Според нуркачите, минимални се шансите да најдеме уште некој преживеан - изјави Ирина Андријанова, претставничка на руското министерство за вонредни ситуации. На ...
| | веќе видена | слични

Семејствата на загинатите во бродската несреќа на Волга, што се случи во неделата, ќе добијат отштета во висина од еден милион рубли (250.125 евра), изјави рускиот премиер Владимир Путин. Тој наведе дека луѓето што се здобиле со тешки повреди при потонувањето на бродот Булгарија" ќе добијат по 40.000 рубли (околу 10.000 евра), а тие што имаат полесни повреди по 20.000 рубли (околу 5.000 евра). Тоа е голема трагедија, голема несреќа, има голем број загинати, меѓу кои и деца", изјави Путин изразувајќи им сочувство на семејствата на загинатите од име на руската Влада. За време на несреќата на бродот Булгарија", според последните податоци, имало 192 патници, а не како што досега се сметаше 208 луѓе, соопшти Руската истражна комисија. Спасени 79 луѓе, а досега е потврдена смртта на 88 луѓе, но се претпоставува дека загинале најмалку 116 луѓе, пренесува МИА.
| | веќе видена | слични
4 копии

Останува неизвесна судбината на 19 патници од бродот „Булгарија“ кој потона на 10-ти јули во Волга, соопшти денеска началникот на приволгискиот регионален центар на руското министерство за вонредни ситуации, Игор Паншин. Како што пренесува РИА Новости, според податоците на министерството конечно е утврден бројот патници и членови на екипажот кои се наоѓале на бродот во моментот на неговото потонување - 208. Од нив 99 жени, 43 деца и 66 мажи. „Досега се пронајдени 100 тела на загинатите. Од нив 63 се жени, 18 деца и 19 мажи“, изјавил Паншин. Тој напомнува дека биле спасени 79 патници и членови на екипажот на бродот „Булгарија“. Од спасените, 29 жени, 11 деца и 39 мажи. Сé уште се испитуваа причините за несреќата. Сведоци на потонувањето на бродот за руските медиуми велат дека по напуштањето на пристаништето, бродот се навалил на десната страна, а дека превртувањето можеби се случило по налет на страничен бран, Истото во средата го повторни Паншин, според кој иследниците веруваат дека техничката неисправност ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Бројот на жртвите во бродската несреќа што се случи во неделата во реката Волга се искачи на 100, соопшти денеска руското Министерство за вонредни состојби. Уште 29 луѓе се водат како исчезнати, но праксата покажува дека се мали шансите тие да се преживеани, со што бројот на жртвите би се искачил на 129. При тонењето на бродот „Булгарија” 79 луѓе се спасени. Бродот имал капацитет за 140 луѓе, но на него имало 208 луѓе. Операторите на бродот, кој е изграден во 1955 година, исто така немал лиценца за превоз на патници, ниту пак за организирање на туристички тури. Бродот имал и цела низа безбедносни недостатоци.
| | веќе видена | слични

Руското обвинителство поведе криминална истрага против директорот на компанијата што го изнајми бродот „Булгарија“, во чие потонување загинаа 129 лица Обвинителите тврдат дека бродот немал дозвола да превезува патници и дека имал проблем со левиот мотор кога отпловил од Казан, престолнината на руската република Татарстан. Асоцијацијата на туристичките оператори соопшти дека компанијата „АгроРечТур“ ниту, пак, агенцијата „Интур-Волга“, немале дозвола за туристичка дејност. Според Интерфакс, компанијата не била регистрирана и незаконски нудела крстосување со „Булгарија“ по реката Волга. Спасувачките служби истакнале дека бродот, изграден уште во далечната 1955 година, бил наменет за 140 патници, но и покрај тоа, со него патувале 208 лица, од кои само 79 биле спасени. Гневот на јавноста во Русија, каде што вчера беше прогласен ден на жалоста, најверојатно ќе биде уште поголем по откритието на спасувачите, кои во трупот на бродот откриле просторија во која имало тела на 30-40 деца. Според АФП, нуркачите во ...
| | веќе видена | слични

"Десетици луѓе како и претседателот на Русија Дмитриј Медведев запалија свеќа во црква во спомен на жртвите од бродската несреќа во неделата со бродот „Булгарија“ на реката Волга. Бројот на удавени луѓе се искачи на 100 лица, соопшти руското Министерство за вондредни состојби. 29 луѓе се водат уште како исчезнати, но има многу мали шанси тие да се преживеани, со што бројот на жртвите се искачува на 129 жртви. При тонењето на бродот 79 луѓе се спасени. Бродот имал капацитет за 120 луѓе, но на него имало 208 лица. "
| | веќе видена | слични

Руските спасувачи, до сега успеале да извлечат 92 тела од реката Волга, по потонувањето на бродот “Булгарија“ во неделата, а 73 жртви се идентификувани, изјавил министерот за сообраќај, Игор Левитин. Тој рекол дека исплатата на отштета на семјствата на жртвите ќе започне од утре од средствата што од федералниот буџет ќе бидат префрлени во буџетот на републиката Татарстан. Секое семејство ќе добие по 300.000 рубљи, јавува агенцијата “Итар тасс“ повикувајќи се на владини извори. До 100.000 рубљи ќе бидат исплатени на повредените, зависно од степенот на повредата, а околу десет илјади рубљи ќе бидат исплатени на име изгубен имот. Потрагата по исчезнатите патници од “Булгарија“ продолжува, а во спасувачката акција се ангажирани околу 170 нуркачи, кои ја пребаруваат водата во ширина од 130 километри. Во текот на досегашната истрага за несреќата на бродот, се приведени генералната директорка на компанијата “АргоРечТур“ која го изнајмила бродот, Светлана Ињкина и вишиот експерт на Камската филијала на рускиот речен ...
| | веќе видена | слични

Бројот жртви од бродската несреќа во Русија се искачи на 100 откако беа извлечени телата на неколкумина исчезнати. На бродот се наоѓале 208 лица, од кои беа спасени 79, соопштија руските надлежни власти. Бројот на жртвите во бродската несреќа што се случи во неделата на реката Волга се искачи на 100, соопшти денеска руското Министерство за вонредни состојби. Утринава имени нуркачи успеаја да извадат уште неколку тела од потонатиот брод „Бугарија“. Уште 29 луѓе се водат како исчезнати, но праксата покажува дека се мали шансите тие да се преживеани, со што бројот на жртвите би се искачил на 129. При тонењето на бродот „Булгарија“ 79 луѓе се спасени. Бродот „Бугарија“ потона во неделата со околу 205 патници, иако максимално можел да пренесува 120. Операторите на бродот, кој е изграден во 1955 година, исто така немал лиценца за превоз на патници, ниту пак за организирање на туристички тури. Бродот имал и цела низа безбедносни недостатоци. Автор: АТ/ миа/макфакс
| | веќе видена | слични

Против капетаните на двата брода кои не му помогнале на туристичкиот брод „Бугарија“, иако биле во близина, се покренати кривични постапи, соопшти руската Комисија за истраги Двата брода, еден товарен и еден танкер за нафта, се нашле на местото на несреќата на реката Волга во неделата, но сепак продолжиле без да понудат помош. Имињата на капетаните се уште не се обелоденети. Седум минути откако „Бугарија“ се превртел и потонал на местото на несреќата пристигнал друг туристички брод, „Арабела“ и веднаш им почна да им пружа помош на преживеаните. Рускиот министер за транспорт, Игор Левитин, денеска изјави дека капетаните на двата брода кои не пружиле помош ќе ја добијат „максималната можна казна“. „Според првичните информации, отприлика во исто време кога се случила несреќата, минувале два брода. Ги знаеме имињата на капетаните и тие во моментов се испрашувани во градовите каде што живеат. Ќе ги употребиме сите легални мерки за тие двајца да ја добијат максималната можна казна“, рече Левитин. Бродот ...
| | веќе видена | слични

Низа ПРОПУСТИ ПРИДОНЕЛЕ ЗА смртта на 129 луЃе при БРОДОЛОМОТ НА ВОЛГА во неделата Во остатоците од бродот на дното на Волга има 50-ина мртви тела, претежно деца Претседателот Дмитриј Медведев објави целосна проверка на сите транспортни средства во Русија откако истрагата покажа дека бродот што потона во Волга во неделата бил претоварен, имал неисправен мотор и немал валидна лиценца за превоз на патници. По смртта на една повредена жена, црниот биланс на бродоломот вчера се зголеми на 72 загинати, но во остатоците од бродот на дното на Волга с` уште има педесетина мртви тела, претежно деца. Се смета дека во бродоломот загинале вкупно 129 луѓе. Спасени се само 79 од 208-те луѓе на бродот, регистриран за превоз на 140 патници. На палубите имало и 25 нерегистрирани патници. Нуркачите што во изминатите два дена ги пребаруваат остатоците од речниот брод „Бугарија“ раскажаа дека телата на триесетина деца и дваесетина возрасни биле во собата за рекреација. Бродот се навалил и потонал за само осум минути и тие ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

УХМР за утре најавува сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец.Минималните температури од ...
сите 306 | | | веќе видена

Дали се знаеше дека Боки 13 рекетира и заработува милиони. Да, Зоран Заев и СДСМ го знаеа тоа со години, како и Финансиската полиција, и молчеле затоа што ...
сите 60 | | | веќе видена

Владата на денешната седница ја разгледа Информацијата за формирање меѓуресорска работна група за обезбедување натамошен квалитетен развој и имплементација на ...
сите 80 | | | веќе видена

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини изјави дека прашањето за проширувањето на ЕУ на Западен Балкан е прашање на помирување и обединување на ...
сите 85 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 137 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Бугарија“ со 120 луѓе потона во Волга

Од:
До кого (е-маил):
Порака: