На годишнината од масакрот во Сребреница, погребани уште 613 жртви

Сараево, 11 јули - Повеќе од десет илјади лица се собраа денеска во меморијалниот центар Поточари крај Сребреница на одбележување на 16 годишнината од масакротврз локалното муслиманско население од истокот на Босна и Херцеговина (БиХ). На годишнината присуствуваа високи претставници на БиХ, Хрватска, Турција и САД кои порачаа дека соочувањето со минатото е главен услов за помирување на регионот и изразија задоволство што воениот лидер на босанските Срби, Ратко Младиќ конечно заврши во Хаг. Бакир Изетбеговиќ, членот на претседателството на БиХ, рече дека Сребреница е најдлабока рана за бошњачкиот народ, која никогаш нема да зарасне. „Сребреница е темна дамка на образот на меѓународната заедница и црна дупка на совеста на наредбодавачите и извршителите на злосторствата, од која никогаш нема да се ослободат. Правдата е бавна и делумна. Минатата година тука беше српскиот претседател Борис Тадиќ, кој вети дека ќе биде уапсен Младиќ“, рече Изетбеговиќ. Според него, голем дел од српскиот народ одбегнува да се соочи ...
| | веќе видена | слични

На денот кога во Меморијалниот центар Поточари, во близина на Сребреница, мирот го најдоа 600 жртви од геноцидот, само еден месец по апсењето на Ратко Младиќ, медиумите во Србија ја ингорираат или маргинализираат темата. Медиумите во Србија ја третираа годишнината од геноцидот во Сребреница само како уште една вест од светот. Оние медиуми, кои сепак му посветија внимание на злосторството, во кое српските сили пред 16 години убија над осум илјади Бошњаци во Сребреница, сложно ја следат формулата, според која зборот „геноцид“ се заменува со „злосторство“, како што стои и во декларацијата, што минатата година беше усвоена од српскиот парламент. Електронските медиуми како РТС и Б92 ја ставија информацијата за годишнината од масакрот меѓу ударните вести. Уредникот на српскиот неделник „Време“, Дејан Анастасијевиќ, нагласува дека секој медиум различно ја третира Сребреница. „Кај повеќето од нив таа се наоѓа меѓу темите од останатите делови на светот, нешто што Србија не ја погодува многу сериозно“, нагласува ...
| | веќе видена | слични

Нови 613 идентификувани жртви вчера беа погребани воМеморијалниот центар во Поточари. Преживеаните побараа забрзување на процесите против Караџиќ и Младиќ, на кои во Хаг им се суди за злосторства во Сребреница ШЕСНАЕСЕТ ГОДИНИ ОД ГЕНОЦИДОТ ВО СРЕБРЕНИЦА Десетици илјади лица вчера во Меморијалниот центар во Поточари им оддадоа почит на жртвите во Сребреница на 16-годишнината од најкрвавиот масакр на европска територија по Втората светска војна. Соочувањето со минатото е единствен услов за помирување во регионот, нагласија функционерите од Босна, Хрватска, Турција и од САД. Во Поточари вчера беа погребани уште 613 новоидентификувани жртви. Меѓународната комисија за исчезнати лица досега идентификуваше над 6.500 лица, од кои повеќе од 4.500 се погребани во Меморијалниот центар. Силите на босанските Срби, под команда на генералот Ратко Младиќ, во 1995 година во Сребреница убија околу 8.000 момчиња и мажи од бошњачкото население, по повлекувањето на холандските мировници што требаа да го штитат градот. Младиќ ...
| | веќе видена | слични

Останато

УХМР за утре најавува сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец.Минималните температури од ...
сите 305 | | | веќе видена

Дали се знаеше дека Боки 13 рекетира и заработува милиони. Да, Зоран Заев и СДСМ го знаеа тоа со години, како и Финансиската полиција, и молчеле затоа што ...
сите 60 | | | веќе видена

Владата на денешната седница ја разгледа Информацијата за формирање меѓуресорска работна група за обезбедување натамошен квалитетен развој и имплементација на ...
сите 80 | | | веќе видена

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини изјави дека прашањето за проширувањето на ЕУ на Западен Балкан е прашање на помирување и обединување на ...
сите 85 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 137 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

На годишнината од масакрот во Сребреница, погребани уште 613 жртви

Од:
До кого (е-маил):
Порака: