Османи: Секогаш сум работел според закон, му стојам на СЈО за располагање


Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, по повод најновите истраги што ги отвори СЈО, а во кои во едната се споменува и неговото име, вечерва во соопштение до јавноста истакнува дека отсекогаш работел според закон и во интерес на сите граѓани на Република Македонија. - Информацијата за отворената истрага од страна на СЈО, иако уште претходно како шпекулација ја имав слушнато и прочитано во медиумите, сепак претставува изненадување за мене, особено спомнувањето на моето име во контекст на евентуални злоупотреби. Во мојата политичка и воопшто професионална кариера, и како министер за здравство порано, и сега, како вицепремиер, предводник на Секретаријатот за европски прашања, секогаш сум работел според закон, и во интерес на сите граѓани на Република Македонија, вели Османи во писмената реакција. Османи вели дека стои на располагање и на СЈО и на друг правосуден орган и оти истрагата ја смета за нормална и коректна. - Наведената истрага ја сметам за нормална, коректна и професионална обврска на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Премиерот Зоран Заев, по којзнае кој пат му се спротивставува во изјавите на првиот човек на СДСМ, Зоран Заев. Секако, станува збор за изјави на еден ист човек, но тој самиот си ги погазува постојано. Тоа што го зборувал пред да седне на премиерското столче, сега го крие под килим, па се оградува од сопствените изјави дадени додека беше на чело на СДСМ во опозиција. Заев си ги менува личните изјави, кога и да се дадени истите, зависно од приликата која му одговара или не му одговара. Така, на 28-ми мај 2017-та година, Заев беше, барем навидум, јасен и гласен, па рече: -Ако некој е под истрага и осомничен, нема да биде дел од Владата! На 12-ти окотмври 2018-та година, Заев сфаќа дека коалицијата со ДУИ му е единствениот адут да остане со мнозинство, па погазувајќи ги зборовите дадени до граѓаните, недвосмислено застана во одбрана на Бујар Османи, осомничен во една од последните истраги на СЈО, вели сега Заев. Вицепремиерот Бујар Османи е под истрага на СЈО во случајот Пациент. Според СЈО, постои основано ...
| | веќе видена | слични

Вицепремиерот Бујар Османи, кој е под истрага на СЈО во случајот Пациент, информираше дека утрово доставил документација до обвинителството која, како што вели, ќе ја докаже неговата невиност. Тој очекувал да биде повикан на разговор пред истражната постапка и пред неговото име да биде пласирано во јавноста. Во случајот „Пациент“ постои основано сомнение дека во 2010 година четворица од осомничените, Фатмир Авмедовски, Бетим Љамалари, Менсур Ибрахими и Жаклина Чагороска, како одговорни лица – претседател и членови на комисијата за јавни набавки во Министерството за здравство на РМ, при вршење на јавна набавка за изведување на градежни и градежно – занаетчиски работи во повеќе Јавни здравствени установи низ Македонија, поднеле незаконит предлог за избор на најповолна понуда. Осомничениот Бујар Османи, како министер за здравство, наместо да го одбие предлогот на Комисијата, донел решение за избор на најповолна понуда на понудувачот ГБС – Благоевград – Република Бугарија. „Од страна на СЈО добив уверение и ...
| | веќе видена | слични

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи нема да поднесе оставка од функцијата, поради истрагата која против него ја отвори СЈО. Вели дека е сигурен во чесноста на неговите постапки додека бил Министер за здравство, и дека најголем дел од проектите кои што биле спроведени во негово време биле за доброто на граѓаните. Тоа ќе го докаже во текот на процесот, а единствено што му замерува на СЈО е тоа што не му било испочитувано правото на пресумпција на невиност. Изминативе денови тој собрал голем дел од докумантацијата за која мисли дека ќе ја расчисти фактичката ситуација, и истата утрово ја предал до СЈО. Пред три дена СЈО отвори нова истрага под кодно име “Пациент”, а еден од 15мината осомничени е актуелниот вицепремиер за евроинтеграција Османи. Во овој случај осомничените се товарат за злоупотреба на службена положба и овластување во постапки по јавни набавки за извршување на градежно и градежно – занаетчиски работи во повеќе јавни здравствени установи во земјава. Бранислав Јанески Сител ТВ
| | веќе видена | слични

По неуспешниот референдум, на кој народот покажа дека нема да поддржи антидржавни политики со кои се брише името Република Македонија, идентитетот, историјата, традицијата и културата, премиерот Зоран Заев тргна со реализација на планот Б за игнорирање и газење на волјата на сопствениот народ со помош на Специјалното јавно обвинителство, изјави Дафина Стојановска од ВМРО-ДПМНЕ. -Заев е свесен дека ВМРО-ДПМНЕ било со народот и дека секогаш ќе стои на браникот на државните и национални интереси и затоа сега бара помош од неговите послушници во СЈО. Вчерашниот настап на СЈО е уште една потврда дека Македонија не е веќе правна држава. Не постојат ни закони, ни Устав. Катица Јанева си чита имиња и сама ги суди. Катица Јанева сама закажува рочишта, ги диктира процесите и ги прозива судиите што не и се по волја. Зоран Заев ги нарачува предметите и кажува која мерка и која пресуда е преостра или преблага – рече Стојановска. Таа додаде дека додека Заев го гази правото и правдата и нарачува истраги и пресуди, трае ...
| | веќе видена | слични

Вицепремиерот Бујар Османи, чие име е вброено во директните осомничени во случајот „Пациент“ кој е еден од новоотворените случаи на Специјалното јавно обивнителство, изрази подготвеност да соработува со СЈО. Османи се сомничи за злоупотреба на службената положба и тоа додека бил министер за здравство. Според обвинението имало нерегуларности во постапките за јавни набавки во текот на 2010 година за вршење градежни работи во неколку јавни здравствени установи. Истрагата опфаќа вкупно 15 лица, а меѓу нив е Османи. „Ќе беше добро да ме консултираат пред да излезе моето име, не бев повикан да дадам мислење, но се надевам дека оваа истрага ќе заврши поскоро со цел да се утврдат фактите. Можеби од многуте случаи на СЈО може да се направат и такви грешки. Компанијата, која добила, е 20 милиони денари поевтина од втората компанија, а било прикажано дека е поскапа. Може да се случат такви грешки и не можам да осудувам дека се направени намерно“, изјави Бујар Османи, вицепремиер за економски прашања. Премиерот Заев ...
| | веќе видена | слични

Зоран Заев е исплашен од храброста и решителноста на македонскиот народ кој не потклекна на сите притисоци и манипулации и на референдумот покажа дека по ниедна цена нема да поддржи антидржавни политики со кои се брише името Република Македонија, идентитетот, историјата, традицијата и културата. Зоран Заев е во паника затоа што не помина неговата капитулација и граѓаните го осудија обидот да добие амнестија за сопствените криминали преку штетниот договор со кој ги прифати грчките црвени лини. Затоа Заев тргна со реализација на планот Б, а тоа е игнорирање и газење на волјата на сопствениот народ. Заев тргна со обид да ја заплаши опозицијата преку нарачан политички прогон и злоупотреба на институциите. Заев е свесен дека ВМРО-ДПМНЕ било со народот и дека секогаш ќе стои на браникот на државните и национални интереси и затоа сега бара помош од неговите послушници во СЈО. Вчерашниот настап на СЈО е уште една потврда дека Македонија не е веќе правна држава. Не постојат ни закони, ни Устав. Катица Јанева си чита ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Еден ден откако СЈО отвори нови шест истраги, вицепремиерот Бујар Османи, кој е еден од осомничените во случајот „Пациент“ изрази подготвеност да соработува со специјалното обвинителство. Османи се сомничи за злоупотреба на службената положба и тоа додека бил министер за здравство. Според обвинението имало нерегуларности во постапките за јавни набавки во текот на 2010 година за вршење градежни работи во неколку јавни здравствени установи. Истрагата опфаќа вкупно 15 лица, а меѓу нив е Османи. „Ќе беше добро да ме консултираат пред да излезе моето име, не бев повикан да дадам мислење, но се надевам дека оваа истрага ќе заврши поскоро со цел да се утврдат фактите. Можеби од многуте случаи на СЈО може да се направат и такви грешки. Компанијата, која добила, е 20 милиони денари поевтина од втората компанија, а било прикажано дека е поскапа. Може да се случат такви грешки и не можам да осудувам дека се направени намерно“, изјави Бујар Османи, вицепремиер за економски прашања. Премиерот Заев рече дека за новите ...
| | веќе видена | слични

Нова „бомба“ одекна во средата во македонската јавност, но не од оние снимените со разговори на поранешни високи функционери на бившата власт, туку од СЈО. Ја засени дури и седницата на Уставно-правната комисија на Собранието каде што, исто така во средата, почна дебатата за Предлогот за пристапување на измени на Уставот согласно Преспанскиот договор. „ СЈО со шест нови истраги, буџетот оштетен за 80 милиони евра“ – гласи насловот на информацијата во Нова Македонија во која се наведува дека поради основано сомнение за сторени кривични дела – злосторничко здружување и злоупотреба на службената положба и овластување се отворени истраги против Никола Груевски, ексминистрите за сообраќај и за здравство, Миле Јанакиевски и Бујар Османи, поранешниот министер за финансии Зоран Ставрески, ексградоначалникот на Карпош Стевчо Јакимовски, поранешниот главен извршен директор на Т-мобиле Македонија, Жарко Луковски и уште десетина други лица. Оваа вест ја објавува и Слободен печат. Вечер и Независен издвоено објавуваат: ...
| | веќе видена | слични

Актуелни, но и поранешни функционери повторно под лупа на СЈО. Својата невиност на суд за првпат ќе ја докажуваат вицепремиерот Бујар Османи, екс-министерот за финансии, Зоран Ставрески и генерелниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев. „Бомбите“ за првпат го погодија и екс-градоначалникот, Стевчо Јакимовски. Во обвинителна клупа повторно ќе седнат Никола Груевски за две и Миле Јанакиески за три нови истраги. Со шесте нови истраги СЈО изрази сомнеж дека повторно е оштетен Буџетот, овојпат за 80 милиони евра. Според Обвинителството, најголема штета била направена со спогодбата меѓу македонската Влада и Руската федерација, за затворање на рускиот клириншки долг кон Македонија. Во случајот „Подарок“, Ставрески и Јанакиески на руска компанија и „подариле“ 33 милиони евра. СЛУЧАЈ ПОДАРОК „Осомничените Зоран Ставрески, Миле Јанакиески, Крсте Миладинов (како директор на Македонски енергетски ресурси) во периодот јануари 2012– јули 2014 година, со умисла ја искористиле службената положба и овластување и за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 270 | | | веќе видена

Сигурен во изборната победа, претседателот на ВМРО-ПНЕ Христијан Мицкоски од Прилеп порача дека главните предизвици доаѓаат по формирањето на новата влада. Ни ...
сите 190 | | | веќе видена

Чувар вработен во угостителски објект лоциран на скопскиот булевар „Јане Сандански“ во раните утрински часови на 22. октомври во полиција пријавил дека маж ...
сите 290 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Османи: Секогаш сум работел според закон, му стојам на СЈО за располагање

Од:
До кого (е-маил):
Порака: