Почна процедурата за уставни измени во Собранието - на седницата присутни и пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата


Не се лесни ова прашање, но на нив се препознава лидерство. Пратениците, без разлика на која партија припаѓаат, треба да ја понесат историската одговорност и да донесат одлука која ќе обезбеди пат кон ЕУ и НАТО. Премиерот Зоран Заев ги повика народните избраници да гласаат за предлогот за пристапување на измени на Уставот во парламентот. Таму почна собраниската процедура за уставни измени преку расправа во матичната Комисија за уставни прашања. Вчласта и опозцијата ги спротивставуваа аргументите со аплаузи, но и довбикувања. Заев, како предлагач, ги образложуваше четирите клучни промени во највисокиот правен акт, а потенцираше дека со нив се гледа дека Владата го заштитила идентитетот во преговорите со Грција. Повика и национално обединување и помирување. Од излагањата на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ јасно е дека тие стојат на својот за став за неменување на Уставот со цел промена на името. Ачтернативата според опозцијата е постигнување на единство и заеднички позции и да се побара партнерство со ЕУ и НАТО. ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Сега се гласа за предлогот на Владата за пристапување кон менување на Уставот, а до гласањето има многу време, вели координаторот на пратеничка група на СДСМ, Томислав Тунтев, кој заедно со целата пратеничка група ги повика колегите да гласаат за уставните измени. „Овој парламентарен состав има единставена шанса да обезбеди иднина за ЕУ и НАТО. Над 90 посто на референдумот покажаа дека се за ЕУ и НАТО. Како пратеници имаме одговорност да ги усвоиме уставните измени за заштита на идентитетот, кои обезбедуваат просперитетна ЕУ иднина. Сите ние ја повикуваме опозицијата посебно ВМРО-ДПМНЕ да се еприклучи. Секој друг предлог е нова изолација за државата. Македонија припаѓа на ЕУ без разлика што лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, има проблем со тоа. Тој е полош од Никола Груевски, тој се однесува антизападно и отворено се кара со нашите стратешки партнери. Пратениците да се издигнат над тоа. Сега е моментот на дело да се покаже и да ги поддржат уставните измени“, порача Тунтев. Тој додаде дека доколку ...
| | веќе видена | слични

Владејачкото мнозинство на прес конференција во Собрание уште еднаш испрати порака до пратениците на опозицијата да се надминат и да ја сфатат сериозноста на историската можност што и се укажува на Македонија, како што рече координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев. Пратениците, рече тој, имаат одговорност пред граѓаните и треба да ја почитуваат, рече, мнозинската волја изразена на референдумот така што Собранието ќе ги усвои измените. Тоа е пакт, додаде тој, што мора да биде изоден заедно со власта и опозицијата. -Сите ние овде пратеници од коалицијата на СДСМ ги повикуваме сите пратеници од опозицијата, посебно пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и нивната коалиција да се приклучат на процесот. Алтернатива не постои, секој друг предлог е туркање во изолација. Македонија му припаѓа на западно-европскиот свет без разлика што Христијан Мицкоски има проблем со тоа. Ова раковдство предводено од Мицкоски ми е исто, а можеби и полошо од тоа на Груевски. Ја срами државата и се расправа со најверните наши ...
| | веќе видена | слични

Трите дена дебата на пленарната собраниска седница за потребата од уставните измени завршијa со и стата непознаница со која и почна за тоа дали е обезбедено потребното двотретинско мнозинство. На продолжувањето на седницата закажано за утре најавите се дека е можно да се гласа за потребата од уставните измени . Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се откажаа од своите дискусии , а остануваат уште околу 15 пратеници пријавени за збор, меѓу кои и од коалициските партнери на ВМРО-ДПМНЕ, па ако утре завршат и нивните обраќања, можно е да се премине на гласање. Владејачкото мнозинство има 72 гласа, а таквиот распоред на силите се покажа и при гласањето на дневниот ред за седницата во понеделникот - тогаш гласаа 71 пратеник за уставните измени да бидат на дневен ред, но во салата не беше присутен Зијадин Села од Алијансата за Албанците кој се очекува да гласа за отворање на уставот. Од СДСМ не откриваат дали најмалку 80 пратеници ќе гласаат за да се влезе во следната фаза од уставните измени, но имаат надеж дека тоа ќе се ...
| | веќе видена | слични

Координаторот на пратеничката група на СДСМ Томислав Тунтев, во име на парламентарното мнозинство, ги повика колегите од ВМРО-ДПМНЕ и другите опозициски пратеници да гласаат за владиниот Предлог за пристапување кон уставни измени, бидејќи нема друга алтернатива, т.е. друга алтернатива е изолација и криза. „Ако пратениците на ВМРО-ДПМНЕ не гласаат за предлогот за пристапување кон измени на Уставот, тогаш веднаш ќе се распушти парламентот и ќе се оди на предвремени парламентарни избори“, рече Тунтев. Тој ги повика опозициските пратеници да се надминат себеси и да гласаат за иднината, а не да го поддржуваат антизападниот став на нивниот лидер Христијан Мицкоски. „Изборите ќе бидат организирани согласно роковите предвидени во Уставот“, рече Тунтев. Г. ТРПЕНОСКИ
| | веќе видена | слични

Мицкоски е анти-западен лидер. Пратениците да не ја слушаат партиската врхушка и да гласаат независно. Утре ќе биде гласањето на собраниската седница за уставни измени и ние очекуваме двотретинско-мнозинство за отворање на амандманите. Оставката на Никос Коѕијас, министерот за надворешни работи на Грција, нема да го сопре процесот. Тоа ни е загарантирано од грчкиот премиер Алексис Ципрас. Ова се констататциите кои ги изнесе Томислав Тунтев, координаторот на пратеничката група на СДСМ на заедничка прес-конференција со преостанатите пратеници. - Над 70 отсто од нашите граѓани сакаат во ЕУ и НАТО. Се надеваме дека утре ќе го имаме двотретинското мнозинство, не постои ниту еден пратеник на ВМРО-ДПМНЕ кој не го посакува тоа. Има уште 15-тина дискутанти и ќе се гласа на крајот од седницата. Ги повикувам пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да бидат присутни и да се премине на гласање. - рече Тунтев. Тој додаде дека доколку има парламентарни избори, тие ќе бидат без „пржинска влада“ затоа што се вонредни и нивната суштина ...
| | веќе видена | слични

Пратеникот на СДСМ Томислав Тунтев денеска на прес конференција во Собранието на Република Македонија, пред гласањето за уставните измени, уште еднаш истакна дека се надева на обезбедување на двотретинско мнозиство, и дека Пратениците од ВМРО ДПМНЕ ќе се издигнат над ставот на својот лидер Мицкоски. „Како пратеници имаме можност во Собранието да ги донесеме измените кои ќе го зајакнат нашиот идентитет и да ни обезбеди подобра иднина која ја чекаме 27 години. Ние сите пратеници од СДСМ ги повикуваме сите пратеници од опозицијата, особено од ВМРО ДПМНЕ да се приклучат на тој процес. Алтернатива не постои. Македонија и припаѓа на западот, без разлика што Мицкоски има проблем со тоа. Ова раководство на ВМРО ДПМНЕ со Мицкоски е исто, можеби и полошо од минатото на Груевски. Тој ја срамоти државата и се расправа со нашите најголеми стратешки партнери. Затоа народните избраници имаат шанса да се издигнат над ставот на антизападниот партиски лидер,и да се приклучат кон европска иднина. Убеден сум дека и тие се за ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Собранието на Република Македонија в петок ќе ја продолжи седницата на која пратениците расправаат за утврдување на потребата од предлогот на Владата за уставни измени за имплементирање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција. Вчера попладневното продолжение на седницата се одржа без пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“, откако тие претходно преку соопштение најавија дека се откажуваат од дебатата, нарекувајќи ја јалова, како и дека ќе гласаат против уставните измени. Воедно ги повикаа пратениците од владејачкото мнозинство да се откажат од настапите и да се пристапи кон гласање по владиниот предлог за измени на Уставот. Во текот на попладневната расправа пратениците од СДСМ кои беа пријавени за збор, го повторија ставот дека сега е време сите што декларативно се залагаат за НАТО и ЕУ да дадат конкретна поддршка на уставните измени. За парламентарното мнозинство не може да има подобар договор од овој и ако се отфрли на Македонија и се заканува долгогодишна изолација и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По тридневна расправа, денеска во Собранието ќе се носат одлуки од други сфери, расправата за уставните промени ќе продолжи утре. Со оглед дека Пратениците на ВМРО ДПМНЕ се откажаа од расправата, доколку завршат сите пријавени за збор, можно е уште утре да има гласање за промените во Уставот. Денеска Собранието ќе има неколку активности. Меѓу позначајните ги издвојуваме Предлог-одлука за изменување на Одлуката за именување на претседатели, заменици на претседателите, членови и нивни заменици на комисиите на Собранието на Република Македонија; Предлог-одлука за дополнување на Одлуката за именување на претседател, потпретседател, членови и заменик-членови на Националниот совет за евроинтеграции; Предлог за именување на вицегувернери на Народната банка на Република Македонија; Предлог на закон за изменување на Законот за наставници во основните и средните училишта – I читање; Предлог на закон за изменување и дополнување на Законот за пензиското и инвалидското осигурување – I читање; Предлог на закон за ...
| | веќе видена | слични

Утре во 12 часот треба да продолжи собраниската расправа за пристапување кон измени на Уставот во врска со Договорот за името со Грција. Според текот на собраниската расправа во последните три дена тешко може да се претпостави дека власта обезбедила двотретинско мнозинство во Собранието, штоцзначи дека сме сѐ поблиску до уште едни предвремени парламентарни избори.Вчера пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои беа пријавени за дискусија се откажаа од дискусиите и ги повикаа и пратениците од мнозинството да се откажат од дискусиите кои, како што соопшти ВМРО-ДПМНЕ, станале беспредметни. Тие побараа да се оди веднаш на гласање за предлогот за измена на Уставот.Пратениците од парламентарното мнозинство, од коалицијата на СДСМ, не се откажааа од правото за дискусија, седницата продолжи и на списокот на пријавени дискутанти остана уште 22. Гласањето „за“ или „против“ уставни измени може да заврши в петок, а ано не заврши дискусијата, гласањето може да биде и в сабота.Претставници на власта изјавуваат дека ако не се обезбеди ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Советот на амбасадори“ со големо разочарување  ја прими одлуката на Европскиот совет да не и се додели датум на Македонија и покрај исполнувањето на речиси ...
сите 234 | | | веќе видена

Националниот празник Денот на македонската револуционерна борба, или популарно Денот на ВМРО, се одбележува денеска како неработен ден. На денешен датум во ...
сите 176 | | | веќе видена

Чувар вработен во угостителски објект лоциран на скопскиот булевар „Јане Сандански“ во раните утрински часови на 22. октомври во полиција пријавил дека маж ...
сите 291 | | | веќе видена

„Сметаме дека повеќе од 100 луѓе избегале. Не знаеме каде се тие“, изјави Џејмс Џефри, американскиот претставник за Сирија, пред американскиот комитет за ...
сите 575 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почна процедурата за уставни измени во Собранието - на седницата присутни и пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: