Градоначалникот Марин ја стопира изградбата на зградата кај Мајчин Дом за 15 дена поради констатирани неправилности


По само два дена од почетокот на градежните работи, стопирана изградбата на зградата во зелениот простор до здравствената установа “Мајчин Дом”. Ваквата одлука е резултат на утврдените неправилности во градилиштето од страна на надлежен инспектор, информираат од Општина Аеродром. Велат дека забраната за градење ќе трае најмалку 15 дена. Првиот човек на општината за во петок закажа вонредна седница на Советот на Општина Аеродром, и ги повика сите заинтересирани страни да учествуваат во изнаоѓање на решение за проблемот. Од ВМРО ДПМНЕ го обвинуваат градоначалникот Марин дека со својот потпис предизвикал еколошката катастрофа во Аеродром. Освен стопирање на изградбата, тие бараат на вонредната седница да се направи ревизија на ДУП за овој станбен објект. Почеткот на изградбата на деветокатницата на просторот до “Мајчин Дом” предизвика незадоволство кај граѓаните на Општина Аеродром. Револтирани од уништувањето на зеленилото и неисполнувањето на ветувањето од градоначалникот Марин, дека ќе го повлече планот за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Локалните и централната власт да не го опструираат бизнисот, да ги почитуваат законските и административните постапки, наместо да ги менуваат одлуките и деталните урбанистички планови преку ноќ, апелира денеска Стопанската комора на северозападна Македонија (СКСЗМ). Како еклатантни случаи Комората ги посочи станбениот објект во општина Карпош и оној спроти Мајчин дом, чија изградба е спорна и времено стопирана. Компаниите сметаат дека граѓаните реагираат зашто биле изманипулирани и доведени во заблуда од страна на политичките партии, а најгласни на протестите биле оние советници што ги поддржале ДУП-овите. - За оваа локација цела година подготвувавме документи. Многу пари вложивме и многу работници ангажиравме. Правиме и повеќе зеленило отколку што има. Не е целта да земаме обесштетување, туку да ја развиваме економијата, да вработиме луѓе и да придонесуваме за државата. Во моментов имаме времено стопирање на изградбата поради неправилно поставување на оградата, но ќе продолжиме со работа за 15 дена, изјави ...
| | веќе видена | слични

Фатмир Етеми, инвеститотрот на деветкатницата што предизвика револт во Јане Сандански, истакна дека ќе продолжи да ја гради зградата, иако од локалната самоуправа на Аеродорм има најави дека ќе биде забранета и ќе му се вратат парите на претприемачот за купеното земјиште, комуналиите и проектот. Сепак, поранешниот пратеник на ДУИ, смета дека во прашање се големи загуби како опортунитетен трошок кој ги трпи, односно загуба во профит по големиот влог во инвестицијата. Тој за !ТВ ги демантираше тврдењата дека зградата нема да се гради, упатувајќи на правосилното одобрение за градба издадени од општината, со кое му се гарантира правото да продолжи со изградба на проектот. „Деталниот урбанистички план е донесен од минатите власти, а јас сум ги добил сите дозволи и сум ги платил сите комуналии и давачки кон општината и не може да ми се забрани уставно загарнтираното право да управувам со мојот имот“ – вели Етеми за 1ТВ. Градежните активности се уште се во мирување, откако општина Аеродром донесе привремена забрана ...
| | веќе видена | слични
3 копии

По информацијата објавена во дел од медиумите дека зградата кај Мајчин дом во Аеродром нема да продолжи да се гради, 1Тв го контактираше инвеститорот Фатмир Етеми. Тој ги демантираше овие тврдења, упатувајќи на правосилното одобрение за градба издадени од општината, со кое му се гарантира правото да продолжи со изградба на проектот. „Деталниот урбанистички план е донесен од минатите власти, а јас сум ги добил сите дозволи и сум ги платил сите комуналии и давачки кон општината и не може да ми се забрани уставно загарнтираното право да управувам со мојот имот“ – вели Етеми за 1ТВ. Иако градежните активности се уште се во мирување, поради привремената забрана од општина Аеродром, тој тврди дека изградбата сепак ќе продолжи, а за досегашните финансиски загуби, кои достигнуваат и милионски суми, Етеми најавува тужби. Овен тоа, тој посочува дека тој не е единствниот кој со запирање на изградбата трпи загуби. „Со платените комуналии жителите ќе имаат дополнителен бенефит, а општината доби средства кои можат да се ...
| | веќе видена | слични

Инвеститорот на зградата кај Мајчин Дом, Фатмир Етеми демантира дека објектот нема да го гради и упатува на правосилното одобрение за градба издадени од Општина Аеродром, со кое му се гарантира правото да продолжи со изградба на проектот. – Деталниот урбанистички план е донесен од минатите власти, а јас сум ги добил сите дозволи и сум ги платил сите комуналии и давачки кон општината и не може да ми се забрани уставно загарнтираното право да управувам со мојот имот – вели Етеми за 1ТВ. Иако градежните активности се уште се во мирување, поради привремената забрана од општина Аеродром, тој тврди дека изградбата сепак ќе продолжи, а за досегашните финансиски загуби, кои достигнуваат и милионски суми, Етеми најавува тужби. Овен тоа, тој посочува дека тој не е единствниот кој со запирање на изградбата трпи загуби. – Со платените комуналии жителите ќе имаат дополнителен бенефит, а општината доби средства кои можат да се искористат за подобрување на животот во Аеродром – додава Етеми.
| | веќе видена | слични

Ставот на градоначалникот Златко Марин е непроменет – зграда кај Мајчин дом не треба да има. Преговорите се во тек, вклучени се инвеститорот, Град Скопје и сите надлежни институции. Штом имаме конкретни информации, веднаш ќе ја информираме јавноста. Ова го изјавија денеска за Плусинфо од Општина Аеродром, откако сопственикот на парцелата, бизнисменот Фатмир Етеми, изјавил за Алсат М дека нема намера да отстапи од своите бизнис планови. Ситуацијата ја комплицира фактот дека купувачи веќе уплатиле за четири стана во зградата што сѐ уште не е почната да се гради. По протести на граѓаните, изградбата беше прекината на 15 дена.
| | веќе видена | слични
2 копии

Деветкатницата до Мајчин Дом во Аеродором нема да се гради. Градоначалникот на општината Златко Марин е категоричен во својот став. Преговорите кои што се уште се водат со сопственикот на парцелата, градоначалникот Марин очекува да завршат со позитивен исход за жителите на општина Аеродром , кои се против изградба на станбена згрда. Вели дека законски не смеат да стават монаториум на градбата, ама можеле да понудат поврат на вложените средства кои се во висина од околу шест милиони евра, изјави градоначалникот. „Позитивен исход е таму да нема згрда, тоа е мојот непроменет став. Ниту една маркица не може да се избрише, туку може да се зголеми само нејзиниот габарит“, рече градоначалникот Марин. Бизнисменот Фатмир Етеми, пак, кој е сопственик на парцелата на Булеварот„Јане Сандански“ нема намера да отстапи од бизнис плановите. Зградата ќе биде изградена , вели за Алсат М. Во спротивно, доколку општината се реши за некакво поништување на ДУП – от, властите ќе испратат негативен сигнал до домашните инвеститори. ...
| | веќе видена | слични

Инвеститорот на зградата кај Мајчин дом би бил обесштетен само за она што го платил за купување на земјиштето и платените комуналии, но не и за профитот, вели градоначалникот на Општина Аеродром Златко Марин. Преговорите со инвеститорот „ЗСФ – ком“ и Општина Аеродром уште траат и досега не е најдено решение, но градоначалникот Марин вели дека се надева на позитивен исход и зграда во зеленилото нема да има. „Позитивен исход е таму да нема зграда. Инвеститорот има вредност на земјиштето што го купил и трошоците што ги имал за време на проектирањето. Што е нормално дека ние како држава и Општина ќе треба да го обесштетиме. Од 5 до 6 милиони евра според тоа што го кажа инвеститорот, е купеното земјиште и комуналиите кои се платени на Општина Аеродром и Град Скопје. За обесштетување од аспект на профит не се разговарало досега“, рече Марин. Општина Аеродром на 10 октомври ја стопираше изградбата на зградата во зеленилото кај Мајчин дом, со образложение дека се констатирани неправилности на градилиштето. Забраната ...
| | веќе видена | слични

Се надеваме на позитивно решение за стопирање на деветкатницата пред „Мајчин дом“, рече градоначалникот на општина Аеродром, Златко Марин, денеска пред јавноста, по негативните реакции искажани преку протести изминатата недела откако беше донесена механизација во парк кај Јане Сандански. Тој пред новинарите објасни дека во тек се преговорите, но не изнесе детали. Извесно е само дека се работи за обесштетување на сопственикот на парцелата со пари. -Маркичката за зградата не може да се избрише, затоа ќе одиме со обесштетување. Сѐ уште не сме дошле до одредена сума, но сопственикот на еден медиум изјави дека потрошил 5 до 6 милиони евра за купување на земјиштето и за комуналиите што ги платил на Град Скопе и општина Аеродром. Преговараме за обесштетување во кое би влегле токму трошоците што ги направил за купување на земјиштето, подготвениот проект и комуналиите. Можниот профит нема да го обесштетуваме како Општина Ародром – рече Марин. Минатата среда, градежната инспекција на општина Аеродром ја стопираше ...
| | веќе видена | слични

Се надеваме на позитивно решение за стопирање на деветкатницата пред „Мајчин дом“, рече градоначалникот на општина Аеродром, Златко Марин. Тој пред новинарите објасни дека во тек се преговорите, но не изнесе детали. Извесно е само дека се работи за обесштетување на сопственикот на парцелата со пари. „Маркичката за зградата не може да се избрише, затоа ќе одиме со обесштетување. Сѐ уште не сме дошле до одредена сума, но сопственикот на еден медиум изјави дека потрошил 5 до 6 милиони евра за купување на земјиштето и за комуналиите што ги платил на Град Скопе и општина Аеродром. Преговараме за обесштетување во кое би влегле токму трошоците што ги направил за купување на земјиштето, подготвениот проект и комуналиите. Можниот профит нема да го обесштетуваме како Општина Ародром“, рече Марин. Минатата среда градежната инспекција на Општина Аеродром ја стопираше изградбата на деветкатницата поради недостатоци на градилиштето, а градоначалникот Марин најави дека во рок од 14 дена, колку што е стопирана градбата, ќе ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 187 | | | веќе видена

Националниот празник Денот на македонската револуционерна борба, или популарно Денот на ВМРО, се одбележува денеска како неработен ден. На денешен датум во ...
сите 329 | | | веќе видена

Северна Македонија вчеравечер доби речиси неподелена поддршка од најголемите политички групации во Европскиот парламент за почеток на преговорите со ЕУ. Повеќе ...
сите 553 | | | веќе видена

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 922 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го поздрави ратификувањето на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Во неговата изјава, која денеска ...
сите 174 | | | веќе видена

Не Бугарите, туку Македонците треба повеќе да се грижат за решавањето на историските прашања, рече министерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина ...
сите 475 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Градоначалникот Марин ја стопира изградбата на зградата кај Мајчин Дом за 15 дена поради констатирани неправилности

Од:
До кого (е-маил):
Порака: