Двајца македонски државјани загинати во верижните сообраќајки во Србија


Двајца македонски државјани се меѓу седдумината загинати во двата верижни судири што утрово се случија на автопатот Белград – Ниш кај Јагодина потврди македонското миниситерство за надворешни работи. Српските медиуми јавуваат дека загинатите државјани на Македонија се Бурим Д и Љуљдим Р на 37 годишна возраст. Останати жртви се Срби. 27 лица пак се повредени. Меѓу нив има и државјани на Албанија, Грција, Полска, Германија и турција. Во судирите учестувале 34 автомобили и камиони а се случиле на двата правци на исто место и во исто место. Снимките од терен сведочат за големата трагедија, до која според очевидци дошло поради густата магла и неприлагодената брзина на дел од учесниците во сообраќајот. За да не се повтори денешната катастофа комитетот за безбедност на сообракајот испрати апел до возачите.
| | веќе видена | слични
2 копии

Верижен судир се случил утринава во Кисела Вода. Во сообраќајната несреќа учествувале автомобил, комбе и автобус. Полицијата врши увид на местото на настанот. Засега нема вести за можни повредени лица. Повеќе информации се очекуваат подоцна.
| | веќе видена | слични
4 копии

Најмалку 25 луѓе се повредени во верижен судир на автопатот во Лос Анџелес, во кој учествувале автобус и повеќе автомобили, пренесуваат американските медиуми.Портпаролката на противпожарната служба, Маргарет Стјуарт изјавила дека петмина се тешко повредени во инцидентот.Според информациите, од засега нејасни причини, автобусот по судирот со возилата, удрил во бетонска ограда, пренесе АП.извор: Makfax
| | веќе видена | слични
2 копии

Несреќата која се случи во Србија пред неколку дена поради густата магла, во која загинаа и двајца Македонци, се уште е шок во регионот, а професорот Милан Вујаниќ од Србија објаснува дека според него сигурно не е виновна маглата, туку човечки фактор. - Сум се движел неколку пати таму, беше магла, излегуваш и пред тебе ѕид, вели тој. Тој вели дека има и ознаки кои помагаат поради честата магла, па според него виновен е човечки фактор. - Брзината со која најмногу може да се движите е 40 на час, така ќе ги видите знаците, вели тој. Вели дека ова не е црна точка, но најверојатно по оваа трагеидја во која загинаа 8 лица ќе стане.
| | веќе видена | слични
5 копии

Двeте стравични несреќи што се случија во вторникот наутро на автопатот Белград – Ниш и обратно, во близина на Јагодина зедоа осум животи, десетици лица беа повредени, а околу 30 возила беа уништени, некои од нив целосно изгорени. “Блиц” успеа да утврди како се случила една од најголемите трагедии на српските патишта во последните неколку години. Истиот ден на српските патишта имаше уште две несреќи, а вкупниот биланс беше 12 жртви во сообраќајни незгоди, за само 12 часа. До првата сообраќајна несреќа што се случи во 7.15 часот наутро кај местото Мијатовац кон Белград, дошло кога возилото “рено клио” со регистарски таблички на Јагодина застанало во трета лента поради слабата видливост. Набргу по неговото запирање, се удрил автомобилот “алфа ромео” со таблици од Крагујевац. Во овие два автомобила немало повредени. 15 минути подоцна – СУДИР ВО ПРАВЕЦОТ БЕЛГРАД – НИШ Втората ужасна несреќа се случила само 15 минути подоцна кај Коначерево, кон Ниш. Таа вклучува 10 возила, а животот го изгубија четири лица. До ...
| | веќе видена | слични

Семејството на трагично настраданата Марија Чајетанац со денови го бараше нејзиното куче кое во моментот на несреќата било со неа во автомобилот. Кучето Жика е пронајдено во Мајотовац, во близина на местото каде се случил стравичниот верижен судир. „Го пронајдовме Жиле. Жив и здрав. Пронајден е во Мијатовац, Беше исплашен и нервозен. Но, со помош на добри луѓе кои го најдоа, Јасминка и Војкан, наскоро ќе почувствуваат топол допир. Ви благодариме. Ви благодарам на сите кои споделувавте, се распрашувавте и го баравте. Здружени можеме се!“, напишала најблиската пријателка на Марија. Потсетуваме, во два верижни судири на автопатот Белград - Ниш загинаа 8 лица, во вторникот рано наутро.
| | веќе видена | слични

После двата верижни судири на патот Белград-Ниш, секаде имаше мртви тела, делови од нив, од возилата и крв. Од смачканите возила висеа крвави глави и раце или нозе, а се слушаа и вресоците за помош на заробените преживеани патници. Ова го раскажуваат пожарникарите кои учествувале во спасувачката акција по несреќата на автопатот каде загинаа и двајца Македонци. Вкупно загинати се 8 лица, повредени 27. Хероите велат дека ова им била една од најтешките и најморбидните задачи иако се изнагледале се и сешто во кариерата. Сцените како што самите велат, нема да ги заборават додека се живи. - Кога стигнавме уште имаше магла, но се гледаше чад и оган, па се запали и уште еден камион и се ширеше пожарот. Одекнуваа експлозии на гуми. Имаше крици од секаде од заробени патници, вели пожарникар за српскиот Курир. Виделе мртви тела на маж и жена, а позади нив преплашено испаничено дете. Му велеле се ќе биде добро додека ја кршеле вратата. Велат оваа трагедија секогаш ќе им биде во сеќавање.
| | веќе видена | слични

Семејството на настраданата Марија упатило апел да се пронајде кучето кое било во автомобилот на настраданата Марија, која загина во тешката сообраќајка завчера на автопатот Белград-Ниш. Во верижниот судир на патот Белград-Ниш загинаа 8 лица, додека на одвоениот судир на истата делнцица во спротивен правец загинаа 4 лица. Една од нив е и 33-годишната Марија Чајетинац од Трстеник. Марија која студирала во Белград била во автомобилот заедно со нејзиното куче со кое се враќала кај своето семејство. Што е со миленичето на девојката не се знае, а очевидци за медиумите велат дека нејзинио татко, кога дознал за несреќата дошол на местото на настанот и во бунило го барал миленичето на Марија. Семејството на друштвените мрежи бара било какви информации за кучето Жика, кој бил мелез и живеел со Марија. -Жика не бил во автомобилот во моментот на несреќата. Всушнот автомобилот кој го возела Марија се превртувал на патот, па се претпоставува дека кучето испаднало од возилото. Марија исклучително била врзана за него, го ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Слушнав на вести дека се случил верижен судир на патот кај Белград -Ниш, па и звонев на ќерка ми Марија, бидејќи знаев дека со автомобилот тргна по тој пат. Телефонот долго ѕвонеше, а потоа се јави маж кој се претстави како полицаец и ми рече дека мојата ќерка е мртва. Ова на роднините им го раскажал таткото на Марија Чајетинац (33) од Дубље кај Трстеник, една од осумте жртви на стравичниот верижен судир кој во вторникот се случи на автопатот кај Јагодина. Марија загинала додека од Белград одела накај дома кај родителите. Роднините на несреќната девојка велат дека слушнале за страшната несреќа од медиумите, но дека не знаеле дека една од жртвите е Марија. „Замина од селото за да студира во Белград. Татко и има приватна фрима, па таа половина време живееше во село, а половина во Белград. Не беше мажена. Инаку во автомобилот со Марија било и нејзиното куче, кое секаде го водеше со себе„ велат роднините на Марија. Во сообраќајната несреќа загинаа и двајца Македонци. (Видео) Двајца Македонци загинаа во верижен ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Таткото на 33-годишната Марија Чајетинац, која настрадала во својот автомобил во верижниот судир, ја барал својата ќерка на мобилниот телефон кој на патот го пронашол полицаец и му ја соопштил страшната вест. Слушнав на вести дека имало верижен судир кај Јагодина, па ја побарав ќерка ми Марија, бидејќи знаев дека тргнала по тој пат. Телефонот долго ѕвонеше, а потоа се јави маж кој се претстави како полицаец и ми кажа дека мојата ќерка е мртва. Ова за роднините го раскажал таткото на Марија, една од осумте жртви на стравичниот судир кој во вторникот се случи на автопатот кај Јагодина Марија настрадала додека од Белград одела кај своите родители. Роднините на несреќната девојка велат дека за стравичната несреќа слушнале од медиумите, но дека не знаеле дека станува збор за Марија. -Нејзиниот татко видел на вести и се посомневал дека таа е во колоната. Веднаш почнал да ја бара на телефон, но за жал од полицаец ја дознал тажната вест. Очајниот човек со автомобилот еднаш тргнал кон автопатот за да ја најде ќерката ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 187 | | | веќе видена

Националниот празник Денот на македонската револуционерна борба, или популарно Денот на ВМРО, се одбележува денеска како неработен ден. На денешен датум во ...
сите 329 | | | веќе видена

Северна Македонија вчеравечер доби речиси неподелена поддршка од најголемите политички групации во Европскиот парламент за почеток на преговорите со ЕУ. Повеќе ...
сите 553 | | | веќе видена

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 922 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го поздрави ратификувањето на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Во неговата изјава, која денеска ...
сите 174 | | | веќе видена

Не Бугарите, туку Македонците треба повеќе да се грижат за решавањето на историските прашања, рече министерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина ...
сите 475 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Двајца македонски државјани загинати во верижните сообраќајки во Србија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: