Протест против изградба на деветокатница кај „Мајчин дом“ во Аеродром


Со блокирање на булеварот Јане Сандански и обид за уривање на тарабите околу парцелата, поголем број на граѓани од општина Аедродром попладнево протестираа поради изградбата на деветокатница на просторот до Мајчин Дом. До инцидент не дојде по зголемување на полициското обезбедување. Граѓаните не сакаа да изберат претставници за разговор со градоначалникот во општинската зграда, туку побараа тој да дојде на местото на протестот. Револтирани се поради уништувањето на зеленилото и неисполнувањето на ветувањето на Марин дадено пред изборите. Според дел од граѓаните има решение за стопирање на градбата на деветокатницата, а ќе протестираат и наредните денови.
| | веќе видена | слични

Ставот на градоначалникот Златко Марин е непроменет – зграда кај Мајчин дом не треба да има. Преговорите се во тек, вклучени се инвеститорот, Град Скопје и сите надлежни институции. Штом имаме конкретни информации, веднаш ќе ја информираме јавноста. Ова го изјавија денеска за Плусинфо од Општина Аеродром, откако сопственикот на парцелата, бизнисменот Фатмир Етеми, изјавил за Алсат М дека нема намера да отстапи од своите бизнис планови. Ситуацијата ја комплицира фактот дека купувачи веќе уплатиле за четири стана во зградата што сѐ уште не е почната да се гради. По протести на граѓаните, изградбата беше прекината на 15 дена.
| | веќе видена | слични
2 копии

Деветкатницата до Мајчин Дом во Аеродором нема да се гради. Градоначалникот на општината Златко Марин е категоричен во својот став. Преговорите кои што се уште се водат со сопственикот на парцелата, градоначалникот Марин очекува да завршат со позитивен исход за жителите на општина Аеродром , кои се против изградба на станбена згрда. Вели дека законски не смеат да стават монаториум на градбата, ама можеле да понудат поврат на вложените средства кои се во висина од околу шест милиони евра, изјави градоначалникот. „Позитивен исход е таму да нема згрда, тоа е мојот непроменет став. Ниту една маркица не може да се избрише, туку може да се зголеми само нејзиниот габарит“, рече градоначалникот Марин. Бизнисменот Фатмир Етеми, пак, кој е сопственик на парцелата на Булеварот„Јане Сандански“ нема намера да отстапи од бизнис плановите. Зградата ќе биде изградена , вели за Алсат М. Во спротивно, доколку општината се реши за некакво поништување на ДУП – от, властите ќе испратат негативен сигнал до домашните инвеститори. ...
| | веќе видена | слични

Инвеститорот на зградата кај Мајчин дом би бил обесштетен само за она што го платил за купување на земјиштето и платените комуналии, но не и за профитот, вели градоначалникот на Општина Аеродром Златко Марин. Преговорите со инвеститорот „ЗСФ – ком“ и Општина Аеродром уште траат и досега не е најдено решение, но градоначалникот Марин вели дека се надева на позитивен исход и зграда во зеленилото нема да има. „Позитивен исход е таму да нема зграда. Инвеститорот има вредност на земјиштето што го купил и трошоците што ги имал за време на проектирањето. Што е нормално дека ние како држава и Општина ќе треба да го обесштетиме. Од 5 до 6 милиони евра според тоа што го кажа инвеститорот, е купеното земјиште и комуналиите кои се платени на Општина Аеродром и Град Скопје. За обесштетување од аспект на профит не се разговарало досега“, рече Марин. Општина Аеродром на 10 октомври ја стопираше изградбата на зградата во зеленилото кај Мајчин дом, со образложение дека се констатирани неправилности на градилиштето. Забраната ...
| | веќе видена | слични

Се надеваме на позитивно решение за стопирање на деветкатницата пред „Мајчин дом“, рече градоначалникот на општина Аеродром, Златко Марин, денеска пред јавноста, по негативните реакции искажани преку протести изминатата недела откако беше донесена механизација во парк кај Јане Сандански. Тој пред новинарите објасни дека во тек се преговорите, но не изнесе детали. Извесно е само дека се работи за обесштетување на сопственикот на парцелата со пари. -Маркичката за зградата не може да се избрише, затоа ќе одиме со обесштетување. Сѐ уште не сме дошле до одредена сума, но сопственикот на еден медиум изјави дека потрошил 5 до 6 милиони евра за купување на земјиштето и за комуналиите што ги платил на Град Скопе и општина Аеродром. Преговараме за обесштетување во кое би влегле токму трошоците што ги направил за купување на земјиштето, подготвениот проект и комуналиите. Можниот профит нема да го обесштетуваме како Општина Ародром – рече Марин. Минатата среда, градежната инспекција на општина Аеродром ја стопираше ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Се надеваме на позитивно решение за стопирање на деветкатницата пред „Мајчин дом“, рече градоначалникот на општина Аеродром, Златко Марин. Тој пред новинарите објасни дека во тек се преговорите, но не изнесе детали. Извесно е само дека се работи за обесштетување на сопственикот на парцелата со пари. „Маркичката за зградата не може да се избрише, затоа ќе одиме со обесштетување. Сѐ уште не сме дошле до одредена сума, но сопственикот на еден медиум изјави дека потрошил 5 до 6 милиони евра за купување на земјиштето и за комуналиите што ги платил на Град Скопе и општина Аеродром. Преговараме за обесштетување во кое би влегле токму трошоците што ги направил за купување на земјиштето, подготвениот проект и комуналиите. Можниот профит нема да го обесштетуваме како Општина Ародром“, рече Марин. Минатата среда градежната инспекција на Општина Аеродром ја стопираше изградбата на деветкатницата поради недостатоци на градилиштето, а градоначалникот Марин најави дека во рок од 14 дена, колку што е стопирана градбата, ќе ...
| | веќе видена | слични

„Маркичката за зградата не може да се избрише, затоа ќе одиме со обесштетување. Сѐ уште не сме дошле до одредена сума, но сопственикот на еден медиум изјави дека потрошил 5 до 6 милиони евра за купување на земјиштето и за комуналиите што ги платил на Град Скопе и општина Аеродром“, изјавуи за новинарите градоначалникот на Аеродром. Пред една недела а 14 дена беше стопирана изградбата на 9-катницата од градежната инстепкција а Златко Марин најави дека ќе бара изградбата трајно да биде сопрена. Градоначалникот се надева дека низ преговори ќе се најде начин да се обесштетат трошоците на сопственикот/инвеститорот на градбата против која протестираа граѓаните. Газдата на идната 9-катница кај „Мајчин Дом“ ќе тужи…
| | веќе видена | слични

Ова е втората локација во општина Аеродром која без согласност на граѓаните е продадена на градежната фирма ЗСФ во сопственост на Фатмир Етеми, истата градежна фирма која ќе го гради спорниот објект кај „Мајчин Дом“.Аеродром 1995-2015Потребни беа „само“ 20 години!Аеродром <3Gepostet von Igor Dimchevski am Montag, 12. Oktober 2015„20 години беа потребни за да изгледа вака.Оваа парцела во иднина би можела да добие градежна дозвола и исто како кај „Мајчин Дом“ ќе ни објаснуваат дека врзани им се рацете, а Фатмир работи по законот“, велат жителите на социјалните мрежи.„Марин во обраќањето за „Мајчин дом“ изјави дека лесно можело да се реши „Мајчин Дом“ додека не добил маркица за градба, со размена на имот.Затоа, додека е време го повикуваме Златко Марин да ја врати оваа парцела на граѓаните на Аеродром“, пишуваат жителите на Општината на фејсбук.Текстот ВИДЕО: Додека е време Златко Марин да ја врати оваа парцела на граѓаните на Аеродром е превземен од А1он.
| | веќе видена | слични

Фатмир Етеми, инвеститор на изградбата на 9-катница кај Мајчин дом, вели дека има правосилна дозвола, согласно законските процедури, и најавува тужба против Општина Аеродорм. „Доколку работава продолжи вака сигурно ќе ја тужиме општината и ќе бараме отштета на Суд, а тој надомест ќе биде доста висок. Ова ми личи на она кога минатата Влада кога го урна објектот на Фијат Цановски, а сега оваа Влада пак, не ги остава бизнисмените да работат…. парадокс“, изјави Фатмир Етеми, како што пренесува 21ТВ . По изјавата на градоначалникот на општина Аеродром, Златко Марин, дека е на страна на граѓаните во нивната борба за заштита на јавниот простор и дека ќе барал заедничко решение преку дијалог Етеми дециден дека фирма „ZSF-KOM“, нема намера да се откаже од проектот.
| | веќе видена | слични

Општина Аеродром најави дека ќе се формира партиципативно тело за урбанизам кое треба да се бори со градежниот хаос во општина Аеродом и издаде забрана за градење поради констатирани неправилности на терен и тоа во траење од 15 дена. Револтирани граѓани од Општина Аеродром протестираат против изградба на зграда на зеленилото кај „Мајчин дом“. Од друга страна пак инвеститорот најавува тужби бидејќи, како што вели, му се закануваат милионски загуби доколку не продолжи да гради. На оваа тема, која е од голема важност за аеродромци и скопјани, дебатираа Фатмир Етеми, инвеститор на парцелата кај „Мајчин дом“, Оливија Мојсовска, архитект и Искра Манојловска од граѓанската организација „Сакаме Аеродром да дише“, Целата дебата во Отворено Студио 1 погледнете ја во видеото 
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев смета дека најавата за вонредна резолуција на Европскиот парламент со која повторно ќе се побара отворање на пристапните преговори за ...
сите 624 | | | веќе видена

Европскиот Парламент ќе гласа утре за резолуцијата со која целта е да се осуди одложувањето на пристапните преговори на Македонија и Албанија, и да се даде ...
сите 594 | | | веќе видена

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 255 | | | веќе видена

На Франција треба да ѝ се каже „мерси“ за една работа - отрезнувањето на двата политички блока. Колумна на Петар Арсовски. Се чини дека исходот од самитот на ...
сите 441 | | | веќе видена

Откако Македонија не доби датум за преговори со ЕУ, колаиционите партнери на СДСМ и Заев почнаа да го напуштаа бродот што тоне. Тие почнале да преминуваат во ...
сите 492 | | | веќе видена

Делегацијата на Владата, предводена од заменик министерот за култура, Владимир Лазовски, придружуван од Стојанче Ангелов, национален координатор за прашања ...
сите 144 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Протест против изградба на деветокатница кај „Мајчин дом“ во Аеродром

Од:
До кого (е-маил):
Порака: