Заев: Дали има мнозинство ќе се види на гласањето


Не се нудат пари на пратениците за да гласаат за уставните измени, а најдобрата опција во моментот е Собранието, а не предвремени избори, порача премиерот Зоран Заев пред новинарите денеска. Тој рече дека дали има двотретинско мнозинство за да се направат уставните измени ќе се види дури во процедурата во парламентот, но изрази оптимизам дека може да се постигне мнозинство. Сепак, Заев негираше дека има уцени и обиди за поткуп на пратениците. – Може да верувам дека имаме двотретинско мнозинство, а може да верувам и да немаме, но тоа ќе да се види преку дебата во комисиите, на пленарната седница во Собранието и на крај на гласањето.Јас разговарав лично со пратениците и видовме дека има прогресивна маса која е доволно сериозен мотив. Овие денови парламентот се надевам ќе има дебата. Морам да ги отстранам шекулациите за пари и незгодни состојби, ова мора да е благопријатна состојба. Секој пратеник е еднакво важен – рече Заев. Во одговор на новинарско прашање, тој повтори дека избори ќе има само ако не се ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Владата ќе пристапи на изработка на уставните амандмани дури откако ќе заврши работата во Собранието со изгласување на потребата за нивно изготвување и најдобро е тие да се подготват заедно со опозицијата односно да се постигне национален консензус. Ова го изјави владиниот портпарол Миле Бошњаковски на денешната прес-конференција посветена на одлуките од 95. седница на Владата. - Премиерот Заев е трет ден во Собранието. Сите пораки се кристално и јасно искажани од собраниската говорница. Потребно е да се изгради национален консензус бидејќи како што вели и премиерот пресериозна е работата. Амандманите ќе ги прави Владата и најдобро е да се подготват заедно со опозицијата односно да се постигне национален консензус во духот на Договорот од Преспа, рече Бошњаковски на новинарско прашање за ставот на Владата во однос на писмото од помошникот државен секретар на САД за Европа и Азија, Вес Мичел, до лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и дали е можна средба Заев-Мицкоски. Во врска со начинот на кој ќе бидат формулирани ...
| | веќе видена | слични

дознава дека пратениците на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, се откажаа од дискусиите за уставните измени. Денеска во Собрание тече третиот ден на дебата со единствена точка на дневниот ред предлог за пристапување кон измени на Уставот на Република Македонија. Пред Собранието има протести.
| | веќе видена | слични
10 копии

Во Собранието на Република Македонија продолжи расправата за Предлогот за пристапување кон уставни измени. Ова е трет ден од расправата за предлогот, што до Собранието беше доставен од Владата на Република Македонија, а кој произлегува од Договорот од Преспа. Според информациите од Собранието, голем дел од пријавените пратеници за збор се повлекле, но сепак, гласањето најверојатно ќе се случи во петок. Пратеничката Јулијана Николова од ЛДП, истакна дека одговорноста сега е на пратениците и дека сите заедно 120 пратеници треба да застанат зад одлуката за НАТО и за ЕУ. Според Николова, најголем проблем на пратениците од опозицијата е партискиот став на ВМРО-ДПМНЕ да не се поддржат уставни измени со цел промена на уставното име. Бранко Манојлоски од ДУИ предложи на секој, како што кажа, Вмровец кој ќе гласа за договорот државата да стои зад него, ама прво да гласа и да се амнестираат сите грешници. Се е економија, пари, рече Манојловски, кој рече дека треба да се гледа во иднината а не во минатото. Од ...
| | веќе видена | слични

Пратеникот Хари Локвенец во своето говорење пред пратениците во Собранието каде што трет ден се дебатира за уставни измени според Договорот со Грција денеска потсети и на вчерашното писмо на помошник државниот секретар на САД Вес Мичел. -Ова е историски важен момент за Вашата земја, момент што бара храбро лидерство и зрелост – потсети Локвенец на пораката од американскиот дипломат и истата им ја упати на неговите коеги од опозицијата повикувајќи ги да ги поддржат измените на Уставот кои предвидуваат и промена на уставното име на државата. Пратеничката Јулијана Николова од ЛДП, говореше дека одговорноста сега е на пратениците кои сите заедно треба да застанат зад одлуката за НАТО и за ЕУ. Затоа, таа и повика пратениците од опозицијата да гласаат за потребата од уставни измени, иако претходно нагласи дека најгоем пробем за нив е партискиот став на ВМРО-ДПМНЕ да не се поддржат уставни измени со цел промена на уставното име.
| | веќе видена | слични

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ донеле нова стратегија да се откажат од најавениоте дискусии на собранисклата седница за уставни измени која тече трет ден по ред, објави 1ТВ. На третиот ден на дебата со единствена точка на дневниот ред предлог за пристапување кон измени на Уставот на Република Македонија, најмногу се реплицира на предлогот на Панчо Минов за останување на името Македонија за внатрешна употреба се до зачленувањето на земјата во ЕУ. Пред почетокот на денешната седница преостанаа уште 35 пратеници за збор, а 31 веќе диксутираа претходните два дена. Според динамиката, гласањето за уставните измени би можело да се случи утре.
| | веќе видена | слични

Ова го изјави владиниот портпарол Миле Бошњаковски на денешната прес-конференција посветена на одлуките од 95. седница на Владата.  -  Премиерот Заев е трет ден во Собранието. Сите пораки се кристално и јасно искажани од собраниската говорница. Потребно е да се изгради национален консензус бидејќи како што вели и премиерот пресериозна е работата. Амандманите ќе ги прави Владата и најдобро е да се подготват заедно со опозицијата односно да се постигне национален консензус во духот на Договорот од Преспа, рече Бошњаковски на новинарско прашање за ставот на Владата во однос на писмото од помошникот државен секретар на САД за Европа и Азија, Вес Мичел, до лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и дали е можна средба Заев-Мицкоски.  Во врска со начинот на кој ќе бидат формулирани амандманите и што се ќе содржат, ќе биде познато штом ќе заврши гласањето во Собранието, рече Бошнаковски посочувајќи дека не сака да шпекулира за нивната содржина.   За писмото од Мичел до Мицкоски, владиниот портпарол рече тоа е само по себе јасно и ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 17. октомври 2018 (ИНПРЕС) – Собранието на Република Македонија денеска ја продолжува седницата на која се расправа за утврдување на потребата од предлогот на Владата за уставни измени за имплементирање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција. Премиерот Зоран Заев во текот на вчерашната седница изјави дека бил подготвен да разговара со опозицијата за да се дојде до консензус за ова прашање. – Сега само се утврдува потреба за отпочнување на уставни амандмани, ќе има понатаму гласање за нацртот, ќе имаме двотретинско гласање за уставните амандмани. Тоа е процес којшто ќе трае повеќе од 100 дена. Затоа уште еднаш како прв во извршната власт кажувам спремен сум да седнам со сите вклучитело и со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ за да можеме да изградиме сценарио и консензус по ова прашање, истакна премиерот Заев.
| | веќе видена | слични

Во Собранието на Република Македонија и денеска ќе продолжи седницата на која пратениците расправаат за утврдување на потребата од предлогот на Владата за уставни измени за имплементирање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција. Пратениците од парламентарното мнозинство и опозицијата и вчера, на вториот ден од расправата, останаа на своите ставови „за“ и „против“ уставните измени. За пратениците од ВМРО-ДПМНЕ договорот од Преспа е штетен и политички и правно мртов, а при неговото склучување имало непочитување на претседателот и законските одредби од Уставот и Деловникот на Собранието, додека за парламентарното мнозинство не може да има подобар договор од овој и ако се отфрли на Македонија и се заканува долгогодишна изолација и стипирање на интеграцијата во НАТО и ЕУ. Премиерот Зоран Заев рече дека процесот на преговори со Грција се водел најтранспарентно досега и за секој чекор бил информиран шефот на опозицијата, лидерите на поголемите политички партии и претседателот на државата, се до рамките со ...
| | веќе видена | слични

Пратениците од парламентарното мнозинство и опозицијата и вчера и денес, расправаат за своите ставови, „за“ и „против“ уставните измени. Од вкупно 66 пратеници, 31 пратеник досега го имаше правото на говор, а уште 35 пратеника се пријавени да расправаат за уставните измени. За пратениците од ВМРО-ДПМНЕ договорот од Преспа е штетен и политички и правно мртов, а при неговото склучување имало непочитување на претседателот и законските одредби од Уставот и Деловникот на Собранието, додека за парламентарното мнозинство не може да има подобар договор од овој и ако се отфрли на Македонија и се заканува долгогодишна изолација и стипирање на интеграцијата во НАТО и ЕУ. Окако сите претходно пријавени 66 пратеници ќе го искористат правото на расправа, потоа следува гласање за уставните промени. Потребно е двотретинско мнозиство за да биде изгласан предлогот за уставни промени, а со тоа прифаќање на договорот од Преспа.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

- Многу подобро ќе беше веднаш после референдумот да одеа на избори, многу повеќе ќе добиеа. Ако ги гледате сите анкети после референдумот, рејтингот на СДСМ ...
сите 125 | | | веќе видена

Вчера во 16.55 часот на магистралниот пат Охрид– Кичево, во близина на крстосница со регионален пат за Битола, патничко возило „југо“, со кичевски регистарски ...
сите 272 | | | веќе видена

Ова е уште еден удар за британскиот премиер Борис Џонсон, кој има намера да ја изведе земјата од ЕУ до крајот на месецот, пишува АП. Претставничкиот дом, со ...
сите 389 | | | веќе видена

Коалицијата на Христијан Мицкоски го менува само името, а во суштина ништо не се менува. Тоа е Коалиција за обнова на режимот, на криминалот и изолацијата, ...
сите 156 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заев: Дали има мнозинство ќе се види на гласањето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: