Американски експерт призна “народен” а не бојкот зад кој стои ВМРО-ДПМНЕ или Москва


Медиум финансиран од Вашингтон објавува анализа според која бојкотот за референдумот не е организиран од македонската опозиција, претседател или друг политички фактор туку од голем број други актери кои не се координирани и со тоа индиректно признава “народен карактер” на апстиненцијата. Како што 1,8 милиони жители на Македонија со право на глас размислуваат за своите опции на референдумот на 30-ти септември годинава за промена на името на државата и ставање крај на спорот со Грција, земјата што беше обвинета за преплавување на американските гласачи со лажни вести за време на претседателските избори во 2016 година со кои Доналд Трамп дојде на власт, сега и самата се наоѓа на удар на иста кампања на социјалните медиуми. Во македонската сива индустрија за производство на „лажни вести“ изгледа дека тоа што си заминува, повторно се враќа, заклучува Алан Кросби во својата анализа објавена на Радио Сободна Европа. „Бојкот на референдумот“, „Не ја уништувајте Македонија“, „Заев е предавник“, се само дел од пораките ...
| | веќе видена | слични

Во Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните не е прецизно наведено што сѐ се смета за јавна пропаганда и што значи прекршување на молкот. Во членот 12, став 2 од овој закон, е наведено само дека „јавната пропаганда за референдумот мора да заврши најдоцна 48 часа пред денот на гласањето“. Бидејќи референдумот не се спроведува според Изборниот законик, Државната изборна комисија нема надлежност да го следи прекршувањето на молкот, вели портпаролката на ДИК, Љупка Гугучевска Веќе помина половина од времето на законски пропишаниот 48-часовен пропаганден молк, пред почетокот на референдумското изјаснување на 30 септември, до кој се чини дека треба да се придржуваат само електронските медиуми – радијата и телевизиите. Имено, според актуелната законска регулатива, само за овие медиуми постои тело што има надлежност да ја мониторира нивната работа и придржување до упатствата за тоа што значи медиумски молк пред референдум. Тоа тело е Агенцијата за медиуми и аудио и аудиовизуелни ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски, денеска на прес-конференција информира за активностите што Владата ќе ги преземе во насока на заштита на граѓаните од лажни вести и дезинформации преку објави на социјалните мрежи за време на претстојниот период пред референдумски молк. Секоја вест, како што најави портпаролот на прес -конференцијата, која ќе биде детектирана дека е лажна или дека е дезинформација или, пак, полувистина, ќе биде соодветно идентификувана и, како што појасни тој, ќе биде објавено дека е неточна на официјалните комуникациски канали на Владата. „Вечерва завршуваат активностите на кампањата од јавен интерес со која Владата ги информира граѓаните на нашата земја за придобивките од договорот со Грција и за придобивките од членството во НАТО и ЕУ поврзани со референдумот што треба да се одржи в недела. На полноќ настапува законски предвидениот молк и период до 30 септември, денот што е одреден за изјаснување на граѓаните на референдумот. Врвен приоритет на оваа Влада е на граѓаните да им биде ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Владата ќе следи и ќе реагира на лажните вести на социјалните мрежи за молкот Сите вести и информации за време на молкот пред референдумот граѓаните да ги примаат со посебно внимание, да обрнат внимание на изворите од каде доаѓаат информациите и да прават проверка на секоја вест која им изгледа невообичаена и сензационалистички, апелираше денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски . На денешната прес-конференција Бошњаковски рече дека Владата за време на молкот ќе ги следи информациите што се пласираат на социјалните мрежи и доколку утврди дека тие претставуваат лажни информации и пропаганда, на своите официјалните комуникациски канали на социланите мрежи ќе соопшти дека се неточни со цел да спречи да влијаат манипулативно врз граѓаните. „Согласно препораките на Советот на Европа, ОБСЕ и други меѓународни организации со цел обезбедување заштита на слободата на изразувањето и за сузбивање на лажните вести и пропаганда сакаме да укажеме дека Владата е целосно свесна дека просторот на социјалните медиуми е ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Владата за време на молкот пред референдумското изјаснување на 30 септември ќе ги следи информациите што се пласираат на социјалните мрежи . Доколку утврди дека тие претставуваат лажни информации и пропаганда, на своите официјалните комуникациски канали на социланите мрежи ќе соопшти дека се неточни со цел да спречи да влијаат манипулативно врз граѓаните, рече портпаролот на Владата , Миле Бошњаковски.
| | веќе видена | слични

Владиниот портпарол, Миле Бошњаковски, денеска изјави дека Владата ќе го почитува предреферендумскиот молк кој почнува вечерва, но дека секоја дезинформација ќе ја демантира на социјалните мрежи. „Искуството за време на кампањата покажа нагласено присуство и ширење на лажни вести, дезинформации и говор на омрза како и креирање на вести врз основа на полуинформации. Сето ова претставува длабоко поткопување на демократските процеси во државата, ширење на дискриминација и омраза на штета на граѓаните како и дискредитација на институциите. Владата во согласност со принципот добро владеење и дека сме засегната страна најавува дека ќе го почитува предреферендумскиот молк и дека ќе се воздржи од активности кои имаат поврзаност со референдумот и со изјаснувањето на граѓаните во наредните 48 часа почнувајќи од полноќ вечерва“ – кажа Бошњаковски денеска на прес конференција. Сепак, вели Владата е целосно свесна дека просторот на социјалните медиуми е изложен на креирање на лажни вести и дезинформации со цел обид за ...
| | веќе видена | слични

Владата во 48-те часа од референдумскиот молк, кој започнува од ноќеска на полноќ, најави дека ќе реагира на секоја лажна вест, дезинформација или полувистина која ќе ја забележат, со цел граѓаните да не бидат изложени на манипулации, најави портпаролот на владата Миле Бошњаковски . Тој потенцираше дека за време на кампањата имало нагласено присуство и ширење на дезинформации и говор на омраза, што претставува длабоко поткопување на демократските процеси, ширење дискриминација на штета на граѓаните и дискредитација на институциите. Бошњаковски напомена дека владата е целосно свесна дека просторот на социјалните медиуми е изложен на креирање лажни вести и дезинформации за манипулација на граѓаните во земјава. „Имајќи ја во предвид штетата врз јавниот интерес која може да настане од лажна пропаганда во текот на референдумскиот молк, владата најавува дека нема да дозволи граѓаните да бидат изложени на лажни вести. Ќе ги проверуваме фактите и ќе ги презентираме пред граѓаните. Во текот на референдумскиот молк, ...
| | веќе видена | слични

Доколку утврди дека тие претставуваат лажни информации и пропаганда, на своите официјалните комуникациски канали на социланите мрежи ќе соопшти дека се неточни  со цел да спречи да влијаат манипулативно врз граѓаните, рече портпаролот на Владата , Миле Бошњаковски.
| | веќе видена | слични
4 копии

Претставници на рекламната индустрија и на интернет компаниите подготвија предлог правилник за борба против ширењето лажни вести во Европската унија.Еврокомесарката за дигиталната економија Марија Габриел оцени дека ширењето лажни вести ја поткопува довербата во демократските процеси во Европа и мора да биде запрено.Некои од правилата кои се предлагаат предвидуваат транспарентност при објавувањето политички реклами и создавањето анонимни профили.Предупредувајќи на можноста да се влијае врз исходот на изборите за Европскиот парламент во 2019 година, Габриел побара можност интернет порталите да бидат повикани на одговорност, доколку преку нив се шират лажни и непроверени вести во пресрет на гласањето.Со правилникот се предвидува и можност за кратење на средствата за реклами за порталите кои шират лажни вести.Предвидено е правилникот ќе се применува на доброволна основа. Текстот Правилник за борба против лажните вести во пресрет на изборите за ЕП е превземен од А1он.
| | веќе видена | слични

Како што 1,8 милиони жители на Македонија со право на глас размислуваат за своите опции на референдумот на 30-ти септември годинава за промена на името на државата и ставање крај на спорот со Грција, земјата што беше обвинета за преплавување на американските гласачи со лажни вести за време на претседателските избори во 2016 година со кои Доналд Трамп дојде на власт, сега и самата се наоѓа на удар на иста кампања на социјалните медиуми. Во македонската сива индустрија за производство на „лажни вести“ изгледа дека тоа што си заминува, повторно се враќа, заклучува Алан Кросби во својата анализа објавена на Радио Сободна Европа. „Бојкот на референдумот“, „Не ја уништувајте Македонија“, „Заев е предавник“, се само дел од пораките што според аналитичарите кружат на лажните профили на социјалните медиуми во напорите на противниците на „ЗА“, опција што силно ја застапува премиерот Зоран Заев со цел да се одблокираат евроатлантските интеграции на земјата. Според професорот од Универзитетот во Грац, Флоријан Бибер, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски изрази длабок сомнеж дека Катица Јанева и Бојан Јовановски сами можеле да рекетираат бизнисмени за милионски суми ...
сите 265 | | | веќе видена

МВР во соработка со надлежните институции активно преземаат мерки и активности со цел утврдување на лица и компании што се инволвирани во нелегална трговија со ...
сите 193 | | | веќе видена

Запрашан да ја коментира средбата на Катица Јанева со Зоран Заев во вила Водно, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски детално се осврна на нивното ...
сите 146 | | | веќе видена

Социјалдемократите вечерва почнале со кроењето на пратеничките листи, со кои ќе настапат на претстојните парламентарни избори, дознава Фактор. Според нашите ...
сите 178 | | | веќе видена

Околу 10.000 демонстранти маршираа во германскиот град Ханау за да оддадат почит на деветмината кои пред четири дена беа убиени од антиисламски екстремист. ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Американски експерт призна “народен” а не бојкот зад кој стои ВМРО-ДПМНЕ или Москва

Од:
До кого (е-маил):
Порака: