Федерер: Ако не ги освојувам најголемите трофеи, време е за пензија


Роџер Федерер има 37 години и уште е „сила“ на АТП турнејата, и многумина се зачудени од неговата долговечност како активен тенисер и постојаните успеси. Меѓутоа, годините полека минуваат и самиот Швајцарец вели дека кога ќе почне да биде само „присутен“ на турнирите ќе биде време да се замине. „Зошто уште играм? Па, го сакам тенисот. Уште се возбудувам и морам да верувам дека можам да ги освојам најголемите турнири, бидејќи ако тоа чувство го нема, тогаш е дојдено времето да се сопре. Не сакам да бидам таму само да се бројам. Но, кога го даваш својот максимум, уживаш на теренот. Додека ме служи телото и семејството ми е среќно, не гледам причина да сопрам“, вели Федерер. Фото: ЕПА
| | веќе видена | слични

Таткото на Новак Ѓоковиќ, Срѓан, не го сменил мислењето што пред 12 години го стекнал за швајцарскиот тенисер Роџер Федерер. Срѓан Ѓоковиќ, гостувајќи на телевизијата „Хепи“ заедно со поранешниот тренер на Новак, Никола Пилиќ, се потсетил на дуелот во Девјвис купот помеѓу Србија и Швајцарија, односно на мечот помеѓу Новак и Стан Вавринка, одигран пред 12 години. Ѓоковиќ во петтиот сет побарал медицински тајм-аут, што не му се допаднало на Роџер Федерер, кој подоцна го обвинил Србинот дека е измамник. „Не им верувам на тие негови повреди. Сериозен сум, навистина. Мислам дека тој е целосна измама, кога се говори за тие повреди“, рекол тогаш Федерер. Меѓутоа Срѓан Ѓоковиќ не ги заборавил тие зборови. „Тогаш реков дека Федерер е голем шампион, но ‘мал’ човек. Тоа го мислам и денес. Во последно време го имама поправено односот, јасно му е дека згрешил. Дури му е и тренер на Ниак, го видовте како го советуваше во Лејвер купот“, рекол Срѓан Ѓоковиќ.
| | веќе видена | слични

Таткото на Новак Ѓоковиќ, Срѓан го критикуваше главниот ривал на неговиот син, Роџер Федерер, оценувајќи го како „мал човек“ и покрај неговите рекордни 20 гренд слем титули. На гостувањето на српската телевизија „Хепи“, Срѓан Ѓоковиќ беше во друштво со легендарниот хрватски тренер Никола Пилиќ, еден од менторите на Новак и таткото на тенисерот се потсети на инцидентот од Дејвис купот пред 12 години. Тогаш Ѓоковиќ играл против Вавринка, а во петтиот сет побара медицински тајмаут, по што Федерер по крајот на мечот го обвини српскиот тенисер дека е измамник: „Не верувам во неговите повреди“. Таткото Ѓоковиќ уште се сеќава на тоа. „И тогаш кажав дека Федерер е голем тенсиер, но мал човек. Мислењето не ми е сменето. Во последно време го подобри односот и ги увиде своите грешки. Дури и му стана тренер на Новак на Лејвер купот“, вели Срѓан Ѓоковиќ.
| | веќе видена | слични
8 копии

Базел, 1. октомври 2018 (ИНПРЕС) – Носителот на 20 Гренд-слем титули, Роџер Федерер го потврди своето учество на „Мастерс“ турнирот во Шангај, кој ќе се одржи од 7-ми до 14-ти октомври. Швајцарскиот маестро ќе брка трет трофеј од турнирот, откако во 2014-та го порази Жил Симон, а лани се справи со Рафаел Надал и затоа ќе треба да брани од 1.000 поени. Целиот текст прочитајте го ТУКА.
| | веќе видена | слични

Швајцарскиот маестро ќе брка трет трофеј од турнирот, откако во 2014-та го порази Жил Симон, а лани се справи со Рафаел Надал и затоа ќе треба да брани од 1.000 поени. Федерер ги пропушти турнирите во Шенжен, Шенду и Пекинг по „Лејвер Купот“, но ќе биде на линија за најголемиот настан на азиската турнеја на календарот.  Тој исто така триумфираше во Шангај во 2006 и 2007 година, кога градот беше домаќин на еквивалентот на финалниот турнир за сезоната - „ATP Masters Cup“. 
| | веќе видена | слични

Швајцарскиот тенисер, Роџер Федерер, рече дека е горд на целото она што го направи во кариерата, но дека не знае по што ќе остане запаметен кога ќе се повлече од тенисот. Имено, Федерер оваа сезона во Австралија го освои дваесеттиот Гренд Слем во кариерата, а вкупно освои 98 трофеи, па е рекордер по бројот на последователни недели (237) поминати на првата позиција на светската АТП листа. „Се надевам дека ќе ме паметат како добар човек и фер играч. Човек кој им беше идол на децата. Тоа е она што го сакав кога почнав да се занимавам со овој спорт. Не знам што уште е потребно за тоа да се оствари. Тоа ќе го знам кога ќе ја завршам кариерата. Горд сум на се што остварив“, рече Федерер. Инаку, вториот тенисер на светот од 8 октомври го очекуваат настапи на турнирот во Шангај, каде ја брани титулата од минатата сезона.
| | веќе видена | слични

Роџер Федерер, според многумина најдобриот тенисер на сите времиња, смета дека Новак Ѓоковиќ може уште повеќе да ја унапреди својата игра. Швајцарецот, дополнил, дека српскиот тенисер се уште не е на нивото од пред неколку сезони, кога бил непобедлив. Федерер и Ѓоковиќ, се наоѓаат во Чикаго, каде од 21. до 23.септември ќе настапат на второто издание на „Лејвер купот“. Швајцарецот и Србинот се во тимот Европа. Последниот меѓусебен меч овие двајца го имаа пред еден месец, кога Ѓоковиќ победи 6:4, 6:4 на мастерсот во Синсинати. „Од Новак можеме да очекуваме уште многу работи. Во овој момент не го игра својот најдобар тенис. Мислам дека му уште малку му недостига за да го достигне нивото од пред неколку години кога играше најдобар тенис и кога буквално беше непобедлив“, рекол, Федерер. Роџер Федерер и Новак Ѓоковиќ досега имаат одиграно 46 меча, а Србинот има две победи повеќе (22:24).
| | веќе видена | слични

Мирослава Mирка Вавринец не успеа да направи завидна тениска кариера, но успеа да го освои Роџер Федерер и стана мајка на четири деца.Мирка долго беше на мета на критики на медиумите. Ѝ замеруваа дека е дебела и дека не изгледа како сопруга на врвен спортист. Меѓутоа, токму поради тоа што излегува од клишето, што изгледа скромно и не се експонира, луѓето го менуваат мислењето за неа.Таа неодамна објави фотографија со сопругата на Новак Ѓоковиќ, Јелена, поради што доби позитивни коментари и пофалби дека е ослабена.Мирослава Вавринец е родена во Бојнице, поранешна Чехословачка на 1 април 1978 година, а нејзиното семејство се преселило во Швајцарија кога имала 2 години.Била талентирана тенисерка. Почнала да тренира од 9 години, а најголем успех ѝ е 76. позиција на ВТА листата. Мачела мака со повреди.Со Федерер се запознала во 2000 година на Олимписките игри во Сиднеј. Нивната венчавка се одржа во 2009 година со приватна церемонија во Базел.Роџер и Мирка Федерер на свадбата на Пипа Мидлтон и Џејмс МатјусПред ...
| | веќе видена | слични

Завршен е Лејвер купот, со самото тоа завршено е дружењето на Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер во истиот тим.Новак и Федерер необично доста се согласувале предходните денови како на тереот така и вон него.Еден момент кој ќе се памети на дабл мечот е кога Ноле со топче го погодил Федерер во грб.https://twitter.com/LaverCup/status/1043624680685555715Швајцарецот не се налутил, но го запамтил овој гест на НовакПосле Лејвер купот, Новак на Твитер напишал уште нешто:"Следниот пат ќе го натерам Федерер да облече хокејашко опрема".Next time I'll make @rogerfederer wear hockey pads #physioLaver Cup✔@LaverCup"@DjokerNole Tries To Injure @RogerFederer"**Not a real #LaverCup headline.19:14 - 25. сеп 2018.
| | веќе видена | слични

Останато

На снимките се слуша како тој бара контакт со Вице Заев, брат на премиерот Зоран Заев и вели дека ако не се заврши работата, „ќе крварат сите“. „Ако треба крв, ...
сите 673 | | | веќе видена

Екс министерката Гордана Јанкуловска и поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се само дел од поранешните функционери кои пред судот во Стразбур се ...
сите 512 | | | веќе видена

Полицијата уапсила десет лица утринава на повеќе локации во Ѓорче Петров, Арачиново, Грчец, Чаир, Визбегово, Бардовци, Студеничани и Центар, а дел од уапсените ...
сите 173 | | | веќе видена

Додека енергијата на Месечината во Овен се движи директно, се движиме во квадратот на Сонцето и Нептун, што ни дава сосема поинаква насока. Затоа и ...
сите 108 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев најави ревидирање на Законот за јазици во согласност со забелешките на Венецијанската комисија. „Законот за јазици ќе биде ревидиран, а ...
сите 101 | | | веќе видена

„СДСМ и министерот за внатрешни Спасовски се вплеткаа во сопствената мрежа и лицемерие.Вчера министерот за внатрешни Оливер Спасовски изјави дека влегол во ...
сите 69 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Федерер: Ако не ги освојувам најголемите трофеи, време е за пензија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: