8 знаци дека е време да почнете да живеете заедно и 8 дека е избрзано

 Вселувањето во заеднички дом со партнерот е еден од највозбудливите моменти во врската, но и најризичните. За да се одлучите на таков чекор, мора да бидете сигурни дека врската е сериозна, дека двајцата го сакате тоа и го правите од вистински причини. Доколку сте во таква ситуација, веруваме дека сте пред голем предизвик за да донесете паметна одлука, па можеби следниве знаци ќе ви помогнат полесно да одлучите. 8 знаци дека е време да живеете заедно и 8 знаци дека е прерано и избрзувате: Време е: Подготвени сте за малку потежок период и вложување напор Рано е: Мислите дека заедничкиот живот ќе ви ги реши проблемите во врската Време е: Двајцата сте малку нервозни околу целата ситуација што е нормално. Рано е: Го правите тоа само затоа што се очекува после толку долга врска. Време е: Двајцата знаете што сакате од врската и во која насока се движите. Рано е: Никогаш не сте поминале многу време заедно и не сте оделе на заеднички одмори. Време е: Не го правите тоа од финансиски причини. Рано е: Немате доволно ...
| | веќе видена | слични

 Кога заедницата во која припаѓате бара од вас да се однесувате на однапред определен начин, може да се случи да се изгубите себе. Под заедница се мисли и на семејство и на друштво, на работен колектив или слични здружувања за одредена цел. Некогаш навистина треба да се откажете од нешто или да направите компромис, но тоа не смее да влијае врз губењето на вашата личност. Ова се шест знаци дека правите премногу работи за другите и по цена самите да бидете несреќни: 1. Вие сте единствени кои правите жртва за односот За да го задржите мирот дома, со пријателите или во врската, премолчувате многу нешта. Бесот тлее во вас, но не кажувате ништо, за да не избие конфликт. Нема ништо лошо во тоа да премолчите некои нешта, но тоа да биде во разумни дози, за да не ја изгубите својата индивидуалност во име на некој однос од кој ништо не добивате или пак добивате сосема малку. 2. Им дозволувате на родителите да ги диктираат вашите одлуки Секогаш е добро да ги информирате родителите за своите одлуки, да ја побарате ...
| | веќе видена | слични

 Врската ви е прекрасна, поминувате интересно исполнето заедничко време, уживате во романсата, но не сте сигурни дали знаете доволно за вашиот партнер. Тоа може да биде голем проблем, бидејќи да бидете поврзани со некого целосно, значи да го разбирате целосно, како и тој вас. За да се согласувате комплетно и работите во иднина да одат како што треба, важно е да се познавате добро, а некогаш може и да не сте свесни дека не знаете доволно за партнерот. Доколку не сте сигурни или пак, мислите дека добро го познавате, следниве знаци ќе ве уверат во спротивното: Никогаш не сте ги запознале сите пријатели со кои се дружи, туку само дел Има многу интереси и хобија во кои не сте вклучени, ниту пак сте запознаени со нив целосно Не зборува за начинот на воспитување, за детството и семејството Никогаш не сте се справиле со некоја посериозна криза каде се откриваат вистинските намери Не знаете како и каде ги троши парите, а ниту од каде ги заработува сите Не ги знаете конкретните планови кои ги има за иднината Никогаш ...
| | веќе видена | слични

Ако повеќе не сакате да го трошите времето на излегувања со било какви мажи туку сакате конечно да го запознаете „господинот вистински“, можеби ќе ви помогнат инструкциите на Ракел Изабел Алдарета. Популарната блогерка споделила совети како да препознаете човек за брак, на основа на препораките на својот татко за пронаоѓање на маж кој навистина ќе ве усреќи. Мора да знае да ве насмее Излегувајте со маж кој ве прави среќна, но омажете се за него само ако толку ве засмејува што ќе ви се грчат мускулите во стомакот и може да ве насмее дури и кога неутешно плачете, пишува Ракел на блогот. Авторката додава да пронајдете некого кој баналното го прави интересно. Има жуљеви на дланките Уверете се дека има „жолти плускавци“ на рацете, бидејќи тоа е знак дека е вреден и знае да создава, а создавањето е чин на несебичност. Упатството на оваа блогерка гласи дека грубите дланки се подобри од меките, затоа што жуљевите се доказ дека живеел. Знае да се бори со стресот Пред да се омажите за него, налутете го. Морате да го ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Кога претпоставувате дека нешто лошо се случува во вашата врска, тешко е да го прифатите тоа... Почетната фаза во ваква ситуација е кога двата партнера се игнорираат и продолжуваат да ја идеализираат својата врска. За да ги намалите најлошите фази што допрва доаѓаат, обрнете внимание на знаците што ви говорат дека вашата врска е на работ на пропаст. Ако партнерот секогаш ве критикува, секогаш зазема позиција на невина жртва и отсутен е кога му се обраќате, значи дека работите не одат како што треба.
| | веќе видена | слични

Во тешките моменти како болната разделба, човек често ги обвинува другите или судбината за она што му се случува. Вистината е дека во голем процент од случаите жените и мажите можат да предвидат дека дадени љубовни односи немаат долготрајна иднина. Проблемот е што луѓето се заслепени од љубовта, хемијата или страста кои не им дозволуваат да погледнат реално на ситуацијата. Многу често човекот намерно не сака да види нешта кои се повеќе од очигледни. До овој момент какви грешки и да сте проуштиле, заборавете, бидејќи сето тоа е во минатото. Сега веќе имате можност да ја промените својата иднина и да не дозволувате срцето да ви биде скршено, откако сте можеле да го заштитите. Еве и кои се знаците дека вашата врска нема да проработи и дека не треба да вметнете големи надежи во човекот до вас: 1 . Тој се обидува да ве промени на секаков начин. Неможноста на луѓето да го прифатат другиот таков каков што е, е еден од најсигурните знаци дека врската наскоро ќе заврши. Станува збор за основни работи како – на кој ...
| | веќе видена | слични

Можеби звучи чудно, но понекогаш не сте компатибилни со својот партнер и вашиот брак не значи дека би функционирал како што треба, дури и ако во врската сѐ ви е идеално. Постојат некои јасни знаци кои ве предупредуваат дека вашиот партнер сепак не е оној вистинскиот: 1. Повеќе не ве привлекува Нормално дека како што поминуваат годините така и страстите се намалуваат, но доколку потполно сте "оладени" кон партнерот, немојте да мислите дека работите во брак ќе се променат. 2. Вашите најблиски не го прифаќаат На почетокот на врската, кога сте многу еуфорични, не обрнувате внимание на тоа како другите го гледаат вашиот партнер. Меѓутоа, како што ќе поминува времето, така ќе ви е сѐ потешко што вашето семејство и пријателите не го прифаќаат. Постојано ќе се прашувате што тоа гледаат тие, што вие не го гледате и одредени сомнежи постепено ќе создаваат јаз помеѓу вас и вашиот партнер. 3. Сакате да го промените партнерот Ако мислите дека со текот на времето ќе успеете да го промените партнерот, се лажете. Тој е ...
| | веќе видена | слични

Иако секоја врска се разликува, има одредени работи кои никогаш не би требало да ги направите во врска, особено ако се работи за искрена врска. Ако правите некои од следните работи, вие едноставно не сте во врска со правата личност и тие сигурно не ве сакаат на искрен начин. Никогаш не треба да го молите партнерот Никогаш човек не треба да моли за љубов. Природната љубов тече природно и без напор. Можете да се оддалечите од неа, но таа и натаму ќе тече. Кога некого молите да ве сака, никогаш нема да добиете љубов каква што посакувате, а очигледно е дека од другата страна барате нешто што не може да ви биде дадено. Никогаш не треба да се менувате за партнерот Кога некој ве сака, тогаш сака сѐ во врска со вас. Можеби нема секогаш да се сложува со вас, но нема да го менува начинот на кој ве гледа. Кога луѓето кои ги сакате бараат да се промените, тоа е исто како да бараат да си одите. Никогаш не треба да преговарате со партнерот Врската не е утешна награда. Никогаш не треба да бидете со некој кој преговара за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Често се прашуваме што е тоа што ја прави добра една врска? Кој е најважниот квалитет кај другата личност? Како да бидеме среќни во љубовта?Овие прашања особено си ги поставуваме кога сме сами или заглавени во лоша врска. Но, кога конечно работите ќе дојдат на свое место и ја најдеме вистинската личност за нас, добиваме одговор на овие прашања.Ова се 5 важни лекции кои ги учиме од добрите врски.Секоја успешна и здрава врска бара напор.Не можеме да се потпреме само на љубовта. Добрата врска бара почит, доверба, внимание, разбирање, посветеност и трпение. Потребен е постојан напор и желба работите да успеат.Прифаќање на другата личност.Често забележуваме како луѓето се трудат да ја сменат личноста со која се во врска. Но, тоа не љубов, ниту пак здрава врска. Добрата врска значи прифаќање на добрите и лоши страни на личноста со која сме одлучиле да бидеме. Тоа значи прифаќање на нивните лоши навики, нивниот начин на однесување и размислување.Конфликтите не треба да ја уништуваат врската.Тие се здрав дел од ...
| | веќе видена | слични

Еве како да разберете за што се работи тука… Често можете тоа да го чуете, можеби некогаш и сами го изговоривте, разговарајќи со пријателките “не знам дали го сакам него, или идејата за него”. Ако некогаш ви се случило да се запрашате, знаете дека не е секогаш лесно да се одреди она што го чувствуваме. Па, еве како да препознаете за што се работи. Ако го чувствувате ова, не го сакате. Само ви се допаѓа илузијата, или можеби ја сакате идејата за него. Но него, кој е покрај вас таков како што е – не го сакате. Пробувате да ја пополните празнината Ова бара многу размислување и може да биде емоционално исцрпувачко. Дали давате се од себе да изградите пријателство, блискост и партнерство со некој, само затоа што ви недостасува да имате некој? Било кој? Дали сакате да добиете потврда на сопствената вредност од некој друг? Дали ви е потребен некој да го поминете времето? Ако во длабочината на душата имате чувство дека само го “поминувате времето” со тој човек, немате за што да размислувате. Не го сакате. Само ви се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Лидерите на земјите членки на Европската Унија на утрешното заседание ќе прават напори да дојдат до консензуално решение поврзано со почетокот на преговорите ...
сите 145 | | | веќе видена

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ги повика сите институции што се занимаваат со избори да гласаат согласно законите и принципиелно, ...
сите 67 | | | веќе видена

Сириската невладина агенција за човекови права објави дека е забележан огромен конвој на сириската армија како го напушта Манбија, уште еден курдски град над ...
сите 802 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

8 знаци дека е време да почнете да живеете заедно и 8 дека е избрзано

Од:
До кого (е-маил):
Порака: