ГАЛЕРИЈА: Со спектакуларен преформанс на Јаниќијевиќ – отворено 39. издание на ИФФК „Браќа Манаки“


Со свечен црвен тепих пред Центарот за култура во Битола, вечерва започна 39. издание на ИФФК „Браќа Манаки“. Битолската публика заедно со Оскаровецот Роџер Дикинс и актерската дива Клаудија Кардинале продефилираа низ црвениот тепих. Битола вечерва беше центар на филмскиот свет. Перформансот, во режија на Срѓан Јаниќијевиќ, на отворањето, годинава помина во знакот на магијата на филмот и беше посветен на мотото на фестивалот „Симнуваме капа“. Актерката Јелена Јованова потоа ја презеде водителската улога и ги презентираше наградите. Полната сала во Центарот за култура, со стоечки аплаузи ги поздрави годинашните лауреати меѓу кои и македонската актерка Милица Стојанова која е добитник на наградата „Голема ѕвезда на македонскиот филм“ што ја доделува Друштвото на филмските работници на Македонија. Гена Теодосиевска, директор на ИФФК „Браќа Манаки“ прва ги поздрави присутните љубители на филмската уметност. -Воопшто не е лесно вечерва да се стои пред вас кои работите на филмот, не е лесно и да се биде директор ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Кинематографот Кјонг-Пјо Хонг од Јужна Кореја е добитник на наградата „Златна камера 300“ за филмот „Горење“. Ова е највисоко признание на фестивалот за филмска камера „Браќа Манаки“. Наградата му ја додели меѓународно жири, предводено од претседателката Олимпија Митилинеу. Хонг припаѓа на средната генерација јужнокорејски кинематографи и досега снимил 24 кратки и играни филмови. Кјонг-Пјо Хонг првиот филм, „Низок лет“ го снимил во 1998 година, а меѓу позначајните филмски остварувања се и филмовите „Шампион“, „Братството на војната“, „Мајка“, „Прогонувачи“, „Лелекање“. „Сребрена камера 300“ ја доби францускиот кинематограф Ерик Готје за филмот„Пепелта е најчисто бело“. „Бронзена камера 300“ му беше доделена на кинематографот од Полска, Лукаш Жал, дел од екипата што го сними филмот „Студена војна“. На „Браќа Манаки“ беше доделена и „Мала камера 300“ за кинематограф што учествувал во снимањето на краток филм. Годинава со тоа признание се здоби Адрик Вотсон од Австралија. Текстот „Златна камера 300“ на „Браќа ...
| | веќе видена | слични

Пјо Хонг припаѓа насредната генерација јужнокорејски кинематографери,  потпишал околу 24 кратки и играни филмови,  а на фестивалот во Битола, меѓународното жири го награди за неговото мајсторство со камерата во филмот „Горење“. - Најубава филмска приказна, прекрасно изведена во која со секое снимање со камерата се пренесува некакво чувство. Совршена комбинација на забава и уметност снимена на начин кој природно ја доловува приказната. Станува збор за одлично дело бидејќи Пјо Хонг со својата камера успеа да ја стави публиката во главата на главниот актер, истакна Олимпија Митилинеу, претседател на фестивалското жири и дополни дека при жирирањето и одлучувањето го имале предвид квалитетот на филмот и улогата на камерата како рамноправен учесник во сите елементи на филмската целина. Кјонг-Пјо Хонг првиот филм, „Низок лет“, го снимил во 1998 година, а меѓу позначајните филмски остварувања на јужнокорејскиот кинематографер се и филмовите „Шампион“, „Братството на војната“, „Мајка“, „Прогонувачи“, „Лелекање“ и ...
| | веќе видена | слични

Бројни филмски дејци, политичари, министри, членови на ДФРМ, претставници на Агенцијата за филм, Општина Битола, вљубеници во филмската уметност и битолската публика се појавија на синоќешното затворање на 39. издание на „Браќа Манаки”. Тие ја исполнија големата сала на Центарот за култура во Битола за свеченото затворање на фестивалот кој започна со „Љубовникот“ на Игор Иванов, а заврши со „Скаут“ на Алекс Цветков, кои се дел од најновите филмски продукции поддржани од Агенцијата за филм и како најава за новиот бран во македонската кинематографија. Претседателката на меѓународното жири, Олимпија Митилинеу го соопшти добитникот на наградата „Златна камера 300“ која му припадна на јужнокорејскиот кинематографер Кјонг Пјо Хонг, за филмот „Горење“. -Најубаво раскажано од сите филмски приказни што ги видовме, прекрасно изведена, секое движење зад камерата пренесуваше некакво чувство. Совршена комбинација на забава и уметност и снимена на начин којшто природно доаѓаше од приказната. Навистина одлично дело за оваа ...
| | веќе видена | слични

Вечерва ќе се доделат наградите Златна, сребрена и бронзена камера 300 на 39.издание на фестивалот „Браќа Манаки“ во Битола. Оваа година фестивалот помина без македонски игран филм, само со кратки македонски филмови. - Традицијата се гради со квалитет и затоа беше мојата одлука кога бев избрана за директор на овој фестивал дека на фестивалот ќе има само квалитетни играни и документарни македонски филмови. Тоа и го правам, на почетокот го имавме филмот „Љубовникот“ на Игор Иванов Изи, а за крајот ни е „Скаут“ на Алекс Цветков. Немам ништо против она што досега беше како традиција да имаме на отворањето македонски играни филмови, но ако јас сметам дека тие филмови не го заслужуваат овој фестивал, тогаш тоа е моја одлука, рече ГЕНА ТЕОДОСИЕВСКА, ДИРЕКТОР НА ФЕСТИВАЛОТ „БРАЌА МАНАКИ“. Филмот „Скаут“е во режија на младиот режисер со македонско потекло Алекс Цветков кој живее и работи во Словенија, а студира во Лос Анџелес. Тој е син на еден од најпознатите каскадери од Македонија, Рок Цветков кој бил дел од ...
| | веќе видена | слични

Церемонијата на затворањето на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ во Битола се одржа во полупразна сала во Центарот за култура. Вообичаено, завршната вечер привлече помалку публика отколку отворањето. И на црвениот тепих немаше метеж. Низ него поминаа по некој локален функционер, директор, министерката за труд и социјална политика Мила Царовска и оние филмаџии кои до крајот на фестивалот останаа во Битола. За разлика од отворањето, кога црвениот тепих беше парада на политичари, вечерва, ноќ пред референдумот, ги имаше малкумина. Дел од публиката откако изминатите денови се најде под лупата на модни критичари за тоа како изледаше на црвениот килим на отворањето, сега дојде од други приоди кон Центарот за култура. Директорката на Фестивалот Гена Теодосиевска рече дека најмногу била трогната од публиката од Битола, која ги посетувала сите вечерни проекции и им се заблагодари. „Знам дека денот поминува и дека сето ова утре ќе биде историја. Но, немојте да помислите дека ние не ја правиме ...
| | веќе видена | слични
5 копии

На последната прес конференција од годинашниот ИФФК „Браќа Манаки“, во Битола беше претставен дел од тимот на краткометражниот игран филм „Скаут“ на режисерот Алек Цветков, син на Рок Цветков познатиот каскадер со македонско потекло. На средбата со новинарите во Битола, режисерот Цветков говореше за мотивите и неговата љубов кон филмот, која е резултат на честите присуства на снимање филмови заедно во неговиот татко. – Со моето запишување на режија мислам дека го остварив сонот на татко ми, кој поради тоа што многу работеше немаше време да се образува. За мене, пак, е особено важно што токму со него го правев првиот филм. Имав трема, бев исплашен, бидејќи имав многу искусен тим и мислев дека нема да ги исполнам нивинте очекувања, но тие навистина ми веруваа и ме поддржаа. Дејан Димески го запознав на снимањето, го внесе целото искуство и одлично го сработивме филмот, рече Алекс Цветков. Дел од тимот се Рок Цветков, актер и каскадер, кој бил вклучен во многу филмови во Европа и во Холивуд, Вања Сремац од ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Со доделување на наградите „Камера 300“, во Битола вечер ќе биде затворен 39. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ кој од минатата сабота се одржуваше под мотото „Симнуваме капа“ и на публиката и понуди 95 филмови во 14 програми. Во конкуренција за трите награди „Камера 300“ (златна, сребрена и бронзена) за најдобар кинематографер се натпреваруваа 12 филма: „Транзит“ (Германија); „Студена војна“ (Полска); „Зимски муви“ (Чешка); „Лето“ (Русија); „Ага“ (Бугарија); „Горење“ (Јужна Кореја); „Фокстрот“ (Израел); „Нико“ (Италија); „Пепелта е најчисто бело“ (Кина); „Недвижен имот“ (Шведска), „Девојка“ (Белгија) и хитот во САД, „Црниот кју-клукс-клановец“ на Спајк Ли. Ѕвезди на годинашниот фестивал беа британскиот кинематогафер и оскаровец Роџер Дикинс и италијанската филмска дива со светска кариера Клаудија Кардинале кои на отворањето ги примија наградите „Златна камера 300“ за животно дело, односно за придонес во светската кинематографија. Актерката Милица Стојанова, пак, годинава ја доби ...
| | веќе видена | слични

Опседнатоста со технологијата на новото време, зависноста од социјалните мрежи и како тие се одразуваат врз животите на луѓето, се темите што ги обработува краткометражниот игран филм „Извидник“ на младиот режисер со македонско потекло Алекс Цветков кој во моментов живее и работи во Словенија. Филмот, кој има доминантна македонска продукција, премиерно ќе биде прикажан на утрешното официјално затворање на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ во Битола. Станува збор за краткометражен научно-фантастичен филм работен по сценарио и режија на Алекс Цветков. Цветков е син на популарниот каскадер од Македонија, Рок Цветков, кој стекна светска слава работејќи на холивудски филмови како „Шиндлерова листа“, „Патриот“, „Ничија земја“ и др. Младиот Цветков студира режија во Лос Анџелес, а овој дебитантски филм е негова дипломска работа. Освен Цветков, македонската екипа која работеше на филмот ја сочинуваат и продуцентот Сашо Пешев, кој е носител на проектот преку продуцентската куќа „Ново ...
| | веќе видена | слични

Фестивалот „Браќа Манаки“ завршува вечерва со свечено доделување на наградите. На последната прес-конференција на годинашново издание на „Браќа Манаки“, селекторот на главната програма во компетиција за „Златна камера 300“, Благоја Куновски-Доре го претстави филмот „Девојка“, белгиско-холандска копродукција. Гостин на фестивалот е кинематограферот од Холандија, Франк Ван Ден Иден, соопштија организаторите. За присутните, се додава во соопштението интересно било што станува збор за билингвален филм. Главниот лик, Лара зборува француски со татко си, а во болницата зборува холандски. „Мислам дека јазикот може да биде ново и збунувачко за публиката, но според мене тоа е типично белгиски поради двете различни јазични области во Белгија. Нема некоја посебна причина за билингвалност во филмот, туку сакавме да прикажеме нешто што е дел од животот во Белгија. Тие доаѓаат од Брисел каде зборуваат француски, но потоа се преселуваат во Антверп и таму зборуваат холандски. Инаку, ова е вистинска приказна, Лора навистина ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Моншалан рече дека не е дојдена да стави вето на одлуката на министрите ,туку дека е потребно да се реформира процесот на почеток на преговори за идните земји ...
сите 893 | | | веќе видена

Заменик министерот за здравство се повлече од функцијата. Оставката на Асим Муса доаѓа откако албански новинари објавија видео во кое тврдат дека заменикот ...
сите 113 | | | веќе видена

Поранешниот заменик генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ и еден од предводниците на внатрепартиската иницијатива за реформи, Петар Богојески, вели дека актуелниот ...
сите 218 | | | веќе видена

Елиф Елмас полека прераснува во лидер на македонската фудбалска репрезентација заедно со неуништливиот Горан Пандев, а добрите настапи кои ги имаше во ...
сите 182 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска оцени дека објавениот аудио разговор на социјалната мрежа „Фејсбук“ на министерката за одбрана Радмила Шекеринска со поранешниот ...
сите 56 | | | веќе видена

Шансите за пласман на ЕП 2020 низ квалификациите се теоретски, но Македонија има обезбедено место во полуфиналето на Лигата на нациите, лига Д, од каде што ...
сите 250 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ГАЛЕРИЈА: Со спектакуларен преформанс на Јаниќијевиќ – отворено 39. издание на ИФФК „Браќа Манаки“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: