Мицкоски од Неготино: Заев ги крие уставните амандмани


Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски оствари средба со граѓаните и членовите на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ Неготино. Мицкоски истакна дека ВМРО-ДПМНЕ е партија која ќе ги штити националните и државните интереси на Република Македонија и нејзините граѓани потенцирајќи дека партијата својот легитимитет го црпи од народот. Тој додаде дека владата на Заев прифатила уставни амандмани напишани од грчката страна и истите ги крие од јавноста. - Премиерот и министрите говорат за уставни амандамни кои ниту ги соопштија на јавноста, ниту со некого се консултираа, што укажува дека повторно нешто кријат отворајќи ја дилемата дали има нешто повеќе од тоа што го читаме во капитулантскиот договор, а се крие во уставните амандамни, истакна Мицкоски. Пред присутните, Мицкоски додаде дека голем број на граѓани не се согласуваат со штетните и катастрофални политики на СДСМ и Зоран Заев, а тоа може да се види и преку празните плоштади и покрај скапата кампања која е платена од џебот на граѓаните. Мицкоски му ...
| | веќе видена | слични
4 копии

„Во врвот на ВМРО-ДПМНЕ се нервозни, бидејќи и покрај бојкотот што го заговараше раководството на партијата, пратеници и членови на ВМРО ДПМНЕ излегуваат на референдум и гласаат. Лажните вести пласирани од опозициската партија не се ништо друго освен панична реакција на раководството на ВМРО-ДПМНЕ, затоа што и покрај бојкотот што го диригира Христијан Мицкоски и дел од негови приврзаници, се повеќе претставници и членови на партијата го игнорираат, излегуваат и го корситат своето демократско право да одлучуваат за иднината.Лжните тврдења на ВМРО-ДПМНЕ се официјално демантирани и од Државната изборна комисија, којашто потврди дека референдумот се спроведува слободно и демократски. По деценија злоупотреби на институциите, по деценија притисоци, уцени и закани врз граѓаните и погазување на нивните права, ВМРО-ДПМНЕ, не знае што е фер, демократско и слободно изјасување во фер и демократски услови.Граѓаните на денешниот референдум гласаат слободно, без притисоци и без закани, во слободна и демократска атмосфера“, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

ВМРО-ДПМНЕ да престане да шири неоснована паника, надлежните институции работат ефикасно и во интерес на граѓаните, реагира Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, по прес-конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ во врска со смртоносната престрелка што синоќа се случи на „Рузвелтова“. „ВМРО-ДПМНЕ продолжува со неодговорното однесување и преку лажни обвинувања продолжува да шири неоснована паника. Времето на селективност и неказнивост заврши со заминувањето на ВМРО-ДПМНЕ во опозиција. Министерството за внатрешни работи, денес работи професионално, ефикасно, независно и во служба на законите и интересите на граѓаните“, се вели во реакцијата на СДСМ. Владејачката партија додава дека стапката на криминал се намалува, експресно се реагира на законските прекршувања, законите се еднакви за сите и секој кој постапувал незаконски одговара за своите постапки.
| | веќе видена | слични
2 копии

ВМРО-ДПМНЕ продолжува со неодговорното однесување и преку лажни обвинувања продолжува да шири неоснована паника. Времето на селективност и неказнивост заврши со заминувањето на ВМРО-ДПМНЕ во опозиција. Министерството за внатрешни работи, денес работи професионално, ефикасно, независно и во служба на законите и интересите на граѓаните. Стапката на криминал се намалува, експресно се реагира на законските прекршувања, законите се еднакви за сите и секој кој постапувал незаконски одговара за своите постапки. Граѓаните може да останат мирни, институциите ја гарантираат сигурноста и безбедноста. СДСМ
| | веќе видена | слични
4 копии

ВМРО-ДПМНЕ е симбол на масовна партизација, злоупотреби на институциите и притисоци врз вработените во администрацијата и затоа денес е најмалку повикана да зборува за состојбите во администрацијата, реагираа од владејачката СДСМ на изјавата на Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ. ВМРО-ДПМНЕ е симбол на масовна партизација, злоупотреби на институциите и притисоци врз вработените во администрацијата и затоа денес е најмалку повикана да зборува за состојбите во администрацијата, реагираа од владејачката СДСМ на изјавата на Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ. „Времето на таквиот однос кон државните институции и вработените во администрацијата заврши со заминувањето на ВМРО-ДПМНЕ во опозиција. Денес, со започнатиот процес на реформи администрацијата се професионалзиира, сите институции работат независно, професионално и единствено во интерес на граѓаните и во служба на законите. Добар напредок е постигнат со усвојување на Стратегијата за реформа на јавната администрација и програмата за реформи во управувањето со јавните ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва е во посета на Прилеп во пресрет на референдумот во недела. Македонија е нашата љубов, нашиот живот, наш вечен копнеж, нашата идеја и нашиот сон, порача Мицкоски преку својот статус на Фејсбук. -Вечерва од патриотскиот и непокорен Прилеп можеше да се види таа силна енергија која кажува дека народот е свесен дека судбината на нашата земја е во негови раце. Договорот со Грција е уште едно искушение кое е пораз на нашата дипломатија, а власта сака да го престави како и пораз на целата држава, договор со кој се губи името Македонија, идентитетот и воедно се дава кочница во рацете на Грција да го блокира европскиот пат на Македонија кога сака и како сака, и доколку помине ова, години потоа ќе дојде момент кога Грција повторно ќе постави некакви услови, а ние ќе бидеме тогаш со сменето име идентитет и историја. Затоа е потребна мудрост, а во вакво искушенија нашиот народ бил највелик. Македонија е вечна, и таа ќе продолжи да живее а сите ние ќе ја поминеме ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Соопштение на ВМРО ДПМНЕ Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со граѓаните и членовите на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ Прилеп, на кои им посочи дека капитулантскиот Договор од Преспа претставува последниот крик за спас на политичката кариера на Зоран Заев. Мицкоски говорејќи за договорот истакна дека уште во самата преамбулата на капитулантскиот договор започнува измамата. Измамнички вели тој се повикуваат на повелбата на Обединетите Нации за немешање во внатрешните работи на друга држава, додека самиот договор ја крши повелбата, инсистирајќи на промена на македонскиот Устав. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ го потенцираше фактот дека со договорот се менува идентитетот и националноста, а кај ниту една друга држава во Европа во графата за националност не стои терминот граѓанин. На македонскиот јазик пак му дадоа фус нота, преседан и пример каков што нема во светот, вели тој. Мицкоски нагласи дека ни ја продаваат Европска Македонија, ни ветуваа живот во 2016-тата година, ние од овдека ...
| | веќе видена | слични

Во вечерашното гостување во дневникот на телевизија Сител, претседателот на најголемата опозициска партија во Македонија ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски истакна дека доколку во недела не е исполнет цензусот, односно доколку референдумот е неуспешен, пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ нема да ги гласа амандманите на Уставот. Тој порача дека позицијата на ВМРО-ДПМНЕ е принципиелна и се темели на Уставот и законите. -ВМРО-ДПМНЕ ќе завземе принципиелна позиција која се темели на Уставот и законите и ќе покаже дека партиите мора да се менуваат за да можеме да го смениме општеството, односно општеството и државата да бидат водени од законите и Уставот, а не од партиски или политичките елити, истакна Мицкоски.
| | веќе видена | слични
2 копии

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Кристијан Мицкоски во интервју за Сител вели дека е убеден дека референдумот нема да успее. Во тој случај ниту еден пратеник на ВМРО-ДПМНЕ во Парламентот нема да гласа за уставни измени, додава Мицкоски. Во продолжение целото интервју на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски дадено за телевизија Сител.
| | веќе видена | слични

Потребно е да се исполнат 2 услови за референдумот да биде успешен без разлика дали тој е задолжителен или е консултативен Во вечерашните вести на Сител гостуваше претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски. На прашање на новинарката што доколку нема цензус а Власта прогласи победа на овој референдум со 700 до 750 илјади гласа за дали и ВМРО ДПМНЕ тоа ќе го прифати како јасно изразена волја на граѓаните како што велат Премиерот и Министерот за надворешни работи Мицкоски одговори дека по природа е легалист и дека не може политички елити да бидат над уставот и законите. -Легалист сум како човек по природа и мораме да ги почитуваме законите и Уставот не може политичари и политички елити да бидат над законите и уставот. Тие се абецедата на едно политичко функционирање и не смее државата да биде заробеник на политичките елити во оваа држава туку треба да се почитуваат законите и уставот . Тој кажа дека законот за референдум е многу јасен каде кажува дека за да биде успешен референдум потребно е да се исполнат ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 187 | | | веќе видена

Националниот празник Денот на македонската револуционерна борба, или популарно Денот на ВМРО, се одбележува денеска како неработен ден. На денешен датум во ...
сите 329 | | | веќе видена

Северна Македонија вчеравечер доби речиси неподелена поддршка од најголемите политички групации во Европскиот парламент за почеток на преговорите со ЕУ. Повеќе ...
сите 553 | | | веќе видена

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 922 | | | веќе видена

Не Бугарите, туку Македонците треба повеќе да се грижат за решавањето на историските прашања, рече министерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина ...
сите 475 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го поздрави ратификувањето на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Во неговата изјава, која денеска ...
сите 174 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мицкоски од Неготино: Заев ги крие уставните амандмани

Од:
До кого (е-маил):
Порака: