Заев од Богданци: Убеден сум дека на 30 септември ќе ја утврдиме европската иднина


Целиот свет ни дава максимална поддршка и затоа сега е моментот да одлучиме дали сме дел од светот или не. Договорот со Грција го гарантира нашиот идентитет, нашиот јазик, нашата националност, и затоа направивме компромис, рече премиерот и претседател на СДСМ Зоран Заев на трибината во Богданци која се одржа во рамки на кампањата „Излези за европска Македонија“. Зборувајќи за придобивките за Договорот со Грција, премиерот Заев истакна дека факт е оти од историска Македонија ние сме северниот дел и дека Грција го призна македонскиот народ и македонскиот јазик и дека со него ги остваруваме вечните аспирации на нашите предци. - Од овој Договор никој не изгуби, туку добиваат и двете страни. Верификацијата на нашиот идентитет и јазик е гарантирана со него и токму тоа овозможи јас да бидам првиот македонски премиер кој во Брисел зборувал на македонски јазик, истакна Заев. ЕУ и НАТО, посочи Заев, ќе ни донесат поголеми плати, поголема вработеност, безбедност, инвестиции, подобро здравство, подобар стандард и ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Завршувањето на кампањата За европска Македонија го испланиравме за во Тетово, бидејќи Тетово од секогаш бил Европа во мало и пример за мултиетничноста на Македонија и богатството во различностите. Ова го изјави премиерот Зоран Заев на последната трибина пред молкот за референдумското изјаснување во недела. Тој посочи дека Македонија со векови била мултиетничка и заедно била обединета и очекува така обединета в недела да излезе на референдумот и да гласа за европска Македонија. - Заедништвото е богатство, а концептот на едно општество за сите што заеднички го градиме секојдневно расте, затоа што наша заедничка желба е да го запреме заминувањето на младите во странство и да ги вратиме оние што заминаа. Али Ахмети зборува на македонски јазик, Македонци во Велес бришат навредувачки графити за Албанците што го потврдува концептот едно општество за сите, рече Заев. Во однос на поддршките од другите етнички заедници во целиот овој процес поврзан со Договорот постигнат со Грција, Заев рече дека во борбата за ...
| | веќе видена | слични

ВО ЖИВО: Завршна трибина на премиерот Заев во Тетово Трибина во Тетово: Излези ЗА европска Македонија Трибина во Тетово: #ИзлезиЗА европска Македонија! Posted by Излези ЗА европска Македонија on Четврток, 27 септември 2018
| | веќе видена | слични
4 копии

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, на завршниот митинг на коалицијата „За европска Македонија” во Прилеп, ги повика граѓаните на одлука и акција за иднината на државата. „Ајде и оваа генерација наши Македонци и граѓани на Македонија да ја пишува во книгите како се одважила. И за нас да зборуваат деца и внуци како сме донеле вистинска одлука. Секогаш Македонија знаела да носи вистински одлуки и така се движела напред. Овој пат мораме да ја осигураме, да ја обезбедиме независноста на нашата земја и конечно да бидеме со сите во светот и никогаш повеќе сами во светот“, истакна Заев во Прилеп. Премеирот во своето обраќање посочи да не се пропушти оваа шанса, бидејќи како што рече оваа шанса нема да се повтори. „Знаете дека ќе успее реферемдумот, но ќе биде величествен ако сме заедно сите. Јас знам дека успехот ќе биде над 50 проценти. Но сакам и апелирам, оти така ни личи, да има консензус во Македонија, како што имаше 1991 година. Затоа мој народе, време е за акција, време е за одлука. Време е За ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Одлуката е историска и се работи за иднината на нашите деца. Преку оваа одлука ние уште еднаш ќе потврдиме дека се носиме со одлучноста на нашите предци, кои храбро решаваа во 1903-та, 1941, 1991 година, истакна премиерот Зоран Заев на вчерашниот собир во центарот на Прилеп на коалицијата „Излези за европска Македонија“.Според Заев, направивме компромис за географската одредница во нашето име, но тоа е фер и праведно решение кое досега не се постигнало, ниту ќе се постигне, со кое се обезбеди пријателство со сите наши пет соседи, иднина за Македонија и е остварен вековниот сон на нашите предци за земја призната од целиот свет.– Знам дека на сите ни лежи некоја грутка во градите, зашто треба да додадеме географска одредница на нашето име. Но, зарем не знаеме дека од таа историска Македонија, ние сме северниот, горниот дел. Зарем не не учеа дека постои и Егејска Македонија, па постои и до денеска, па постои и Пиринска Македонија, дека има и Мала Преспа во Албанија каде живеат Македонци. Затоа, направивме фер ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Дојде време Европа овде да ја донесеме во Крушево, во Македонија, порача премиерот Зоран Заев на денешната трибини на „Излези За европска Македонија“ во Крушево. Тој посочи дека референдумот на 30 септември ќе каже јасно во кој правец треба да се движи Македонија. - На 30 септември носиме историска одлука. Нашиот народ и претходно носел историски одлуки. Овде во Крушево на Илинден ја создал првата република на Балканот и втората во Европа. Крушево ја донесе и девизата обединети во нашата различност. Ајде да и докажеме на Европа дека Македонија е Европа, рече Заев. Нашата генерација има чест да ја испишеме модерната историја и за неа да учат нашите деца и внуци. - Конечно нашиот народ треба да дојде до она што е најпосакувано - да бидеме членка на НАТО и ЕУ. Не ни е лесно, бидејќи треба да ставиме географска одредница на името, но добиваме конечно вековно признавање на нашиот народ и јазик. Тоа ги отвора портите да имаме достоинствен живот и овде да го живееме. Убеден сум дека она што го постигнавме со ...
| | веќе видена | слични

Тој посочи дека референдумот на 30 септември ќе каже јасно во кој правец треба да се движи Македонија. - На 30 септември носиме историска одлука. Нашиот народ и претходно носел историски одлуки. Овде во Крушево на Илинден ја создал првата република на Балканот и втората во Европа. Крушево ја донесе и девизата обединети во нашата различност. Ајде да и докажеме на Европа дека Македонија е Европа, рече Заев. Нашата генерација има чест да ја испишеме модерната историја и за неа да учат нашите деца и внуци. - Конечно нашиот народ треба да дојде до она што е најпосакувано - да бидеме членка на НАТО и ЕУ. Не ни е лесно, бидејќи треба да ставиме географска одредница на името, но добиваме конечно вековно признавање на нашиот народ и јазик. Тоа ги отвора портите да имаме достоинствен живот и овде да го живееме. Убеден сум дека она што го постигнавме со Договорот со Грција е конечно постигнување на она што го сакале нашите претци. Со него добивме наше парче земја која е призната од целиот свет и никој повеќе нема да не ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Заев во вчерашното гостување на ТВ Телма, на поставено прашање од страна на публиката рече дека уставот ќе претрпи четири промени, а тоа би поминало во Собранието со еден амандман. Промените кои ќе треба да се направат доколку референдумот успее 1.Додавање на географска одредница 2.Преамбула за зајкнување на конститутивните елементи на државноста преку АСНОМ 3.Член-3 – Зајакнување на непостоењето на аспирации надвор од територијата на Македонија, односно неповредливоста на границите. Да биде како во уставите на сите земји членки на ЕУ 4.Член 49-останува грижата за дијаспората комплетно, но по стандардите на ЕУ, како што стои во земјите членки на ЕУ
| | веќе видена | слични

Шекеринска: Ќе го почитуваме гласот на тие што ќе бидат мнозинство Бојкотот носи трња и троскот, ништо друго, порача премиерот Зоран Заев од Свети Николе, каде што заедно со министерка за одбрана Радмила Шекеринска одржа трибина. – Зошто? Оти си ја сака татковината. Оти чувствува одговорност за своите деца. И затоа донесовме праведна и фер одлука. И сите знаат дека направивме компромис. Ама компромисот не мрда од мртва точка, компромисот претставува спогодба помеѓу две или повеќе страни, од кои двете страни се подготвени да направат заемни отстапки за да се договорат – рече Заев. Тој истакна дека НАТО и ЕУ значат поголеми плати, повеќе работни места, подобро здравство, подобро образование и повика без страв да се излезе на гласање, без дилеми, бидејќи друга, резервна алтернатива нема. Да се зграпчи иднината. Повика на заедништво по ова прашање, најважно за Македонија. – Владата ќе ги почитува ставот и гласот на тие што ќе бидат мнозинство на референдумот „за“ или „против“. Нема да им дозволиме на тие што ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Поранешниот заменик генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ и еден од предводниците на внатрепартиската иницијатива за реформи, Петар Богојески, вели дека актуелниот ...
сите 48 | | | веќе видена

По француското вето за почеток на преговорите со Северна Македонија и Албанија вчера во Луксембург на министерско ниво, очите на двете земји се сега вперени во ...
сите 139 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска оцени дека објавениот аудио разговор на социјалната мрежа „Фејсбук“ на министерката за одбрана Радмила Шекеринска со поранешниот ...
сите 56 | | | веќе видена

Поранешниот претседател на Европскиот совет и премиер на Белгија Херман ван Ромпеј денеска од Белград порача дека клучот на просперитетот не се наоѓа ниту во ...
сите 70 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заев од Богданци: Убеден сум дека на 30 септември ќе ја утврдиме европската иднина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: