Предложени измени во Законот за пензиското и инвалидското осигурување

Основна цел на Предлог – законот за изменување и дополнување на Законот за пензиското и инвалидското осигурување е обезбедување на социјална сигурност и социјално осигурување на граѓаните. Предложениот текст на законот се заснова на начелата на правото на социјална сигурност и социјално осигурување на граѓаните согласно член 34 од Уставот на Република Македонија, начелото на социјална праведност за осигурениците и корисниците на права од пензиско и инвалидско осигурување и членовите на нивните семејства. Со предлага во категорија на осигуреници да се опфати и физичкo лицe коe е регистриранo како вршител на самостојна дејност за трговија на мало на тезги и пазари, запишан во регистарот на Комората на трговци на Македонија. Со ова се врши усогласување со Законот за трговија на зелени пазари објавен во „Службен весник на Република Македонија„ бр.11/2018 година. Имено, во овој закон содржани се одредби кои се однесуваат на прием во задолжително социјално осигурување на „Трговец на зелени пазари“ и тоа опфаќа ...
| | веќе видена | слични

Германското пензиско осигурување организира советодавни денови во Македонија, каде преку лични разговори ќе може да се добијат сите информации во врска со германското и македонско пензиско право. Од Амбасадата на Германија во Македонија велат дека разговорите ќе се вршат на 16 октомври во Охрид, од 10 до 16 часот во Фондот за пензиско и инвалидско осигурување, а на 17 октомрви во Битола, од 10 до 16 часот во канцеларијата на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување. На разговорите ќе учествуваат претставници од три институции: Германско пензиско осигурување Баерни Сид, Сојузно германско пензиско осигурување и од Фондот за пензиско и инвалидско осигурување на Македонија (ФПИОМ).
| | веќе видена | слични

Синдикатите во Црна Гора се пред донесување одлука за одржување на првиот генерален штрајк на вработените што се противат на донесување на спорните измени во врска со Законот за пензиско и инвалидско осигурување. На јавната расправа завршена минатата недела претставниците на Собранието на Сојузот на синдикати и главниот одбор на Унијата на слободни синдикати останаа на своите цврсти ставови дека ќе се бара граѓаните да се изјаснат на референдум за овој закон или, во спротивно, ќе организираат генерален штрајк. Неколку грански синдикати веќе ја најавија можноста за генерален штрајк доколку Владата на ЦГ го испрати во парламентот законот без да се прифатат нивните предлози, кои претходно беа отфрлени од работната група за подготвување на новите законски решенија, објави весникот „Вијести“. Владата смета дека за одржувањето на пензискиот фонд се потребни построги услови за заминување во пензија. Затоа се предлага за полна пензија да се исполнат двата услова – 40 години стаж и 65 години живот. Доколку не се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Не само со разрешувањето на техничката министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи, туку и со секојдневните обвинувања меѓу техничките министри и ...
сите 543 | | | веќе видена

Вилма Русковска и Љубомир Јовевски сеуште молчат за објавената аудио снимка во Собранието каде што слушајќи го гласот на Зоран Заев признава дека со маркетинг ...
сите 117 | | | веќе видена

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Северна Македонија како 30. членка на Алијансата. Во неделата Собранието го ...
сите 300 | | | веќе видена

Јавното обвинителство отвори истрага за недостиг од пасоши. Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев објави дека досието го доставил до Обвинителството за ...
сите 127 | | | веќе видена

Нашите пријатели во Брисел ги делат со нас очекувањата за официјализирање на членството во НАТО и почетокот на преговорите со ЕУ, порача премиерот Оливер ...
сите 484 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Предложени измени во Законот за пензиското и инвалидското осигурување

Од:
До кого (е-маил):
Порака: