Заев од Пробиштип: На референдумот да ја осигураме и обезбедиме независна Македонија


Референдумот на 30 септември е важен како оној од 1991 година за да ја осигураме и обезбедиме Македонија. Да ја качиме на шините и да тргне конечно по 27 години. Ова го порача премиерот Зоран Заев вечерва на трибина организирана од коалицијата „Излези ЗА европска Македонија“ во Пробиштип на која рече дека ова е историско време и историска одлука и оти околку ова прашање вреди да се обединиме. - Отворивме душа, споделуваме она што е вистината. Зборуваме со нашиот народ и нема делби и поделби затоа што е историски момент и неповторлива шанса која треба да ја зграпчиме. Дефинитивно се работи за нашта татковина и за нашите деца. И затоа сме исправени пред вакво историско време и уживаме во честа што се падна на оваа генерација конечно Македонија да ја ставиме на шини и да киниса, рече премиерот. Истакнувајќи дека народот мора да ги знае сите детали за да донесе исправна одлука рече дека нашата одлука на 30 септември ќе влијае секако на иднината на нашата земја и затоа може, како што рече, да избереме да бидеме ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, вчеравечер, од центарот на Виница, ги повика Виничани на 30-ти септември масовно да ја поддржат европската иднина на Македoнија, истакнувајќи ја натпратиската важност на овој референдум, кој треба да го обедини македонскиот народ на европскиот пат кон подобра иднина за сите. Оваа одлука е повеќе од важна и повеќе од историска. Честа е на оваа генерација да ја донесе оваа одлика. И знам дека оваа генерација ќе се носи рамо до рамо со историските генерации кои донеле навистина исправни одлуки и опстоила Македонија. На 30 септември, секој глас ЗА носи подобра иднина“, посочи премиерот во Виница. Соопштение :https://bit.ly/2zu6u3a Видео: https://bit.ly/2zvcLvH Галерија: https://bit.ly/2QaFuLM
| | веќе видена | слични
3 копии

-Одлуката е сериозна и одговорноста се однесува на иднината на нашата татковина и нанашите граѓани. Да бидеме делод светот, а не сами в осветот. По 27 години, ред е да се интегрираме во ЕУ.Да го фатиме чекорот, да бидеме граѓани на ЕУ, повика премиерот Зоран Заев на граѓанската трибина во Неготино. Тој посочи дека 27 години политичарите говорат за НАТО и ЕУ, затоа што тоа се нашите стратешки определби и дека е дојден сега моментот за исполнување на тие аспирации. -Се правеле политички калкулации зачување рејтинзи, а помалку се мислело на државата. Зарем желбата во 1991 година не беше да одиме напред? Не се исполнија очекувањата, затоа 27 години зборуваме за ЕУ и НАТО. Како мал пазар тешко ќе опстанеме, можеме само заедно, правото и европските вредности ни требаат. Еден е животот, ајде да го живееме, повика претседателот на СДСМ и премиер, Заев. Тој објасни дека договорот од Преспа ги остварува вековните аспирации на нашите претци. -Оваа генерација мора да ја зграпчи оваа шанса, затоа што нема друга ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Заев од Демир Капија: Со секој глас ЗА на 30-ти септември за Македонија отвораме нови фондови и можности за влог во капитални инфраструктурни проекти! Претседателот на Владата на Република Македонија и претседател на СДСМ, Зоран Заев на неколку дена пред одржување на референдумот, оствари средба со граѓаните на Демир Капија и се обрати на граѓанска трибина. Посочувајќи ги бенефитите од членството на Македонија во НАТО и во ЕУ, Премиерот Заев истакна дека за земјата тоа ќе донесе стабилност, економски просперитет, повисоки плати за граѓаните и подобар стандард. Премиерот Заев пред жителите на Демир Капија објасни и каква била состојбата во некои земји пред, и по нивното зачленување во двата големи сојузи. Видео: https://bit.ly/2DrQDGq Галерија: https://bit.ly/2zrFhhw
| | веќе видена | слични

Премиерот на Македонија, Зоран Заев, веерва на трибина во Неготино во рамки на референдумската ампања „Излези ЗА вропска Македонија“ повторно порача дека е потребен „европски камшикар“ во управувањето и организирањето на општеството. - Тие нема да не камшикуваат, туку нивните барања ќе не доведат во ред како држава. Не може тие што доаѓаат на работа во државната администрација да се смеат хихихи, хухуха и да си заминат да си пијат кафенце, додека некој таму чека имотен лист да му се извади. Треба да се работи чесно осум часа - рече Заев пред присутните. Додаде дека ако ако се прифати идејата на оние кои не го подржуваат референдумот на 30 септември и интеграцијата во ЕУ и НАТО, во Македонија „ќе никне само троскот и пустош“.
| | веќе видена | слични
3 копии

„Струмица е во Европа, ајде Македонија да ја внесеме во Европа!“ ги повика своите сограѓани струмичани Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев на граѓанскиот собир којшто се одржа на преполниот плоштад во Струмица зборувајќи за европската симболика којашто го краси струмичкиот плоштад на кој пред 11 години се поставени знамиња на земјите од ЕУ, на кој дефилираат гости и маски од европски земји на познатиот Струмички карневал и кој ја шири космополитската пораката на Гоце Делчев дека светот е место за културен натпревар меѓу народите. Премиерот Заев се обрати пред струмичани на струмички дијалект и порача дека македонскиот јазик кој е богат со дијалекти ќе биде признаен во целиот свет и со членството на земјата во ЕУ и НАТО ќе биде и официјален јазик на Европската Унија. „Нашиот јазик е богат со дијалекти и останува за век и веков. И после 30-ти во Народната гимназија „Јане Сандански“ ќе се учи на македонски јазик. И после 30-ти во Домот на културата „Антон Панов“ ќе се пеат песни на ...
| | веќе видена | слични

Ајде заедно да изградиме план за европска Македонија, затоа што нема друга алтернатива, а ако има ајде да ја слушнеме и да разговараме за неа. Премиерот Зоран Заев од Струмица ја повика опозицијата - заедно да ја градат иднината на земјата. Рече – вистинските патриоти ќе излезат на 30-ти, затоа што тоа не е ден за премолчување. За договорот со Грција Заев рече дека е фер и праведен, го зајакнува идентитетот, а македонскиот јазик ќе биде еден од официјалните на ЕУ. Македонија ќе биде и 30-тата членка на најголемиот воен сојуз, рече Заев, кој гарантира мир и стабилност. На средбата со граѓаните во Струмица зборуваше и биснисменот Тони Костов. Рече дека интеграцијата во ЕУ, значи нови реформи. Очекува европското законодавство да се примени и во нашата земја, да порасне стандардот на граѓаните и да се подобри бизнис климата. Караванот на коалицијата – „Излези за европска Македонија“ денеска ќе одржи трибини со граѓаните во Демир Капија, Свети Николе и Неготино. Анита Димитријевска
| | веќе видена | слични

Премиерот на Фејсбук објави фотографии од падините на планината Беласица каде со неговиот син Душко возат „Форвилери“. Не толку одамна Заев објави фотографии на кои се гледа како тој и МНР Никола Димитров заедно возат мотори, но и од неговата прошетка со мотор до Крушево. Заев на мотор на именден во Крушево
| | веќе видена | слични

Ова време пред кое сме исправени е време на историски момент и ни треба одлучност, не ни треба калкулантство, треба да се има изграден став, затоа што во ова време се носат историски одлуки и оваа шанса не смееме да дозволиме да ја пропуштиме, порача вечерва премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев од граѓанскиот собир „Излези за европска Македонија“ што се одржа на плоштадот „Гоце Делчев“ во Струмица. Додаде дека дека сега прашањето е што можеме да направиме ние за Македонија, а не Македонија за нас. - Затоа гледаме како сме здружени сите заедно. И бизнисмени се со нас, и спортисти се со нас, и синдикатите се со нас, и коморите се со нас-сите се со нас. Граѓанските организации ја водат борбата, тие се предвесници на ЕУ и НАТО. Сите сме здружени и сплотени и затоа е редот да станеме сите заедно во Македонија по одредени прашања, а токму ова е прашање е позади кое треба да застанеме сите, рече премиерот Заев. Ја повика и опозицијата да се придружи и при тоа рече дека може да се бијат меѓу себе партиите по многу ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во Македонија да царува основаната перцепција за злоупотреба на моќта од политичка функција. Вршењето на јавна функција на политичари додека истовремено се ...
сите 230 | | | веќе видена

Поранешниот заменик генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ и еден од предводниците на внатрепартиската иницијатива за реформи, Петар Богојески, вели дека актуелниот ...
сите 57 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска оцени дека објавениот аудио разговор на социјалната мрежа „Фејсбук“ на министерката за одбрана Радмила Шекеринска со поранешниот ...
сите 57 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заев од Пробиштип: На референдумот да ја осигураме и обезбедиме независна Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: