Влијанието на Русија врз референдумот


За време на посетата на главниот град на Република Македонија, д ржавниот секретар за одбрана на САД, Џејмс Матис, пред новинарите кои го придружувале на патот кон Скопје изјавил: „Н ема сомнение дека Москва финансира групи во Македонија кои се наклонети кон Русија, со цел да пропадне р еферендумот“. Американскиот м инистер за одбрана „ ги осудил напорите на Русија што користи сопствени пари за да влијае врз р еферендумот, од чиј исход зависи влезот на Македонија во НАТО“. Дали повторно се работи за некоја американска антируска параноја или за сериозна констатација на првиот човек на најмоќната воена и разузнавачка светска сила? Дали Вашингтон се навлече на сомнежите за руското мешање во неколку афери како што се последните претседателски избори во САД, мегапродукцијата на антизападните fake news врз социјалните мрежи, сомнежите за замешаноста на руските тајни служби во труењето на поранешниот двоен разузнавач Сергеј Скрипаљ и неговата керка Јулија? Или американските разузнавачи поседуваат сигурни ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Малата балканска земја Македонија, наскоро треба да биде именувана Северна Македонија доколку граѓаните гласаат за промена на името на референдумот закажан за 30 септември, со што конечно ќе добие шанса да се приклучи на заедницата на западните земји. Ако граѓаните на земјата ја поддржат промената на името, Грција соопшти дека ќе престане да го блокира членството на својот сосед во НАТО и во Европската унија. Спорот датира од 1991 година, кога Македонците прогласија независност од Југославија со воспоставување Република Македонија, што ја наведе Грција да се спротивстави на тоа, тврдејќи дека новата земја ја узурпирала нејзината историја и има претензии за нејзината територија со тоа што го присвоила името на нејзиниот северен регион, исто така наречен Македонија. На самитот во Брисел, во јули годинава, лидерите на НАТО ветија дека ќе ја поканат Македонија да се приклучи кон Алијансата по решавањето на нејзиниот спор со Грција, со што автоматски Северна Македонија ќе стане 30-та членка на НАТО ако ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Како што 1,8 милиони жители на Македонија со право на глас размислуваат за своите опции на референдумот на 30-ти септември годинава за промена на името на државата и ставање крај на спорот со Грција, земјата што беше обвинета за преплавување на американските гласачи со лажни вести за време на претседателските избори во 2016 година со кои Доналд Трамп дојде на власт, сега и самата се наоѓа на удар на иста кампања на социјалните медиуми. Во македонската сива индустрија за производство на „лажни вести“ изгледа дека тоа што си заминува, повторно се враќа, заклучува Алан Кросби во својата анализа објавена на Радио Сободна Европа. „Бојкот на референдумот“, „Не ја уништувајте Македонија“, „Заев е предавник“, се само дел од пораките што според аналитичарите кружат на лажните профили на социјалните медиуми во напорите на противниците на „ЗА“, опција што силно ја застапува премиерот Зоран Заев со цел да се одблокираат евроатлантските интеграции на земјата. Според професорот од Универзитетот во Грац, Флоријан Бибер, ...
| | веќе видена | слични

Медиум финансиран од Вашингтон објавува анализа според која бојкотот за референдумот не е организиран од македонската опозиција, претседател или друг политички фактор туку од голем број други актери кои не се координирани и со тоа индиректно признава “народен карактер” на апстиненцијата. Како што 1,8 милиони жители на Македонија со право на глас размислуваат за своите опции на референдумот на 30-ти септември годинава за промена на името на државата и ставање крај на спорот со Грција, земјата што беше обвинета за преплавување на американските гласачи со лажни вести за време на претседателските избори во 2016 година со кои Доналд Трамп дојде на власт, сега и самата се наоѓа на удар на иста кампања на социјалните медиуми. Во македонската сива индустрија за производство на „лажни вести“ изгледа дека тоа што си заминува, повторно се враќа, заклучува Алан Кросби во својата анализа објавена на Радио Сободна Европа. „Бојкот на референдумот“, „Не ја уништувајте Македонија“, „Заев е предавник“, се само дел од пораките ...
| | веќе видена | слични

По неколку години лоши вести за медиумите, неодамнешните податоци покажуваат дека довербата на читателите полека се враќа. За да се одржи овој тренд, новинарите мора да продолжат да создаваат квалитетни содржини, а државите треба да најдат нови начини за поддршка Александра Борхард По повеќе лоши години, медиумската индустрија конечно покажува знаци на скромно закрепнување. Според извештајот за дигитални вести од 2018 година, кој е најдетално истражување за користење на дигиталните медиуми, се зголемува бројот на претплатниците додека се стабилизира потрошувачката доверба. За еден мошне опасен бизнис што се занимава со вистината, ваквите кревки придобивки се значителен напредок. Во секој случај, медиумите во светот сè уште се борат со проблеми. Извештајот на Институтот на Ројтерс за истражување на новинарството покажува дека само 44 отсто од читателите на вести веруваат во она што го објавуваат докажаните медиумски брендови. Но тоа е зголемување од еден отсто во споредба со лани, што значи дека недостигот од ...
| | веќе видена | слични

Иако не преставува закана по Русија, влезот на Македонија во Алијансата и ЕУ заедницата ќе помогне да се стабилизира историски немирниот дел на Европа, напиша весникот. Во редакциски коментар на Вашингтон пост, политичката динамика во Македонија последните недели е опишана со насловот „Македонија е мала земја со џиновски руски проблем“. Коментарот алудира на различните интереси. Од една страна, и секретарот за одбрана Џим Матис и германската канцеларка Ангела Меркел, кои за време на посетата на Скопје, го поддржаа одржувањето на референдумот и демократското право на граѓаните да гласаат за својата иднина, а друга страна, Русија која секогаш бара нов начин да го поткопа грчко-македонскиот договор за името и да спречи уште едно проширување на НАТО. Македонија не се граничи со Русија, но е опкружена со три земји-членки на НАТО, напиша Вашингтон пост. Во коментарот на весникот се вели дека „иако не преставува закана по Русија, влезот на Македонија во Алијансата и ЕУ заедницата ќе помогне да се стабилизира ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Вашингтон пост - Вашингтон Во изминатите неколку недели, парада високи западни официјални лица поминаа низ Скопје, скромниот главен град на малата Република Македонија, која е помала од Мериленд и има население од едвај два милиони жители. Најновиот ВИП, во понеделникот, беше секретарот за одбрана Џим Матис, кој ја нарече Македонија „сигурен безбедносен партнер и ценет придонесувач за глобалниот мир и безбедност". Зошто толкава врева? На 30 септември, граѓаните ќе гласаат дали да го сменат името на земјата во Северна Македонија за да стави крај на деценискиот спор со соседна Грција и да го отвори патот за членство во Европската унија и НАТО. Тој избор, пак, го допре другиот геополитички натпревар меѓу Западот и Русија, која прави се што може за да го поткопа грчко-македонскиот договор и со тоа да го блокира проширувањето на НАТО. Она што е впечатливо е разликата во тактиката: Додека западните демократии им се додворуваат на Македонците со настапи и говори како оние на г-дин Матис и германската канцеларка ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Ако на претстојниот референдум Македонците го отфрлаат постигнатиот компромис во спорот за името, влезот во ЕУ и НАТО ќе биде блокиран за подолг период, а тоа е она што го сака Москва и поради што очигледно се меша во Македонија, коментира Франкфуртер алгемајне цајтунг (ФАЗ). “Русија нема да биде особено вознемирена од предупредувањето на американскиот секретар за одбрана, Џејмс Матис, да не се меша со Македонија. Бидејќи за Москва залог во оваа земја е многу голем: ако на референдумот на крајот од овој месец тамошните граѓани го отфрлат постигнатиот договор со Грција за името, понатамошно приближување на Македонија со НАТО и ЕУ ќе биде блокирано за подолг период “, пишува ФАЗ во анализата што ја преесуваат бугарски медиуми. Според весникот, по неуспехот на Москва да ја спречи Црна Гора, евентуално отфрлање на договорот за името на претстојниот референдум во Македонија ќе значи успех за руските планови – да се спречи натамошното проширување на НАТО на Балканот.
| | веќе видена | слични

Во време кога Скопје станува една од најпосетените дестинации на странски дипломати, и политичари некои од нив и за прв пат, а некои и по повеќе пати за краток период , го направија главиот град на земјава да биде меѓу првите вести кои осамнуваат на насловните страници на регионалните, но и европските медиуми и списанија. Германскиот весник Франкфуртер алгемаине Цајтунг објавувајќи анализа но и насловна вест од средбата на премиерот Заев и германската канцеларка Меркел анализира дека „Ако на претстојниот референдум Македонците го отфрлат постигнатиот компромис за спорот за името, нивното влегување во ЕУ и во НАТО ќе биде блокирано за подолг период. Тоа е она што Москва го сака, и затоа очигледно се меша во Македонија“, пишува германскиот весник. Австриски Ди пресе пак исто така ја анализира пропагандата за референдумското прашање која се води во медиумите но и забележува голем број на лажни вести. Како што се анализира „да“ за референдумот би значело огромно јакнење на македонската ориентација кон ...
| | веќе видена | слични

 Во краткиот коментар на весникот посветен на високите меѓународни претставници кои дојдоа во Македонија во пресрет на референдумот, весникот пишува дека во ситуација на неуспех на референдумот, единствен добитник би била Москва. Русија нема да се вознемири од предупредувањето на американскиот министер за одбрана Матис, да не се меша во Македонија. Москва таму може многу да добие доколку граѓаните го отфрлат компромисот во спорот за името со Грција. Тогаш, натамошното приближување на земјата кон НАТО и ЕУ ќе биде блокирано на долг период. Со тоа, руското раководство, во Македонија би успеало да го направи она што доживеа спектакуларен неуспех во Црна Гора, да го спречи проширувањето на НАТО на Балканот. Австриски Ди Пресе пак пишува дека граѓаните во земјава се цел на лажни вести, поттикнати од руски тајни служби. Целта како што наведува весникот е да се предизвика несигурност кај граѓаните во пресрет на референдумот. На социјалните медиуми со недели кружи сеништето на целни дезинформации, дневно се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Како што во неделата видовме во Штип, кога двајца учесници се влечеа кај кого да остане Светиот крст, нешто слично се случило и во бугарскиот град Ботев. Но, ...
сите 359 | | | веќе видена

Познати се полуфиналните двојки по одигрувањето на денешните натпревари на Европското ракометно првенство. Словенија ќе игра против Шпанија, додека Норвешка ...
сите 246 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 83 | | | веќе видена

Адвокатите на Орце Камчев ја дополниле понудената гаранција во жалбата пред Апелациониот суд од кој бараат да му ги врати одземените пасоши на осомничениот во ...
сите 70 | | | веќе видена

Хрватска одигра нерешено 22:22 со Шпанија во последниот натпревар од групата А и оди во полуфиналето на Европското првенство како втор тим во групата. Шпанците ...
сите 92 | | | веќе видена

Ако тоа се случи, ќе биде шести пат да се прогласи меѓународна вонредна состојба  во последната деценија, објави Ројтерс. Бројот на загинати од новиот ...
сите 295 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Влијанието на Русија врз референдумот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: