Oд дома можете да си го проверите работниот стаж - еве како

Врз основа на лично барање, може да се спроведе непосреден увид во податоците за стажот на осигурување и платите. Фондот на пензиското и инвалидското осигурување на Македонија има услуга, со која преку својата веб-страница обезбедува пристап на осигурениците до нивните регистрирани податоци во матичната евиденција. Податоците се добивааат во форма на преглед на регистрирани податоци потпишан со дигитален сертификат на овластено лице, којшто досега се добиваше исклучиво на шалтерите на Фондот. Добиениот преглед ќе има карактер на јавна исправа и осигуренците ќе можат да го искористат пред другите надлежни институции каде што има потреба да се потврдува утврдениот стаж на осигурување. Со оваа услуга се подига квалитетот на работењето на Фондот, во согласност со современите развојните трендови за електронски пристап до информации. За кого се однесува услугата? Оваа услуга е наменета за сите осигуреници кои имаат регистрирани податоци за стажот на осигурување, платите, надоместоците на плата, односно основиците ...
| | веќе видена | слични

Германското пензиско осигурување организира советодавни денови во Македонија, каде преку лични разговори ќе може да се добијат сите информации во врска со германското и македонско пензиско право. Од Амбасадата на Германија во Македонија велат дека разговорите ќе се вршат на 16 октомври во Охрид, од 10 до 16 часот во Фондот за пензиско и инвалидско осигурување, а на 17 октомрви во Битола, од 10 до 16 часот во канцеларијата на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување. На разговорите ќе учествуваат претставници од три институции: Германско пензиско осигурување Баерни Сид, Сојузно германско пензиско осигурување и од Фондот за пензиско и инвалидско осигурување на Македонија (ФПИОМ).
| | веќе видена | слични

Синдикатите во Црна Гора се пред донесување одлука за одржување на првиот генерален штрајк на вработените што се противат на донесување на спорните измени во врска со Законот за пензиско и инвалидско осигурување. На јавната расправа завршена минатата недела претставниците на Собранието на Сојузот на синдикати и главниот одбор на Унијата на слободни синдикати останаа на своите цврсти ставови дека ќе се бара граѓаните да се изјаснат на референдум за овој закон или, во спротивно, ќе организираат генерален штрајк. Неколку грански синдикати веќе ја најавија можноста за генерален штрајк доколку Владата на ЦГ го испрати во парламентот законот без да се прифатат нивните предлози, кои претходно беа отфрлени од работната група за подготвување на новите законски решенија, објави весникот „Вијести“. Владата смета дека за одржувањето на пензискиот фонд се потребни построги услови за заминување во пензија. Затоа се предлага за полна пензија да се исполнат двата услова – 40 години стаж и 65 години живот. Доколку не се ...
| | веќе видена | слични

Основна цел на Предлог – законот за изменување и дополнување на Законот за пензиското и инвалидското осигурување е обезбедување на социјална сигурност и социјално осигурување на граѓаните. Предложениот текст на законот се заснова на начелата на правото на социјална сигурност и социјално осигурување на граѓаните согласно член 34 од Уставот на Република Македонија, начелото на социјална праведност за осигурениците и корисниците на права од пензиско и инвалидско осигурување и членовите на нивните семејства. Со предлага во категорија на осигуреници да се опфати и физичкo лицe коe е регистриранo како вршител на самостојна дејност за трговија на мало на тезги и пазари, запишан во регистарот на Комората на трговци на Македонија. Со ова се врши усогласување со Законот за трговија на зелени пазари објавен во „Службен весник на Република Македонија„ бр.11/2018 година. Имено, во овој закон содржани се одредби кои се однесуваат на прием во задолжително социјално осигурување на „Трговец на зелени пазари“ и тоа опфаќа ...
| | веќе видена | слични

Останато

Изминатите три години Русковска работеше исклучиво по насоките на Зоран Заев. Невини луѓе сместуваше во затвор само заради тоа што први го кренаа гласот против ...
сите 280 | | | веќе видена

Граѓаните кои имаат патни документи од други држави, може да патуваат и да излегуваат од државата со тие пасоши, ова е содржината на телеграмата која од МВР ја ...
сите 145 | | | веќе видена

Запрашан да ја коментира средбата на Катица Јанева со Зоран Заев во вила Водно, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски детално се осврна на нивното ...
сите 128 | | | веќе видена

Поранешната пратеничка и потпретседателка на Собранието, Фросина Ременски во утрешното интервју за „Слободен печат“ зборува за случајот „Рекет“ и нејзината ...
сите 97 | | | веќе видена

Во исчекување на новите предизборни и изборни коалиции а во насока на внатрепартиските калкулации за тоа како дел од партиите ќе го трчаат изборниот процес и ...
сите 155 | | | веќе видена

Околу 10.000 демонстранти маршираа во германскиот град Ханау за да оддадат почит на деветмината кои пред четири дена беа убиени од антиисламски екстремист. ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Oд дома можете да си го проверите работниот стаж - еве како

Од:
До кого (е-маил):
Порака: