Лаги за сеење страв пред референдумот


За влијанието на Русија во пресрет на референдумот деновиве предупредија и секретарот за одбрана на САД Џемс Матис и генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. Упатените велат дека е тешко тие да се превенираат. На Криволак се пука со осиромашен ураниум, Заев рекол дека е православен Албанец, со договорот за името ќе се избрише еден од најстарите народи во светот , се неколку наслови во електронските медиуми или, пак, на страници на социјалните мрежи кои постојано се споделуваат и покрај официјалните деманти на нивната точност. Деновиве на Фејсбук се споделува и фотографија на човек со знаменце на кое пишува „Излези за европска Македонија” , кое му е залепено на глава, а наводно е фотографирана на маршот кој се случи во неделата во Скопје . Таа е проследена со навредливи коментари за поддржувачите на Владата, иако на самата фотографија се гледа дека не е од маршот – ниту околината, ниту присутните. Некои од овие таканаречени лажни вести, кои се многупати демантирани се поврзани со референдумот, а некои ...
| | веќе видена | слични

Џејмс Матис е главниот јунак во анализата на онлајн журналот „Стратеџик калчр“, чиј автор Брајан Клафли го критикува американскиот секретар за одбрана за агитацијата во Македонија за успех на претстојниот референдум за името. „Резултатот ќе биде интересен, но Матис не успеа да ја види врвната иронија во фактот дека неговата посета на Македонија беше заради спроведување ‘кампања за пошироко влијание’, стоејќи до нејзиниот премиер Зоран Заев, кој објави дека ‘нема алтернатива за Република Македонија освен интеграција во НАТО и во ЕУ. Влијание, некој?“, реплицира порталот на изјавата на Матис при посетата на Скопје: „Не сакаме да видиме како Русија во Македонија го прави тоа што се обиде да го стори во многу други земји. Нема сомнеж дека тие префрлиле пари и оти исто така спроведуваат кампања за пошироко влијание“. „Ти благодариме генерале Матис, човекот што рече дека ‘забавно е да се застрелаат некои луѓе’ и што обвинува дека Русија спроведува ‘кампања за пошироко влијание’ и што потоа дава сè од себе за да ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Како што 1,8 милиони жители на Македонија со право на глас размислуваат за своите опции на референдумот на 30-ти септември годинава за промена на името на државата и ставање крај на спорот со Грција, земјата што беше обвинета за преплавување на американските гласачи со лажни вести за време на претседателските избори во 2016 година со кои Доналд Трамп дојде на власт, сега и самата се наоѓа на удар на иста кампања на социјалните медиуми. Во македонската сива индустрија за производство на „лажни вести“ изгледа дека тоа што си заминува, повторно се враќа, заклучува Алан Кросби во својата анализа објавена на Радио Сободна Европа. „Бојкот на референдумот“, „Не ја уништувајте Македонија“, „Заев е предавник“, се само дел од пораките што според аналитичарите кружат на лажните профили на социјалните медиуми во напорите на противниците на „ЗА“, опција што силно ја застапува премиерот Зоран Заев со цел да се одблокираат евроатлантските интеграции на земјата. Според професорот од Универзитетот во Грац, Флоријан Бибер, ...
| | веќе видена | слични

Медиум финансиран од Вашингтон објавува анализа според која бојкотот за референдумот не е организиран од македонската опозиција, претседател или друг политички фактор туку од голем број други актери кои не се координирани и со тоа индиректно признава “народен карактер” на апстиненцијата. Како што 1,8 милиони жители на Македонија со право на глас размислуваат за своите опции на референдумот на 30-ти септември годинава за промена на името на државата и ставање крај на спорот со Грција, земјата што беше обвинета за преплавување на американските гласачи со лажни вести за време на претседателските избори во 2016 година со кои Доналд Трамп дојде на власт, сега и самата се наоѓа на удар на иста кампања на социјалните медиуми. Во македонската сива индустрија за производство на „лажни вести“ изгледа дека тоа што си заминува, повторно се враќа, заклучува Алан Кросби во својата анализа објавена на Радио Сободна Европа. „Бојкот на референдумот“, „Не ја уништувајте Македонија“, „Заев е предавник“, се само дел од пораките ...
| | веќе видена | слични

Американскиот секретар за одбрана Џим Матис ги отфри иранските обвинувања дека САД стојат зад нападот за време на една воена парада во текот на изминатиот викенд. Американскиот секретар за одбрана Џим Матис Според Матис, ваквите обвинувања биле „смешни“. „Досега тие обвинија најмалку три земји и една терористичка група. Ќе видиме колку долг ќе биде тој список. Но, добро би било да знаат што зборуваат пред да почнат да зборуваат“, изјави Матис. На воената парада во Ахваз најмалку 25 луѓе загинаа кога вооружени лица почнале да стрелаат врз војници и цивили
| | веќе видена | слични

Иако не преставува закана по Русија, влезот на Македонија во Алијансата и ЕУ заедницата ќе помогне да се стабилизира историски немирниот дел на Европа, напиша весникот. Во редакциски коментар на Вашингтон пост, политичката динамика во Македонија последните недели е опишана со насловот „Македонија е мала земја со џиновски руски проблем“. Коментарот алудира на различните интереси. Од една страна, и секретарот за одбрана Џим Матис и германската канцеларка Ангела Меркел, кои за време на посетата на Скопје, го поддржаа одржувањето на референдумот и демократското право на граѓаните да гласаат за својата иднина, а друга страна, Русија која секогаш бара нов начин да го поткопа грчко-македонскиот договор за името и да спречи уште едно проширување на НАТО. Македонија не се граничи со Русија, но е опкружена со три земји-членки на НАТО, напиша Вашингтон пост. Во коментарот на весникот се вели дека „иако не преставува закана по Русија, влезот на Македонија во Алијансата и ЕУ заедницата ќе помогне да се стабилизира ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Вашингтон пост - Вашингтон Во изминатите неколку недели, парада високи западни официјални лица поминаа низ Скопје, скромниот главен град на малата Република Македонија, која е помала од Мериленд и има население од едвај два милиони жители. Најновиот ВИП, во понеделникот, беше секретарот за одбрана Џим Матис, кој ја нарече Македонија „сигурен безбедносен партнер и ценет придонесувач за глобалниот мир и безбедност". Зошто толкава врева? На 30 септември, граѓаните ќе гласаат дали да го сменат името на земјата во Северна Македонија за да стави крај на деценискиот спор со соседна Грција и да го отвори патот за членство во Европската унија и НАТО. Тој избор, пак, го допре другиот геополитички натпревар меѓу Западот и Русија, која прави се што може за да го поткопа грчко-македонскиот договор и со тоа да го блокира проширувањето на НАТО. Она што е впечатливо е разликата во тактиката: Додека западните демократии им се додворуваат на Македонците со настапи и говори како оние на г-дин Матис и германската канцеларка ...
| | веќе видена | слични

Ако на претстојниот референдум Македонците го отфрлаат постигнатиот компромис во спорот за името, влезот во ЕУ и НАТО ќе биде блокиран за подолг период, а тоа е она што го сака Москва и поради што очигледно се меша во Македонија, коментира Франкфуртер алгемајне цајтунг (ФАЗ). “Русија нема да биде особено вознемирена од предупредувањето на американскиот секретар за одбрана, Џејмс Матис, да не се меша со Македонија. Бидејќи за Москва залог во оваа земја е многу голем: ако на референдумот на крајот од овој месец тамошните граѓани го отфрлат постигнатиот договор со Грција за името, понатамошно приближување на Македонија со НАТО и ЕУ ќе биде блокирано за подолг период “, пишува ФАЗ во анализата што ја преесуваат бугарски медиуми. Според весникот, по неуспехот на Москва да ја спречи Црна Гора, евентуално отфрлање на договорот за името на претстојниот референдум во Македонија ќе значи успех за руските планови – да се спречи натамошното проширување на НАТО на Балканот.
| | веќе видена | слични

Во време кога Скопје станува една од најпосетените дестинации на странски дипломати, и политичари некои од нив и за прв пат, а некои и по повеќе пати за краток период , го направија главиот град на земјава да биде меѓу првите вести кои осамнуваат на насловните страници на регионалните, но и европските медиуми и списанија. Германскиот весник Франкфуртер алгемаине Цајтунг објавувајќи анализа но и насловна вест од средбата на премиерот Заев и германската канцеларка Меркел анализира дека „Ако на претстојниот референдум Македонците го отфрлат постигнатиот компромис за спорот за името, нивното влегување во ЕУ и во НАТО ќе биде блокирано за подолг период. Тоа е она што Москва го сака, и затоа очигледно се меша во Македонија“, пишува германскиот весник. Австриски Ди пресе пак исто така ја анализира пропагандата за референдумското прашање која се води во медиумите но и забележува голем број на лажни вести. Како што се анализира „да“ за референдумот би значело огромно јакнење на македонската ориентација кон ...
| | веќе видена | слични

 Во краткиот коментар на весникот посветен на високите меѓународни претставници кои дојдоа во Македонија во пресрет на референдумот, весникот пишува дека во ситуација на неуспех на референдумот, единствен добитник би била Москва. Русија нема да се вознемири од предупредувањето на американскиот министер за одбрана Матис, да не се меша во Македонија. Москва таму може многу да добие доколку граѓаните го отфрлат компромисот во спорот за името со Грција. Тогаш, натамошното приближување на земјата кон НАТО и ЕУ ќе биде блокирано на долг период. Со тоа, руското раководство, во Македонија би успеало да го направи она што доживеа спектакуларен неуспех во Црна Гора, да го спречи проширувањето на НАТО на Балканот. Австриски Ди Пресе пак пишува дека граѓаните во земјава се цел на лажни вести, поттикнати од руски тајни служби. Целта како што наведува весникот е да се предизвика несигурност кај граѓаните во пресрет на референдумот. На социјалните медиуми со недели кружи сеништето на целни дезинформации, дневно се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во врска со предлог законот за Јавно обвинителство од 12.Дек.20 ја искористивме денешната средба со министерката Дескоска за:1. Да и ја честитаме ...
сите 423 | | | веќе видена

Чествувањето на големиот православен празник Богојавление-Водици и годинава во Радовиш беше масовно, а започна со света литургија во двата храма – „Св. Пророк ...
сите 270 | | | веќе видена

Од една третина до една петтина од плата и пензија се ограничувањата за извршување за лицата приматели на просечна плата и пензија, предвидуваат измените од ...
сите 45 | | | веќе видена

Преспанскиот договор е завршена работа и неосновани и нереални се најавите за негова ревизија или поништување по предвремените парламентарни избори закажани на ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лаги за сеење страв пред референдумот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: