Мигранти направиле импровизиран камп на гробишта во Србија (ВИДЕО)

Жителите на Лозница се згрозени од глетаката на градскиот парк каде поголема група мигранти на пат кон Европа, кампува на градските гробишта. На тревата меѓу спомениците се соблекуваат , се мијат и вршат нужда , што ги згрози жителите. Тие жестоко реагираат на социјалните мрежи , каде се објавени видеа од животот на мигрантите на гробиштата во градот.
| | веќе видена | слични

Кампот Кале во Франција бил симбол на мигрантската криза во Европа, се додека не бил затворен и урнат во октомври 2016. година. Овој камп, некогаш познат како "Џунгла", денес изгледа сосема поразлично и има различна намена. Кампот Кале бил станица на мигрантите кои сакале да дојдат до Велика Британија. Кале инаку е пристаниште на самиот север на Франција. Во кампот живееле бегалци од Авганистан, Сирија и Ирак, но и Судан и Еритреја. Француските власти своевремено тврделе дека во кампот живеат околу 6.300 мигранти, некои невладини организации проценувале дека има повеќе од 8.000, додека во некои медиуми може да се пронајдат и тврдења за повеќе од 10.000 мигранти. Сепак, точни бројки никој не знае. Во кампот владеело беззаконие, инцидентите биле чести, како и судирите со полицијата, имало и пожари, а забележани биле и случаи во кои вооружени мигранти пресретнувале возачи и ги принудувале да ги однесат до границата со Англија. Во септември 2016. година, француските власти ветиле дека ќе го урнат кампот и ќе ги ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Грција денеска најави дека до крајот на месецот ќе премести 2.000 мигранти од островот Лезбос на континенталниот дел на земјата. Групите за заштита на човекови права и локалните власти ја критикуваат Владата за лошите услови за живот во најголемиот камп за мигранти на островот Лезбос, во кој има речиси три пати повеќе луѓе од неговиот капацитет. Околу 9.000 мигранти и бегалци живеат во поранешна воена база во бродски контејнери и шатори, а капацитетот за сместување е 3.100 лица. Регионалниот директор на северно Егејското Море се закани дека ќе го затвори кампот, ако до крајот на месецот властите не ги подобрат условите за живот во него. – Ситуацијата во Мориа е навистина тешка, изјави портпаролот на владата Димитрис Ѕанакопулос. Околу 3.000 луѓе беа префрлени во текот на летото од Мориа на континентот, а уште 700 беа раселени минатата недела, информира Ѕанакопулос. Уште 2.000 ќе бидат преместени до крајот на септември, додаде тој.
| | веќе видена | слични

Останато

Никакви понови факти не понудија бомбите за случајот за Мартин Нешковски, Смилковското езеро и смртта на Никола Младенов, трите клучни бомби со кои серијата ...
сите 238 | | | веќе видена

Јавниот обвинител Љубомир Јовески, вели дека во потрагата по парите од торбата „Луј Витон“, која јавноста ја виде на објавените снимки од криминалната афера ...
сите 222 | | | веќе видена

За овие хороскопски знаци се тврди дека се досадни и неиновативни во креветот. Без многу фантазија, меување пози… А најлошото од се е што мислат дека се богови ...
сите 159 | | | веќе видена

Извори во одбраната на луѓе инволвирани во предметите на СЈО тврдат дека најмалку еден од заштитените сведоци од случаите кои беа водени во сега згаснатата ...
сите 156 | | | веќе видена

 Долгорочните односи може да бидат погубни за вашата сексуална желба и задоволство. Сексуалните проблеми влијаат на една третина од младите и средовечните ...
сите 23 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мигранти направиле импровизиран камп на гробишта во Србија (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: