Милан и Интер се „тепаат“ за италијански репрезентативец


Двата милански гигани, Милан и Интер ќе водат битка за талентираниот италијански репрезентативец, Николо Барела, пренесуваат медиумите на Апенините. 21-годишниот играч за врска на Каљари веќе подолго време се поврзува со „нероаѕурите“, но сега „росонерите“ ќе се обидат да го „украдат“ талентот пред носот на градскиот ривал. Барела важи за еден од најголемите таленти на Апенините и веќе дебитираше за италијанската репрезентација, а по стилот на игра многу потсетува на Наинголан. Каљари за својот бисер бара 40 милиони евра, но таа сума е висока за двата милански клуба. Меѓутоа, Милан и Интер го сакаат Барела уште во јануари и се спремни да му понудат на Каљари играч плус одредена сума. Mercato – Inter e Milan si sfidano per Barella: i dettagli https://t.co/oCKR8BsC6r #calciomercato #calciomercatointer #amala — fratellidelmondo (@fratellimondo) September 14, 2018 Милан и Интер се „тепаат“ за италијански репрезентативец
| | веќе видена | слични

Информацијата дека досегашниот извршен директор на Арсенал, Иван Газидис, решил да прифати висока функција во Милан донесе различни реакции меѓу фановите на премиерлигашот. Коментираат и дел од легендите на Арсенал, а меѓу нив и Иан Рајт, кој во својата последна изјава отворено го нападна Газидис поради начинот на кој решил да се раздели со клубот во кој работеше подолго време. – Задоволен сум затоа што си замина, бидејќи покажа каква личност е, таква каква што не ни е потребна во Арсенал. Потребен ни е некој да се бори за фановите и да го врати клубот на славните патеки. Историјата ќе му суди и тоа нема да биде фер, бидејќи не сум убеден дека направи нешто добро за клубот. Му даде нов двегодишен договор на Венгер во моментите кога навивачите сметаа дека треба да се направи промена, немаше храброст да направи нешто околу тоа, – вели Рајт. Клубот објави дека местото на Газидис ќе биде пополнето со Раул Санлехи и Винаи Венкатешам.
| | веќе видена | слични
2 копии

18-годишниот Сандро Тонали е новиот „бисер“ на италијанскиот фудбал и за неговиот потпис буквално се „тепаат“ најголемите клубови на Апенините. Станува збор за играч за врска со исклучителна техника и визија, кој веќе го доби епитетот „новиот Пирло“. Моментално игра за Бреша, но ги привлече вниманието на најголемите италијански клубови кои веќе ја започнаа трката за неговиот потпис. Рома, Интер, Милан, Јувентус и Фиорентина се силно заинтересирани да потписот на Тонали , а неговиот агент открива дека „росонерите“ се најблиску до неговиот потпис. „Во летниот преоден рок Рома, Фиорентина и Интер испратија понуди, но не постигнаа договор со Бреша. Во моментов најконкретен е интересот на Милан и сметам дека тоа би била идеална средина за Сандро, меѓу другото тој е голем навивач на росонерите“, изјави агентот на фудбалерот.
| | веќе видена | слични

Талентиранито фудбалер се најде на радарот на Милан. Како што пренесува „Калчо Меркато“ екипата на Милан е заинтересирана за крилниот играч на Динамо, Дани Олм. Овој 20 годишен Шпанец во Загреб пристигна уште во 2014 година како 16 годишник и тоа од младинскиот погон на Барселона, познатата „Ла Масија“. Олм прво настапуваше за вториот тим на Динамо, но во последно време е незаменлив член на првите 11, па неколку клубови помеѓу кои и Милан покажаа интерес за неговите услуги. Неговиот агент Хуан Лопез потврди дека „Росонерите“ ги оствариле првите контакти, но додаде дека фудбалерот не е мета само на италијанскиот клуб. „Можам да потврдам дека Милан, но и многу други клубови го следат Дани. Неколку клубови од Италија се во игра, како и уште неколку од Англија и Шпанија“, изјави Лопез. Останува да видиме кој ќе стигне прв до потписот на овој талентиран играч, засега според зборовите на неговиот менаџер во пол-позиција се „росонерите“.  Соиграч на Адеми и порашен член на „Ла Масија“ е новата мета на Милан
| | веќе видена | слични
6 копии

Италијанскиот гигант Милан денеска соопшти дека поранешниот директор на Арсенал, Иван Газидис, ќе биде нов извршен директор на „росонерите“. Газидис, кој долги години беше одговорен за она што се случува со „топџиите“, ќе му се приклучи на Милан на 1 декември 2018 година. Под раководство на Газидис, Арсенал три пати го освои ФА Купот и се квалификуваше осум пати во групната фаза од Лигата на шампионите. Неговата работа во клубот сериозно ги зголеми акциите на Арсенал на берзата, чија вредност се зголеми на над 400 милиони фунти. Претседателот на Милан, Паоло Скарони ја изрази радоста од пристигнувањето на Газидис во клубот. – Од стартувањето на нашиот проект за развојот на клубот, пронаоѓањето на извршен директор беше наш приоритет. На ова работевме со голема посветеност, со цел да го направиме најдобриот избор. Иван Газидис ќе му донесе на Милан компетентност и искуство во фудбалската индустрија, изјави Скарони. Самиот Газидис изрази задоволство од можноста што се појави пред него. – Ентузијастички сум ...
| | веќе видена | слични

Досегашниот директор на Арсенал, Иван Газидис, од декември ќе ја извршува таа функција во Милан, соопшти клубот од Сан Сиро. Американската корпорација „Елиот“ која што е сопственик на Милан, го ангажираше Иван Газидис кој веќе има доволно искуство и за нив бил најдобрата опција да превземе дел од одговорноста на Паоло Малдини. „Милан добива директор од светска класа, со спортски и комерцијален успех. Иван Газидис ја прифати понудата на клубот да стане директор, а својата функција официјално ја превзема на 1-ви декември“, соопштија од Милан. Иван Газидис беше директор на Арсенал од 1-ви јануари 2009-та година, а лондонскиот клуб денес и официјално го потврди неговото заминување.
| | веќе видена | слични

Бурното лето на Милан продолжува со есен која ветува многу во однос на промените во клубот. Откако пред почетокот на оваа сезона клубот го промени сопственикот, револуцијата во раководството и понатаму продолжува со најмувањето на Иван Газидис како иден извршен директор на клубот. Арсенал денеска преку официјалната веб-страна објави дека досегашниот извршен директор на клубот, Иван Газидис, ќе си замине од клубот на 31 октомври, по што ќе ја преземе истата функција во Милан. Во текот на летото Милан направи голем број промени во играчкиот состав, но и во раководството. Функциите кои дотогаш ги вршеа Масимо Мирабели и Марко Фасоне сега ги преземаа Паоло Малдини и Леонардо, но клубот не застана таму и отиде чекор понатаму со најмување на еден од најдобрите извршни директори во светот на фудбалот – Иван Газидис од Арсенал. Газидис работеше за Арсенал од 2009 година и имаше голема улога во процесот на најмување тренери, купувањето играчи, финансиското работење и одржување на успешна работна средина во клубот. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Милан потврди дека поранешниот извршен директор на Арсенал, Иван Газидис од 1. декември преминува во нивниот клуб.Американските сопственици на Милан, Елиот Менаџмент решија да го назначат Иван Газидис за нов генерален извршен директор во клубот.„Милан денеска може да соопшти дека Иван Газидис ја прифати понудата да му се приклучи на клубот како извршен директор. Г-дин Газидис официјално ќе почне со своите обврски на 1. декември“, стои во соопштението на Милан.„Со назначувањето на Г-дин Газидиц како извршен директор, Милан во раководството носи фудбалски извршен директор од светска класа со голем спортски и комерцијален успех низ целиот свет“.„Извршниот претседател на Милан, Пауло Скарони ќе му ги предаде должностите на Г-дин Газидис на 1. декември. Од таа дата тој формално ќе стане генерален извршен директор на Милан одговорен за секојдневно водење на клубот во фудбалските, бизнис и комерцијални операции“.Газидис е возбуден поради новиот предизвик и верува дека ќе може да го врати Милан таму каде што ...
| | веќе видена | слични

Италијанскиот фудбалски гигант Милан, е на пат да го ангажира досегашниот извршен директор на Арсенал, Иван Газидис. Како што соопштија англиските меидуми, Газидис е веќе во Милано, каде треба и формално да биде потврдена соработката со „росонерите". Досегашниот прв оперативец на Арсенал, добил сериозен финансиски предлог, според кој ќе зема милион фунти повеќе отколку што во моментов е неговата плата во Арсенал. Тоа значи дека ако се биде договорен, Газидис во Милан ќе добива по 3,6 милиони евра годишно. Според последните информации, Газидис и официјално заминува на оперативното место кај „росонерите“ на 1 декември, а обврските во Арсенал ќе ми завршат на 31 октомври. Извори од лондонскиот кллуб велат дека се е договорено, а од Арсенал се подготвуваат да испратат и официјално соопштение. Ако Газидис навистина замине, тој ќе стави крај на неговиот десетгодишен период во клубот каде пристигна во 2010 година и презеде некои многу важни одлуки. „Верувам дека сега е вистинскиот момент да заминам. Промената е ...
| | веќе видена | слични

Милан направи комплетна реконструкција во текот на ова лето откако клубот беше преземен од страна на американските газди Елиот, а истата ќе продолжи до крајот на оваа година и во поглед на збогатување на квалитет на извршните работи кај „росонерите“. По ангажманите на Паоло Малдини и Леонардо, Милан денеска го потврди и пристгинувањето на долгогодишниот член во Арсенал, однсоно извршниот директор Иван Газидис кој цела деценија беше дел од клубот од Северен Лондон. – Милан може да го потврди ангажманот на Иван Газидис кој ја прифати нашата понуда за преземање на позицијата извршен директор. Господинот Газидис своите оперативни работи ќе ги започне официјално на 1 декември 2018 година, – се вели во соопштението на „росонерите“.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Податоците за здравствената состојба на пациентите никако не смеаат да се коментираат јавно, а тоа ќе се случи во судницата, откако беше побарано на рочиштето ...
сите 238 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел кажа дека Северна Македонија и Албанија припаѓаат во иста група кога е во прашање почетокот на пристапни преговори со ЕУ и ...
сите 286 | | | веќе видена

По повод христијанскиот празник Богојавление – Водици, владина делегација предводена од заменичката на претседателот на Владата и министерка за одбрана, ...
сите 323 | | | веќе видена

Нашата хероина од филмот „Медена земја“ - Атиџе Муратова, која досега живееше во селото Бекирлија каде што е снимен и документарниот филм, сега ќе живее во ...
сите 152 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, преку ФБ одговори на нападите од дополнителната заменичка министерка Петровска.- Во однос на денешното интервју за ...
сите 174 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 88 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Милан и Интер се „тепаат“ за италијански репрезентативец

Од:
До кого (е-маил):
Порака: