Град Скопје почнува реформа во градската администрација

 Крајна цел е да се обезбедат подобри услуги за сите граѓани главниот град, истакна на денешната прес-конференција градоначалникот на Скопје Петре Шилегов. Тој информира дека денеска издал налог со кој внатрешната контрола во рок од два месеца треба да изготви регистар на сите постојни несработени предмети во градот. Во исто време, како што рече, ќе ги категоризира предметите по тип и време за постапување. - Целта е да се спречи закочувањето на постапките, целта е граѓаните да бидат поштедени и од стрес и од изгубено време талкајќи по шалтери, од канцеларија во канцеларија. Целта е конечно да ги извадиме сите предмети надвор од фиоките, истакна Шилегов. Тој најави дека ќе се определува категорија по специфична тежина за колку работни дена треба да биде сработен еден предмет. На пример, данокот на промет би се пресметувал за пет дена, данокот на имот би се пресметувал за 10 дена, лиценцата за такси-возачи би се издавала за 30 дена. На овој начин, како што рече, ќе се врати ажурноста во работењето со што ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Жителите кои не се задоволни од работата на администрацијата на Град Скопје од денеска можат да пријават до внатрешната контрола на е-маил адресата kontrola@skopje.gov.mk. - Пријавете доколку Вашиот предмет не се сработува брзо, на време и пријавете доколку чувствувате дека имате непринципиелни побарувања од градската администрација, изјави скопскиот градоначалник Петре Шилегов во петокот, кога го промовираше воведувањето внатрешна контрола во работата на градската администрација. Во Град Скопје првпат се воведува внатрешна контрола со цел обезбедување поголема ефикасност во работата и подобри и навремени услуги за сите граѓаните. Покрај спречувањето на можноста за одолговлекување на постапките во Градот, со оваа реформа ќе се воведе и можност за следење и на ефикасноста на секој вработен во градската администрација. Внатрешната контрола на овој начин ќе води досиеја за секој вработен.
| | веќе видена | слични

Лиценца за такси дејност се чека половина година, барање за сообраќајна согласност не може да се добие над два месеци.. Граѓаните се жалат дека нивните предмети во фиока ги чуваат административците на градот Скопје.. Во следните два месеца нерешените предмети во Град Скопје ќе ги анализира внатрешна контрола.. Градоначалникот Шилегов вели дека тоа е реформа на администрацијата за да се подобрат услугите за граѓаните.. „Она што е познато е дека кога ќе дојдете и кога ќе поднесете предмет одите од барака до барака, од канцеларија во канцеларија и не ја добивате бараната услуга. Мојата цел е во овие два месеца се што е незавршено да биде евидентирано и да ги видиме причините кои ги натерале вработените да не го сработат предметот“, изјави Петре Шилегов, Градоначалник на Скопје. Освен контрола над вработените, градските власти најавиа и роковник за решавање на предметите.. Ги повикаа граѓаните кои имаат било каков проблем со администрацијата во Град Скопје да го пријават на интернет на kontrola@skopje.gov.mk
| | веќе видена | слични

Прв пат во историјата на Град Скопје се воведува внатрешна контрола за вработените во градската администрација. Крајна цел е да се обезбедат подобри услуги за сите граѓани главниот град, истакна на денешната прес-конференција градоначалникот на Скопје Петре Шилегов. Тој информира дека денеска издал налог со кој внатрешната контрола во рок од два месеца треба да изготви регистар на сите постојни несработени предмети во градот. Во исто време, како што рече, ќе ги категоризира предметите по тип и време за постапување. - Целта е да се спречи закочувањето на постапките, целта е граѓаните да бидат поштедени и од стрес и од изгубено време талкајќи по шалтери, од канцеларија во канцеларија. Целта е конечно да ги извадиме сите предмети надвор од фиоките, истакна Шилегов. Тој најави дека ќе се определува категорија по специфична тежина за колку работни дена треба да биде сработен еден предмет. На пример, данокот на промет би се пресметувал за пет дена, данокот на имот би се пресметувал за 10 дена, лиценцата за ...
| | веќе видена | слични

Администрацијата на Град Скопје ќе добие правилник за колку дена треба да сработи одреден предмет, а внатрешната контрола која е формирана од градоначалникот Петре Шилегов ќе оценува дали се почитуваат роковите. Градоначалникот Шилегов денеска кажа дека почнуваат со оваа реформа на градската администрација со цел граѓаните да не чекаат со месеци да им се реши одредено барање и вработени да ги извршуваат своите обврски навремено. За секој предмет ќе се одреди категорија и според тежината ќе се знае за колку работни денови треба да биде сработен. Како што кажа Шилегов данокот на промет ќе се пресметува за 5 дена, данокот на имот за 10 дена, лиценцата за такси возачи би се издавала за 30 дена. Правилникот ќе биде објавен на веб страната на Град Скопје па така граѓаните ќе знаат за колку дена да очекуваат дека ќе им биде завршен предметот. „Денеска издадов налог во рок од два месеци внатрешната контрола да изготви регистар на сите постојни предмети кои се несработени и ќе ги категоризираме колку време е потребно ...
| | веќе видена | слични

Најновата реформа во работењето на градската администрација е воведувањето на внатрешна контрола со цел обезбедување поголема ефикасност во работата и подобри и навремени услуги за сите граѓаните на Град Скопје. - Во Градот Скопје за првпат се воведува внатрешна контрола, која во наредниве два месеци треба да изготви регистар на сите предмети кои се пристигнати во Градот, во чии рамки предметите ќе ги категоризира по тип и време на постапување. Целта на оваа активност е да се спречи закочувањето на постапките во Градот, и да се поштедат граѓаните од стресот и изгубеното време талкајќи по шалтери и канцеларии барајќи одговори за непостапувањето за нивните предмети. Определуваме категорија по специфична тежина за колку работни денови треба да биде сработен еден предмет. На пример, данокот на промет би се пресметувал за 5 дена, данокот за имот за 10 дена, лиценцата за такси возачи би се издавала за 30 дена – кажа градоначалникот Шилегов. Покрај спречувањето на можноста за одолговлекување на постапките во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Извори од СЈО за Канал 5 потврдија дека минатата недела екс тимот на Јанева добил писмо од својата екс шефица,  во кое таа бара парите од т.н. „ црн фонд “ да ...
сите 237 | | | веќе видена

Познати се три четврфиналнаи пара на евро-шампионатот во одбојка во машка конкуренција. Досега влез помеѓу најдобрите осум обезбедија: Германија, Русија, ...
сите 332 | | | веќе видена

Работните групи на власта и опозицијата утре ќе одржат нова средба за законот за јавното обвинителство.Средбата што ќе се случува во Собранието е прва по ...
сите 305 | | | веќе видена

 Долгорочните односи може да бидат погубни за вашата сексуална желба и задоволство. Сексуалните проблеми влијаат на една третина од младите и средовечните ...
сите 24 | | | веќе видена

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева останува во притвор, откако судијата на претходна постапка ја одбил понудената гаранција во имот, а ...
сите 309 | | | веќе видена

На својот Твитер профил, премиерот Зоран Заев објави линк до извадок од документарниот филм на Би-Би-Си за креаторите на лажни вести од Велес. Заев пишува: ...
сите 42 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Град Скопје почнува реформа во градската администрација

Од:
До кого (е-маил):
Порака: