Џемаили за „орлите“ на Џака и Шаќири: За тоа беше виновен српскиот министер


Репрезентативците на Швајцарија, Гранит Џака и Џердан Шаќири пред неколку месеци предизвикаа бројни контроверзии со нивните прослави на головите постигнати против Србија. Поради таквиот начин на прослава кој што во Србија беше протолкуван како провокација, реагираше и ФИФА од каде што упатија опомени до швајцарските репрезентативци дека доколку го повторат тоа ќе се соочат со жесотки казни. За прославата на Џака и Шаќири даде свој коментар и нивниот колега од швајцарската репрезентација Блерим Џемаили. „Никогаш не сум покажувал орел после погодоците. Можеби тоа немаше да им падне на памет ниту на Џака и Шаќири доколку не беа провокативните изјави на еден српски министер пред натпреварот“, изјави Џемаили.
| | веќе видена | слични
6 копии

Швајцарскиот репрезентативец Џердан Шаќири, роден во Гњилане, може да го пропушти мечот против Црвена Ѕвезда во Белград во натпревар од групата „Ц“ од Лигата на шампионите. Ливерпул размислува да го остави Шаќири во Англија за натпреварот во ноември, со цел да не ризикува потенцијална политичка тензија. Се уште се свежи сеќавањата на прославата на Шаќири на голот против Србија (2:1) на Светското првенство во Русија, кога тој со рацете покажа албански орел. На истиот меч тој на своите копачки го имаше насликано и знамето на Косово, па затоа може да има многу притисок од повеќе од 50.000 фанови на стадионот „Рајко Митиќ“. Тоа е причината зошто клубот од „Енфилд“ е многу внимателен и сака да избегне каков било инцидент, иако Шаќири во моментов не е во прв план за менаџерот Јирген Клоп. Британскиот печат потсетува на изјавата на извршниот директор на Црвена Ѕвезда, Звездан Терзиќ, кој сподели дека во случај на пристигнување на Шаќири во Белград, должност на клубот е сѐ да помине во ред, но верува дека ...
| | веќе видена | слични

Ливерпул размислува да го остави Шаќири во Англија за натпреварот во ноември, со цел да не ризикува потенцијална политичка тензија. Се уште се свежи сеќавањата на прославата на Шаќири на голот против Србија (2:1) на Светското првенство во Русија, кога тој со рацете покажа албански орел. На истиот меч тој на своите копачки го имаше насликано и знамето на Косово, па затоа може да има многу притисок од повеќе од 50.000 фанови на стадионот „Рајко Митиќ“. Тоа е причината зошто клубот од „Енфилд“ е многу внимателен и сака да избегне каков било инцидент, иако Шаќири во моментов не е во прв план за менаџерот Јирген Клоп. Британскиот печат потсетува на изјавата на извршниот директор на Црвена Ѕвезда, Звездан Терзиќ, кој сподели дека во случај на пристигнување на Шаќири во Белград, должност на клубот е сѐ да помине во ред, но верува дека 25-годишниот фудбалер ќе биде „речиси невидлив“. Натпреварот меѓу Црвена Ѕвезда и Ливерпул се игра на 6 ноември во четвртото коло од Лигата на шампионите. 
| | веќе видена | слични
2 копии

Џердан Шаќири имаше главна улога во репрезентацијата на Светското првенство во Русија, но беше запаметен и по други нешта, кои сега почнаа да му сметаат во фудбалската кариера. Се работи за покажувањето со рака на “двоглав орел”, симбол на Албанците, кои подоцна беше осудена од страна на ФИФА и од Фудбалската федерација на Швајцарија. Сега данокот стигна, а се работи за фудбалскиот меч што треба Ливерпул да го игра во Белград против тимот на Црвена Звезда. Раководството на Ливерпул веќе размислува да го тргне од ростерот на тимот за настапот против овој тим. Иако, мечот се игра на 6 ноември во рамки на 4 коло од Лигата на шампиони, сепак Јирген Клоп е свесен дека ќе мора да донесе разумна одлука и на неговото место да стави замена за овој меч, од безбедносен аспект.
| | веќе видена | слични

Ливерпул во Лигата на шампионите игра во група заедно со белградска Црвена Звезда, а член на „црвените“ е Џердан Шаќири кој сигурно не би имал „топло“ добредојде на „Маракана“. Поради целата ситуација англиските медиуми пренесуваат дека Ливерпул наводно размислува да го изостави играчот за врска за гостувањето во Белград со цел да не се ризикуваат потенцијални немири и проблеми. Сеќавањата од Мундијалот на кој Шаќири прославуваше гол со „двоглав орел“ во натпреварот против Србија се уште се свежи, па јасно е дека Србите поради му спремаат жесток пречек. Како што се пишува Клоп сака со изоставувањето на Шаќири да избегне било какви потенцијални контроверзии. Натпреварот помеѓу Звезда и Ливерпул на програмата е на 6 ноември во рамките од четвртото коло во групната фаза од најелитното европско натпреварување. Шаќири го пропушта гостувањето на Ливерпул во Белград?
| | веќе видена | слични

Репрезентативецот на Швајцарија, Џерадан Шаќири, би можел да го пропушти гостувањето на Ливерпул во Белград, во рамките на Лигата на шампионите. Како што објави специјализираниот фудбалски портал „Гол (goal.com)“, во Ливерпул ја разгледувале опцијата Шаќири да остане во Англија, со цел да бидат избегнати потенцијални политички тензии. Се уште се свежи сеќавањата од Светското првенство и начинот на прославата на голот против Србија. На истиот меч на копачките Шаќири покрај Швајцарското го имаше и знамето на Косово. Во клубот сметаат дека поради тоа тој само непотребно ќе биде изложен на дополнителен притисок од трибините. Поради тоа клубот сака да избегне евентуални контроверзи, иако од почетокот на сезоната Шаќири е во втор план кај менаџерот Јирген Клоп. Порталот потсетува и на изјавата на директорот на Црвена ѕвезда, Терзиќ, дека доколку Шаќири дојде во Белград, должност на клубот е му обезбеди максимална безбедност. Ливерпул ќе гостува на стадионот „Рајко Митиќ“ во Белград ма 6.ноември во рамките на ...
| | веќе видена | слични

Швајцарскиот репрезентативец со албанско потекло, Џердан Шаќири, би можел да го пропушти гостувањето на Ливерпул во Белград, во рамките на натпреварот против Црвена Ѕвезда во групата Ц во Лигата на шампионите. Како што пренесува „Goal.com“, Ливерпул ја разгледува опцијата за на гостувањето во ноември да го остави Шаќири во Англија, за да не ризикуваат потенцијална политичка тензија. И понатаму се свежи сеќавањата за тоа како Шаќири го прослави голот против Србија на Мундијалот во Русија, кога со рацете симболизираше албански орел, а на истиот меч на копачките имаше косовско знаме, па поради тоа сигурно ќе доживее голем притисок пред бројната публика на „Маракана“. Поради тоа во клубот од „Енфилд“ се доста внимателни и сакаат да избегнат какви било контроверзии, иако Шаќири моментално е во втор план кај тренерот на „Црвените“ Јирген Клоп. Шаќири од порано соопшти дека не му е страв да се појави во Белград, меѓутоа се чини дека Ливерпул сепак нема да ризикува со него. Од друга страна, генералниот директор на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Прво осомничениот во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски до судот поднел документацијата за влошена здравствена состојба.Документацијата ја доставил до судија ...
сите 886 | | | веќе видена

За тоа дали вечерва се разговараше и за датумот за преговори за Северна Македонија не успеавме да дознаеме. Според дипломатските извори од Брисел, Франција е ...
сите 153 | | | веќе видена

Засега изгледа дека до раните утрински часови ќе биде неизвесно што Макрон ќе одлучи за Македонија, вели Потпретседателот на Владата задолжен за ...
сите 447 | | | веќе видена

Фарма Медика, Тргопродукт, Мамас Фуд, Омни Градба, Центроштепед, Тотал електроник, Еленица, Пеон, Сара Јавор, Тотал Инженеринг, Сара Инженеринг, Дравас ...
сите 193 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи Никола Димитров од 14 до 17 октомври ќе престојува во работна посета на Брисел кога се очекува Советот на ЕУ и Европскиот Совет ...
сите 534 | | | веќе видена

Поранешниот заменик генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ и еден од предводниците на внатрепартиската иницијатива за реформи, Петар Богојески, вели дека актуелниот ...
сите 7 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Џемаили за „орлите“ на Џака и Шаќири: За тоа беше виновен српскиот министер

Од:
До кого (е-маил):
Порака: