Дали се бадемите здрави или „опасни“?

Бадемите се супер. Вкусни се и здрави. И добро е што синоќа додека гледавте филм ја изедовте целата кесичка. Па…не е страшно, но тие вкусни залачиња лесно можат да не „измамат“. Јадеме овошје, не јадеме чипс и потоа лесно се опуштаме и уште полесно забораваме дека препорачаната порција бадеми е многу, многу мала. „Безбедната“ количина на бадеми е помеѓу 30 и 40 грама, што е во најдобар случај дваесетина бадеми. Е сега сетете се колку имаше во онаа кесичка од почетокот на текстот… Повеќе за ова на порталот „Арт кујна“ .
| | веќе видена | слични

Па … здрави се. И можат да бидат “опасни”. Еве како стојат работите. Бадемите се супер, нели? Вкусни и здрави? И сосема е ОК што сте ја изеле целата кесичка синоќа, додека ја гледавте омилената серија. Па … не е страшно, но тие вкусни залчиња лесно не “мамат”. Јадеме овошје, не јадеме чипс и тогаш лесно се отпуштаме, и уште е полесно да заборавиме дека препорачаната порција на бадеми е многу, многу мала. “Безбедна” количина на бадеми е помеѓу 30 и 40 грама, што во најголема мера е околу 20 парчиња. Сега се сеќавате колку ги имаше во таа кесичка што ја спомнавме … Нема причина да се казнувате сега, бидејќи бадемите се вистинско богатство што се однесува на хранливите состојки. Еве што содржат 30 грама бадеми, што се смета за разумна мерка: 30 грама бадема има: 164 калории, 6 грама протеини, 14 грама масти (од кои 1 грам на заситени), 6 грама карбо хидрати, 3,5 грама влакна, 1 грам шеќер. Значи, ако изедете 30 грама бадеми, ќе внесете сосема поволно количество на протеини, како и 14 проценти од препорачаните ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Сирењето е добар извор на квалитетни протеини, калциум, фосфор, а има и други поволности за здравјето. Секако, ако го изберете вистинскиот вид и ако го консумирате умерено. Kои видови на сирење и кашкавал се сметаат за најздрави прочитајте на порталот „Арт кујна“ .
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, преку ФБ одговори на нападите од дополнителната заменичка министерка Петровска.- Во однос на денешното интервју за ...
сите 226 | | | веќе видена

Податоците за здравствената состојба на пациентите никако не смеаат да се коментираат јавно, а тоа ќе се случи во судницата, откако беше побарано на рочиштето ...
сите 270 | | | веќе видена

Македонија не успеа да ги оправда очекувањата, не успеа на ова ЕП 2020 да се пласира во втората фаза. Зошто? Кои беа причините? Еве сега кога минаа три дена од ...
сите 341 | | | веќе видена

Претседателот на СДСМ Зоран Заев заедно со генералниот секретар Љупчо Николовски и претседателот на Комисијата за надворешни работи на СДСМ, Едмонд Адеми се ...
сите 242 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 86 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дали се бадемите здрави или „опасни“?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: