Најголемиот критичар на Ѓоковиќ изненади со изјавата: Новак ги надмина Федерер и Надал во еден поглед


Новак Ѓоковиќ изминатава недела стигна до својата трета титула на Ју-Ес опен, или поточно до својата 14-та грен слем титула во кариерата со што се израмни со идолот од своето детство, легендарниот Пит Сампрас. Српскиот тенисер го надигра Дел Потро во големото финале и сосема заслужено стигна до вториот голем трофеј оваа година по оној на Вимблдон, а со оглед на тоа што делува силно и моќно како во времето кога владееше во светскиот тенис, почнаа да пристигнуваат и различни анализи преку кои се истакнува големината на Ноле. Еден од најголемите и најпознати критичари на Ѓоковиќ во неговите најдобри денови беше Матс Виландер, но по враќањето на Новак во врвна форма, Швеѓанецот сега смета дека Србинот веќе ги надминал Федерер и Надал во еден тениски сегмент, мислејќи на константноста во играта. – Движењето на Ѓоковиќ е неверојатно добро. Колку што е подолг поенот, тој станува посигурен и несовладлив. Кога неговиот фокус е тука, едноставно нема дупки во неговата игра. Едноставно кажано, тој е како човечки ѕид. ...
| | веќе видена | слични

Ривалите на освојувачите на вкупно 34 Гренд-слем титули се Кевин Андерсон од Јужна Африка и Американецот Џек Сок, кои ќе играат за „остатокот од светот“, а мечот е на програмата доцна вечерва. Претходно, на почетокот на вториот по ред „Лејвер куп“, ќе се сретнат бугарскиот тенисер Григор Димитров и американскиот Френсис Тијафо, а веднаш по нив се соочуваат Британија Кајл Едмунд и Сок. Единствениот тенисер кој нема да се натпреварува во Европа, на првиот ден е Германецот Саша Зверев, додека своите дуели за тимот на Светот ќе ги чекаат Џон Иснер и Ник Кириос. „Лејвер Купот“ е неофицијално натпреварување, кое Роџер Федерер го стартуваше минатата година заедно со Род Лејвер. Првото натпреварување на тимовите на Европа и Светот минатата година се одигра во Прага, а оваа сезона е на програмата од 21-23 септември во „Јунајтед Центар “во Чикаго. 
| | веќе видена | слични
3 копии

Чикаго, 21 септември 2018 (МИА) - На првиот ден од „Лејвер Купот“ гледачите очекуваат голема атракција. За првпат досега, најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ и швајцарската легенда Роџер Федер ќе играат заедно во двојки, во тимот „Европа“ на турнирот, кој се одржува во Чикаго. Ривалите на освојувачите на вкупно 34 Гренд-слем титули се Кевин Андерсон од Јужна Африка и Американецот Џек Сок, кои ќе играат за „остатокот од светот“, а мечот е на програмата доцна вечерва. Претходно, на почетокот на вториот по ред „Лејвер куп“, ќе се сретнат бугарскиот тенисер Григор Димитров и американскиот Френсис Тијафо, а веднаш по нив се соочуваат Британија Кајл Едмунд и Сок. Единствениот тенисер кој нема да се натпреварува во Европа, на првиот ден е Германецот Саша Зверев, додека своите дуели за тимот на Светот ќе ги чекаат Џон Иснер и Ник Кириос. „Лејвер Купот“ е неофицијално натпреварување, кое Роџер Федерер го стартуваше минатата година заедно со Род Лејвер. Првото натпреварување на тимовите на Европа и Светот минатата ...
| | веќе видена | слични

Ривали на освојувачите на 34. грен слем турнири ќе им бидат Јужноафриканецот Кевин Андерсон и Американецот Џек Сон кои ќе играат за „Остатокот од светот", а мечот е на програмата во ноќта помеѓу петок и сабота. Претходно во ова натпреварување силите ќе ги одмерат Димитров и Френсис Тијафо (САД), а после нив Кајл Едмунд и Сок. „Лејвер куп" е на програмата од 21-23 септември во „Јунајтед центар". Ова е неформално екипно натпреварување, првиот дуел на селекциите помеѓу Светот и Европа беше одигран минатата година во Прага, Чешка.
| | веќе видена | слични

Тениските фанови од утре ќе можат да уживаат во второто издание на ревијалниот „Лејвер куп“ кој овојпат се одржува во Чикаго, а на кој повторно ќе се спротивстават „Тимот на Европа“ и „Тимот на светот“. Организаторите вечерва го соопштија распоредот за првиот натпреварувачки ден, а фановите со нетрпение ќе го очекуваат мечот во дубл во кој првпат досега заедно ќе играат Рожер Федерер и Новак Ѓоковиќ. Дублот Федерер/Ѓоковиќ ќе се соочи со Џек Сок и Кевин Андерсон како шлаг на првиот натпреварувачки ден, а претходно ќе бидат одиграни сингл мечевите Димитров-Тиафо, Едмунд-Сок и Гофан-Шварцман. Дополнително ќе бидат познати двојките за следните натпреварувачки денови.
| | веќе видена | слични

Роџер Федерер изјави дека му е мило што ќе биде во тимот со Новак Ѓоковиќ во Лејвер купот, бидејќи така не може да загуби од српскиот тенисер. Федерер ја прескокна сезоната на земја за поспремен да ја дочека сезоната на трева, но во четвртфиналето на Вимблдон загуби од Кевин Андерсон. На бетонот загуби во финалето на Синсинати од Новак Ѓовковиќ , а во четвртото коло на УС Опен од Џон Милман. Пред патот за Кина, ќе игра за тимот на Европа во Лејвер Купот заедно со Ѓоковиќ, Александар Зверев, Давид Гофин, Григор Димитров и Кајл Едмиунд. Швајцарецот не криеше дека би сакал да игра во дабл со Србинот. „Кога не можете да ги победите, придружете им се. Многу сум возбуден. Да бидам искрен, минатата година ми беше чудно да седам на клупата. Јас сум тенисер, сакам да играм. Меѓутоа, тогаш би сакал да се свртам на теренот и со воодушение да ги гледам Тим и Рафа како играат, бидејќи во тој момент беа подобри од мене. Сигурен сум дека ќе биде исто и со Новак. Одлично е да гледате натпревар каде што вашиот соиграч го ...
| | веќе видена | слични

„Лејвер купот“ беше за првпат одржан минатата година, а одговорните луѓе на ова ревијално натпреварување одлучија овој проект да го направат традиционален, бидејќи целта на истиот е зближување на тенисерите кои инаку се големи ривали на теренот. Овој петок ќе започне второто издание на „Лејвер купот“ во Чикаго, а како и минатата година, играчите се поделени во две групи. Поради повреда, Рафаел Надал оваа година нема да биде дел од спектаклот, но затоа во тимот на „Европа“ ќе ги гледаме Рожер Федерер, Новак Ѓоковиќ, Александар Зверев, Григор Димитров, Давид Гофан, Кајл Едмунд, а замена ќе биде Жереми Шарди. Нивни противници како претставници на тимот на „Светот“ ќе бидат Џон Иснер, Кевин Андерсон, Френсис Тиафо, Диего Шварцман, Џек Сок, Ник Кирјос и Николас Џери. Пред одигрувањето на овој специјален турнир, денеска се одржа стандарната најава за спектаклот во Чикаго, а при обраќањето во центарот на вниманието се најде Рожер Федерер кој даде урнебесна изјава за Новак Ѓоковиќ кој седеше крај него. На прашањето ...
| | веќе видена | слични

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ позитивно одговрил на идеата на Роџер Федере, Швајцарецот да го носи како прочуената сцена од филм "Валканиот танц", (со Патрик Свејзи).Имено неодамна Роџер Федерер на Твитер се запрашал "навистина ли е толку силен, или Недал е екстремно комотен" кога објавил заедничка прослава каде Рафал го подигнал од тлото.https://twitter.com/rogerfederer/status/1040667453158768640 На тоа еден корисник на Твитер му ја покажал кратката сцена од "Валканиот танц", исто како Патрик Свејзи ја крева Џенифер Грек над глава, и му порачал:https://twitter.com/rogerfederer/status/1040667453158768640 "Тогаш ова ќе можеш да го изведеш и со Новак"Федерер потоа му упатил јавно Ѓоковиќ: "Што велиш на тоа"https://twitter.com/rogerfederer/status/1040759364800458753Новак на изненадување на многумина, му порачал:https://twitter.com/DjokerNole/status/1042375759543721984 "Јас сум за"Имено, токму оваа сцената од "Валканиот танц" довела до необичната тениска приказна.
| | веќе видена | слични
2 копии

Одличен вовев за „Лајвер купот“ каде што ќе бидат во ист тим. Од 21-ви до 23-ти септември во Чикаго ќе се одржи „Лајвер купот“ каде што Роџер Федерер и Новак Ѓоковиќ ќе го претставуваат тимот на Европа против остатокот од светот. Во исчекување на тој настан, тие одлично се забавуваат, а затоа сведочи и нешто кое досега немавме прилика да го видиме – заедничко селфи на Новак и Роџер! Во тимот на Европа се: Роџер Федерер, Новак Ѓоковиќ, Александар Зверев, Григор Димитров, Давид Гофан и Кајл Едмунф. За остатокот од светот настапуваат: Хуан Мартин Дел Потро, Кевин Андерсон, Џон Иснер, Диего Шварцман, Џек Сок и Ник Кирјос.
| | веќе видена | слични

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ објавил слика на социјалните мрежи која го запали Инстаграм.Се појави селфи на Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер само неколку дена пред почеток на Лејвер купот.Сликата на својот Инстаграм ја објавил Швајцарецот, а веднаш по него ја репостирал и Новак.Тие двајца ќе играат заедно во дабл на овоа традиционално натпреварување кое ќе се одржи од 21. до 23 септември иваа година во Чикаго.Овој турнир е од големо значење за Ѓоковиќ поради враќање на врвот на АРП листата и преземање на лидерска позиција.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Избор на шеф на кое било јавно обвинителство на предлог на политичките партии, вклучувајќи ја опозицијата е решение кое отвара врата за политизација во ...
сите 371 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев смета дека работните групи не се далеку од постигнување договор за законот за јавно обвинителство, потребно е да се вложат повеќе напори и ...
сите 461 | | | веќе видена

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева осомничена за случајот „Рекет“ останува во притвор, откако судијата на претходна постапка ја одбил ...
сите 128 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска беше во посета на Свети Николе. Преубав град, но со малку останата надеж дека може да биде подобро, вели ...
сите 159 | | | веќе видена

Немаат само тинејџерите “влажни соништа“и возрасните можат да го доживеат врвот во сон, потврдува науката...Можеби оваа теорија за доживување на “врв“ кога сте ...
сите 21 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп го одобри распоредувањето на американските сили во Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати по нападот врз ...
сите 421 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Најголемиот критичар на Ѓоковиќ изненади со изјавата: Новак ги надмина Федерер и Надал во еден поглед

Од:
До кого (е-маил):
Порака: