Туристички атракции кои се најголема замка за туристите

Постојат атрактивни дестинации кои се желба на многу луѓе ширум светот и подеднакво ги привлекуваа туристите од седумдесеттите години, како што тоа го прават и денеска. Туристите поминуваат илјадници километри за да ги видат, а потоа кога ќе успеат во тоа, доживуваат благо разочарување. Првенствено, поголемиот дел од атракциите и масовниот туризам се главна замка, па се поставува прашањето дали воопшто вреди да се помине толку голем пат. Погледнете за кои дестинации станува збор. Стоунхенџ, Англија Околу 1,3 милијарди луѓе го посетија праисторискиот споменик Стоунхенџ во Англија, а токму оваа знаменитост се најде на листата на најголеми замки за туристите ширум светот. „Не само што е гужва, туку споменикот воопшто не е толку голем како што сите сметаат. Камењата не се високи 15 метри, а бројот на луѓе го одзема чувството кое би требало да ви се роди на едно вакво место“, пишува на порталот „Far & Wide“, кој ја подготви оваа листа и даде посебен коментар за секоја од овие туристички атракции. Нијагарини ...
| | веќе видена | слични

Италија е рај за секој тип на патник бидејќи изобилува со шармантни, живописни и авантуристички места. Всушност, најтешкиот дел е да одберете каде да одите. Во продолжение, ви претставуваме шест дестинации кои не треба да ги пропуштите доколку патувате во Италија. Чинкве тере - шармот на стариот свет Ова фотогенично парче земја е дом на еден од најголемите национални паркови во Италија, а Антико е едно од најромантичните места на оваа ривиера. Преполн со ресторани, штандови за сладоледи, цркви, продавници - Борго Антико е задолжително стојалиште на вашиот пат низ северна Италија. Рим - каде водат сите патишта Рим не е изграден за еден ден и ќе ви биде потребно повеќе од еден ден да го почувствувате овој вонвременски град. Вистински колаж од продавници, базари и историски знаменитости од непроценлива вредност. Фрлете паричка во Фонтана ди Треви, воодушевувајте се на Колосеумот и уживајте во совршеното еспресо или сладолед пред да тргнете во шопинг во Кампо де Фиори или по улицата Венето. Фиренца - ...
| | веќе видена | слични

Целото внимание во Европа е посветено на Париз, Рим и останатите европски престолнини. Иако сите тие градови се доста возбудливи, сепак многу други градови кои се подеднакво убави остануваат во нивна сенка. Погледнете за кои градови станува збор: Фиренца, Италија Позната и како колевка на ренесансата, Фиренца е елегантен град богат со уметност, историја и архитектура. Помалку е позната од најголемата италијанска туристичка атракција Рим, но реката Арно која тече низ Фиренца со пејсажите од густи шуми и црвени кровови, дефинитивно е нешто што исто така ќе ве остави без здив и вреди да се посети. Лион, Франција Само на два часа возење од Париз се наоѓа Лион, градот кој е една од најважните престолнини на храната во светот. Со повеќе од 4.000 ресторани, Лион е познат по кулинарството, но и преубавите градби со кои изобилува. Додека уживате во вкусната храна овде, но и во првокласното вино, едноставно нема ниту да помислите на Париз. Порто, Португалија Станува збор за многу помал и поинтимен град од Лисабон, но ...
| | веќе видена | слични

Ако во блиска иднина планирате да ја посетите Италија, тогаш ова е место кое не смеете да го заобиколите. Романтична атмосфера, совршено позициониран и неверојатна храна се само дел од причините поради кои задолжително во животот барем еднаш треба да го посетите Grotta Palazzese. Ресторанот е сместен во карпи, а има неверојатен поглед на море во кој уживате додека јадете од нивните неодоливи специјалитети. Токму тука, можете да дегустирате некои од најдобрите вина во целиот свет и да уживате во единствената атмосфера која овој ресторан ја нуди. Ако наскоро планирате бегство од градот, тогаш Италија и овој фантастичен ресторан нека ви бидат први на листата. Инфо и фото: Fashion.hr
| | веќе видена | слични

Останато

Никакви понови факти не понудија бомбите за случајот за Мартин Нешковски, Смилковското езеро и смртта на Никола Младенов, трите клучни бомби со кои серијата ...
сите 238 | | | веќе видена

Јавниот обвинител Љубомир Јовески, вели дека во потрагата по парите од торбата „Луј Витон“, која јавноста ја виде на објавените снимки од криминалната афера ...
сите 222 | | | веќе видена

За овие хороскопски знаци се тврди дека се досадни и неиновативни во креветот. Без многу фантазија, меување пози… А најлошото од се е што мислат дека се богови ...
сите 159 | | | веќе видена

Извори во одбраната на луѓе инволвирани во предметите на СЈО тврдат дека најмалку еден од заштитените сведоци од случаите кои беа водени во сега згаснатата ...
сите 156 | | | веќе видена

 Долгорочните односи може да бидат погубни за вашата сексуална желба и задоволство. Сексуалните проблеми влијаат на една третина од младите и средовечните ...
сите 23 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Туристички атракции кои се најголема замка за туристите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: