Огромни пофалби за Ѓоковиќ: Тениската легенда го смести „рамо до рамо“ со Џордан и Мухамед Али


Во последните месеци Новак Ѓоковиќ го воодушевува тенискиот свет со своите настапи. После освојувањето на Вимблдон и Мастресот во Сисинати, во голем стил стигна и до титулата на УС Опен. Воодушевен беше и Матс Вајландер, поранешниот тениски број еден и освојувач на седум Грен Слем титули. Во последните години работи како коментатор на Еуроспорт и е познат како редовен критичар на Ѓоковиќ, но сега го смесети помеѓу најдобрите спортисти во историјата. „Новак би го сместил во категоријата на Мајкл Џордан и Мухамед Али . Би го додал тука уште Усаин Болт . Новак е најдобриот спортист кој тенисот го имач. Можеби тука се работи за највисоко можно ниво во тенисот. Дали е подобар од Федерер и Надал ? Веројатно. Никој ништо не му може“, изјави Вајландер. Wilander: "I think Novak Djokovic has reached the ultimate. “Better than Federer at his best, better than Nadal at his best. We have to put it this way. https://t.co/syTkB5x2ON — C Kristjánsdóttir ● (@CristinaNcl) September 12, 2018 Огромни пофалби за Ѓоковиќ: ...
| | веќе видена | слични

Роџер Федерер изјави дека му е мило што ќе биде во тимот со Новак Ѓоковиќ во Лејвер купот, бидејќи така не може да загуби од српскиот тенисер. Федерер ја прескокна сезоната на земја за поспремен да ја дочека сезоната на трева, но во четвртфиналето на Вимблдон загуби од Кевин Андерсон. На бетонот загуби во финалето на Синсинати од Новак Ѓовковиќ , а во четвртото коло на УС Опен од Џон Милман. Пред патот за Кина, ќе игра за тимот на Европа во Лејвер Купот заедно со Ѓоковиќ, Александар Зверев, Давид Гофин, Григор Димитров и Кајл Едмиунд. Швајцарецот не криеше дека би сакал да игра во дабл со Србинот. „Кога не можете да ги победите, придружете им се. Многу сум возбуден. Да бидам искрен, минатата година ми беше чудно да седам на клупата. Јас сум тенисер, сакам да играм. Меѓутоа, тогаш би сакал да се свртам на теренот и со воодушение да ги гледам Тим и Рафа како играат, бидејќи во тој момент беа подобри од мене. Сигурен сум дека ќе биде исто и со Новак. Одлично е да гледате натпревар каде што вашиот соиграч го ...
| | веќе видена | слични

„Лејвер купот“ беше за првпат одржан минатата година, а одговорните луѓе на ова ревијално натпреварување одлучија овој проект да го направат традиционален, бидејќи целта на истиот е зближување на тенисерите кои инаку се големи ривали на теренот. Овој петок ќе започне второто издание на „Лејвер купот“ во Чикаго, а како и минатата година, играчите се поделени во две групи. Поради повреда, Рафаел Надал оваа година нема да биде дел од спектаклот, но затоа во тимот на „Европа“ ќе ги гледаме Рожер Федерер, Новак Ѓоковиќ, Александар Зверев, Григор Димитров, Давид Гофан, Кајл Едмунд, а замена ќе биде Жереми Шарди. Нивни противници како претставници на тимот на „Светот“ ќе бидат Џон Иснер, Кевин Андерсон, Френсис Тиафо, Диего Шварцман, Џек Сок, Ник Кирјос и Николас Џери. Пред одигрувањето на овој специјален турнир, денеска се одржа стандарната најава за спектаклот во Чикаго, а при обраќањето во центарот на вниманието се најде Рожер Федерер кој даде урнебесна изјава за Новак Ѓоковиќ кој седеше крај него. На прашањето ...
| | веќе видена | слични

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ позитивно одговрил на идеата на Роџер Федере, Швајцарецот да го носи како прочуената сцена од филм "Валканиот танц", (со Патрик Свејзи).Имено неодамна Роџер Федерер на Твитер се запрашал "навистина ли е толку силен, или Недал е екстремно комотен" кога објавил заедничка прослава каде Рафал го подигнал од тлото.https://twitter.com/rogerfederer/status/1040667453158768640 На тоа еден корисник на Твитер му ја покажал кратката сцена од "Валканиот танц", исто како Патрик Свејзи ја крева Џенифер Грек над глава, и му порачал:https://twitter.com/rogerfederer/status/1040667453158768640 "Тогаш ова ќе можеш да го изведеш и со Новак"Федерер потоа му упатил јавно Ѓоковиќ: "Што велиш на тоа"https://twitter.com/rogerfederer/status/1040759364800458753Новак на изненадување на многумина, му порачал:https://twitter.com/DjokerNole/status/1042375759543721984 "Јас сум за"Имено, токму оваа сцената од "Валканиот танц" довела до необичната тениска приказна.
| | веќе видена | слични

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ објавил слика на социјалните мрежи која го запали Инстаграм.Се појави селфи на Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер само неколку дена пред почеток на Лејвер купот.Сликата на својот Инстаграм ја објавил Швајцарецот, а веднаш по него ја репостирал и Новак.Тие двајца ќе играат заедно во дабл на овоа традиционално натпреварување кое ќе се одржи од 21. до 23 септември иваа година во Чикаго.Овој турнир е од големо значење за Ѓоковиќ поради враќање на врвот на АРП листата и преземање на лидерска позиција.
| | веќе видена | слични

Актуелниот најдобар тенисер во светот Рафаел Надал соопшти дека поради повредата на коленото нема да учествува на турнирите во Пекинг и Шангај. Надал се повреди во полуфиналето на Ју-Ес опен и му го предаде натпреварот на аргентинскиот тенисер Хуан Мартин дел Потро. – По прегледите во Барселона, одлучивме дека е најдобро да не учествувам на турнирите во Кина – соопшти Надал. Шпанскиот тенисер требаше да ја брани титулата во Пекинг, а во финалето на мастерсот во Шангај беше поразен од Роже Федерер.
| | веќе видена | слични

Со триумфот на мечот кој траеше 3 часа и 19 минути, Србинот по трет пат се искачи на тронот на УС Опен. Воедно за Ѓоковиќ ова е 14-та Грен слем титула со што се изедначи со Пит Сампрас на вечната листа. Пред нив се Рафаел Надал со 17 и Роџер Федерер со 20 трофеи од четирите најголеми светски тениски турнири. Наградниот фонд на УС Опен изнесуваше 53 милиони долари, од кои 3,8 се наменети за шампионот Ѓоковиќ. /МИА
| | веќе видена | слични

Надал се повреди во полуфиналето на Ју-Ес опен и му го предаде натпреварот на аргентинскиот тенисер Хуан Мартин дел Потро. - По прегледите во Барселона, одлучивме дека е најдобро да не учествувам на турнирите во Кина, соопшти Надал. Шпанскиот тенисер требаше да ја брани титулата во Пекинг, а во финалето на мастерсот во Шангај беше поразен од Роже Федерер. 
| | веќе видена | слични

Рафаел Надал соопшти дека поради повреда на коленото нема да настапи на двата силни турнири во Кина следниот месец, па Новак Ѓоковиќ би можел многу наскоро да стане новиот број 1.Откако го предаде полуфиналето на УС Опен против Хуан Мартин Дел Потро, Рафаел Надал денеска откри дека ќе направи пауза со цел да ја санира повредата на коленото.Шпанецот нема да настапи на „Кина Опен“ во Пекинг, како и на АТП мастерсот во Шангај. Планот е тој да се врати на АТП мастерсот во Париз кој започнува кон крајот на октомври.Поради тоа што ќе ја прескокне турнеата во Кина, Рафаел Надал ќе загуби 1.100 бодови и се отвара можност за Роџер Федерер и Новак Ѓоковиќ да се вратат на врвот на АТП листата.Шансата е голема особено за Ноле, со оглед на тоа дека Србинот минатата година ги пропушти овие два турнири.
| | веќе видена | слични

Во овој момент најдобриот тенисер во светот Рафаел Надал поради повреда го откажа настапот на претстојните турнири во Пекинг и Шангај, што значи дека ќе изгуби 1.100 бодови. До крајот на годината Надал брани вкупно 1280 бодови (Пекинг 500, Шангај 600, Париз 180, Завршни 0), додека Новак Ѓоковиќ практично нема што да изгуби бидејќи не брани ниту еден бод. Поради тоа многу лесно српскиот тенисер би можел да се врати на АТП листата ако настапи на споменатите турнири во Кина. Ѓоковиќ се уште не се пријавил за турнирот во Пекинг, кој е од серијата 500. На неговата официјална страна стои дека ќе учествува на Мастерсите во Шангај и Париз. Меѓутоа не би било изненадување доколку Србинот ги промени првобитните планови и да се пријави и за Пекинг. Во овој момент Ѓоковиќ се наоѓа на третата позиција на АТП листата со 6.4445 бодови, а пред него се Федерер со 6.900 и Надал со 7.600. Доколку Ѓоковиќ ги освои двата турнири во Кина би се вратил на првото место. Треба да се истакне дека Роџер Федерер до крајот на сезоната ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Конечната одлука на ЕУ би требало да се знае утре попладне, но и во случај на негативна одлука, шефот на државата смета дека евроитеграцијата останува ...
сите 233 | | | веќе видена

Секако, не треба сега тука и да застанеме, напротив треба да продолжиме со уште позасилено темпо на работа, што ќе придонесе сегашниот квалитет да биде ...
сите 325 | | | веќе видена

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ги повика сите институции што се занимаваат со избори да гласаат согласно законите и принципиелно, ...
сите 67 | | | веќе видена

Во селото Визбегово, скопско, вчера Б.Р.(63) од Скопје, управувајќи мопед „џонвеј“, со скопски регистарски ознаки, паднал на коловозот.Во незгодата со тешки ...
сите 149 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Огромни пофалби за Ѓоковиќ: Тениската легенда го смести „рамо до рамо“ со Џордан и Мухамед Али

Од:
До кого (е-маил):
Порака: