Федерер со прва изјава по шокантната елиминација од Милман


Швајцарскиот тенисер најде оправдување за поразот од Австралиецот, Џон Милман во лошите временски услови. Федерер призна дека не можел да дише во исклучително влажните услови на „Флешинг Медоус“. Милман направи историски успех за него, за прв пат победувајќи тенисер кој е во првите десет на АТП ранг листата. - Беше премногу топло вечерва. Ова беше вечер во која не можев да дојдам до здив. Немаше циркулација на воздухот, воопшто. Вакво нешто прв пат ми се случува. Не е баш пријатно, постојано се потиш и губиш енергија. Џон подобро се носеше со тоа. Тоа е така затоа што потекнува во едно од највлажните места на земјата, Бризбејн - коментираше Федерер. Џон Милман во четвртфиналето на Ју-Ес-Опен ќе се соочи со Новак Ѓоковиќ кој без проблем во осминафиналето го совлада Соуза.
| | веќе видена | слични

Роџер Федерер изјави дека му е мило што ќе биде во тимот со Новак Ѓоковиќ во Лејвер купот, бидејќи така не може да загуби од српскиот тенисер. Федерер ја прескокна сезоната на земја за поспремен да ја дочека сезоната на трева, но во четвртфиналето на Вимблдон загуби од Кевин Андерсон. На бетонот загуби во финалето на Синсинати од Новак Ѓовковиќ , а во четвртото коло на УС Опен од Џон Милман. Пред патот за Кина, ќе игра за тимот на Европа во Лејвер Купот заедно со Ѓоковиќ, Александар Зверев, Давид Гофин, Григор Димитров и Кајл Едмиунд. Швајцарецот не криеше дека би сакал да игра во дабл со Србинот. „Кога не можете да ги победите, придружете им се. Многу сум возбуден. Да бидам искрен, минатата година ми беше чудно да седам на клупата. Јас сум тенисер, сакам да играм. Меѓутоа, тогаш би сакал да се свртам на теренот и со воодушение да ги гледам Тим и Рафа како играат, бидејќи во тој момент беа подобри од мене. Сигурен сум дека ќе биде исто и со Новак. Одлично е да гледате натпревар каде што вашиот соиграч го ...
| | веќе видена | слични

„Лејвер купот“ беше за првпат одржан минатата година, а одговорните луѓе на ова ревијално натпреварување одлучија овој проект да го направат традиционален, бидејќи целта на истиот е зближување на тенисерите кои инаку се големи ривали на теренот. Овој петок ќе започне второто издание на „Лејвер купот“ во Чикаго, а како и минатата година, играчите се поделени во две групи. Поради повреда, Рафаел Надал оваа година нема да биде дел од спектаклот, но затоа во тимот на „Европа“ ќе ги гледаме Рожер Федерер, Новак Ѓоковиќ, Александар Зверев, Григор Димитров, Давид Гофан, Кајл Едмунд, а замена ќе биде Жереми Шарди. Нивни противници како претставници на тимот на „Светот“ ќе бидат Џон Иснер, Кевин Андерсон, Френсис Тиафо, Диего Шварцман, Џек Сок, Ник Кирјос и Николас Џери. Пред одигрувањето на овој специјален турнир, денеска се одржа стандарната најава за спектаклот во Чикаго, а при обраќањето во центарот на вниманието се најде Рожер Федерер кој даде урнебесна изјава за Новак Ѓоковиќ кој седеше крај него. На прашањето ...
| | веќе видена | слични

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ позитивно одговрил на идеата на Роџер Федере, Швајцарецот да го носи како прочуената сцена од филм "Валканиот танц", (со Патрик Свејзи).Имено неодамна Роџер Федерер на Твитер се запрашал "навистина ли е толку силен, или Недал е екстремно комотен" кога објавил заедничка прослава каде Рафал го подигнал од тлото.https://twitter.com/rogerfederer/status/1040667453158768640 На тоа еден корисник на Твитер му ја покажал кратката сцена од "Валканиот танц", исто како Патрик Свејзи ја крева Џенифер Грек над глава, и му порачал:https://twitter.com/rogerfederer/status/1040667453158768640 "Тогаш ова ќе можеш да го изведеш и со Новак"Федерер потоа му упатил јавно Ѓоковиќ: "Што велиш на тоа"https://twitter.com/rogerfederer/status/1040759364800458753Новак на изненадување на многумина, му порачал:https://twitter.com/DjokerNole/status/1042375759543721984 "Јас сум за"Имено, токму оваа сцената од "Валканиот танц" довела до необичната тениска приказна.
| | веќе видена | слични
2 копии

Одличен вовев за „Лајвер купот“ каде што ќе бидат во ист тим. Од 21-ви до 23-ти септември во Чикаго ќе се одржи „Лајвер купот“ каде што Роџер Федерер и Новак Ѓоковиќ ќе го претставуваат тимот на Европа против остатокот од светот. Во исчекување на тој настан, тие одлично се забавуваат, а затоа сведочи и нешто кое досега немавме прилика да го видиме – заедничко селфи на Новак и Роџер! Во тимот на Европа се: Роџер Федерер, Новак Ѓоковиќ, Александар Зверев, Григор Димитров, Давид Гофан и Кајл Едмунф. За остатокот од светот настапуваат: Хуан Мартин Дел Потро, Кевин Андерсон, Џон Иснер, Диего Шварцман, Џек Сок и Ник Кирјос.
| | веќе видена | слични

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ објавил слика на социјалните мрежи која го запали Инстаграм.Се појави селфи на Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер само неколку дена пред почеток на Лејвер купот.Сликата на својот Инстаграм ја објавил Швајцарецот, а веднаш по него ја репостирал и Новак.Тие двајца ќе играат заедно во дабл на овоа традиционално натпреварување кое ќе се одржи од 21. до 23 септември иваа година во Чикаго.Овој турнир е од големо значење за Ѓоковиќ поради враќање на врвот на АРП листата и преземање на лидерска позиција.
| | веќе видена | слични
5 копии

Актуелниот најдобар тенисер во светот Рафаел Надал соопшти дека поради повредата на коленото нема да учествува на турнирите во Пекинг и Шангај. Надал се повреди во полуфиналето на Ју-Ес опен и му го предаде натпреварот на аргентинскиот тенисер Хуан Мартин дел Потро. – По прегледите во Барселона, одлучивме дека е најдобро да не учествувам на турнирите во Кина – соопшти Надал. Шпанскиот тенисер требаше да ја брани титулата во Пекинг, а во финалето на мастерсот во Шангај беше поразен од Роже Федерер.
| | веќе видена | слични

Роџер Федерер вели дека одбил понуда да игра во двојки со Рафаел Надал уште пред една деценија поради лутото ривалство кое го имаше со Шпанецот. 37-годишниот Федерер требаше да игра првпат заедно со Надал во Лејвер купот, но поради повреда тоа не се случи, и сега Швајцарецот открива дека сличен план имало и пред 10 години. „Рафа ме праша да играме во двојки, мислам на индорс турнирот во Мадрид, но тогаш тоа ривалство беше толку жестоко, што мислев дека се работи за погрешна работа. Како што се вели, можеше да има конфликт бидејќи тоа не беше нешто што треба да го правиме. Ќе беше одлично за тенисот и ќе изненадеше многумина. Луто ривалство, а сега се пријатели, мислам дека новинарите ќе не распнеа. Тогаш тие сакаа ние да сме непријатели, а не пријатели. Денеска, сите забележуваат дека работите се поопуштени“, вели Федерер.
| | веќе видена | слични

Со триумфот на мечот кој траеше 3 часа и 19 минути, Србинот по трет пат се искачи на тронот на УС Опен. Воедно за Ѓоковиќ ова е 14-та Грен слем титула со што се изедначи со Пит Сампрас на вечната листа. Пред нив се Рафаел Надал со 17 и Роџер Федерер со 20 трофеи од четирите најголеми светски тениски турнири. Наградниот фонд на УС Опен изнесуваше 53 милиони долари, од кои 3,8 се наменети за шампионот Ѓоковиќ. /МИА
| | веќе видена | слични

Надал се повреди во полуфиналето на Ју-Ес опен и му го предаде натпреварот на аргентинскиот тенисер Хуан Мартин дел Потро. - По прегледите во Барселона, одлучивме дека е најдобро да не учествувам на турнирите во Кина, соопшти Надал. Шпанскиот тенисер требаше да ја брани титулата во Пекинг, а во финалето на мастерсот во Шангај беше поразен од Роже Федерер. 
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Запрашан да ја коментира средбата на Катица Јанева со Зоран Заев во вила Водно, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски детално се осврна на нивното ...
сите 358 | | | веќе видена

На 21.02.2020 во 16,23 часот на ул.„Сава Ковачевиќ“ полициски службеници од Полициска станица Кисела Вода го лишиле од слобода В.С.(47) од Скопје, инаку лице ...
сите 321 | | | веќе видена

Објавениот разговор или монолог на Зоран Заев ми наликува на негово себепромовирање во голем моќник, но и претставување како мој голем пријател, вели за ...
сите 147 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 168 | | | веќе видена

Министерката за труд и социјална политика беше разрешена откако одби да ја тргне таблата на министерството на кое наместо новото име Северна Македонија, стоеше ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Федерер со прва изјава по шокантната елиминација од Милман

Од:
До кого (е-маил):
Порака: