Престижниот The Discoverer порачува: Баталете го Дубровник, одете во Охрид

Откако го смести луксузниот Дубровник на листата со пет светски популарни туристички дестинации кои, поради гужвите и лошиот однос и став кон туристите, луѓето би требало да ги одбегнуваат, престижниот сајт The Discoverer, како опционална замена за Дубровник, го препорачува Охрид. „Посетата на старото историско јадро Дубровник е врв за кој било одмор во Хрватска, но метежот во тесните улички не придонесува за квалитетно искуство“ – пишува патеписецот на „Discoverer“, Џулија Хамонд. Пренаселеноста на градот е зголемена со бројот на туристите. „Кога на тоа ќе се додаде дека градот е познат по неговата улога во популарната Game of Thrones, добивате проблем од епски размери. Властите беа принудени да го ограничат бројот на луѓе што можат да шетаат на безбедна квота од 4.000 на ден “- вели таа. „Наместо да се обидувате да бидете еден од среќниците што ќе добијат карта за посета на дубровничките локации, посетете го прекрасниот град Охрид во соседната Македонија. Градот изобилува со шарм, од ресторани на езерото ...
| | веќе видена | слични
3 копии

„Меѓународниот туристички портал Дискаверер (The Discoverer) направи листа на пет популарни дестинации кои би требало да се избегнуваат поради метежот и негативниот став кон туристите и препорачува алтернативни дестинации. Според „Дискаверер“, наместо во Дубровник, туристите треба да одат во Охрид – Наместо да се обидувате да биде среќникот што ќе добие билет за разгледување на дубровничките локации, посетете го прекрасниот град Охрид во блиската Македонија. Изобилува со шарм, од ресторани на езеро до древни цркви и манастири кои како да се наоѓаат на секој агол. Сместен на најстарото езеро во Европа, градот има богата историја која ќе ве воодушеви, посебно зошто можете да уживате без метеж, наведува патеписецот на „Дискаверер“ Џулија Хамонд. Според неа, посетата на старото историско јадро на Дубровник е врвно доживување на кој било одмор, но метежот во тесните улички и премини не придонесува за квалитетот на тоа искуство. Пренатрупаноста ја дополнуваат крузерите кои истоваруваат голем број патници и го ...
| | веќе видена | слични

Во последните пет години во Хрватска биле остварени повеќе од пола милион трансакции од недвижнини. Најмногу од нив биле за земјоделско земјиште, додека продажбата на станови е на второ место, иако во овој сектор е направен најголем промет. Вкупната вредност на трансакциите лани достигнала 27,8 милијарди куни,(4,38 милијарди долари) што е за пет милијарди повеќе од пред пет години. Најскапи биле становите во Дубровничко-неретванската жупанија, додека најевтини во Вуковарско-сремската жупанија, пишува Poslovni.hr Највисоки цени на недвижнини имале оние жупании кои излегувале на море.Колку за споредба, по цена за еден квадрат од куќа во Дубровник можат да се купат 18 квадрати во Пожешко-славонска жупанија. Во Загреб најскапи биле становите во центарското подрачје,Чрномерц, Трњ и Максимир. Според спроведените анализи , цените на недвижнините растеле со порастот на туристичките ноќевања. Фото: Pixabay
| | веќе видена | слични

Останато

Никакви понови факти не понудија бомбите за случајот за Мартин Нешковски, Смилковското езеро и смртта на Никола Младенов, трите клучни бомби со кои серијата ...
сите 238 | | | веќе видена

Јавниот обвинител Љубомир Јовески, вели дека во потрагата по парите од торбата „Луј Витон“, која јавноста ја виде на објавените снимки од криминалната афера ...
сите 222 | | | веќе видена

За овие хороскопски знаци се тврди дека се досадни и неиновативни во креветот. Без многу фантазија, меување пози… А најлошото од се е што мислат дека се богови ...
сите 159 | | | веќе видена

Извори во одбраната на луѓе инволвирани во предметите на СЈО тврдат дека најмалку еден од заштитените сведоци од случаите кои беа водени во сега згаснатата ...
сите 156 | | | веќе видена

 Долгорочните односи може да бидат погубни за вашата сексуална желба и задоволство. Сексуалните проблеми влијаат на една третина од младите и средовечните ...
сите 23 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Престижниот The Discoverer порачува: Баталете го Дубровник, одете во Охрид

Од:
До кого (е-маил):
Порака: