Мицкоски: Со искажаниот став ВМРО-ДПМНЕ не повикува на тивок бојкот


Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва рече дека на 30 септември ќе се дознае дали ќе излезе или нема да излезе на референдумот. Мицкоски во интервју на 24 вести рече дека повикот членовите на партијата да постапат според сопственото убедување не значи повик за тивок бојкот на референдумот. На премиерот Зоран Заев, како што рече, треба најпрво да му биде дозволено да излезе на ТВ дуел па дури тогаш тој би дознал што мисли за бојкотот. – Премиерот има шанса да дознае само треба да се одважи да дојде и на крајот на дуелот ќе го дознае ставот на Христијан Мицкоски. Дали Христијан Мицкоски ќе излезе или нема да излезе не е важно затоа што ВМРО-ДПМНЕ донесе одлука. 455 илјади граѓани го слушнаа ставот на ВМРО-ДПМНЕ, рече Мицкоски. Според него, ставот се донел во рамки на партиските тела по состаноците на пратеничката група, на Извршниот и Централниот комитет и бил соопштен притоа посочувајќи на сите штетни последици, како што рече Мицкоски, капитуланскиот договор кој премиерот Зоран Заев го потпишал ...
| | веќе видена | слични

Пратеничката од редовите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, на социјалната мрежа Фејсбук најави бојкот на референдумот, велејќи дека таа нема намера да оди против волјата на граѓаните на 30. септември. Нола Исмајловска Ставрова одлуката ја образложи со статус на социјалните мрежи:
| | веќе видена | слични

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Нола Исмајлоска-Старова, на својот Фејсбук профил сподели став во однос на референдумот и претстојното гласање во Собранието за Договорот со Грција. „Како што се приближува 30 септември, сè почесто Референдумот е тема на разговор. Во кампањата ја побарав вашата поддршка и чувствуам одговорност да го споделам својот став. Како пратеник, моја должност е да го почитувам Уставот и да бидам гласот на оние кои ме избрале. Никој не е над волјата на народот, затоа што функцијата треба и мора да биде гласот на луѓето кои живеат во Република Македонија. Верувам во вашата мудрост и немам намера да одам против вашата одлука на 30 септември“, напиша Исмајлоска-Старова. Многумина во коментари ја прашуваат за појасен став и дали ова значи дека ќе гласа во Собранието „за“ договорот доколку помине на референдумот. Вечерва во дебата на ТВ21 лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски најави дека партијата ќе го поддржи договорот во Собранието доколку референдумот биде успешен.
| | веќе видена | слични

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Нола Исмајлоска Старова предизвика емотивни реакции на социјалните мрежи откако објави навидум неодреден став како ќе се однесува на 30 септември. Откако предходно повеќе пратеници на опозицијата јавно и јасно најавија дека нема да гласаат за Преспанскиот договор и за уставни промени Исмајлоска Старова со својата нејасна позиција ги вознемири противниците на договорот со Грција. “Како што се приближува 30 септември, сè почесто Референдумот е тема на разговор. Во кампањата ја побарав вашата поддршка и чувствувам одговорност да го споделам својот став. Како пратеник, моја должност е да го почитувам Уставот и да бидам гласот на оние кои ме избрале. Никој не е над волјата на народот, затоа што функцијата треба и мора да биде гласот на луѓето кои живеат во Република Македонија. Верувам во вашата мудрост и немам намера да одам против вашата одлука на 30 септември”, напиша Исмајлоска Старова која сепак не прецизираше како конкретно ќе се однесува на референдумот и за време на дебатата во ...
| | веќе видена | слични

Претерувањето е дел од нашиот менталитет. Па така, што би рекол мојот пријател Велија, деновиве се претера и со емитувањето изјави на познати јавни личности, во прилог на референдумот. Хиперпродукцијата на тие пораки ги девалвира оние најважните, „најтешките“, оние од личности кои изразувајќи го личниот став да се излезе на референдумот, доаѓаат во конфликт со организациите и со структурите каде што припаѓаат. Таков е примерот на владиката Пимен, кој се приклучи на кампањата за референдумот и јавно се изјасни дека ќе гласа „за“, наспроти ставот на МПЦ, која ја следи реториката на ВМРО-ДПМНЕ. Пимен сега е изложен на жестоки напади и клетви, иако, објективно гледано, ставот на клерот во Македонија никогаш не бил особено значаен за политичкото определување на народот. Во оваа смисла, апсолутно најзначајна беше изјавата на Митко Јанчев, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ. Прецизноста налага да се каже дека Јанчев не кажа дека треба да се гласа „за“ (тоа од него и не се очекува), но наспроти ставот на раководството ...
| | веќе видена | слични

Граѓаните се определија за европска Македонија, ВМРО-ДПМНЕ да излезе од матрицата на поделби и да се вклучи во процесот за ЕУ и НАТО. Ова го порача владејачкиот СДСМ, по обвинувањата што денеска ги изнесе опозицијата на прес-конференција. „Говорот на ВМРО-ДПМНЕ и начинот на кој оваа партија комуницира со јавноста е уште една потврда за конфузијата и немањето политичка зрелост во редовите на опозициската партија. Не само Македонците, како што тврди ВМРО-ДПМНЕ, туку сите граѓани без разлика на етничката, национална и верска припадност се суверен на Република Македонија и токму затоа сите граѓани на референдумот на 30 септември имаат еднакво право да одлучуваат за иднината на државата. Референдумот е најсилниот облик на демократско одлучување и волјата на граѓаните мора да биде почитувана од сите“, се вели во реакцијата на СДСМ. Владејачката партија праша што е толку непријатно за Христијан Мицкоски, па наместо јасен став, покажува страв да даде директен одговор за најважното прашање во историјата на независна ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Колку и ВМРО-ДПМНЕ да не може да прифати, факт е дека Договорот со Грција го заштитува и зајакнува македонскиот идентитет и ја отстранува последната пречка за интеграција во ЕУ и НАТО. Граѓаните се свесни дека постигнатиот Договор е фер и најдобро можно решение за нив и за Македонија и затоа на референдумот на 30 септември тие ќе заокружат ЗА влез во ЕУ и НАТО преку прифаќање на договорот со Грција. Говорот на ВМРО-ДПМНЕ и начинот на кој оваа партија комуницира со јавноста, е уште една потврда за конфузијата и немањето политичка зрелост во редовите на опозициската партија. Не само Македонците како што тврди ВМРО-ДПМНЕ, туку сите граѓани без разлика на етничката, национална и верска припадност се суверен на Република Македонија и токму затоа сите граѓани на референдумот на 30 септември имаат еднакво право да одлучуваат за иднината на државата. Референдумот е најсилниот облик на демократско одлучување и волјата на граѓаните мора да биде почитувана од сите. Што е толку непријатно за Христијан Мицкоски, па ...
| | веќе видена | слични

 Граѓаните се свесни дека постигнатиот Договор е фер и најдобро можно решение за нив и за Македонија и затоа на референдумот на 30 септември тие ќе заокружат ЗА влез во ЕУ и НАТО преку прифаќање на договорот со Грција. Говорот на ВМРО-ДПМНЕ и начинот на кој оваа партија комуницира со јавноста, е уште една потврда за конфузијата и немањето политичка зрелост во редовите на опозициската партија. Не само Македонците како што тврди ВМРО-ДПМНЕ, туку сите граѓани без разлика на етничката, национална и верска припадност се суверен на Република Македонија и токму затоа сите граѓани на референдумот на 30 септември имаат еднакво право да одлучуваат за иднината на државата. Референдумот е најсилниот облик на демократско одлучување и волјата на граѓаните мора да биде почитувана од сите. Што е толку непријатно за Христијан Мицкоски, па наместо јасен став, покажува страв да даде директен одговор за најважното прашање во историјата на независна Македонија? На десеттина денови до референдумот, ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски ...
| | веќе видена | слични

По информацијата за протесниот марш на ВМРО-ДПМНЕ во Штип и зборовите на Христијан Мицкоски дека „Македонија со СДСМ и со Заев ита кон бездната“ и по информацијата за обраќањето на премиерот Зоран Заев на граѓанскиот собир во Скопје „Да не се пропушти историската шанса на референдумот“ , има збир од сосема различни и противставени постови и коментари од посетителите на страницата на РСЕ. Драган Бошков, на пример, му одговара на Мицкоски: „Поголема бездна од таа во која нè донесе твојот шеф нема“, а Мумедин Илјази напишал: „Вие нè однесовте во бездна, доста лажевте, повеќе од 10 години се живееше во страв“. А Емро Балота во постот апелира на (не)конструктивноста на ВМРО-ДПМНЕ: „Жално и смешно е членовите на опозициската партија, бившиот режим, некого да прозиваат за местења, кражби и криминал. Ако не се согласуваат со промена на името нека дадат предлози за надминување на проблемите, а не некои бесцелни говори што ги слушаме секој ден, посебно од членовите на бившиот режим“. Нада Кокаловска Попова, пак, на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Христијан Мицкоски да каже што му е потребно и на кој начин може да му помогнеме за да го дефинира и соопшти неговиот став за најважното прашање, реагираат од СДСМ на пресот на Димче Арсовски од ВМРО – ДПМНЕ. Тука сме да му помогнеме, да се охрабри, да размисли, да одлучи, да каже јасен став, велат од СДСМ. „Најлошо е да се нема став, особено за клучни прашања од кои зависи иднината на државата. Иднината на Македонија и нејзините граѓани не смее и нема да биде ризикувана поради калкулациите и нискиот рејтинг на Мицкоски“, стои во соопштението на СДСМ и се додава: „За секоја дебата на било која тема потребни се јасни ставови. Ајде Мицкоски, охрабри се, соопшти го јавно својот став за референдумот, излези пред граѓаните, кажи дека ќе излезеш да гласаш, и ќе има и дебата и иднина во просперитетна европска Македонија“, реагираат од СДСМ.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Осветениот крст, што вчера во водите на реката Луда Мара го фати 26-годишниот Александар Ристески од Прилеп, денеска е поставен на плоштадот во Кавадарци, при ...
сите 288 | | | веќе видена

Побрза интеграција на Западен Балкан во ЕУ или лажни надежи за датум оваа пролет? Пред доаѓањето на претседателот на Европскиот Совет Шарл Мишел во Скопје овој ...
сите 356 | | | веќе видена

Претставникот од ВМРО-ДПМНЕ Тимчо Муцунски и од СДСМ Бојан Маричиќ денеска се сретнаа и разговараа по повод законот за јавно обвинителство.На средбата како што ...
сите 206 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 83 | | | веќе видена

Атиџе Муратова, главната хероина од македонскиот документарен филм „Медена земја“ ќе биде работно ангажирана во општината Лозово и нејзината куќа ќе добие нов ...
сите 95 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мицкоски: Со искажаниот став ВМРО-ДПМНЕ не повикува на тивок бојкот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: