СДСМ: Премиерот Заев од Крива Паланка: Народот секогаш носел мудри одлуки и на 30. септември ќе гласа за европска Македонија, колку и некој да не кажува ...


Премиерот Заев од Крива Паланка: Народот секогаш носел мудри одлуки и на 30. септември ќе гласа за европска Македонија, колку и некој да не кажува став -Здружени сме сите, затоа што се работи за иднината на Македонија. Перспективите се во ЕУ и НАТО, рече премиерот Зоран Заев, на трибината со граѓаните на Крива Паланка. -Заедно сме бидејки знае бизнисот дека се отвораат европски пазари. И во малите дуќанчиња знаат дека ќе има повеќе промет, штом граѓаните имаат повеќе пари. И спортистите целат кон Европа. И синдикатите знаат дека ќе се унапредат работничките права и ќе има поголеми плати. Ако народот има пари и економијата во државата ќе расте додаде претседателот на СДСМ и премиер, Заев. Видео: https://bit.ly/2MoaZzD
| | веќе видена | слични

Г. Ахмети, како ја оценувате актуелната политичка ситуација, со оглед на очигледните тензии кои настануваат околу одржувањето на референдумот, ставот на најголемата опозициска партија кој не е јасно дали е во насока на бојкотирање на референдумот или е против договорот. Какво е вашето мислење како дел од таа сцена? -Мислам дека за 25 години сите политички партии во земјава имаа значителна тежина во нивната активност, голема пречка за да се биде успешен во нивното владеење, нерешавањето на проблемот со Грција, како и со Бугарија, и други спорови во рамките на регионот. И секако не може да се каже дека и актуелната опозициска ВМРО-ДПМНЕ не влијаела во решавањето на спорот затоа што било и во нејзина корист да се реши ова прашање. И може да има мали разлики во решавањето на овој проблем со потпишувањето на Договорот со Грција во Преспа. Секако дека сите страни сме се обидувале да дојдеме до компромис, затоа што нема еднострано решение, за да се има успешно решение и функционален договор, треба да се стават во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

-Овој пат во прашање е што ние може да направиме за државата. Знам дека Кратово, како и цела Македонија ќе донесе вистинска историска одлука За европска Македонија. Ова е неповторлива шанса, порача премиерот Зоран Заев на трибината во Кратово. -Преку вас да допреме до сите, ова е моја, ваша и нивна Македонија, нема веќе причини, изговори, план Б, Ц. На Македонија и треба економски раст, мора да направи квантен скок, за да се крене стандардот. Македонија мора да носи одлуки. Поради калкуланството изминатите години земјата остана во калта, додека светот стана глобално село, ние во кавги со соседите, никако да донесеме одлука. Оваа одлука што ја донесов не е затоа што Владата и Парламентот застанаа зад мене, туку затоа што знам кој стои зад мене, дека зад мене стои мојот народ, кој сака живот овде во Македонија, додаде премиерот Заев. Тој ги објасни придобивките од договорот од Преспа, осигурана држава, македонски идентитет и македонски јазик. -Од Кратово, утре одам во Вашингтон, на состанок со потпретседателот ...
| | веќе видена | слични

Кампањата за референдумот е во полн ек, но сеуште е рано да се прогнозира исходот на 30 септември – се согласуваат аналитичарите кои го испитуваат јавното мислење . Во првите десет дена од кампањата, од Коалицијата „Заедно за Европска Македонија“ ги повикуваат граѓаните да излезат на историско гласање за влез во НАТО и ЕУ. „Референдумот на 30 септември е важен како оној од 1991 година за да ја осигураме и обезбедиме Македонија. Да ја качиме на шините и да тргне конечно по 27 години. Ова е моја и ваша Македонија, нема веќе причини, изговори, план Б. На Македонија и треба економски раст, мора да направи квантен скок, за да се крене стандардот. Поради калкуланството изминатите години земјата остана во калта, додека светот стана глобално село. Оваа одлука што ја донесов не е затоа што Владата и Парламентот застанаа зад мене, туку затоа што знам кој стои зад мене, дека зад мене стои мојот народ, кој сака живот овде во Македонија“ рече премиерот Зоран Заев на вчерашниот митинг во Кратово. Од другата страна, ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, синоќа присуствуваше и се обрати на трибина во Пробиштип, како дел од кампањата за референдумот на коалицијата Заедно ЗА европска Македонија. Во своето обраќање пред граѓаните на Пробиштип, премиерот Заев зборуваше за значањето на референдумот, придобивките од членството во НАТО и ЕУ, акцентирајќи ја одговорноста на сите во овие историски моменти за државата, граѓаните и иднината. Одлука мора да ја донесеме сите заедно, затоа што се работи за нашата заедничка татковина, за нашата заедничка иднина, рече Заев. „Уживаме во честа штои се падна на оваа генерација, конечно Македонија да ја ставиме на шини и да киниса веќе еднаш. Затоа ова е историско време. Овде сме обединети сите. Пред се независни интелектуалци, зад ова движење стојат стопански комори, спортисти, синдикати, стојат деловните единици во Македонија, поради тоа што отвораат големи пазари. Граѓанските здруженија исто така се вклучија, политички субјекти, освен неколку, затоа што ова е ...
| | веќе видена | слични

Знам дека Кратово, како и цела Македонија, ќе донесе вистинска историска одлука за европска Македонија. Ова е неповторлива шанса и еден од оние моменти кога во прашање е што ние може да направиме за државата, порача премиерот Зоран Заев на трибината во Кратовo. „Преку вас да допреме до сите, ова е моја, ваша и нивна Македонија, нема веќе причини, изговори, план Б или Ц. На Македонија ѝ треба економски раст, мора да направи квантен скок за да се крене стандардот. Македонија мора да носи одлуки. Поради калкуланството изминатите години, земјата остана во калта, додека светот стана глобално село, ние во кавги со соседите, никако да донесеме одлука. Оваа одлука што ја донесов не е затоа што Владата и парламентот застанаа зад мене, туку затоа што знам кој стои зад мене, дека зад мене стои мојот народ, кој сака живот овде во Македонија“, додаде Заев. Тој пред присутните ги објасни придобивките од договорот од Преспа, кои, како што рече, вклучуваат осигурена држава, македонски идентитет и македонски јазик. „Од ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Убеден сум дека цела Македонија ќе донесе историска одлука. Ова е шанса што не се пропушта. Нашиот народ знае колку е историски важно оваа шанса да не смееме да ја пропуштиме, порача вчера вечерта Зоран Заев на трибина во Кратово организирана од коалицијата „За Европска Македонија“ за претстојниот референдум. На граѓаните од Кратово им порача дека преку нив ќе допре гласот до оние сограѓани кои прават калкулации дали ако не излезат ќе ја закочат иднината на Македонија. – Ова е моја, ваша, нивна Македонија. Немаме повеќе причини, аргуементи, план Б ниту план Ц на кои можеме да се надеваме – рече во тој контекст Заев. Потсети дека 27 години Македонија е со трајни определби за НАТО и ЕУ. – Тоа го знаат сите кои сакаат да имаат мир, стабилност, безбедност да бидат членки на НАТО. Еве уште малку сме блиску до полноправното членство на НАТО и конечно да ги отвориме поглавјата во преговорите со Европската унија – рече Заев. Додаде дека „поучени од минатото, донесовме крупни одлуки со што ја обединивме Македонија на ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Референдумот на 30 септември е важен како оној од 1991 година за да ја осигураме и обезбедиме Македонија. Да ја качиме на шините и да тргне конечно по 27 години. Ова го порача премиерот Зоран Заев вечерва на трибина организирана од коалицијата „Излези ЗА европска Македонија“ во Пробиштип на која рече дека ова е историско време и историска одлука и оти околку ова прашање вреди да се обединиме. - Отворивме душа, споделуваме она што е вистината. Зборуваме со нашиот народ и нема делби и поделби затоа што е историски момент и неповторлива шанса која треба да ја зграпчиме. Дефинитивно се работи за нашта татковина и за нашите деца. И затоа сме исправени пред вакво историско време и уживаме во честа што се падна на оваа генерација конечно Македонија да ја ставиме на шини и да киниса, рече премиерот. Истакнувајќи дека народот мора да ги знае сите детали за да донесе исправна одлука рече дека нашата одлука на 30 септември ќе влијае секако на иднината на нашата земја и затоа може, како што рече, да избереме да бидеме ...
| | веќе видена | слични

„Уживаме во честа штои се падна на оваа генерација, конечно Македонија да ја ставиме на шини и да киниса веќе еднаш. Затоа ова е историско време. Овде сме обединети сите. Пред се независни интелектуалци, зад ова движење стојат стопански комори, спортисти, синдикати, стојат деловните единици во Македонија, поради тоа што отвораат големи пазари. Граѓанските здруженија исто така се вклучија, политички субјекти, освен неколку, затоа што ова е прашање за кое вреди да се обединиме“, рече премиерот Заев во Пробиштип. „Нашата одлука на 30 септември секако ќе влијае на нашата иднина. Затоа можеме да избереме да бидеме горди, среќни и достоинствени и да ставиме тула во изградбата на иднината на Македонија“, рече во своето обраќање премиерот Заев. Видео: https://bit.ly/2OCcFaG
| | веќе видена | слични

„Со НАТО, почитувани граѓани, добиваме траен мир, безбедност, слобода, стабилност, сигурност. Да не ве потсетувам на мајките што губеа деца на бојните полиња. И во НОБ и во конфликтот паднаа човечки животи. Треба да знаат сите мајки и татковци – со НАТО добиваме траен мир. Никогаш повеќе војна во Македонија. Тоа е огромна придобивка, мирно да спиеме. Нашите деца и внуци никогаш повеќе во војна затоа што членот 5 од НАТО вели ако една земја членка е нападната, тоа значи дека сите земји на НАТО се нападнати“, порача претседателот на Владата на Република Македонија и претседател на СДСМ, Зоран Заев, на граѓанската трибина на коалицијата „Заедно за европска Македонија“ во Струга. Тој рече дека силно верува во нашиот европски народ кој секогаш носел храбри историски одлуки, како што е и референдумската одлука на 30 септември, со која се испишува новата современа историја на нашата земја. „Денеска дојде секретарот за одбрана на САД, Матис, и тоа ни го кажува. 29 земји членки на НАТО ќе ве штитат вас како 30-та ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Денеска во ОЈО треба да биде донесена третата осомничена во случјаот Рекет. Катица Јанева e повикана по Бојан Јовановски кој вчера молчеше со барање дека прво ...
сите 309 | | | веќе видена

Никакви понови факти не понудија бомбите за случајот за Мартин Нешковски, Смилковското езеро и смртта на Никола Младенов, трите клучни бомби со кои серијата ...
сите 135 | | | веќе видена

Уште една рунда разговори за законот за обвинителство меѓу власта и опозицијата заврши без напредок. Половина час по почетокот на состанокот, владини и тимови ...
сите 293 | | | веќе видена

Во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција на распит повторно се повикани осомничените за случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13 и ...
сите 267 | | | веќе видена

Анализа: Регионот доцни во отворањето фронт против дезинформациите Македонија е фактички првата земја во регионот во која власта отвора институционален фронт ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СДСМ: Премиерот Заев од Крива Паланка: Народот секогаш носел мудри одлуки и на 30. септември ќе гласа за европска Македонија, колку и некој да не кажува ...

Од:
До кого (е-маил):
Порака: