Мицкоски: ВМРО – ДПМНЕ има поголем рејтинг од СДСМ


Лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски вчерва во емисијата 24 Анализа откри дека според најновите анкети на ВМРО – ДПМНЕ оваа партија е во водство пред СДСМ. Мицкоски во интервјуто со новинарката Душица Мрѓа изјави дека според една методологија на обработка на резултатите од истражувањето на јавното мислење опозицијата е во блага предност а дека според сеопфатните анализи и таканаречените кростабулации ВМРО – ДПМНЕ има сериозна предност пред владеачката партија на премиерот Зоран Заев. Според анкетите на ИРИ од јуни СДСМ беше во водство од 3 % , според анкетите на МЦСМ и ИПИС на почетокот на август разликата меѓу двете најголеми македонски партии беше 0,4 и 0,6 % а според последната анкета објавена од МЦМС за Телма двете партии имаат идентични резултати. Мицкоски во Анализа не откри кога и кој ја спровел анкетата која што тој ја цитираше. Експерти за анкети за expres.mk во Август предвидоа дека може да дојде до ваков развој на настаните со рејтинзите на партиите затоа што допрва ќе има последици по ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во синоќешното гостување во емисијата Клик Плус на ТВ 21 истакна дека владата на СДСМ и Зоран Заев тоне во криминал и корупција, а Заев го штити криминалот под оправдување дека доколку ги смени од позиција функционерите ќе нема со кого да работи. „Грешка е да се даде 36 милиони евра тендер на фирма која постои само седум дена и да нема никаква одговорност за одговорните, а изговор да биде 'јас не можам да ги сменам бидејќи немам со кого да работам'“, рече Мицкоски Според него ова не е грешка туку катастрофа која може да ја прави само СДСМ и Зоран Заев, а на крај ја плаќаат граѓаните на Република Македонија.
| | веќе видена | слични

Ако вие викате дека сте за договорот и ако излегувате на телевизија, или на гостувањето на Би-Би-Си го слушавме премиерот кој вели дека 75 проценти од граѓаните ќе го поддржат договорот, чуму тогаш потребите од ваква масовна кампања, атак на сите сетила, манипулативна кампања, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски гостувајќи во емисијата Клик Плус на ТВ 21. Посочи и примери кои се манипулација на граѓаните. „Ние не гласаме за бесплатно здравство во ЕУ, ние гласаме еден ден да сме од ЕУ и да направиме супер модерна болница каде без разлика на етничка припадност сите граѓани ќе добиваат истити квалиттни услуги. Ние не гласаме за бесплатно образоване во ЕУ. Ова е патем речено лага зошто нема ниту бесплатно здравство, ниту образование“, истакана Мицкоски.
| | веќе видена | слични

Ако референдумот е успешен и ако мнозинството граѓани се изјаснат „за" дека го поддржуваат сето ова, тогаш ситуацијата е јасна, односно, ако бидат исполнети двата услова, првиот да има цензус и мнозинството да гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, изјави синоќа лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за ТВ 21.„Партијата ќе донесе свој став, но во таков случај и за нас и за целата македонска политичка јавност е јасно дека референдумот ќе биде успешен ако бидат исполенти овие два услова и тука нема дилема“, рече Мицкоски повторувајќи дека ВМРО-ДПМНЕ е за интеграција во ЕУ и НАТО, но е против Договорот за името со Грција.Мицкоски рече дека е неточна пораката од референдумската кампања дека македонските граѓани ќе имаат право на бесплатно здравство и бесплатно образование во Европската Унија кога Македонија би станала земја-членка.„Нема да има бесплатно здравство и бесплатно образование. Ако е така зошто Грци доаѓаат поевтино да се лекуваат во ординациите во Битола и Гевгелија, а тоа не го ...
| | веќе видена | слични
2 копии

ВМРО-ДПМНЕ ќе го почитува исходот од референдумот ако истиот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање. Ова го изјави лидерот на партијата Христијан Мицкоски на дебатната емисија на ТВ 21, запрашан дали ако референдумот биде успешен ќе им каже на пратениците од партијата да ги поддржат уставните измени за кои е потребно двотретинско мнозинство во Собранието. Во однос на референдумот тој го повтори партискиот став дека секој треба самостојно да одлучи, повторувајќи дека ВМРО-ДПМНЕ е за интеграција во ЕУ и НАТО, но е против Договорот за името со Грција.
| | веќе видена | слични

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на дебатната емисија на ТВ 21, одговарајќи на директо прашање рече дека ќе ја почитува волјата на граѓаните кои ќе се изјаснат на референдумот. „Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува“, изјави Мицкоски. Тој, сепак, не пропушти да го повтори партискиот став дека секој треба самостојно да одлучи, дека ВМРО-ДПМНЕ е за интеграција во ЕУ и НАТО. Но и дека е против Договорот за името со Грција зашто има многу недостатоци и содржи три клучни работи што,според него, го прават – катастрофален. „ Го губиме институционалниот идентитет што е дел од нашиот национален идентитет и тука никој не може да спори зошто е тоа така. Се самооткажуваме од целокупната предност која во процесот на преговори Република Македонија ја стекнала со Република Грција, а тоа е Резолуцијата на ОН од ’93, времената Спогодба од ’95, и пресудата на Меѓународнито суд каде имаме јасна пресуда ...
| | веќе видена | слични

Не се европски вредности да се лаже сопствениот народот и да се манипулира, нашиот став е принципиелен, одговори вечерва претседателот на најголемата опозициска партија Христијан Мицкоски на забелешката од соговорниците, политичките аналитичари Алберт Муслиу и Лирим Дулови, со кои учествува на ТВ-дебата на ТВ21. -Врз основа на целокупната ситуација којашто му претходеше на овој референдум, врз основа на целиот процес што го водеше владата на СДСМ на начин на којшто го водеше, и врз основа на анвигацијата што ја добивме како народна партија од граѓаните, но имајќи ги предвид и сите билатерални и мултилатерални средби со нашите партнери од меѓународната заедница, одлучивме на граѓаните, на симпатизерите, на членовите да им дадеме можност да постапат според личното убедување на 30 септември. Никаде никого не ограничивме во начинот на којшто ќе постапува на 30 септември. И од тоа подемократски став во една држава не постои. Во врска со забелешките дека ВМРО-ДПМНЕ не ја смета меѓународната заедница за пријател ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во емисијата на „Клик Плус“ на ТВ „21“ рече дека припадници на неговата партија никогаш не учествувале во насилни инциденти од типот на палења на амбасади, за разлика од функционерите на СДСМ. -Ќе ви набројам високи функционери на СДСМ кои ја палеа амбасадата на САД, кажете еден од ВМРО-ДПМНЕ кој учествувал во вакво нешто, му одговори Мицкоски на аналитичарот Алберт Муслиу.
| | веќе видена | слични

Христијан Мицкоски како гостин во телевизијата ТВ21 изјави дека е неточна пораката од референдумската кампања дека македонските граѓани ќе имаат право на бесплатно здравство и бесплатно образование во Европската унија кога Македонија би станала земја-членка. - Нема да има бесплатно здравство и бесплатно образование. Ако е така зошто Грци доаѓаат поевтино да се лекуваат во ординациите во Битола и Гевгелија, а тоа не го прават во својата земја или во некоја друга земја од ЕУ - рече во една прилика лидерот на опозицијата. Христијан Мицкоски во вечерашното издание на Click Plus не даде одговор на прашањето што доколку референдумот биде успешен, односно дали ќе гласаат за уставни измени. – Ако референдумот е успешен и ако мнозинството граѓани се изјаснат „за“ дека го поддржуваат сето ова, тогаш ситуацијата е јасна, односно, ако бидат исполнети двата услова, првиот да има цензус и мнозинството да гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна. Партијата ќе донесе свој став, но во таков ...
| | веќе видена | слични

Овој Договор има многу недостатоци, но има три клучни работи зошто е катастрофален, истакна во вечерашното гостување во емисијата „Клик плус“ на ТВ21, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. -Ние го губиме институционалниот идентитет што е дел од нашиот национален идентитет и тука никој не може да спори зошто е тоа така. Се самооткажуваме од целокупната предност која во процесот на преговори Република Македонија ја стекнала со Република Грција, а тоа е Резолуцијата на ОН од ’93, времената Спогодба од ’95, и пресудата на Меѓународнито суд каде имаме јасна пресуда дека Македонија не треба да биде блокирана од никого во нејзиното приклучување кон меѓународни инситуции како што се НАТО и ЕУ , нагласи Мицкоски. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ нагласи дека ако стане овој Договор ефективен, ние се откажуваме доброволно од овие документи. -Членот 8 , третиот, вели „ќе формираме Комисија и таа комисија ќе има седум члена од македонската и седум члена од грчката страна и ќе разговараме за историјата, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Што треба повеќе да се случи ова обвинителство да започне да гледа докази за криминал кај власта? Изјавата од пред некој ден на обвинителката Вилма Рускоска е ...
сите 96 | | | веќе видена

Чествувањето на големиот православен празник Богојавление-Водици и годинава во Радовиш беше масовно, а започна со света литургија во двата храма – „Св. Пророк ...
сите 166 | | | веќе видена

Семејна расправија која прераснала во тепачка на скопската улица „391“ била пријавена во полиција во вечерните часови на 26 јануари.Како што информираат од ...
сите 222 | | | веќе видена

СДСМ, Зоран Заев и Венко Филипче продолжуваат да ги лажат и манипулираат граѓаните во предизборниот период. Нема ни трага ни глас од Клиничкиот центар кој сега ...
сите 211 | | | веќе видена

Каков отпад се увезува во земјава, колку е ефикасна контролата на тоа што влегува, кој ја има најголемата одговорност, дали повеќе извезуваме или увезуваме и ...
сите 164 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мицкоски: ВМРО – ДПМНЕ има поголем рејтинг од СДСМ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: