Мицкоски: Власта на шверцерски начин создаде манипулативно референдумско прашање


Претседателот на најголемата опозициска партија во Македонија - ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостување во емисијата Анализа на телевизија 24 истакна дека власта на СДСМ со трозначно и манипулативно референдумско прашање има задача да внесе забуна и конфузија кај граѓаните за како што вели капитулантскиот Договор од Нивици. Лидерот на опозицијата напомена дека побарал во повеќе наврати од владата прашањето да биде еднозначно согласно Законот за референдум, Уставот, како и препораките кои се содржани во Кодот за добри практики на Венецијанската комисија, но тоа не е случај со прашањето за престојниот референдум за промена на името. - Доколку за време на лидерската средба се одважеше парламентарното мнозинство, премиерот Зоран Заев, СДСМ и останатите политички партии кои што го формираа парламентарното мнозинство и го прифатеа предлогот на Христијан Мицковски и на ВМРО-ДПМНЕ да на референдумот имаме прашање кое што ќе биде еднозначно, кое што ќе биде согласно Законот за референдум, Уставот, но и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ако референдумот е успешен и ако мнозинството граѓани се изјаснат „за" дека го поддржуваат сето ова, тогаш ситуацијата е јасна, односно, ако бидат исполнети двата услова, првиот да има цензус и мнозинството да гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, изјави синоќа лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за ТВ 21. „Партијата ќе донесе свој став, но во таков случај и за нас и за целата македонска политичка јавност е јасно дека референдумот ќе биде успешен ако бидат исполенти овие два услова и тука нема дилема“, рече Мицкоски повторувајќи дека ВМРО-ДПМНЕ е за интеграција во ЕУ и НАТО, но е против Договорот за името со Грција. Мицкоски рече дека е неточна пораката од референдумската кампања дека македонските граѓани ќе имаат право на бесплатно здравство и бесплатно образование во Европската Унија кога Македонија би станала земја-членка. „Нема да има бесплатно здравство и бесплатно образование. Ако е така зошто Грци доаѓаат поевтино да се лекуваат во ординациите во Битола и Гевгелија, а тоа не го ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува. Ова го изјави лидерот на партијата Христијан Мицкоски на дебатната емисија на ТВ 21, запрашан дали ако референдумот биде успешен ќе им каже на пратениците од партијата да ги поддржат уставните измени за кои е потребно двотретинско мнозинство во Собранието. Во однос на референдумот тој го повтори партискиот став дека секој треба самостојно да одлучи, повторувајќи дека ВМРО-ДПМНЕ е за интеграција во ЕУ и НАТО, но е против Договорот за името со Грција.
| | веќе видена | слични

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во синоќешното гостување во емисијата Клик Плус на ТВ 21 истакна дека владата на СДСМ и Зоран Заев тоне во криминал и корупција, а Заев го штити криминалот под оправдување дека доколку ги смени од позиција функционерите ќе нема со кого да работи. „Грешка е да се даде 36 милиони евра тендер на фирма која постои само седум дена и да нема никаква одговорност за одговорните, а изговор да биде 'јас не можам да ги сменам бидејќи немам со кого да работам'“, рече Мицкоски Според него ова не е грешка туку катастрофа која може да ја прави само СДСМ и Зоран Заев, а на крај ја плаќаат граѓаните на Република Македонија.
| | веќе видена | слични

Ако вие викате дека сте за договорот и ако излегувате на телевизија, или на гостувањето на Би-Би-Си го слушавме премиерот кој вели дека 75 проценти од граѓаните ќе го поддржат договорот, чуму тогаш потребите од ваква масовна кампања, атак на сите сетила, манипулативна кампања, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски гостувајќи во емисијата Клик Плус на ТВ 21. Посочи и примери кои се манипулација на граѓаните. „Ние не гласаме за бесплатно здравство во ЕУ, ние гласаме еден ден да сме од ЕУ и да направиме супер модерна болница каде без разлика на етничка припадност сите граѓани ќе добиваат истити квалиттни услуги. Ние не гласаме за бесплатно образоване во ЕУ. Ова е патем речено лага зошто нема ниту бесплатно здравство, ниту образование“, истакана Мицкоски.
| | веќе видена | слични

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на дебатната емисија на ТВ 21, одговарајќи на директо прашање рече дека ќе ја почитува волјата на граѓаните кои ќе се изјаснат на референдумот. „Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува“, изјави Мицкоски. Тој, сепак, не пропушти да го повтори партискиот став дека секој треба самостојно да одлучи, дека ВМРО-ДПМНЕ е за интеграција во ЕУ и НАТО. Но и дека е против Договорот за името со Грција зашто има многу недостатоци и содржи три клучни работи што,според него, го прават – катастрофален. „ Го губиме институционалниот идентитет што е дел од нашиот национален идентитет и тука никој не може да спори зошто е тоа така. Се самооткажуваме од целокупната предност која во процесот на преговори Република Македонија ја стекнала со Република Грција, а тоа е Резолуцијата на ОН од ’93, времената Спогодба од ’95, и пресудата на Меѓународнито суд каде имаме јасна пресуда ...
| | веќе видена | слични

Не се европски вредности да се лаже сопствениот народот и да се манипулира, нашиот став е принципиелен, одговори вечерва претседателот на најголемата опозициска партија Христијан Мицкоски на забелешката од соговорниците, политичките аналитичари Алберт Муслиу и Лирим Дулови, со кои учествува на ТВ-дебата на ТВ21. -Врз основа на целокупната ситуација којашто му претходеше на овој референдум, врз основа на целиот процес што го водеше владата на СДСМ на начин на којшто го водеше, и врз основа на анвигацијата што ја добивме како народна партија од граѓаните, но имајќи ги предвид и сите билатерални и мултилатерални средби со нашите партнери од меѓународната заедница, одлучивме на граѓаните, на симпатизерите, на членовите да им дадеме можност да постапат според личното убедување на 30 септември. Никаде никого не ограничивме во начинот на којшто ќе постапува на 30 септември. И од тоа подемократски став во една држава не постои. Во врска со забелешките дека ВМРО-ДПМНЕ не ја смета меѓународната заедница за пријател ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во емисијата на „Клик Плус“ на ТВ „21“ рече дека припадници на неговата партија никогаш не учествувале во насилни инциденти од типот на палења на амбасади, за разлика од функционерите на СДСМ. -Ќе ви набројам високи функционери на СДСМ кои ја палеа амбасадата на САД, кажете еден од ВМРО-ДПМНЕ кој учествувал во вакво нешто, му одговори Мицкоски на аналитичарот Алберт Муслиу.
| | веќе видена | слични

Христијан Мицкоски како гостин во телевизијата ТВ21 изјави дека е неточна пораката од референдумската кампања дека македонските граѓани ќе имаат право на бесплатно здравство и бесплатно образование во Европската унија кога Македонија би станала земја-членка. - Нема да има бесплатно здравство и бесплатно образование. Ако е така зошто Грци доаѓаат поевтино да се лекуваат во ординациите во Битола и Гевгелија, а тоа не го прават во својата земја или во некоја друга земја од ЕУ - рече во една прилика лидерот на опозицијата. Христијан Мицкоски во вечерашното издание на Click Plus не даде одговор на прашањето што доколку референдумот биде успешен, односно дали ќе гласаат за уставни измени. – Ако референдумот е успешен и ако мнозинството граѓани се изјаснат „за“ дека го поддржуваат сето ова, тогаш ситуацијата е јасна, односно, ако бидат исполнети двата услова, првиот да има цензус и мнозинството да гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна. Партијата ќе донесе свој став, но во таков ...
| | веќе видена | слични

Овој Договор има многу недостатоци, но има три клучни работи зошто е катастрофален, истакна во вечерашното гостување во емисијата „Клик плус“ на ТВ21, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. -Ние го губиме институционалниот идентитет што е дел од нашиот национален идентитет и тука никој не може да спори зошто е тоа така. Се самооткажуваме од целокупната предност која во процесот на преговори Република Македонија ја стекнала со Република Грција, а тоа е Резолуцијата на ОН од ’93, времената Спогодба од ’95, и пресудата на Меѓународнито суд каде имаме јасна пресуда дека Македонија не треба да биде блокирана од никого во нејзиното приклучување кон меѓународни инситуции како што се НАТО и ЕУ , нагласи Мицкоски. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ нагласи дека ако стане овој Договор ефективен, ние се откажуваме доброволно од овие документи. -Членот 8 , третиот, вели „ќе формираме Комисија и таа комисија ќе има седум члена од македонската и седум члена од грчката страна и ќе разговараме за историјата, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Надлежностите околу гонењето на кривични дела кои се поврзани и произлегуваат од незаконското следење на комуникациите или предметите на СЈО се клучниот камен ...
сите 348 | | | веќе видена

Како што во неделата видовме во Штип, кога двајца учесници се влечеа кај кого да остане Светиот крст, нешто слично се случило и во бугарскиот град Ботев. Но, ...
сите 273 | | | веќе видена

Помошник тренер на хрватската ракометна репрезентација Хрвоје Хорват, најавувајќи го полуфиналниот натпревар на Европското првенство против Норвешка, кој е ...
сите 279 | | | веќе видена

Македонија увезла лани речиси 9.000 тони или точно 8,9 милиони килограми машински обезкостено месо со кое домашни компании направиле виршли и посебни салами. ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мицкоски: Власта на шверцерски начин создаде манипулативно референдумско прашање

Од:
До кого (е-маил):
Порака: