Могерини во Скопје на средби со државниот врв


Високата претставничка за надворешни работи на Европската Унија, Федерика Могерини, утре ќе престојува во Скопје и ќе има средби со македонскиот државен врв. Могерини ќе има средби со премиерот Зоран Заев, со претседателот Ѓорѓе Иванов и со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Владината прес-служба соопшти дека Могерини и Заев ќе ја посетат Турската Чаршија. Од кабинетот на Могерини соопштија дека на средбите ќе се разговара за иднината на односите и перспективата на интеграција на земјата во ЕУ. Посетата на Могерини е во пресрет на референдумот што ќе се одржи на 30 септември.
| | веќе видена | слични

Претседателот Иванов ги демантираше шпекулациите на Дојче Веле, Либертас.мк и други провладини медиуми кои вчера “забележаа” промена во ставот на шефот на државата за Преспанскиот договор по средбата со државниот секретар за одбрана на САД, Џејмс Матис. Средбата со шефот на Пентагон не го промени ставот на шефот на државата Ѓорге Иванов, потврдиле за Плусинфо од Кабинетот на претседателот. Според порталот дилемата дека можеби Иванов омекнал во позициите за Договорот од Преспа во јавноста се отворила откако шефот на државата во соопштението по средбата со првиот човек на Пентагон ниту збор не кажал за Договорот. Медиумите блиски до владата претходно објавија дека Иванов при средбите со странски претставници освен заложбите Македонија да стане членка на НАТО и да ги почне преговорите со ЕУ, неизоставно ја потенцираше својата позиција дека Договорот за името е неприфатлив. Од Кабинетот на претседателот за плусинфо.мк биле информирани дека ставот на Иванов во однос на договорот не е променет. ,,Ставот на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор на Австралија во Република Македонија.
| | веќе видена | слични

Ни средбата со државниот секретар за одбрана на САД, Џејмс Матис, не го промени ставот на шефот на државата Ѓорге Иванов, потврдија за Плусинфо од Кабинетот на претседателот. Дилемата дека можеби Иванов омекнал во позициите за Договорот од Преспа во јавноста се отвори откако шефот на државата во соопштен ието по средбата со првиот човек на Пентагон ниту збор не кажа за Договорот. Претходно, Иванов при средбите со странски претставници освен заложбите Македонија да стане членка на НАТО и да ги почне преговорите со ЕУ, неизоставно ја потенцираше својата позиција дека Договорот за името е неприфатлив. Освен во официјалното соопштение по средбата со Матис, Иванов не го спомена Договорот ниту по состанокот со италијанската министерка за одбрана, Елизабета Трента. Од Кабинетот на претседателот вчера ни повторија дека ставот на Иванов во однос на договорот не е променет. – Ставот на претседателот Иванов е дека стратешка цел на Република Македонија е членство во Европската Унија и во НАТО Алијансата, но и дека ЕУ и ...
| | веќе видена | слични

Со свои пораки упатени од поблиското и од подалечното опкружување до граѓаните на Македонија, но и со оние изречени тука, при нивните посети на земјава, претставниците на меѓународната заедница секако, повеќе или помалку, влијаат за создавање определена предреферендумска атмосфера, но дали и колкаво влијание тие можат да извршат врз волјата на граѓаните при нивното скоро изјаснување е прашањето околу кое граѓаните и експертите се поделени Во трката по гласовите „за“ и „против“ што на претстојниот референдум на 30-ти овој месец треба да ја определат судбината на спогодбата за решавање на долгогодишниот спор со Грција за името, повеќе или помалку директно, сѐ поинтензивно се вклучуваат голем број претставници на меѓународната заедница. Со свои пораки упатени од поблиското и од подалечното опкружување до граѓаните на Македонија, но и со оние изречени тука, при нивните посети на земјава, тие секако, повеќе или помалку, влијаат за создавање определена предреферендумска атмосфера, но дали и колкаво влијание тие ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пресврт во вокабуларот на македонскиот претседател или случаен пропуст? Во соопштението од средбата со американскиот министер за одбрана на претседателскиот кабинет недостасува ставот контра Договорот од Преспа. Со недели наназад при речиси секоја средба на македонскиот претседател Ѓорге Иванов со странски државници во соопштенијата на неговиот кабинет доминираше една реченица која, парафразирано, гласеше: јас сум за НАТО и ЕУ, но Договорот од Преспа е неприфатлив. Случајно или не, таква формулација, дури и споменување на референдумот или на Преспанскиот договор, отсуствуваат од соопштението од денешната средба со високиот американски гостин Џејмс Матис. На прес-конференцијата во владата со премиерот Зоран Заев и министерката за одбрана Радмила Шекеринска, самиот Матис рече дека со нетрпение го очекува состанокот со Иванов. Поради самата природа на посетата на американскиот секретар за одбрана, односно неговиот апел за успех на референдумот, тешко е да се поверува дека на состанокот со шефот на државата ...
| | веќе видена | слични

Со недели наназад при речиси секоја средба на македонскиот претседател Ѓорге Иванов со странски државници во соопштенијата на неговиот кабинет доминираше една реченица која, парафразирано, гласеше: јас сум за НАТО и ЕУ, но Договорот од Преспа е неприфатлив. Случајно или не, таква формулација, дури и споменување на референдумот или на Преспанскиот договор, отсуствуваат од соопштението од денешната средба со високиот американски гостин Џејмс Матис, пишува вечерва Дојче Веле на македонски јазик а сличен текст објави и провладиниот портал либертас.мк. „На прес-конференцијата во владата со премиерот Зоран Заев и министерката за одбрана Радмила Шекеринска, самиот Матис рече дека со нетрпение го очекува состанокот со Иванов. Поради самата природа на посетата на американскиот секретар за одбрана, односно неговиот апел за успех на референдумот, тешко е да се поверува дека на состанокот со шефот на државата воопшто не станало збор токму за темата за која беше дојден гостинот од САД- референдумот. За илустрација, ова е ...
| | веќе видена | слични

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини завчера беше во посета на Скопје, прошета низ старата скопска чаршија. Таму со владини функционери, освен што ги повика граѓаните да излезат на референдумот, на подарок добила брош и се напила чај. Таа во Скопје допатува авионски заедно со премиерот Заев кој се враќаше од Стразбур каде што имаше обраќање во Европскиот парламент. Могерини во друштво на претставници од владата и со премиерот се шеташе низ чаршијата каде се дружеше и разговараше со граѓаните. Могерини доби подарок брош во облик на пеперутка кој потоа го стави на својот бел блејзер.
| | веќе видена | слични

Со пораки да се излезе и да се гласа на претстојниот референдум, десетици странски лидери деновиве ја посетија Македонија. Некои од нив и директно повикаа да се гласа „ЗА“ Договорот со Грција и членството во ЕУ и НАТО, но сите порачаа дека референдумското изјаснување е демократско право на секој граѓанин и историска можност за нашата евроатланска иднина. По интензивната дипломатска активност на претставниците на меѓународната заедница во земјава, граѓаните ги прашавме дали ги слушнале пораките на германската канцеларка Ангела Меркел, на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, и на американските преставници и дали истите влијаат врз нивното мислење за референдумот? Повеќето велат дека ги слушнале пораките на странците, но дека истите нема да имаат влијание на нивниот веќе оформен став за референдумот. Доби Adobe Flash Player Embed share Колку пораките на странските државници допираат до Македонците? Embed share The code has been copied to your clipboard. width px height px Сподели на Фејсбук Сподели на ...
| | веќе видена | слични

Федерика Могерини моментално е висока претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ. Таа е голем поддржувач на Македонија за членство во Европската унија и досега неколку пати доаѓаше во Скопје. Таа е италијанска политичарка родена во Рим, Италија на 16 јуни 1973 година. Во 2014-та, на самитот на земјите на Европската унија во Брисел, избрана е на функцијата висока претставничка на Унијата за надворешна и безбедносна политика. Оваа функција според Лисабонскиот договор е споена со функцијата потпретседателка на Европската комисија. Пред оваа фунцкија таа ја извршувала должноста министер за надворешни работи во владата на премиерот Матео Ренци. По образование е дипломиран политиколг. Била стипендистка на Маршаловиот фонд а е омажена за Матео Ребезани и е мајка на две деца. Противниците и замерувале дека е „премногу попустлива на политиката“ кон Москва, посебно и ја потенцираа изјавата дека гасоводот Јужен тек ќе биде изграден. Таа, според наведувањата на италијански меидуми, на тврдењата дека е ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Средбата со обвинителката е на иницијатива на Милошоски  откако тој минатата недела во Собранието објави снимени разговор помеѓу лидерот на СДСМ Зоран Заев и ...
сите 526 | | | веќе видена

Не само со разрешувањето на техничката министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи, туку и со секојдневните обвинувања меѓу техничките министри и ...
сите 403 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 295 | | | веќе видена

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во Брисел оствари средба со премиерот, Оливер Спасовски, на која кажа дека НАТО се подготвуваат за церемонијата ...
сите 288 | | | веќе видена

Секојдневно на површина се редат скандалите, матните набавки и зделки, тесните врски на Спасовски и Заев со криминалното подземје, а вчера изби уште еден ...
сите 165 | | | веќе видена

Богати сопственици на приватни авиони добиваат голем број на барања за превоз на луѓе во Кина, јави Би-Би-Си. Авиокомпаниите откажуваат редовни летови заради ...
сите 113 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Могерини во Скопје на средби со државниот врв

Од:
До кого (е-маил):
Порака: