Заев од Крива Паланка: Народот секогаш носел мудри одлуки и на 30. септември ќе гласа за европска Македонија, колку и некој да не кажува став


-Заедно сме бидејки знае бизнисот дека се отвораат европски пазари. И во малите дуќанчиња знаат дека ќе има повеќе промет, штом граѓаните имаат повеќе пари. И спортистите целат кон Европа. И синдикатите знаат дека ќе се унапредат работничките права и ќе има поголеми плати. Ако народот има пари и економијата во државата ќе расте додаде претседателот на СДСМ и премиер, Заев. Тој рече дека престојниот референдум и предреферендумската атмосфера покажуваат дека живееме во демократија што го отвори патот кон ЕУ и НАТО. -Штом Македонија тоа го има обезбедено, ќе чекориме по вистинскиот пат, па колку некој да не е одлучен и да не кажува ставови. А мора да кажува. Имаме народ што секогаш носел мудри одлуки, рече премиерот Заев. Тој ги повика граѓаните да се гордеат со постигнатото со договорот од Преспа што осигурува членството на Македонија во ЕУ и во НАТО. -Ја остваривме вековната определба, да сте горди, држава признаена од цел свет, со потврден идентитет, во која што живее македонски народ, што зборува потврден ...
| | веќе видена | слични
3 копии

-Овој пат во прашање е што ние може да направиме за државата. Знам дека Кратово, како и цела Македонија ќе донесе вистинска историска одлука За европска Македонија. Ова е неповторлива шанса, порача премиерот Зоран Заев на трибината во Кратово. -Преку вас да допреме до сите, ова е моја, ваша и нивна Македонија, нема веќе причини, изговори, план Б, Ц. На Македонија и треба економски раст, мора да направи квантен скок, за да се крене стандардот. Македонија мора да носи одлуки. Поради калкуланството изминатите години земјата остана во калта, додека светот стана глобално село, ние во кавги со соседите, никако да донесеме одлука. Оваа одлука што ја донесов не е затоа што Владата и Парламентот застанаа зад мене, туку затоа што знам кој стои зад мене, дека зад мене стои мојот народ, кој сака живот овде во Македонија, додаде премиерот Заев. Тој ги објасни придобивките од договорот од Преспа, осигурана држава, македонски идентитет и македонски јазик. -Од Кратово, утре одам во Вашингтон, на состанок со потпретседателот ...
| | веќе видена | слични

Кампањата за референдумот е во полн ек, но сеуште е рано да се прогнозира исходот на 30 септември – се согласуваат аналитичарите кои го испитуваат јавното мислење . Во првите десет дена од кампањата, од Коалицијата „Заедно за Европска Македонија“ ги повикуваат граѓаните да излезат на историско гласање за влез во НАТО и ЕУ. „Референдумот на 30 септември е важен како оној од 1991 година за да ја осигураме и обезбедиме Македонија. Да ја качиме на шините и да тргне конечно по 27 години. Ова е моја и ваша Македонија, нема веќе причини, изговори, план Б. На Македонија и треба економски раст, мора да направи квантен скок, за да се крене стандардот. Поради калкуланството изминатите години земјата остана во калта, додека светот стана глобално село. Оваа одлука што ја донесов не е затоа што Владата и Парламентот застанаа зад мене, туку затоа што знам кој стои зад мене, дека зад мене стои мојот народ, кој сака живот овде во Македонија“ рече премиерот Зоран Заев на вчерашниот митинг во Кратово. Од другата страна, ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, синоќа присуствуваше и се обрати на трибина во Пробиштип, како дел од кампањата за референдумот на коалицијата Заедно ЗА европска Македонија. Во своето обраќање пред граѓаните на Пробиштип, премиерот Заев зборуваше за значањето на референдумот, придобивките од членството во НАТО и ЕУ, акцентирајќи ја одговорноста на сите во овие историски моменти за државата, граѓаните и иднината. Одлука мора да ја донесеме сите заедно, затоа што се работи за нашата заедничка татковина, за нашата заедничка иднина, рече Заев. „Уживаме во честа штои се падна на оваа генерација, конечно Македонија да ја ставиме на шини и да киниса веќе еднаш. Затоа ова е историско време. Овде сме обединети сите. Пред се независни интелектуалци, зад ова движење стојат стопански комори, спортисти, синдикати, стојат деловните единици во Македонија, поради тоа што отвораат големи пазари. Граѓанските здруженија исто така се вклучија, политички субјекти, освен неколку, затоа што ова е ...
| | веќе видена | слични

Знам дека Кратово, како и цела Македонија, ќе донесе вистинска историска одлука за европска Македонија. Ова е неповторлива шанса и еден од оние моменти кога во прашање е што ние може да направиме за државата, порача премиерот Зоран Заев на трибината во Кратовo. „Преку вас да допреме до сите, ова е моја, ваша и нивна Македонија, нема веќе причини, изговори, план Б или Ц. На Македонија ѝ треба економски раст, мора да направи квантен скок за да се крене стандардот. Македонија мора да носи одлуки. Поради калкуланството изминатите години, земјата остана во калта, додека светот стана глобално село, ние во кавги со соседите, никако да донесеме одлука. Оваа одлука што ја донесов не е затоа што Владата и парламентот застанаа зад мене, туку затоа што знам кој стои зад мене, дека зад мене стои мојот народ, кој сака живот овде во Македонија“, додаде Заев. Тој пред присутните ги објасни придобивките од договорот од Преспа, кои, како што рече, вклучуваат осигурена држава, македонски идентитет и македонски јазик. „Од ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Убеден сум дека цела Македонија ќе донесе историска одлука. Ова е шанса што не се пропушта. Нашиот народ знае колку е историски важно оваа шанса да не смееме да ја пропуштиме, порача вчера вечерта Зоран Заев на трибина во Кратово организирана од коалицијата „За Европска Македонија“ за претстојниот референдум. На граѓаните од Кратово им порача дека преку нив ќе допре гласот до оние сограѓани кои прават калкулации дали ако не излезат ќе ја закочат иднината на Македонија. – Ова е моја, ваша, нивна Македонија. Немаме повеќе причини, аргуементи, план Б ниту план Ц на кои можеме да се надеваме – рече во тој контекст Заев. Потсети дека 27 години Македонија е со трајни определби за НАТО и ЕУ. – Тоа го знаат сите кои сакаат да имаат мир, стабилност, безбедност да бидат членки на НАТО. Еве уште малку сме блиску до полноправното членство на НАТО и конечно да ги отвориме поглавјата во преговорите со Европската унија – рече Заев. Додаде дека „поучени од минатото, донесовме крупни одлуки со што ја обединивме Македонија на ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Референдумот на 30 септември е важен како оној од 1991 година за да ја осигураме и обезбедиме Македонија. Да ја качиме на шините и да тргне конечно по 27 години. Ова го порача премиерот Зоран Заев вечерва на трибина организирана од коалицијата „Излези ЗА европска Македонија“ во Пробиштип на која рече дека ова е историско време и историска одлука и оти околку ова прашање вреди да се обединиме. - Отворивме душа, споделуваме она што е вистината. Зборуваме со нашиот народ и нема делби и поделби затоа што е историски момент и неповторлива шанса која треба да ја зграпчиме. Дефинитивно се работи за нашта татковина и за нашите деца. И затоа сме исправени пред вакво историско време и уживаме во честа што се падна на оваа генерација конечно Македонија да ја ставиме на шини и да киниса, рече премиерот. Истакнувајќи дека народот мора да ги знае сите детали за да донесе исправна одлука рече дека нашата одлука на 30 септември ќе влијае секако на иднината на нашата земја и затоа може, како што рече, да избереме да бидеме ...
| | веќе видена | слични

„Уживаме во честа штои се падна на оваа генерација, конечно Македонија да ја ставиме на шини и да киниса веќе еднаш. Затоа ова е историско време. Овде сме обединети сите. Пред се независни интелектуалци, зад ова движење стојат стопански комори, спортисти, синдикати, стојат деловните единици во Македонија, поради тоа што отвораат големи пазари. Граѓанските здруженија исто така се вклучија, политички субјекти, освен неколку, затоа што ова е прашање за кое вреди да се обединиме“, рече премиерот Заев во Пробиштип. „Нашата одлука на 30 септември секако ќе влијае на нашата иднина. Затоа можеме да избереме да бидеме горди, среќни и достоинствени и да ставиме тула во изградбата на иднината на Македонија“, рече во своето обраќање премиерот Заев. Видео: https://bit.ly/2OCcFaG
| | веќе видена | слични

„Со НАТО, почитувани граѓани, добиваме траен мир, безбедност, слобода, стабилност, сигурност. Да не ве потсетувам на мајките што губеа деца на бојните полиња. И во НОБ и во конфликтот паднаа човечки животи. Треба да знаат сите мајки и татковци – со НАТО добиваме траен мир. Никогаш повеќе војна во Македонија. Тоа е огромна придобивка, мирно да спиеме. Нашите деца и внуци никогаш повеќе во војна затоа што членот 5 од НАТО вели ако една земја членка е нападната, тоа значи дека сите земји на НАТО се нападнати“, порача претседателот на Владата на Република Македонија и претседател на СДСМ, Зоран Заев, на граѓанската трибина на коалицијата „Заедно за европска Македонија“ во Струга. Тој рече дека силно верува во нашиот европски народ кој секогаш носел храбри историски одлуки, како што е и референдумската одлука на 30 септември, со која се испишува новата современа историја на нашата земја. „Денеска дојде секретарот за одбрана на САД, Матис, и тоа ни го кажува. 29 земји членки на НАТО ќе ве штитат вас како 30-та ...
| | веќе видена | слични

Почитувани,Во саботата на добро познатиот датум од минатото на СДСМ, 15 септември во Кавадарци гостин беше премиерот Заев. Меѓутоа наместо да го пречекаат гостопримливите кавадарчани него го пречекаа партиски војници од сите останати градови од Македонија.На овој т.н. собир освен познатиот кавадаречко скопски мигрант Цацко и одредени локални транзициони профитери речиси и да немаше кавадарчанец да ги слушне лагите на Заев.На овој историски познат лажлив ден 15 септември, Заев дојде во Кавадарци и без никаков срам и образ зборуваше за секаква Македонија, само не зборуваше за Северна Македонија.Бидејќи кавадарчани се многу пати излажани од Заев, затоа и му посакаа добредојде со тоа што го игнорираа неговото присуство на градскиот плоштад.Заев или ја заборави или по навика ја одбегна темата за лозарството во Тиквешијата. Срамота е да дојдеш во градот на виното и да не спомнеш ниту еднаш за цената на грозјето, онаа која ја вети на лозарите пред само 20-тина дена.Срамота е да дојдеш во градот и да кажуваш дека ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Право и правдина во Република Македонија нема. Контролата на Заев врз судството и обвинителството ги амнестира вистинските криминалци во Македонија, соопшти ...
сите 335 | | | веќе видена

Со овластување на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, обвинителката Лиле Стефанова и понатаму останува надлежна за предметите што го водеше СЈО, ...
сите 248 | | | веќе видена

Ако не се донесе законот за Јавно обвинителство, тоа нема да биде проблем за да добиеме датум за преговори во октомври, рече претседателот Стево Пендаровски ...
сите 349 | | | веќе видена

Никакви понови факти не понудија бомбите за случајот за Мартин Нешковски, Смилковското езеро и смртта на Никола Младенов, трите клучни бомби со кои серијата ...
сите 111 | | | веќе видена

Поминуваме многу време со колегите на работа и сосема е очекувано од овие односи да се развијат и блиски пријателства. Тоа е добро, бидејќи пријателските ...
сите 168 | | | веќе видена

Во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција на распит повторно се повикани осомничените за случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13 и ...
сите 271 | | | веќе видена

Иранскиот претседател Хасан Рoхани изјави дека кампањата за „максимален притисок“ од страна на администрацијата на Трамп не успеала и дека санкциите воведени ...
сите 416 | | | веќе видена

 Сите Швеѓани се восхитуваат на ABBA, Германците никогаш не доцнат, а во Куба се возат само ретро автомобили – верувате ли и вие во овие стереотипи за ...
сите 3 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заев од Крива Паланка: Народот секогаш носел мудри одлуки и на 30. септември ќе гласа за европска Македонија, колку и некој да не кажува став

Од:
До кого (е-маил):
Порака: