Тери објасни зошто ја одбил понудата на Спартак Москва

Џон Тери беше пред трансфер во редовите на Спартак Москва, но денеска објави дека се повлекува од преселба во руската престолнина. Искусниот англиски дефанзивец преку социјалните мрежи објасни зошто решил да не го облече дресот на Спартак, иако имал навистина примамлива понуда од клубот чиј тренер во моментов е Италијанецот Масимо Карера. – По сериозно размислување, одлучив да ја одбијам понудата на Спартак Москва. Би сакал да им се заблагодарам на клубот и фановите и да им посакам успешна сезона, тие се амбициозен клуб и бев импресиониран од нивниот професионализам. – Сепак, откако ја разгледавме оваа преселба заедно со членовите на мојата фамилија, решивме дека не е момент за ваков потег, – објасни 37-годишниот Тери чиј последен тим беше Астон Вила.
| | веќе видена | слични

Легендарниот англиски стопер Џон Тери, се уште нема одлучено дали ќе ја заврши својата кариера. Тери кон крајот на годината ќе наполни 38 години, но без оглед на тоа, интересот за него не недостасува, а како наредна станица претходните недели се спомнуваше рускиот шампион Спартак Москва. Со овој тим Тери договори се, ги помина лекарските прегледи, но во последен час, во консултација со семејството, го погази зборот кој го дал. На тој начин започнаа шпекулациите за прекин на кариерата и можна тренерска улога кој би требало да ја добие во клубот во кој оставил најголем траг, Челзи. „Челзи е домот на Тери, добредојден е, се е до него. Ако сака да игра, тоа е негово право, Ако сака да ни помогне, јас ќе бидам подготвен. Повторувам, се е до него“, кажа тренерот на Челзи Маурицио Сари за британските медиуми. За потсетување, Тери во Челзи помина 19 сезони.
| | веќе видена | слични

Пред неколку дена англиските медиуми објавија дека Џон Тери ја продолжува кариерата во Спартка Москва, а и самиот клуб потврди дека трансферот на искусниот дефанзивец е завршена работа. Навивачите на рускиот клуб веќе го прославија неговото доаѓање, меѓутоа синоќа пристигнаа непријатни вести за нив од Англија. Џон Тери се премисли, а тоа го соопшти на својот профил на Инстаграм. „После неколку дена размислување, одлучив да ја одбијам понудата на Спартак Москва. Сакам да им се заблагодарам на понудата и да им посакам се најдобро во иднина. Тие се амбициозен клуб и импресиониран сум колку се професионални. Сепак, после разговорите со семејството, сфативме дека тоа не е тоа што го сакаме во овој момент“, изјави Тери.
| | веќе видена | слични
4 копии

Легендарниот англиски фудбалер Џон Тери ја одби понудата на Спартак од Москва, а како причина за оваа одлука се наведува неговата желба повеќе време да минува со семејството. Тери викендов ги помина медицинските прегледи и требаше да потпише едногодишен договор со рускиот клуб, но работата во последен момент се изјалови. – Спартак е многу амбициозен клуб и импресиониран сум од нивниот професионализам. Но по разговорите со моето семејство, одлучивме дека тоa во моментов не е најдобар потег зa нас, истакна 37-годишниот фудбалер. Летово на Тери му истече договорот со Астон Вила и како слободен играч можеше да премине во Спартак.
| | веќе видена | слични

Останато

Адвокатот Сашо Дуковски обвини за преседан и рече дека на распитот на Јовановски му било дадено решение за завршување на истрагата без да даде исказ Бојан ...
сите 334 | | | веќе видена

Со овластување на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, обвинителката Лиле Стефанова и понатаму останува надлежна за предметите што го водеше СЈО, ...
сите 162 | | | веќе видена

Во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција на распит повторно се повикани осомничените за случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13 и ...
сите 271 | | | веќе видена

Главниот осомничен во аферата „Рекет“ Бојан Јовановски, денес реши со молчење да го помине исказот во скопското обвинителство за организиран криминал и ...
сите 154 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тери објасни зошто ја одбил понудата на Спартак Москва

Од:
До кого (е-маил):
Порака: