Шаќири доаѓа во Белград: Читам што се пишува, но јас не плашам од никого

Оваа година Црвена Зведа ќе игра во групната фаза во Лигата на шампионите, а еден од противниците ќе биде составот на Ливерпул за кого настапува Џердан Шаќири, еден од ликовите кој воопшто не е омилен во Србија особено по неговата прослава на погодокот на Светското првенство со покажување или поточно гестикулација на „двоглав орел“. За овој потег Шаќири доби големи критики во Србија и Швајцарија, а неодамна првиот човек на Звезда, Ѕвездан Терзиќ истакна дека не верува дека Џердан ќе дојде во Белград или пак ако тоа го направи ќе биде помал од зрно од афион и нема воопшто да има добар пречек од домашната публика. Токму на ова одговори фудбалерот на Ливерпул кој за швајцарски „Блик“ порача дека воопшто не се плаши и сигурно ќе дојде на соочувањето со „црвено-белите“. -Не дозволувам ништо да ме плаши. Читам што се пишува, ама ќе отпатувам сосема нормално за да играм фудбал. Од никого не се плашам, -рече Шаќири. Мечот меѓу Звезда и Ливерпул се игра на 6 ноември во главниот град на нашиот северен сосед.
| | веќе видена | слични
2 копии

Репрезентативците на Швајцарија, Гранит Џака и Џердан Шаќири пред неколку месеци предизвикаа бројни контроверзии со нивните прослави на головите постигнати против Србија. Поради таквиот начин на прослава кој што во Србија беше протолкуван како провокација, реагираше и ФИФА од каде што упатија опомени до швајцарските репрезентативци дека доколку го повторат тоа ќе се соочат со жесотки казни. За прославата на Џака и Шаќири даде свој коментар и нивниот колега од швајцарската репрезентација Блерим Џемаили. „Никогаш не сум покажувал орел после погодоците. Можеби тоа немаше да им падне на памет ниту на Џака и Шаќири доколку не беа провокативните изјави на еден српски министер пред натпреварот“, изјави Џемаили.
| | веќе видена | слични

Швајцарскиот фудбалер кој е роден во Тетово, Блерим Џемаили за италијанските медиуми зборуваше за прославата на Џердан Шаќири и Гранит Џака на Мундијалот во Русија. Швајцарија во тој натпревар запиша победа од 2:1, а стрелци на головите беа Гранит Џака и Џердан Шаќири кои со прославата на погодоци, односно покажувањето „орел“ кренаа голема прашина во спортската јавност. Џемаили во изјава за „Газета дело Спорт“ истакна дека според него Џака и Шаќири ги прославиле така погодоците поради провокација од српски министер. „Јас никогаш не сум покажал орел после постигнат гол. Можеби тоа нема да го направеа ниту Џака и Шаќири доколку не бевме испровоцирани од изјавата на еден српски министер на ден пред натпреварот во Калининград“, изјави Џемаили. Ќе потсетиме Џемаили е роден во Тетово, во Богивиње, но уште во детството ја напуштил нашата земја и се преселил во Швајцарија Најголем дел од својата кариера помина во Италија носејќи го дресот на Торино, Парма, Наполи, Џенова и Болоња. Тетовецот Џемаили открива: Џака и ...
| | веќе видена | слични

“И не треба да се плашиш... доаѓаш во цивилизирана земја и средина, не во диво племе и дивјци...“Фудбалерот на Ливерпул Ѓердан Шаќири порачал дека е подготвен за доаѓање во Белград, со играчите да ја одмери силата со Црвена ѕвезда во Лига на шампиони.Како што пренесува швајцарски Блиц, споменатиот реперзентативец на таа земја нагласува дека не чуствува страв од доаѓење во главниот град на Србија, кој после СП во знак на двоглав орел кој го користат заговорниците на таа идеа за т.н.Голема Албанија го славеше голот даден во 90 минута."Британскиот лист Ливерпул вели дека Ѓердан ќе претрпи неверојатен психички притисок, цитирајќи го директорот на Црвена ѕвезда Терзич кој рекол дека Ѕвезда е симбол на Србија, и се сомнева дека Шашири ќе дојде, и ако дојде ќе биде помал од маково зрно. Меѓутоа нашиот епрезентативен напаѓач, уверува дека со Ливерпул ќе гостува во Белград", пренесува Блиц, цитирајќи го играчот:"Не се плашам од тоа гостување. Прчитав се што е напишано, но јас таму одам да играм фудбал. Не се плашам ...
| | веќе видена | слични

Швајцарскиот фудбалски репрезентативец со потекло од Косово, Џердан Шакири, кој ќе гостува со Ливерпул на Црвена Ѕвезда во натпреварот од Лигата на шампионите оваа есен, рече дека не се плаши да пристигне во главниот град на Србија. Шаќири на Светското првенство во Русија пред два месеца, голот против Србија го прослави со спојување на рацете во форма на двоглав орел што беше причина за критики, како во Србија, така и во Швајцарија. На најавите дека тој ќе биде изложен на голем притисок во Белград од страна на Шаќири, фудбалерот одговори: - Не дозволувам ништо да ме исплаши. Читав се што беше напишано. Одам сосема нормално, да играм фудбал. Од никого не се плашам, изјави Шаќири. Ливерпул на 6 ноември ќе гостува во Белград на уште отсега распродадениот стадион „Рајко Митиќ“.
| | веќе видена | слични

Од српскиот клуб неодамна најавија дека ќе сторат се' што е можно да му овозможат фер и коректни услови за фудбалерот на Ливерпул да се чувствува дека е дојден во Белград да игра фудбал, тој вели дека не се плаши за мечот кој е предвиден да се одигра во ноември. Лига на Шампиони Џердан Шаќири за момент се најде во центарот на вниманието во Србија по ждрепката за групите од Лигата на шампионите во новата сезона, а истата посака Црвена Звезда за еден од своите противници во таа фаза да го добие Ливерпул каде настапува Џердан Шаќири. Швајцарскиот репрезентативец откако го постигна голот за победа против Србија „леташе орли“ во својата прослава, а со тоа го привлече гневот на српските фанови, тој подоцна се извини за гестот а за швајцарските медиуми сега вели дека не се плаши да оди на гостувањето во Белград, каде вели, ќе отишол сосема нормално само да игра фудбал. „ Нема да дозволам ништо да ме уплаши, читав што се пишуваше изминатиов период низ медиумите, но, ќе одам во Белград сосема нормално само за да ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 187 | | | веќе видена

Националниот празник Денот на македонската револуционерна борба, или популарно Денот на ВМРО, се одбележува денеска како неработен ден. На денешен датум во ...
сите 329 | | | веќе видена

Северна Македонија вчеравечер доби речиси неподелена поддршка од најголемите политички групации во Европскиот парламент за почеток на преговорите со ЕУ. Повеќе ...
сите 553 | | | веќе видена

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 922 | | | веќе видена

Не Бугарите, туку Македонците треба повеќе да се грижат за решавањето на историските прашања, рече министерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина ...
сите 475 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го поздрави ратификувањето на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Во неговата изјава, која денеска ...
сите 174 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шаќири доаѓа во Белград: Читам што се пишува, но јас не плашам од никого

Од:
До кого (е-маил):
Порака: